Na sygnale (serial telewizyjny 2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na sygnale
Na sygnale
Gatunek serialu medyczny
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Wojciech Kuliński
Monika Mazur
Dariusz Wieteska
Konrad Darocha
Tomasz Piątkowski
Liczba odcinków 120
Liczba serii 4
Produkcja
Produkcja Tadeusz Lampka
Artrama sp. z o.o.
Reżyseria Krzysztof Kasior
Leszek Korusiewicz
Scenariusz Robert Mąka
Czas trwania odcinka 22–24 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna TVP2
Format obrazu 16:9
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji od 2014
Data premiery 12 lutego 2014
Status trwający
Chronologia
Powiązane Na dobre i na złe
Oficjalna strona serialu

Na sygnale – polski serial medyczny nadawany w stacji TVP2[1]. Premiera tego serialu odbyła się 12 lutego 2014[2].

W dniu premiery serial obejrzało 3 mln 635 tys. widzów[2]. W 2015 roku otrzymał Telekamerę w kategorii Serial paradokumentalny. W 2016 roku otrzymali 2 Telekamerę w kategorii: Serial fabularno-dokumentalny.

Bohaterowie[edytuj]

Wiktor Banach
lekarz – ratownik. Wcześniej był himalaistą, prawdopodobnie porzucił wspinaczkę, gdy w Himalajach zginęła jego żona. W pierwszej serii jest on kierownikiem Stacji Ratownictwa Medycznego w Leśnej Górze. Po wypadku kończącym pierwszy sezon nie od razu mógł pracować w karetce, więc na stanowisku szefa zastąpił go Artur Góra, gdyż możliwość aktywnej pracy w zespole wyjazdowym była jednym z kryteriów konkursu na to stanowisko. W międzyczasie (od wypisu ze szpitala, do powrotu do karetki) pracował jako dyspozytor. Doktor Banach jest szorstki i wymagający, ale umie docenić osiągnięcia swoich pracowników. Dla pacjenta gotów złamać procedury czy narazić się na niebezpieczeństwo.
Piotr Strzelecki
kierowca karetki i ratownik medyczny. Chciał iść na medycynę, ale uzyskał zbyt słaby wynik na egzaminie maturalnym. To Wiktor namówił go, aby studiował ratownictwo medyczne, co może sugerować, że wcześniej był sanitariuszem. Fan starych samochodów, na początku serialu często zmieniał dziewczyny. Kocha się w Martynie.
Martyna Kubicka
ratownik medyczny. Wybrała ten zawód wbrew ojcu, ale spisuje się w nim doskonale. Rozpoczynając pracę zastąpiła innego ratownika, który przyszedł na dyżur pod wpływem alkoholu. Początki nie były łatwe – Martyna wbrew poleceniu Wiktora przestała pilnować pacjentki (aby udzielić pomocy ofierze wypadku), co skutkowało zaginięciem starszej pani z demencją, która pod opieką zespołu karetki miała trafić do szpitala. Do pracy dojeżdża rowerem. Martyna to silna i zdecydowana kobieta, która uprawia sport (biegła w Marszu Niepodległości), śmieje się na horrorach i stara się być profesjonalistką. Od 2. serii kocha się w Piotrze.
Adam Wszołek
ratownik medyczny, mąż Barbary. Żonie zdarza się dzwonić do niego w czasie akcji, polecając kupić bułki. Artur Góra zrobił z niego szefa ds średniego personelu. W drugiej serii zaintubował pacjenta mimo oświadczenia jego woli. Okazało się, że konieczność intubacji spowodowana była zapaleniem płuc, a Wszołek nie popełnił błędu. Nie wiedząc tego próbował popełnić samobójstwo (zatruł się lekami). Życie uratowała mu żona i ekipa karetki 21S
Artur Góra
w drugiej serii kierownik stacji, lekarz – ratownik. Karierowicz, najważniejsze dla niego są przepisy. Zdarza mu się lekceważyć zarówno zgłoszenia, jak i objawy pacjentów. Nie docenia ratowników medycznych. Pomimo pewnej niedbałości nie można mu odmówić umiejętności posługiwania się sprzętem czy zarzucić kompletnego konowalstwa. Niespecjalnie lubi Piotra Strzeleckiego.
Zosia Banach
16 – letnia córka Wiktora Banacha, przyjaźni się z Piotrem i Martyną

Obsada[edytuj]

Spis serii[edytuj]

Seria Okres Odcinki Liczba odcinków Rozpoczęcie emisji Zakończenie emisji
I wiosna 2014 1–26[1] 26[1] 12 lutego 2014[1] 15 maja 2014
II jesień–zima 2014/2015 27–52 26[3] 10 września 2014 18 marca 2015
III wiosna i jesień 2015 53–78 26[4] 25 marca 2015 16 grudnia 2015[5]
IV 2016 79–120 42 13 stycznia 2016

Przypisy

Bibliografia[edytuj]