Józef Kiedroń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Kiedroń
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1879
Błędowice Dolne, Księstwo Cieszyńskie, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 25 stycznia 1932
Berlin, Niemcy
Minister przemysłu i handlu
Okres od 19 grudnia 1923
do 21 maja 1925
Przynależność polityczna Związek Ludowo-Narodowy
Poprzednik Marian Szydłowski
Następca Czesław Klarner
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Gwiazdy Polarnej (Szwecja)

Józef Kiedroń (ur. 23 marca 1879 w Błędowicach Dolnych na Śląsku Cieszyńskim, zm. 25 stycznia 1932 w Berlinie) – polski inżynier górnik, polityk, minister przemysłu i handlu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1898 ukończył szkołę realną w Cieszynie, gdzie należał do polskich młodzieżowych organizacji konspiracyjnych Jedność i Znicz. Następnie wstąpił na Politechnikę Lwowską, a w 1899 przeniósł się na Akademię Górniczą w Leoben, którą ukończył w 1902. Od 1902 pracował w różnych kopalniach Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego jako inżynier, a później prezes i członek rad nadzorczych – w kraju i za granicą.

Był działaczem w ruchu narodowym i oświatowym na Śląsku Cieszyńskim. Członek Ligi Narodowej. W październiku 1918 zainicjował powstanie Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego i opracował projekt przyłączenia Księstwa Cieszyńskiego do Polski. Dwukrotnie więziony przez Czechów. Od grudnia 1920 pracował w Polskim Komitecie Plebiscytowym na Górnym Śląsku.

Od lutego 1922 dyrektor departamentu d.s śląskich Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Od 19 grudnia 1923 r. do 16 maja 1925 r. był ministrem tegoż resortu w rządzie Władysława Grabskiego (swojego szwagra). W latach 1926-1932 pełnił funkcję dyrektora Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewska i Laura. Zamieszkiwał wówczas w Pałacu w Siemianowicach Śląskich.

Filister honorowy korporacji akademickich Gnomia (Kraków) i Silesia (Poznań).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego żoną była – od 1 sierpnia 1905 r. – działaczka społeczna Zofia Kirkor-Kiedroniowa – siostra Stanisława i Władysława Grabskich. Mieli dwóch synów: Władysława i Jana.

Grób Józefa Kiedronia na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie

Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]