Port lotniczy Lublin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port lotniczy Lublin
Ilustracja
Terminal portu lotniczego Lublin
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miejscowość Świdnik
Typ cywilne
Właściciel Port Lotniczy Lublin S.A.
Data otwarcia 2012
Kod IATA LUZ
Kod ICAO EPLB
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 203 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2019)[1]
Liczba pasażerów 358 366 Decrease2.svg
Liczba operacji 4389 Decrease2.svg
Drogi startowe
Kierunek 07/25: asfaltobeton, 2520[2] m
Położenie na mapie Świdnika
Mapa lokalizacyjna Świdnika
LUZ
LUZ
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
LUZ
LUZ
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
LUZ
LUZ
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu świdnickiego
LUZ
LUZ
Ziemia51°14′21,6″N 22°42′50,7″E/51,239333 22,714083
Strona internetowa

Port lotniczy Lublin (ang. Lublin Airport, kod IATA: LUZ, kod ICAO: EPLB) – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km na wschód od centrum Lublina, w mieście Świdnik. Port obsługuje głównie aglomerację lubelską. Port zarządzany jest przez spółkę Port Lotniczy Lublin S.A.

Budowa komunikacyjnego portu lotniczego w tym miejscu otrzymała fundusze Komisji Europejskiej i rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a została ukończona pod koniec roku 2012[3]. Od 13 grudnia 2012 Port lotniczy Lublin jest widoczny w serwisie Flightradar24[4]. Terminal Portu zdobył pierwsze miejsce w konkursie na Ulubieńca Polski w latach 2000–2012 w plebiscycie Życie w Architekturze (projekt ARE sp. z o.o. arch. Jakub Wacławek, arch. Grzegorz Stiasny, arch. Adam Kluczek)[5].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

W jego pobliżu znajduje się trawiaste lotnisko Świdnik użytkowane przez Aeroklub Świdnik oraz przyfabryczne lądowisko obsługujące wytwórnię śmigłowców PZL Świdnik.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko przedwojenne i szkoła pilotów[edytuj | edytuj kod]

Dawna szkoła pilotów L.O.P.P. w budowie

Ze względu na potrzebę rozwoju lotnictwa na tym terenie, w roku 1934 zapadła decyzja o budowie lotniska w Świdniku. Stało się to po zwycięstwie kpt. pil. Jerzego Bajana w Challenge 1934 na samolocie RWD-9 kupionym ze składek zebranych przez mieszkańców Lubelszczyzny. W roku 1935 rozpoczęto budowę lotniska, które miało zajmować powierzchnię 146 ha. W tym celu sprowadzono mieszkańców wsi z Wołynia, którzy przy użyciu koni zniwelowali teren pod przyszłe lotnisko. Inwestycję sfinansował w całości Zarząd Główny Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP)[6]. Jesienią 1937 roku rozpoczęto budowę dwóch hangarów, obiektów technicznych z podziemną bazą paliwową i budynku administracyjno-internatowego, gdyż w założeniu w Świdniku miała powstać cywilna szkoła pilotów LOPP[7].

Aby zintensyfikować tempo szkolenia lotniczego podjęto decyzję o budowie nowej szkoły lotniczej. Jej fundatorami zostali wcześniej deklarujący się pracownicy Komunalnych Kas Oszczędnościowych, którzy zrzeszając się w specjalnym komitecie przekazali kwotę 500 000 zł na budowę szkoły i lotniska. Zgodnie z dyrektywą Dowództwa Lotnictwa zdecydowano o lokalizacji w Świdniku pod Lublinem. Nadano jej imię Marszałka Śmigłego-Rydza[8].

4 czerwca 1939 roku podczas Dni Lublina, Zamościa i Lubelszczyzny Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz przybył na otwarcie i poświęcenie szkoły pilotów LOPP, ufundowanej przez pracowników KKO z całej Polski. Na lotnisku stawili się także: generał Schally i major Hartman, minister komunikacji pułkownik Ulrych, wiceministrowie Korsak i Piasecki, wojewoda lubelski de Tramecourt, prezes zarządu głównego LOPP generał broni inż. Leon Berbecki, dowódca Okręgu Korpusu Nr II generał Smorawiński, przedstawiciele zarządu Lublina, KKO, związków, instytucji i organizacji społecznych[9].

Trzy miesiące później, po wybuchu II wojny światowej, szkoła została zbombardowana przez Luftwaffe w ramach działań wojennych. W okresie przypadającym na okupację Lublina lotnisko oraz jego infrastruktura były wykorzystywane do lipca 1944 roku. W przeddzień wkroczenia Armii Czerwonej na te tereny budynek szkoły oraz znajdujące się w pobliżu hangary zostały przez Niemców wysadzone w powietrze.

Czasy powojenne[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na lotniczą przeszłość Świdnika powojenne Ministerstwo Przemysłu i Handlu zdecydowało się na budowę w tym miejscu zakładu przemysłowego i przyfabrycznego osiedla. Lotnisko wykorzystywane było przez zakład WSK „PZL-Świdnik” oraz powstały w 1953 Aeroklub Robotniczy w Świdniku. Pierwszy śmigłowiec Mi-1 wystartował z fabrycznego lotniska latem 1956 roku. W kolejnych latach produkowano tu Mi-2, PZL Kania, PZL Sokół, PZL SW-4 oraz szybowce SZD-30 Pirat, PW-5 i PW-6. Rozgrywane są na nim Zawody w Akrobacji Samolotowej im. Janusza Kasperka oraz Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe, o przedwojennej tradycji, jedyne na świecie zimowe zawody samolotowe[10].

Decyzja o lokalizacji[edytuj | edytuj kod]

Trawiasty pas startowy w 2009

Po wieloletnich staraniach na rzecz budowy lotniska dla Lublina w Świdniku oraz po kontrowersyjnej rezygnacji władz województwa z perspektywicznej (teoretycznie o większych możliwościach rozbudowy, ale położonej w znacznej odległości od Lublina, bez dobrej infrastruktury drogowej i kolejowej) lokalizacji lotniska w Niedźwiadzie 21 grudnia 2007 prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego RP podpisał promesę zezwolenia na utworzenie lotniska komunikacyjnego w Świdniku[11]. W marcu 2008 roku Port Lotniczy Lublin S.A. kupił pierwszą nieruchomość w gminie Wólka pod budowę regionalnego lotniska cywilnego, a w maju głoszono konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej aeroportu[12].

Przewidywano, że lotnisko z infrastrukturą miało kosztować pół miliarda złotych. W czerwcu 2008 Komisja Europejska zgodziła się na przeznaczenie 296,6 mln zł ze środków publicznych na budowę lotniska[13]. Oprócz unijnych środków na rozwój regionalny przekazano środki z budżetu państwa i funduszy samorządów. Udział własny portu lotniczego wynosił 24% kosztów inwestycji, a pomoc państwa przeznaczono na zakup terenu pod lotnisko, budowę terminalu, pasa startowego i dróg kołowania samolotów. W budżecie województwa lubelskiego na rok 2009 przeznaczono na ten cel 12 mln zł[14], a w następnych latach lubelski ratusz przekazywał na budowę lotniska po 15 mln zł rocznie[15]. W połowie 2009 ogłoszono przetarg na budowę lotniska w Świdniku[16].

Planowano, że port lotniczy będzie pośrednim lub celowym miejscem ruchu samolotów. Ponadto zakładano możliwość dokonywania załadunku i rozładunku przewożonych towarów, załogi lub pasażerów[17]. Prognoza ruchu lotniczego dla aeroportu w Świdniku zakładała 500 tys. pasażerów w pierwszym roku funkcjonowania lotniska, około 1 mln w prognozie sięgającej 2016 roku i około 2,4 mln pod koniec 2035 roku[18]. Według brytyjskiego przedsiębiorstwa ASM, które przygotowało prognozę ruchu lotniczego, pracę w porcie na początku jego istnienia miało znaleźć około 200 osób[19]. Lubelskie kuratorium oświaty planowało w związku z tym otworzyć w szkołach zawodowych nowe kierunki, m.in. związane z obsługą ruchu lotniczego, których absolwenci mieliby szansę pracować w świdnickim porcie lotniczym[20].

Planowana rozbudowa lotniska zagrażała susłom perełkowanym, których największa kolonia (ok. 11 tys. osobników) znajdowała się na trawiastym terenie lotniska. Dzięki porozumieniu ekologów i władz lokalnych przesunięto lokalizację pasa startowego. Kolonia susłów została zaś objęta dodatkową ochroną – w tym celu została powołana Fundacja Ochrony Susła Perełkowanego. Miejsce ich zamieszkania ogrodzono tak, żeby nie zagrażały im okoliczne zwierzęta domowe[21].

Projekt lotniska[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze terminala

W 2008 zadecydowano, że port lotniczy Lublin-Świdnik zostanie wybudowany według projektu polsko-hiszpańskiego konsorcjum Sener-ARE-Polconsult[22]. Sąd konkursowy, któremu przewodniczył architekt Stefan Kuryłowicz, ogłosił decyzję w lubelskim Trybunale Koronnym. Odczytując wyniki sąd stwierdził, że będzie to najpiękniejsze lotnisko w Europie. Docenił projekt za sprawne połączenie terminalu z zabudową portową – spalinowe zespoły trakcyjne miały wjeżdżać wprost do terminalu lotniska[23].

W 2009 Sener zajęło się przygotowaniem dokumentacji, ARE zaprojektowało terminal i pozostałe budynki, a Polconsult – płytę lotniska i pas startowy[22]. Konsorcjum dostało 11 mln 610 tys. zł za projekt, a dodatkowy 1 mln 290 tys. zł został przeznaczony na nadzór autorski.

Zgodnie z projektem powstała duża biała hala lotniska (według pierwotnego planu 160 m długości) ze świetlikami w dachu. Projekt przewidywał, że wewnątrz terminalu znajdzie się (z możliwością zwiększenia liczby punktów odpraw) dziewięć stanowisk do odpraw klasy ekonomicznej, trzy dla biznesowej i osobna strefa VIP, a także trzy taśmociągi do wydawania bagażu. Projekt dał możliwość przedzielenia hali ruchomą szklaną ścianą na część dla obywateli strefy Schengen i dla reszty pasażerów. Na piętrze umieszczono antresolę z miejscem na kawiarnię i restaurację – miejsce jest jednocześnie punktem widokowym na płytę lotniska i halę główną. W podziemiach zaplanowano budowę magazynów, pomieszczeń technicznych i urządzeń obsługujących wydawanie i przewożenie bagażu[24]. W roku 2011 zdecydowano o zmniejszeniu terminala lubelskiego lotniska z 24 tys. do 11 tys. m2. Zmniejszenie budynków wymusili eksperci unijni[25].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Prace budowlane na lotnisku, marzec 2011

Jesienią 2008 rozpoczęło się wyburzanie zabudowań na terenie cywilnego portu lotniczego, koniec prac przewidziano na wiosnę 2009. Na ich miejscu znalazł się pas startowy lotniska. Trzeba było wyburzyć 15 domów i wyciąć las na powierzchni ponad stu hektarów. Z terenu przyszłego lotniska musiały także zostać przeniesione mogiły wojskowe, znajdujące się na cmentarzu wojennym. Spoczywali na nim żołnierze polegli w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej – obywatele Austro-Węgier i Imperium Rosyjskiego, ale także polscy żołnierze zabici w kampanii wrześniowej oraz Rosjanie, którzy zginęli w 1944 roku[26]. Ciała żołnierzy spoczęły na cmentarzu komunalnym w Świdniku[27].

W 2009 do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie wpłynęła decyzja ministra zezwalająca na wycięcie 142 hektarów tzw. lasu szpitalnego wokół przyszłego lotniska. Spółka Port Lotniczy Lublin musiałaby zapłacić za to ok. 100 mln złotych, ale dopiero po tym, jak zakończyłyby się procedury wylesiania gruntów. Dzięki przepisom w specustawie lotniskowej nie trzeba było płacić za wycięcie. Z tak uzyskanych gruntów 118 hektarów przeznaczono na pas startowy i budynki infrastruktury lotniskowej, a na 23 hektarach powstały drogi dojazdowe[28]. Kolejne 125 ha gruntów położonych w Świdniku lubelski ratusz wniósł do spółki Port Lotniczy Lublin. Wartość ziemi sięgnęła 33 mln zł, co oznaczało, że miasto objęło ponad 70 procent akcji w przedsięwzięciu. Przekazane parcele samorząd Lublina odkupił w ostatnich latach od banku Pekao oraz prywatnych właścicieli – powstało na nich zielone lotnisko, a część gruntów trafiła w ręce Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej[15].

W 2010 wojewoda lubelska podpisała zgodę na wybudowanie lotniska, potwierdzając jednocześnie, że inwestycja zostanie zakończona wiosną 2012[29]. Dokument ten zatwierdził projekt budowlany, dokonał podziału nieruchomości, zezwolił na pełną wycinkę lasu i umożliwił rozpoczęcie budowy portu lotniczego. Marszałek województwa potwierdził też wcześniejsze rozstrzygnięcie pierwszych przetargów na budowę[30][31].

Budowa lubelskiego portu lotniczego rozpoczęła się jesienią 2010[32]. Rok później ukończono płytę postoju samolotów[33]. Wtedy też przetarg na budowę terminala wygrało przedsiębiorstwo Budimex. Zgodnie z ustaleniami miało ono postawić budynek w dziewięć miesięcy, a za pracę otrzymać blisko 67 milionów złotych. W ramach tych prac miał powstać także budynek lotniskowej straży pożarnej oraz budynek techniczny[34]. Budimex rozpoczął prace jesienią 2011[35].

Początek działalności[edytuj | edytuj kod]

Dzień otwarty w Porcie lotniczym Lublin

1 grudnia 2012 odbył się „dzień otwarty”[36]. Według wstępnych szacunków port odwiedziło ok. 20 tys. ludzi[37]. Pierwszy lot odbył się 17 grudnia 2012 roku o godz. 7:56 i był to An-26 przedsiębiorstwa lotniczego EXIN Sp. z o.o. z Lublina. Tego dnia Ryanair uruchomił połączenie do Londynu i Dublina. Pierwszy samolot z pasażerami wylądował tego samego dnia o godzinie 9:00. Był to rejs czarterowy z gośćmi zaproszonymi przez władze PLL. 17 grudnia 2012 roku, o godzinie 13:25, wylądował samolot Boeing 737-800[38]. Był to lot z londyńskiego lotniska Stansted, wykonywany przez Ryanair. 18 grudnia 2012 rozpoczęły kursowanie samoloty linii WizzAir do Oslo i Londynu[39].

W ciągu pierwszego roku działalności port obsłużył ponad 188 tysięcy pasażerów. Nie udało się osiągnąć planowanych przez zarząd portu 300 tysięcy pasażerów. W 2013 oddano do użytku docelową wieżę kontroli lotów, w tym roku zaczął też działać system ILS I kategorii[40]. Uruchomienie systemu ILS II kategorii nastąpiło w 2016[41].

W 2016 zakończyły się prace nad budową terminalu cargo, którego obsługę powierzono włoskiemu przedsiębiorstwu Xpress Handling. Po zachodniej stronie terminalu pasażerskiego powstał budynek służący do kontroli, odprawy celnej oraz przygotowania towarów do transportu. Na wielkość infrastruktury cargo ma wpływ bliskie położenie dużych parków przemysłowych i produkcyjnych[42].

Kierunki lotów i linie lotnicze[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Kierunek
LOT
 1. Polska Warszawa[43]
 2. Izrael Tel Awiw-Ben Gurion[44]
Ryanair
 1. Irlandia Dublin
TUI Fly
 1. Belgia Antwerpia
Wizz Air
 1. Holandia Eindhoven
 2. Ukraina Kijów-Żulany
 3. Wielka Brytania Londyn-Luton
 4. Norwegia Oslo-Torp
Lufthansa
 1. Frankfurt
Razem: 8 kierunków w 8 krajach
Mapa lokalizacyjna Europy
Lublin
Lublin
Dublin
Dublin
Eindhoven
Eindhoven
Antwerpia
Antwerpia
Londyn-Luton
Londyn-Luton
Kijów-Żulany
Kijów-Żulany
Oslo-Torp
Oslo-Torp
Tel Awiw-Ben Gurion
Tel Awiw-Ben Gurion
Warszawa
Warszawa
Geographylogo.svg
Kierunki lotów z lotniska Lublin

Legenda:
Blue pog.svg aktualne kierunki regularne

Green pog.svg kierunki sezonowe (czarter-mix)

Statystyki ruchu[edytuj | edytuj kod]

W danym roku Narastająco
Rok Pasażerowie Operacje lotnicze Pasażerowie Operacje lotnicze
2012 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 5 702 50 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 5 702 50
2013 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 189 702 2286 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 195 404 2336
2014 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 187 544 3255 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 382 948 5591
2015 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 265 021 3732 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 647 969 9323
2016 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 377 606 4234 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 1 352 756 13557
2017[45] style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 430 346 4980 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 1 783 102 18537
2018 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 455 188 5283 style="text-align: right" class="tabela-liczba" data-sort-value="&Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczbaBłąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba.Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwana liczba" | 2 238 290 23820

W kwietniu 2016 po raz pierwszy miesięczna liczba pasażerów przekroczyła 30 tys., a w sierpniu tego roku – 40 tys.[46] Rekord operacji lotniczych padł w maju 2016 i wyniósł 491[47], a rekord obsłużonych pasażerów padł w sierpniu 2016 i wyniósł ponad 40,4 tys.[46] Władze lotniska przewidywały, że na koniec 2016 liczba obsłużonych pasażerów wyniesie 410–440 tys., w tym 300 tys. pasażerów Wizz Air[47].

Struktura własności[edytuj | edytuj kod]

Spółkę akcyjną Port Lotniczy Lublin tworzy czterech akcjonariuszy. W jej skład wchodzą samorządy miast Lublina (60,1955% udziałów) i Świdnika (5,5440%), województwa lubelskiego (34,2513%) i powiatu Świdnik (0,0093%)[48].

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Aby umożliwić klientom portu lotniczego sprawny dojazd, zbudowano ulicę Jana III Sobieskiego połączoną z istniejącą infrastrukturą drogową. Zmodernizowano oraz przebudowano także inne ulice, m.in. zmieniono przebieg ulicy Mełgiewskiej[49][50].

Ponadto na potrzeby lotniska wybudowano nową zelektryfikowaną linię kolejową nr 581 łącząca stację Świdnik Miasto z przystankiem Lublin Airport przylegającą do terminala[51]. Podróż pociągiem z dworca Lublin Główny na lotnisko trwa 15 minut.

Wokół aeroportu znajdują się cztery ronda, estakady nad torami kolejowymi i wiadukty nad al. Lotników Polskich w Świdniku. Ulica Żwirki i Wigury jest czteropasmowa, a z każdej z ulic jest zapewniony łatwy dojazd do drogi ekspresowej S12/S17. Ulicą Lubelską dojeżdża do terminala autobus linii nr 5 komunikacji miejskiej.

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W 2016 Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapowiedziała budowę nowej wieży kontroli lotów[52]. W 2017 w związku z rosnącą liczbą pasażerów Port Lotniczy Lublin ogłosił plan rozbudowy terminalu pasażerskiego o 1,8 tys. metrów kw. Termin realizacji to początek rozpoczęcia sezonu letniego 2018[53]. W bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego powstaje baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu. Zakończenie budowy planowane jest na luty 2019.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. http://www.airport.lublin.pl/lotnisko/statystyki.html
 2. Dane techniczne
 3. Budowa portu w Lublinie zakończona
 4. Lotnisko Lublin na Flightradar
 5. Airport Lublin Ulubieńcem Polski! Internauci wybrali
 6. Świdnik na kartach historii – Przedwojenne lotnisko w Świdniku
 7. Oficjalna strona Aeroklubu Świdnik – Historia
 8. "Działalność Komitetu Żwirki i Wigury", Zygmunt Kozak. Biuletyn Nr 22 Wojskowej Służby Archiwalnej (1999)
 9. Świdnik na kartach historii – Wielki dzień Lublina!
 10. www.aeroklub.lublin.pl (pol.). [dostęp 2011-09-14].
 11. Port Lotniczy Lublin w Świdniku i jego dostępność komunikacyjna (pdf)
 12. Kurier Lubelski – Lotnisko, nowe ulice, boiska, mieszkania [dostęp: 2 stycznia 2009]
 13. Rzeczpospolita – Prawie 300 mln zł na lotnisko Lublin-Świdnik [dostęp: 5 czerwca 2008]
 14. Kurier Lubelski – Województwo ma budżet na 2009 rok [dostęp: 30 grudnia 2008]
 15. a b Jurkowski, Artur: Działki wleciały do portu lotniczego (pol.). [dostęp 21 marca 2009].
 16. Port Lotniczy Lublin: Zawarto umowę na wykonanie projektu lotniska (pol.). [dostęp 11 października 2008].
 17. ECOPLAN – Raport oddziaływania na środowisko lotniska "Lublin-Świdnik" w Świdniku
 18. Gazeta Prawna – Zielone światło KE dla budowy lotniska w Lublinie [dostęp: 4 czerwca 2008]
 19. Koziolek.pl Zawód kontroler lotu. Nabór już od września. [dostęp: 29 grudnia 2008]
 20. Kurier Lubelski – Kuratorium stawia na fachowców [dostęp: 30 grudnia 2008]
 21. Gazeta Wyborcza: Raport o lotnisku. Najpierw drzewa, ptaki, saperzy... (pol.). [dostęp 2011-01-31].
 22. a b Sławomir Skomra: Airport Świdnik 2012. Jest projektant lotniska (pol.). [dostęp 21 lutego 2009].
 23. Gazeta Lublin – Lotnisko w Świdniku polsko-hiszpańskie [dostęp: 25 sierpnia 2008]
 24. Najpiękniejsze lotnisko w Europie (pol.). [dostęp 21 lutego 2009].
 25. Gazeta Wyborcza: Lotnisko w Świdniku. Wojewoda pozwoliła na terminal (pol.). [dostęp 2011-08-19].
 26. Gazeta.pl – Samoloty nie będą lądować obok mogił [dostęp: 22 sierpnia 2008]
 27. Koziolek.pl – Nowe domy idą do wyburzenia. Powstaje lotnisko. [dostęp: 22 listopada 2008]
 28. Koziolek.pl – Specustawa przyspieszy budowę lotniska [dostęp: 14 lutego 2008]
 29. Jest pozwolenie na budowę lotniska Lublin – Świdnik (pol.). YouTube. [dostęp 2010-10-18].
 30. Lotnisko w Świdniku: Za kilka dni rusza budowa (wideo) (pol.). Dziennik Wschodni. [dostęp 2010-10-18].
 31. Jest decyzja wojewody dla lotniska w Świdniku (pol.). Kurier Lubelski. [dostęp 2010-10-18].
 32. Lotnisko w Świdniku: Ruszyła budowa portu lotniczego (wideo) (pol.). Dziennik Wschodni. [dostęp 2010-11-10].
 33. Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Świdnik Lotnisko w Świdniku: Płyta gotowa, czas na terminal (pol.). Dziennik Wschodni. [dostęp 2011-10-21].
 34. Lotnisko. Budimex zbuduje terminal. Za 67 mln zł. (pol.). Gazeta Wyborcza. [dostęp 2011-10-06].
 35. Lotnisko w Świdniku: Ruszyła budowa terminalu (pol.). Kurier Lubelski. [dostęp 2011-11-01].
 36. Przyjdź i zobacz jak wygląda lotnisko
 37. Dzień Otwarty na lotnisku w Świdniku (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)
 38. TVP3 Lublin - Telewizja Polska S.A, www.tvp.pl [dostęp 2017-11-26].
 39. Port Lotniczy Lublin odebrany
 40. System ILS od dziś działa na lotnisku Lublin - Dziennik Wschodni, www.dziennikwschodni.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
 41. Lublin z systemem ILS II kategorii jako 5 lotnisko w kraju, rynekinfrastruktury.pl, 22 sierpnia 2016 [dostęp 2016-08-30].
 42. Dobry początek sezonu lotniska w Świdniku, www.pgt.pl [dostęp 2016-06-02].
 43. LOT uruchamia nową trasę krajową! To najkrótsze połączenie w siatce… i wielki powrót po ponad 3 latach, www.fly4free.pl [dostęp 2018-06-12].
 44. LOT poleci z regionów do Tel Awiwu - Pasazer.com, www.pasazer.com [dostęp 2017-11-26].
 45. Lotnisko Lublin: Roczny plan przekroczony. Jest 430 tys. pasażerów - Kurierlubelski.pl, www.kurierlubelski.pl [dostęp 2018-01-05] (pol.).
 46. a b Piotr Nowak, Przybywa pasażerów na lubelskim lotnisku. Jest kolejny rekord, 2 września 2016 [dostęp 2016-09-02].
 47. a b Lotnisko nie zwalnia i padają kolejne rekordy. Tak dobrego wyniku jeszcze nie było, lublin.wyborcza.pl, 2 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-02].
 48. Port Lotniczy Lublin / firma (pol.). airport.lublin.pl. [dostęp 2012-04-10].
 49. Port Lotniczy Lublin. polskaniezwykla.pl. [dostęp 2013-03-24].
 50. Rusza budowa drogi do lotniska w Świdniku. kurierlubelski.pl, 2012-03-26. [dostęp 2013-03-24].
 51. Na trasie Lublin – port lotniczy w Świdniku kursują już pociągi. rynek-kolejowy.pl, 2012-12-17. [dostęp 2013-03-24].
 52. e, Radio Lublin: Port Lotniczy Lublin będzie rozbudowywany, moje.radio.lublin.pl [dostęp 2016-06-02].
 53. Tomasz Maciuszczak, Lotnisko Lublin: Tak ma wyglądać nowy terminal dla miliona pasażerów, dziennikwschodni.pl, 8 maja 2017 [dostęp 2017-05-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]