Leśny pas ochronny GOP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leśny pas ochronny GOP – określenie pasma leśnego otaczającego Górnośląski Okręg Przemysłowy.

Pasmo leśne ciągnie się od północy GOP-u, od górnej części powiatu gliwickiego, biegnie wzdłuż powiatu tarnogórskiego i nad powiatem będzińskim. W okolicach Zawiercia zwęża się i zakręca na południe (wschodnia część GOP-u), wąskim pasem wzdłuż Jaworzna biegnie do okolic Oświęcimia. W okolicach Oświęcimia zakręca na zachód (południowa część GOP-u), ciągnie się szerokim pasmem wzdłuż powiatu bieruńsko-lędzińskiego, pod Tychami i powiatem mikołowskim do miasta Czerwionka-Leszczyny. W tych okolicach zakręca na północ (zachodnia część GOP-u) i ciągnie się dalej na północ wzdłuż powiatu gliwickiego. Leśny pas ochronny GOP w okolicach Gliwic i Tarnowskich Gór jest częścią Lasów Lublinieckich.

Wiele miast GOP-u jest otoczona przez lasy z wielu stron. Część z nich ma również lasy w samych granicach administracyjnych. Do miast obejmujących znaczną część lasów należą m.in.: Miasteczko Śląskie, Tychy, Łaziska Górne, Czerwionka-Leszczyny oraz Katowice. Lasy w Katowicach obejmują 1,7% wszystkich lasów w województwie czyniąc Katowice najbardziej zalesionym miastem województwa śląskiego.

W ramach leśnego Pasa Ochronnego GOP występują parki i rezerwaty przyrody:

W latach PRL, kiedy powstał Pas Ochronny GOP wiele zakładów pracy budowało zakładowe ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, często nad zbiornikami wodnymi i stawami. Jednym z najpopularniejszych był ośrodek Starganiec utworzony przez Hutę Baildon położony przy granicy Katowic z Mikołowem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]