Droga krajowa nr 44 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 44.
DK44
Długość 108[1] km
Województwa śląskie,
małopolskie

Droga krajowa nr 44 (DK44) – droga krajowa klasy GP oraz klasy G[2] przebiegająca przez województwo śląskie oraz małopolskie. Jest jedną z pięciu dróg, obok DW780, A4, DK79, DK94, łączących Górny Śląsk z Krakowem, a także najbardziej wysuniętą na południe spośród wymienionych. Omija konurbację katowicką od strony południowej, łącząc na jej terenie Gliwice z Mikołowem, Tychami, Bieruniem, Oświęcimiem i Krakowem. Odgrywa szczególnie ważną rolę dla miast leżących w zachodniej Małopolsce, ponieważ łączy je z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Obszar, który przecina DK44, jest uprzemysłowiony.

Klasa drogi[edytuj | edytuj kod]

Droga posiada parametry klasy GP na odcinku Gliwice – Mikołów – Tychy – Oświęcim oraz klasy G na odcinku z Oświęcimia przez Zator i Skawinę do Krakowa[2].

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

Droga krajowa nr 44 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[3]

Znak Dopuszczalny nacisk Odcinek
DK44 10ton.svg do 10 ton Gliwice (4węzeł „Gliwice Sośnica”) – MikołówTychyOświęcimZator (28)
DK44 8ton.svg do 8 ton Zator (28) – SkawinaKraków (4 – węzeł „Kraków Skawina”)

Przemysł, gospodarka, restauracje i handel przy DK44[edytuj | edytuj kod]

W Tychach przy DK44 położone są takie firmy jak: Kompania Piwowarska (Tyskie Browary Książęce),oraz fabryka Fiat Auto Poland. Znajdują się tam również mikołowski hipermarket Auchan, McDonald's w Mikołowie i w Tychach, KFC w Tychach oraz w pobliżu Śląska Giełda Kwiatowa (także Tychy).

Węzły drogowe i skrzyżowania z ważnymi szlakami komunikacyjnymi[edytuj | edytuj kod]

Obecnie trasę tę przecina autostrada A1, autostrada A4, droga krajowa nr 1, droga krajowa nr 81 i droga krajowa nr 28. Oprócz tego drogę tę przecina 11 dróg wojewódzkich, a w przyszłości trasę tę ma przeciąć droga ekspresowa S1 (Bieruń i Oświęcim).

Szerokość trasy[edytuj | edytuj kod]

Trasa posiada dwie jezdnie w Mikołowie (odcinek wspólny z drogą krajową nr 81 oraz od węzła z DK81 do granicy Mikołowa z Tychami) oraz w Tychach (na wiadukcie w Tychach-Wilkowyjach nad torami kolejowymi, na węźle z drogą krajową nr 1 i obwodnica Bierunia Starego wybudowana dla celów fabryki Fiata). Na pozostałych odcinkach jest jednojezdniowa o parametrach 1+1, 1+2 oraz 1+3, a na mikołowskim odcinku DK44 znajduje się kilka niebezpiecznych zakrętów.

DK44 jako obwodnica[edytuj | edytuj kod]

Droga krajowa nr 44 jest obwodnicą dla miast Mikołów i Bieruń Stary oraz częściowo Oświęcimia. DK44 jest również uważana za południową obwodnicę GOP‑u.

Oprócz tego w ramach budowy drogi ekspresowej S1 MysłowiceBielsko-Biała ma powstać m.in. południowa obwodnica Bierunia Nowego, która prawdopodobnie wejdzie w część DK44.

Miasta leżące na trasie DK44[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Portowa do Skotnicka – Mapy Google
  2. a b Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. Nr 0, poz. 878)