Przejdź do zawartości

Batalion Strzelców Ziemi Bielskiej ppłk. Michała Starzeńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Batalion Strzelców Ziemi Bielskiej
ppłk. Michała Starzeńskiego
Historia
Państwo

 I Rzeczpospolita

Sformowanie

1794

Rozformowanie

1794

Dowódcy
Pierwszy

ppłk Michał Starzeński

Działania zbrojne
Powstanie kościuszkowskie
obrona Pragi
Organizacja
Rodzaj wojsk

Wojska lądowe

Batalion Strzelców Ziemi Bielskiej ppłk. Michała Starzeńskiego – polski oddział piechoty wchodzący w skład wojsk powstańczych okresu insurekcji kościuszkowskiej.

Formowanie

[edytuj | edytuj kod]

Formowanie batalionu rozpoczęto w maju 1794 na rozkaz gen. lejtn. Stanisława Mokronowskiego. Jego organizatorem był starosta brański Michał Starzeński. Zgodnie z wolą naczelnika Tadeusza Kościuszki mial to być III batalion 5 regimentu fizylierów[1]. Skutkowało to oddelegowaniem do nowo tworzonego batalionu kilkunastu oficerów i podoficerów 5 regimentu do batalionu strzelców Starzeńskiego. W połowie maja, stacjonujący na kwaterach w Hołowiejsku batalion posiadał około 200 przeszkolonych żołnierzy. W miarę napływu rekrutów z kantonu 5-dymowego, został on podzielony na 4 kompanie po około 170 głów każda. Do końca maja batalion liczył około 700 ludzi[2]. Na uzbrojeniu batalion posiadał 80 karabinów[3].
26 maja ppłk Starzeński, na prośbę gen. mjr. Andrzeja Karwowskiego, poprowadził z ziemi bielskiej do Warszawy transport rekrutów, a sam pojechał do obozu pod Szydłowcem, by wyjednać od Tadeusza Kościuszki kolejne patenty dla swoich oficerów. Starzeński 10 czerwca uzyskał patenty i, działając w myśl rozkazu gen. lejtn. Mokronowskiego, udał się do Bielska po pozostawionych tam strzelców w celu odprowadzenia ich do Warszawy. Okazało się, że ruszający nad Narew z całą dywizją podlaską gen. mjr Karwowski zabrał 460 z 500 pozostawionych przez Starzeńskiego strzelców. Doprowadziło to do ostrego konfliktu pomiędzy dowódcami. Interweniował Tadeusz Kościuszko. Spór o batalion strzelców ziemi bielskiej rozstrzygnął słowami: Bijcie się wszyscy w dobrej harmonii i jedności. Idzie teraz o los Ojczyzny; albo wolnym, albo niewolnikiem trzeba zostać[4].
Michał Starzeński, za namową Mokronowskiego, postanowił odbudować batalion na bazie komendy przyprowadzonej wcześniej do Warszawy. Posiadała ona w owym czasie oficera, podoficera „na miejscu oficera”, feldfebla, sierżanta, furiera, 12 oberjegrów, i 156 jegrów. Dołączył też do niej pozostałych w Bielsku 40 strzelców. 29 czerwca dwie kompanie nowego batalionu pod dowództwem Starzeńskiego, razem z dwoma kompaniami strzelców batalionu Sokolnickiego, wysłane zostały pod Zegrze i pozostały nad Narwią do końca października. Tylko 12 ludzi wróciło do Warszawy i wzięło udział w obronie Pragi[5].

Żołnierze batalionu

[edytuj | edytuj kod]

Organizatorem i dowódcą batalionu był starosta brański ppłk Michał Hieronim Starzeński. Dwaj oficerowie, jacy mu pozostali po zagarnięciu batalionu przez gen. mjr. ziemskiego Andrzeja Karwowskiego, to sztabskpt. Wincenty Krasuski i kpt. kwatermistrz Antoni Makowski[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bauer 1981 ↓, s. 172.
  2. Bauer 1981 ↓, s. 172–173.
  3. Bauer 1981 ↓, s. 278.
  4. Bauer 1981 ↓, s. 173.
  5. Bauer 1981 ↓, s. 174.
  6. Bauer 1981 ↓, s. 175.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Krzysztof Bauer: Wojsko koronne powstania kościuszkowskiego. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1981. ISBN 83-11-06605-1.