Mothra kontra Godzilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mothra kontra Godzilla
モスラ対ゴジラ

Mosura tai Gojira
Gatunek horror, sci-fi
Data premiery Ziemia 29 kwietnia 1964
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 92 min
Reżyseria Ishirō Honda
Scenariusz Shin'ichi Sekizawa
Muzyka Akira Ifukube
Zdjęcia Hajime Koizumi
Scenografia Takeo Kita
Montaż Ryohei Fujii

Mothra kontra Godzilla (jap. モスラ対ゴジラ Mosura tai Gojira) – czwarty z serii filmów o Godzilli, rok produkcji 1964.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na plaży przed rybacką wioską, jej mieszkańcy odnajdują gigantycznych rozmiarów jajo. Zostaje ono zagarnięte przez korporację Happy Enterprises. Wkrótce okazuje się, że jajo należy do Mothry - olbrzymiej ćmy, bóstwa niewielkiej cywilizacji zamieszkującej wyspę Infant. Dwie lilipucie strażniczki jajka (Shobijin) bezskutecznie starają się o jego odzyskanie, po czym wracają na wyspę Infant z pustymi rękami. Wkrótce pojawia się Godzilla i teraz to Japończycy proszą wyspiarzy o pomoc Mothry, która mogłaby pokonać Godzillę. Mimo początkowej niechęci mieszkańców wyspy, ostatecznie strażniczki proszą Mothrę, żeby pomogła Japończykom. W momencie gdy jajo zostaje zagrożone przez Godzillę, Mothra rusza do walki.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Tytuł japoński brzmi Mosura tai Gojira. W Stanach Zjednoczonych film był wyświetlany w kinach pod tytułem Godzilla vs. The Thing. W późniejszych wydaniach filmu zmieniono go na Godzilla vs. Mothra, jednak dubbing angielski pozostał niezmieniony, więc w filmie Mothra jest od czasu do czasu nazywana "The Thing"
  • Poprzednie filmy amerykanizowano do dystrybucji w USA, co skutkowało zazwyczaj znacznym obniżeniem ich jakości. Chcąc uniknąć tego przy "Mothra kontra Godzilla", TOHO wypożyczyło Amerykanom kostium Godzilli i dokręcona została scena, w której amerykańskie wojsko atakuje Godzillę. W efekcie ta dokręcona scena to jedyna poważna zmiana w amerykańskiej wersji.
  • W filmie wyraźnie widać, że górna warga Godzilli się chybocze. Efekt ten był skutkiem wypadku na planie: atakując zamek w Nagoyi, Haruo Nakajima wywrócił się i uszkodził zęby kostiumu. Tsuburai efekt ten tak się spodobał, że nie naprawił kostiumu.
  • MvsG to jeden z wielu filmów, w którym Godzilla był "dodatkiem", a nie głównym potworem, podobnie jak w "Ghidorah, the Three Headed Monster", który wraz z Mothrą został zrealizowany na 10-lecie Godzilli.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]