Boża podszewka II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boża podszewka II
Gatunek

obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Kinga Preis
Hanna Śleszyńska
Karolina Gruszka

Liczba odcinków

16

Liczba serii

1

Produkcja
Reżyseria

Izabella Cywińska

Scenariusz

Izabella Cywińska

Czas trwania odcinka

60 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

2 października 2005

Stacja telewizyjna

TVP1

Lata emisji

20052006

Status

zakończony

Format obrazu

16:9

Format dźwięku

stereo

Chronologia
Poprzednik

Boża podszewka

Boża podszewka II – polski serial obyczajowy w reżyserii Izabelli Cywińskiej, emitowany przez TVP1 od 2 października 2005 do 30 stycznia 2006. Jest to kontynuacja serialu Boża podszewka z 1997, na podstawie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz o takim samym tytule.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Emisję drugiej serii serialu rozpoczęto 2 października 2005. Najpierw od 2 października 2005 do 16 października 2005 emitowano go w niedziele o 22.05 (odcinki 1–3). Potem od 31 października 2005 emisję przesunięto na poniedziałki, zmieniono też porę emisji na 21.50 (pora była ruchoma, np. godz. 22.40, 22.05, 23.00) (odcinki 4–16).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozpoczyna się w 1945, kiedy to siostra Maryśki, Józia Jurewicz-Górna, opuszcza wraz z córką Maryśki, Gienią, radzieckie Juryszki i wyjeżdża na Dolny Śląsk. Tam spotykają drugą siostrę Maryśki, Janinę, i jej męża, Romana. Tymczasem Maryśka, która nie zdołała otrzymać dokumentów w Państwowym Urzędzie Repatriacyjnym zostaje w Juryszkach wraz z bratem Bronisławem, jego żoną Wandą i synem Jankiem. Sowieccy urzędnicy coraz bardziej rozgrabiają dwór i jest on właściwie zdewastowany. Cała akcja jest dwutorowa, widzimy losy matki, która pozostała na Kresach i córki, która wyjechała do Polski. Ostatni odcinek serii kończy się przyjazdem Maryśki do Polski latem 1948.

nr odcinka Opis
1 Rok 1945 – wczesna jesień, Orany. Tu rozpoczyna się długa podróż wysiedlonych z Litwy Polaków. W zatłoczonych wagonach kolejowych jadą : 16-letnia Gienia, jej ciotka Józia i ukochana krowa Bukietka. Maryśka, bezbronna wobec arogancji „nowej władzy”,bezskutecznie walczy o papiery na wyjazd do Polski. Bezdomna błąka się po bezdrożach juryskiej ziemi.
2 Samotna Maryśka wędruje opuszczonymi drogami Litwy poszukując śladów dawnego życia i ludzi, którzy już odeszli. Spotkanie ze Stasią przypomina jej ukochaną Walunię, a Łazurko czasy juryskiego dobrobytu. Transport repatriantów dociera wreszcie na Zachód...
3 W zrujnowanych wojną i nędzą Juryszkach Wandzia – żona Bronisia wreszcie jest „panią na włościach”. Maryśka zatrzymuje się w domu brata. Jej wizyta będzie bardzo ważna... W Borowie na Dolnym Śląsku życie zaczyna się stabilizować. Gienia doznaje szoku, gdy po obejrzeniu filmu o Oświęcimiu dociera do niej prawda o okrucieństwie wojny.
4 Józia zapisuje Gienię do miejscowego gimnazjum. Zaniepokojona słabością dorastającej siostrzenicy wobec pożądliwego wuja Romana, prowadzi ją do spowiedzi do protestanckiego kościoła. Maryśka znajduje posadę u księdza na plebanii. Los jest jednak okrutny. Także tu nie zagrzeje długo miejsca
5 Bogdan pomaga siostrom dostarczając do willi w Borowie deficytowe mięso. Pomimo przyjaźni z Halinką, Gienia wciąż nie może przyzwyczaić się do nowego miejsca. Nadal jej najbliższą powierniczką jest ukochana juryska krowa Bukietka. Pierwsze tęsknoty za miłością wzbudza w dziewczynie korepetytor Janek. Chora Maryśka w Juryszkach, w domu Bronisia słyszy głos nieżyjącej matki... Jaką symbolikę mają te nawiedzenia?
6 Gienia po spowiedzi u polskiego księdza ,pełna wstydu i rozterek spotyka prof. Hufaldową. Nie słabnące zainteresowanie Romana mieszkającą z nimi Niemką Frau Peszkę doprowadza jego żonę Janeczkę do rozpaczy.

Na Wschodzie po wielu miesiącach samotnej tułaczki Maryśka znów zatrzymuje się u Bronisia w Juryszkach. Na krótko jednak, bo po kłótni Broniś wyrzuca niezrównoważoną siostrę z domu.

7 Gienia na szkolnym balu poznaje działacza ZMP – Franka.

Maryśka jest wyczerpana mrozem i wielodniową wędrówką. Znajduje schronienie w dawnym domu Bogdana i Niusi. Obecnie mieszka tam ktoś inny.

8 Gienia z Halinką widzą, jak radzieccy żołnierze dewastują dobytek w opuszczonej przez Niemców willi. Roman z Janeczką chcą kupić cenny obraz od starej Niemki. Nie obędzie się jednak bez upokorzeń...

Maryśka dociera do Zaosia, do dawnego majątku siostry Józi.

9 Na Kasztanowej odbywa bal karnawałowy. Zdegustowana zachowaniem Romana Gienia opuszcza przyjęcie. Szybko znajdzie ukojenie... Maryśka dowiaduje się od Adeli, służącej Józi o wymordowaniu rosyjskiej rodziny ze Swierdłowska. To dla Maryśki prawdziwy wstrząs.
10 W Borowie odbywa się zebranie aktywu politycznego z przesiedleńcami. Gienia coraz częściej odwiedza Hufaldową. Staje się ona dla dziewczyny autorytetem.

W dzień zaduszny siostry postanawiają, że symboliczny grób ich rodziców będzie na niemieckim cmentarzu. Maryśce śni się matka. Co oznaczają te sny?

11 Podczas mszy Gienia znajduje w kościele antysemicką ulotkę. Na prośbę profesora Romana jedzie do Wrocławia, by przekazać książki do biblioteki narodowej. Tam jest świadkiem aresztowania męża Beby - kata z Baranowic.

Na wschodzie enkawudyści aresztują Janka. Czy chłopak ocaleje?

12 Gienia prowadząc z powrotem do domu sprzedaną przez Józię Bukietkę jest przypadkowym świadkiem aresztowania prof. Romana. Na Kasztanowej stypa po Bukietce. Maryśka namawia Krawcową z Wilna i jej córkę Wisię do opuszczenia miasta i osiedlenia się w Zosiu. Ale powrót okaże się wielkim rozczarowaniem.
13 Maryśka przyłapana przez bajców na próbie "przestawienia czasu". Zostaje przewieziona do szpitala psychiatrycznego. Józia nie mogąc się dostać do domu spędza noc u Ursynowicza. Zrozpaczona aresztowaniem Fridy Hufaldowa prosi Gienię, by Franek stawił się za Niemką w Urzędzie Bezpieczeństwa. Czy mężczyzna się zgodzi?
14 Franek podejmuje próbę interwencji w Urzędzie Bezpieczeństwa w sprawie Fridy. Potem usiłuje przekonać Gienię, że Frida była niemieckim szpiegiem. Hufaldowa demaskuje Franka. W szpitalu psychiatrycznym, na prośbę lekarza, Maryśka modli się w intencji jego zmarłej żony. Wkrótce lekarz zostaje aresztowany przez Enkawudystów.
15 Gienia wyjeżdża z Frankiem na obóz ZMP do Wrocławia. Tam dochodzi między nimi do zbliżenia. Dzięki wstawiennictwu lekarki Maryśka otrzymuje zezwolenie na wyjazd do Polski. Janeczka rozstaje się z Romanem. Ma mu do przekazania informację.
16 Na Kasztanową Bogdan przywozi Maryśkę, która otrzymała od Stalina zgodę na opuszczenie Związku Radzieckiego. Rodzina jest zdruzgotana jej stanem fizycznym i psychicznym. Po aresztowaniu Halinki Gienia zrywa z Frankiem. Dlaczego?

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wystąpili również

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]