Godzilla (film 1984)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla
ゴジラ (Gojira)
Gatunek science-fiction
Data premiery 15 grudnia 1984
23 sierpnia 1985 (USA)
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Czas trwania 103 min (jap.)
87 min (USA)
Reżyseria Kōji Hashimoto
R.J. Kizer
Scenariusz Shuichi Nagahara
Główne role Ken Tanaka
Yasuko Sawaguchi
Yosuke Natsuki
Keiju Kobayashi
Shin Takuma
Raymond Burr (wersja USA)
Muzyka Reijiro Koroku
Star Sisters
Zdjęcia Seiichi Endo
Montaż Kazutami Hara
Produkcja Tomoyuki Tanaka

Godzilla (jap. ゴジラ Gojira, ang. Powrót Godzilli, The Return of Godzilla) – 16. z kolei film o gigantycznym potworze, Godzilli i jeden z dwóch, w którym z Godzillą nie walczy żaden potwór.

Film rozpoczął tzw. serię „Heisei” (okres budowania pokoju w języku japońskim) lub „serię VS” (każdy późniejszy film nosił tytuł Godzilla Vs... z nazwą przeciwnika potwora). Został on nakręcony na życzenie fanów (tzw. Zespół Wskrzeszenia Godzilli), którzy wysłali gigantyczną petycję do Toho z prośbą o nakręcenie nowego obrazu. Tomoyuki Tanaka postanowił zacząć nową serię filmów, nie mającą nic wspólnego z Shōwa. Jedynym punktem łączącym jest film Godzilla w 1954 r. Film jest o wiele mroczniejszy od poprzedników, a głównym wątkiem jest debata nad użyciem broni atomowej przez Związek Radziecki i USA. Zawiera on m.in. Trzy Zasady Antyatomowe Japonii ukute przez premiera Eisaku Satō pod koniec lat 60. (Japonia nie będzie ani posiadać, ani produkować, ani importować do kraju broni jądrowej).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Eksperymenty z bronią jądrową budzą potwora i prowokują go do ataku na Tokio. Godzilla niszczy wszystko, co stanie jej na drodze. Wkrótce okazuje się, że bezpieczeństwu Japonii zagraża nie tylko potwór, ale również Związek Radziecki.

Akcja filmu dzieje się 31 lat po wydarzeniach z 1954 roku. Kuter rybacki zostaje zaatakowany przez nieznane stworzenie. Ocalały członek załogi rozpoznaje Godzillę po zdjęciach. Japoński rząd nie dopuszcza do przekazania tej informacji dalej, aby nie wywołać paniki. Wkrótce jednak Godzilla atakuje radziecki okręt atomowy. Sowieci i Amerykanie żądają od Japonii, aby pozwoliła im użyć broni atomowej przeciwko potworowi. Japonia odmawia. Dochodzi do ataku Godzilli na elektrownię atomową. Reporter Goro Maki odkrywa, że Godzilla podąża za swoistym magnetyzmem. Postanawia wraz z naukowcami zbudować urządzenie wabiące Godzillę falami magnetycznymi. Wkrótce Godzilla przybywa do Tokio, uszkadzając radziecki okręt „Bałaszewo”, na którym znajdują się urządzenia sterujące satelitą z bronią jądrową na orbicie. Jedna z rakiet zostaje wystrzelona ku Tokio. Godzilla przedziera się przez miasto, jednak zostaje tymczasowo pokonany przez latającą fortecę Super-X. Amerykanie strącają pocisk atomowy własną rakietą, wywołując burzę magnetyczną nad Japonią. Uderzenia piorunów budzą Godzillę, podąża jednak do Mt. Mihara, gdzie naukowcy z pomocą urządzenia i kilku ładunków wybuchowych więżą go pod kraterem wulkanu.

Różnice w wersji japońskiej i amerykańskiej[edytuj | edytuj kod]

W wersji Japońskiej film jest przedstawiany z perspektywy Japonii, która w razie konfliktu USA-ZSRR mogłaby znaleźć się w krzyżowym ogniu, dlatego sowieci i Amerykanie są przedstawieni podobnie: dwa mocarstwa, które choć prezentują swą potęgę, tak naprawdę obawiają się wojny atomowej. W wersji Amerykańskiej wiele scen przerobiono tak, aby Rosjanie wyszli na prowodyrów wojny atomowej. Na przykład w scenie na okręcie „Bałaszewo” radziecki agent rusza do konsoli rakiet. W wersji japońskiej widzi, że rakiety zostaną wystrzelone i chce je za wszelką cenę zatrzymać, ale ginie po drodze. W wersji amerykańskiej zamiast „Muszę to zatrzymać” mówi „Muszę wystrzelić rakiety!” i dodano scenę, gdy naciska guzik wystrzelenia. Usunięto także scenę wystrzelenia amerykańskiego pocisku, aby Ameryka wyglądała mniej agresywnie.

Z filmu wycięto aż 16 minut materiału, wstawiając dodatki amerykańskie.

W wersji amerykańskiej dodano postać Steve’a Martina, graną przez Raymonda Burra, który powtórzył swą rolę sprzed trzydziestu lat w filmie „Godzilla, Król Potworów”.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Akihiko Hirata, który grał dr Serizawę w 1954 r., miał zagrać profesora Hayashidę, ale zmarł na raka krtani. Jego rolę przejął Yosuke Natsuki.
  • Kenpachiro Satsuma, który debiutował rolą Hedory w latach 70. zagrał Godzillę, zastępując innego aktora, który zrezygnował. Kostium nie był do niego dopasowany i Satsuma stracił dużo na wadze.
  • Wesz, która urosła po ssaniu radioaktywnej krwi Godzilli nazywa się Shockirus, ale w filmie to imię nie zostaje użyte.
  • Do zbliżeń używano dwóch modeli stóp Godzilli: jeden mierzący około sześciu metrów (nie został wykorzystany na taką skalę, jak planowano) i model w skali 1:1. Sceny z nimi zostały wycięte z wersji amerykańskiej.
  • Film Godzilla kontra Biollante rozpoczyna się bezpośrednio sceną ataku Godzilli na Tokio z „Godzilli”.
  • Stosowane na stronach internetowych skróty to G'84 (G84, G'1984) dla wersji japońskiej i G'85 (G85, G'1985, RoG) dla amerykańskiej.