Lista pierwszych kosmonautów według obywatelstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa krajów, których co najmniej jeden obywatel odbył lot kosmiczny.

Poniższa lista zawiera nazwiska pierwszych astronautów z danego kraju, którzy odbyli lot kosmiczny (pod uwagę brane jest obywatelstwo posiadane w czasie trwania misji), a także datę startu; lista uszeregowana jest chronologicznie. Do września 2015 w kosmos polecieli przedstawiciele 40 państw.

Lista chronologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie daty podane są według czasu uniwersalnego (UTC). Pogrubieniem zaznaczono kraje, które wysłały swoich obywateli w kosmos za pomocą swoich własnych statków kosmicznych i rakiet.

Inne fakty[edytuj | edytuj kod]

W niektórych przypadkach można mówić o podwójnym obywatelstwie astronautów odbywających swój pierwszy lot kosmiczny. Zatem, w zależności od przyjętego kryterium, powyższa lista może ulegać zmianie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d W roku 1991 Związek Radziecki rozpadł się na: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Estonię, Gruzję, Kazachstan, Kirgistan, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Rosję, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukrainę i Uzbekistan. W czasie gdy ZSRR się rozpadało, kosmonauci Siergiej Krikalow i Aleksandr Wołkow przebywali na pokładzie stacji orbitalnej Mir. Zatem polecieli w kosmos jako obywatele Związku Radzieckiego a powrócili na Ziemię jako obywatele Rosji. Pierwszymi Rosjanami, którzy polecieli w kosmos po rozpadzie ZSRR, byli Aleksandr Kaleri i Aleksandr Wiktorienko.
  2. Alan Shepard wykonał lot suborbitalny. Pierwszym Amerykaninem, który odbył lot orbitalny był John Glenn (20 lutego 1962).
  3. a b W roku 1993 Czechosłowacja podzieliła się na: Czechy i Słowację.
  4. a b W roku 1990 Niemcy Wschodnie i Zachodnie połączyły się. 22 stycznia 1992 Ulf Merbold został pierwszym obywatelem zjednoczonych Niemiec, który poleciał w kosmos.
  5. a b c d Ta osoba leciała jako pozarządowy komercyjny turysta kosmiczny.
  6. Ilan Ramon był pierwszym Izraelczykiem, który poleciał w kosmos, lecz zginął w czasie powrotu na Ziemię – wahadłowiec Columbia, którym leciał, rozpadł się podczas wchodzenia w atmosferę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Spacefacts (ang. • niem.). [dostęp 2017-04-03].