Droga krajowa nr 44 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 44.
DK44
Długość 108[1] km
Województwa śląskie,
małopolskie

Droga krajowa nr 44 (DK44) – droga krajowa przebiegająca przez województwo śląskie oraz małopolskie. Jest jedną z pięciu dróg, obok DW780, A4, DK79, DK94, łączących Górny Śląsk z Krakowem, a także najbardziej wysuniętą na południe spośród wymienionych. Omija konurbację katowicką od strony południowej, łącząc na jej terenie Gliwice z Mikołowem, Tychami, Bieruniem, Oświęcimiem i Krakowem. Odgrywa szczególnie ważną rolę dla miast leżących w zachodniej Małopolsce, ponieważ łączy je z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Obszar, który przecina DK44, jest uprzemysłowiony.

Przemysł, gospodarka, restauracje i handel przy DK44[edytuj]

W Tychach przy DK44 położone są takie firmy jak: Kompania Piwowarska (Tyskie Browary Książęce),oraz fabryka Fiat Auto Poland. Znajdują się tam również mikołowski hipermarket Auchan, McDonald's w Mikołowie i w Tychach, KFC w Tychach oraz w pobliżu Śląska Giełda Kwiatowa (także Tychy).

Węzły drogowe i skrzyżowania z ważnymi szlakami komunikacyjnymi[edytuj]

Obecnie trasę tę przecina autostrada A1, autostrada A4, droga krajowa nr 1, droga krajowa nr 81 i droga krajowa nr 28. Oprócz tego drogę tę przecina 11 dróg wojewódzkich, a w przyszłości trasę tę ma przeciąć droga ekspresowa S1 (Bieruń i Oświęcim).

Szerokość trasy[edytuj]

Trasa posiada dwie jezdnie w Mikołowie (odcinek wspólny z drogą krajową nr 81 oraz od węzła z DK81 do granicy Mikołowa z Tychami) oraz w Tychach (na wiadukcie w Tychach-Wilkowyjach nad torami kolejowymi, na węźle z drogą krajową nr 1 i obwodnica Bierunia Starego wybudowana dla celów fabryki Fiata). Na pozostałych odcinkach jest jednojezdniowa o parametrach 1+1, 1+2 oraz 1+3, a na mikołowskim odcinku DK44 znajduje się kilka niebezpiecznych zakrętów.

DK44 jako obwodnica[edytuj]

Droga krajowa nr 44 jest obwodnicą dla miast Mikołów i Bieruń Stary oraz częściowo Oświęcimia. DK44 jest również uważana za południową obwodnicę GOP‑u.

Oprócz tego w ramach budowy drogi ekspresowej S1 MysłowiceBielsko-Biała ma powstać m.in. południowa obwodnica Bierunia Nowego, która prawdopodobnie wejdzie w część DK44.

Miasta leżące na trasie DK44[edytuj]

Przypisy