US Open 2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
US Open 2010
Miejsce  Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Obiekt USTA Billie Jean King National Tennis Center
Nawierzchnia Twarda
Data 30.08–12.09.2010
ATP World Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 22 600 000 $
Drabinka 128S/128Q/64D
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 22 600 000 $
Drabinka 128S/128Q/64D
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Hiszpania Rafael Nadal
Gra podwójna mężczyzn
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
Gra pojedyncza kobiet
Belgia Kim Clijsters
Gra podwójna kobiet
Stany Zjednoczone Vania King
Kazachstan Jarosława Szwiedowa
Gra mieszana
Stany Zjednoczone Liezel Huber
Stany Zjednoczone Bob Bryan
2009 2011
Strona internetowa
Wielki Szlem 2010

US Open 2010 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się pomiędzy 30 sierpnia a 12 września, na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 130. edycja rozgrywek.

Obrońcami tytułów w grze pojedynczej byli Argentyńczyk Juan Martín del Potro i Belgijka Kim Clijsters. Argentyńczyk, z powodu kontuzji, zrezygnował z udziału w turnieju. W grze podwójnej mężczyzn obrońcami tytułów byli: czeskohinduska para Lukáš DlouhýLeander Paes. Jedna ze zwyciężczyń debla kobiet z ubiegłego roku Amerykanka Serena Williams (turniej w 2009 roku wygrała wraz z siostrą Venus) nie wystąpiła z powodu urazu stopy.

Turnieje seniorskie[edytuj]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Hiszpania Rafael Nadal 7 6 6  
8  Hiszpania Fernando Verdasco 5 3 4  
  1  Hiszpania Rafael Nadal 6 6 6  
  12  Rosja Michaił Jużny 2 3 4  
25  Szwajcaria Stanislas Wawrinka 6 67 6 3 3
  12  Rosja Michaił Jużny 3 7 3 6 6  
    1  Hiszpania Rafael Nadal 6 5 6 6
  3  Serbia Novak Đoković 4 7 4 2
  17  Francja Gaël Monfils 62 1 2  
3  Serbia Novak Đoković 7 6 6  
3  Serbia Novak Đoković 5 6 5 6 7
  2  Szwajcaria Roger Federer 7 1 7 2 5  
5  Szwecja Robin Söderling 4 4 5
  2  Szwajcaria Roger Federer 6 6 7  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Dania Caroline Wozniacki 6 7  
   Słowacja Dominika Cibulková 2 5  
  1  Dania Caroline Wozniacki 4 3  
  7  Rosja Wiera Zwonariowa 6 6  
31  Estonia Kaia Kanepi 3 5
  7  Rosja Wiera Zwonariowa 6 7  
    7  Rosja Wiera Zwonariowa 2 1
  2  Belgia Kim Clijsters 6 6
  6  Włochy Francesca Schiavone 65 4  
3  Stany Zjednoczone Venus Williams 7 6  
3  Stany Zjednoczone Venus Williams 6 62 4
  2  Belgia Kim Clijsters 4 7 6  
5  Australia Samantha Stosur 4 7 3
  2  Belgia Kim Clijsters 6 5 6  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
6 7  
9  Polska Mariusz Fyrstenberg
 Polska Marcin Matkowski
3 5  
  1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
6 6  
  12  Hiszpania Marcel Granollers
 Hiszpania Tommy Robredo
1 4  
14  Szwecja Simon Aspelin
 Australia Paul Hanley
4 67
  12  Hiszpania Marcel Granollers
 Hiszpania Tommy Robredo
6 7  
    1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
7 7
  16  Indie Rohan Bopanna
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
65 64
  5  Polska Łukasz Kubot
 Austria Oliver Marach
3 63  
 Argentyna Eduardo Schwank
 Argentyna Horacio Zeballos
6 7  
 Argentyna Eduardo Schwank
 Argentyna Horacio Zeballos
65 4
  16  Indie Rohan Bopanna
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
7 6  
10  Południowa Afryka Wesley Moodie
 Belgia Dick Norman
5 62
  16  Indie Rohan Bopanna
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
7 7  

Gra podwójna kobiet[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Argentyna Gisela Dulko
 Włochy Flavia Pennetta
3 3  
6  Stany Zjednoczone Vania King
 Kazachstan Jarosława Szwiedowa
6 6  
  6  Stany Zjednoczone Vania King
 Kazachstan Jarosława Szwiedowa
6 4 6  
  9  Zimbabwe Cara Black
 Australia Anastasija Rodionowa
3 6 4  
14  Rosja Jelena Wiesnina
 Rosja Wiera Zwonariowa
6 5 4
  9  Zimbabwe Cara Black
 Australia Anastasija Rodionowa
4 7 6  
    6  Stany Zjednoczone Vania King
 Kazachstan Jarosława Szwiedowa
2 6 7
  2  Stany Zjednoczone Liezel Huber
 Rosja Nadieżda Pietrowa
6 4 64
  7  Chińskie Tajpej Chan Yung-jan
 Chińska Republika Ludowa Zheng Jie
6 6  
15  Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
 Stany Zjednoczone Meghann Shaughnessy
4 4  
7  Chińskie Tajpej Chan Yung-jan
 Chińska Republika Ludowa Zheng Jie
3 2
  2  Stany Zjednoczone Liezel Huber
 Rosja Nadieżda Pietrowa
6 6  
5  Stany Zjednoczone Lisa Raymond
 Australia Rennae Stubbs
4 6 5
  2  Stany Zjednoczone Liezel Huber
 Rosja Nadieżda Pietrowa
6 3 7  

Gra mieszana[edytuj]

 Osobny artykuł: US Open 2010 (gra mieszana).
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Liezel Huber
 Stany Zjednoczone Bob Bryan
6 7  
7  Stany Zjednoczone Lisa Raymond
 Południowa Afryka Wesley Moodie
4 63  
  1  Stany Zjednoczone Liezel Huber
 Stany Zjednoczone Bob Bryan
6 7  
  4  Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
 Kanada Daniel Nestor
3 5  
4  Stany Zjednoczone B. Mattek-Sands
 Kanada Daniel Nestor
6 6
   Chińskie Tajpej Chan Yung-jan
 Australia Paul Hanley
4 3  
    1  Stany Zjednoczone Liezel Huber
 Stany Zjednoczone Bob Bryan
6 6
   Czechy Květa Peschke
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
4 4
   Czechy Květa Peschke
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
3 6 10  
 Argentyna Gisela Dulko
 Urugwaj Pablo Cuevas
6 2 4  
 Czechy Květa Peschke
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
7 7
   Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Bahamy Mark Knowles
65 64  
 Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Bahamy Mark Knowles
6 6
  2  Zimbabwe Cara Black
 Indie Leander Paes
3 4  

Turnieje juniorskie[edytuj]

Gra pojedyncza chłopców[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Słowacja Filip Horanský 5 1  
10  Stany Zjednoczone Denis Kudla 7 6  
  10  Stany Zjednoczone Denis Kudla 6 6  
  8  Argentyna Agustín Velotti 3 2  
4  Czechy Jiří Veselý 4 2
  8  Argentyna Agustín Velotti 6 6  
    10  Stany Zjednoczone Denis Kudla 6 2 2
  WC  Stany Zjednoczone Jack Sock 3 6 6
  WC  Stany Zjednoczone Jack Sock 6 7  
13  Rosja Wiktor Bałuda 3 64  
WC  Stany Zjednoczone Jack Sock 6 6
  2  Węgry Márton Fucsovics 3 4  
 Stany Zjednoczone Dennis Novikov 2 6 3
  2  Węgry Márton Fucsovics 6 4 6  

Gra pojedyncza dziewcząt[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Rosja Darja Gawriłowa 6 6  
WC  Stany Zjednoczone Robin Anderson 4 4  
  1  Rosja Darja Gawriłowa 7 1 7  
  15  Stany Zjednoczone Sloane Stephens 5 6 64  
15  Stany Zjednoczone Sloane Stephens 3 6 6
  6  Czechy Karolína Plíšková 6 4 3  
    1  Rosja Darja Gawriłowa 6 6
  Q  Rosja Julija Putincewa 3 2
   Francja Caroline Garcia 2 4  
 Tunezja Uns Dżabir 6 6  
 Tunezja Uns Dżabir 4 3
  Q  Rosja Julija Putincewa 6 6  
5  Portoryko Mónica Puig 2 4
  Q  Rosja Julija Putincewa 6 6  

Gra podwójna chłopców[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Brazylia Guilherme Clézar
 Brazylia Tiago Fernandes
6 3 10  
6  Bośnia i Hercegowina Damir Džumhur
 Chorwacja Mate Pavić
4 6 6  
   Brazylia Guilherme Clézar
 Brazylia Tiago Fernandes
0 3  
  3  Peru Duilio Beretta
 Ekwador Roberto Quiroz
6 6  
3  Peru Duilio Beretta
 Ekwador Roberto Quiroz
6 6
   Niemcy Peter Heller
 Niemcy Kevin Krawietz
1 3  
    3  Peru Duilio Beretta
 Ekwador Roberto Quiroz
6 7
  4  Wielka Brytania Oliver Golding
 Czechy Jiří Veselý
1 5
   Brazylia Karue Sell
 Brazylia Bruno Semenzato
1 3  
4  Wielka Brytania Oliver Golding
 Czechy Jiří Veselý
6 6  
4  Wielka Brytania Oliver Golding
 Czechy Jiří Veselý
7 66 10
   Rosja Wiktor Bałuda
 Rosja Alexander Rumjancew
66 7 6  
 Rosja Wiktor Bałuda
 Rosja Alexander Rumjancew
6 64 10
  WC  Stany Zjednoczone Andrea Collarini
 Stany Zjednoczone Jack Sock
4 7 5  

Gra podwójna dziewcząt[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Rosja Darja Gawriłowa
 Rosja Irina Chromaczowa
7 6  
7  Tunezja Uns Dżabir
 Rosja Julija Putincewa
63 4  
  1  Rosja Darja Gawriłowa
 Rosja Irina Chromaczowa
2 5  
  3  Węgry Tímea Babos
 Stany Zjednoczone Sloane Stephens
6 7  
3  Węgry Tímea Babos
 Stany Zjednoczone Sloane Stephens
6 6
  WC  Stany Zjednoczone Nicole Gibbs
 Stany Zjednoczone Kyle McPhillips
2 2  
    3  Węgry Tímea Babos
 Stany Zjednoczone Sloane Stephens
   Belgia An-Sophie Mestach
 Chorwacja Silvia Njirić
w/o
  5  Słowacja Jana Čepelová
 Słowacja Chantal Škamlová
2 2  
 Belgia An-Sophie Mestach
 Chorwacja Silvia Njirić
6 6  
 Belgia An-Sophie Mestach
 Chorwacja Silvia Njirić
64 6 10
   Chińska Republika Ludowa Tang Haochen
 Chińska Republika Ludowa Tian Ran
7 4 7  
 Stany Zjednoczone Robin Anderson
 Stany Zjednoczone Monica Turewicz
6 2 9
   Chińska Republika Ludowa Tang Haochen
 Chińska Republika Ludowa Tian Ran
1 6 11  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
   Holandia Ronald Vink 0 0  
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
   Francja Stéphane Houdet 2 1  
WC  Stany Zjednoczone Jon Rydberg 1 4
   Francja Stéphane Houdet 6 6  
    1  Japonia Shingo Kunieda
   Francja Nicolas Peifer w/o
   Holandia Robin Ammerlaan 0 4  
 Francja Nicolas Peifer 6 6  
 Francja Nicolas Peifer 7 7
  2  Holandia Maikel Scheffers 5 63  
 Szwecja Stefan Olsson 6 4 2
  2  Holandia Maikel Scheffers 4 6 6  

Gra pojedyncza kobiet na wózkach[edytuj]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Esther Vergeer 7 7  
   Francja Florence Gravellier 5 5  
  1  Holandia Esther Vergeer 6 6  
   Holandia Jiske Griffioen 1 0  
 Holandia Jiske Griffioen 6 6
  WC  Stany Zjednoczone Mackenzie Soldan 1 1  
    1  Holandia Esther Vergeer 6 6
   Australia Daniela Di Toro 0 0
   Australia Daniela Di Toro 6 7  
 Holandia Aniek van Koot 3 62  
 Australia Daniela Di Toro 6 6
  2  Holandia Sharon Walraven 4 2  
 Belgia Annick Sevenans 4 3
  2  Holandia Sharon Walraven 6 6  

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj]

1 runda   Finał
1  Holandia Robin Ammerlaan
 Japonia Shingo Kunieda
w/o  
 Francja Nicolas Peifer
 Stany Zjednoczone Jon Rydberg
     Francja Nicolas Peifer
 Stany Zjednoczone Jon Rydberg
0 0
 Holandia Maikel Scheffers
 Holandia Ronald Vink
6 6    Holandia Maikel Scheffers
 Holandia Ronald Vink
6 6
2  Francja Stéphane Houdet
 Szwecja Stefan Olsson
2 1  

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj]

1 runda   Finał
1  Australia Daniela Di Toro
 Holandia Aniek van Koot
6 6  
 Belgia Annick Sevenans
 Stany Zjednoczone Mackenzie Soldan
2 3     1  Australia Daniela Di Toro
 Holandia Aniek van Koot
3 3
 Francja Florence Alix-Gravellier
 Holandia Jiske Griffioen
4 4   2  Holandia Esther Vergeer
 Holandia Sharon Walraven
6 6
2  Holandia Esther Vergeer
 Holandia Sharon Walraven
6 6  

Rezygnacje[edytuj]

Obrońcy tytułów[edytuj]

Konkurencja Mistrzowie 2009 Mistrzowie 2010
gra pojedyncza mężczyzn Argentyna Juan Martín del Potro Hiszpania Rafael Nadal
gra pojedyncza kobiet Belgia Kim Clijsters Belgia Kim Clijsters
gra podwójna mężczyzn Czechy Lukáš Dlouhý
Indie Leander Paes
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
gra podwójna kobiet Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Stany Zjednoczone Vania King
Kazachstan Jarosława Szwiedowa
gra mieszana Stany Zjednoczone Carly Gullickson
Stany Zjednoczone Travis Parrott
Stany Zjednoczone Liezel Huber
Stany Zjednoczone Bob Bryan
gra pojedyncza chłopców Australia Bernard Tomic Stany Zjednoczone Jack Sock
gra pojedyncza dziewcząt Wielka Brytania Heather Watson Rosja Darja Gawriłowa
gra podwójna chłopców Węgry Márton Fucsovics
Chińskie Tajpej Hsieh Cheng-peng
Peru Duilio Beretta
Ekwador Roberto Quiroz
gra podwójna dziewcząt Rosja Walerija Sołowjowa
Ukraina Maryna Zanewśka
Węgry Tímea Babos
Stany Zjednoczone Sloane Stephens
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Japonia Shingo Kunieda Japonia Shingo Kunieda
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Esther Vergeer Holandia Esther Vergeer
gra podwójna mężczyzn na wózkach Francja Stéphane Houdet
Szwecja Stefan Olsson
Holandia Maikel Scheffers
Holandia Ronald Vink
gra podwójna kobiet na wózkach Holandia Korie Homan
Holandia Esther Vergeer
Holandia Esther Vergeer
Holandia Sharon Walraven

Porażki zawodników rozstawionych[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
1
30 sierpnia 1 runda
brak
2
31 sierpnia 1 runda Ukraina Kateryna Bondarenko Chińska Republika Ludowa Li Na (8) 2:6, 6:4, 6:2
3
1 września 2 runda Argentyna Gisela Dulko Białoruś Wiktoryja Azaranka (10) 5:1, krecz
4
2 września 2 runda Chińska Republika Ludowa Peng Shuai Polska Agnieszka Radwańska (9) 2:6, 6:1, 6:4
5
3 września 3 runda
brak
6
4 września 3 runda Estonia Kaia Kanepi (31) Serbia Jelena Janković (4) 6:2, 7:6(1)
7
5 września 4 runda
brak
8
6 września 4 runda Słowacja Dominika Cibulková Rosja Swietłana Kuzniecowa (11) 7:5, 7:6(4)
9
7 września Ćwierćfinał
brak
10
8 września Ćwierćfinał
brak
11
9 września Przerwa
przerwa w rozgrywkach
12
10 września Półfinał Rosja Wiera Zwonariowa (7) Dania Caroline Wozniacki (1) 6:4, 6:3
13
11 września Finał
brak

Mężczyźni[edytuj]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1
30 sierpnia 1 runda Chorwacja Ivan Dodig (Q) Chile Fernando González (27) 6(2):7, 6:1, 1:0 krecz
2
31 sierpnia 1 runda Francja Arnaud Clément Cypr Markos Pagdatis (16) 6:3, 2:6, 1:6, 6:4, 7:5
3
1 września 1 runda Francja Michaël Llodra Czechy Tomáš Berdych (7) 7:6(3), 6:4, 6:4
4
2 września 2 runda Francja Richard Gasquet Rosja Nikołaj Dawydienko (6) 6:3, 6:4, 6:2
5
3 września 2 runda Francja Gilles Simon Niemcy Philipp Kohlschreiber (29) 4:6, 6:3, 1:6, 6:1, 6:3
6
4 września 3 runda
brak
7
5 września 3 runda Szwajcaria Stanislas Wawrinka (25) Wielka Brytania Andy Murray (4) 6(3):7, 7:6(4), 6:3, 6:3
8
6 września 4 runda
brak
9
7 września 4 runda Szwajcaria Stanislas Wawrinka (25) Stany Zjednoczone Sam Querrey (20) 7:6(9), 6(5):7, 7:5, 4:6, 6:4
10
8 września Ćwierćfinał
brak
11
9 września Ćwierćfinał
brak
12
10 września Przerwa
przerwa w rozgrywkach
13
11 września Półfinał Serbia Novak Đoković (3) Szwajcaria Roger Federer (2) 5:7, 6:1, 5:7, 6:2, 7:5
14
12 września Przerwa
przerwa z powodu deszczu
15
13 września Finał
brak

Bibliografia[edytuj]