Gieorgij Lwow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paterm (dyskusja | edycje) o 18:00, 18 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Książę Gieorgij Jewgieniewicz Lwow
Георгий Евгеньевич Львов
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 listopada 1861
Drezno, Królestwo Saksonii

Data i miejsce śmierci

7 marca 1925
Paryż, Francja

Przewodniczący Rządu Tymczasowego Rosji
Okres

od 2 marca?/15 marca 1917
do 7 lipca?/20 lipca 1917

Przynależność polityczna

Partia Konstytucyjno-Demokratyczna (Kadeci)

Poprzednik

Mikołaj II (głowa państwa)
Nikołaj Golicyn (premier)

Następca

Aleksander Kiereński

podpis

Książę Gieorgij Jewgienjewicz Lwow (ros. Георгий Евгеньевич Львов, ur. 21 października?/2 listopada 1861 w Dreźnie, zm. 7 marca 1925 w Paryżu) – rosyjski polityk o orientacji liberalnej, członek partii kadetów, z wykształcenia prawnik. Pierwszy premier Rządu Tymczasowego w postcarskiej Rosji i minister spraw wewnętrznych od 2 marca?/15 marca 1917 do 7 lipca?/20 lipca 1917, po rewolucji lutowej i obaleniu caratu.

Książę Lwow pochodził z rodu Rurykowiczów, z linii potomków książąt jarosławskich. Wychowywał się w miejscowości Popowka niedaleko Tuły. W młodości ukończył wydział prawa Uniwersytetu Moskiewskiego, później od 1886 - 1893 pracował w służbie cywilnej – w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W l. 1902 - 1905 przewodniczący zarządu ziemstwa guberni tulskiej, uczestniczył z zjazdach ziemstw przed rewolucją 1905 roku. Organizator pomocy przez ziemstwa rannym w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904 - 1905. W czasie rewolucji 1905 wstąpił do powstałej wówczas Partii Konstytucyjno-Demokratycznej (kadeci), z ramienia której został wybrany do Dumy w 1906 roku.

W czasie I wojny światowej, w lipcu 1915 został współprzewodniczącym Wszechrosyjskiego Związku Ziemstw i Miast (tzw. Ziemgor), ogólnorosyjskiej organizacji samorządowej utworzonej w celu pomocy państwu rosyjskiemu w organizacji zaopatrzenia i zaplecza szpitalnego dla armii.

W trakcie rewolucji lutowej został pierwszym szefem liberalnego Rządu Tymczasowego, powołanego 15 marca 1917 przez Komitet Tymczasowy Dumy w porozumieniu z Piotrogrodzką Radą Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Uczestniczył w opracowaniu deklaracji Rządu Tymczasowego z 30 marca 1917 o uznaniu prawa Polski do niepodległości[1]. Rząd Lwowa wprowadził reformy o charakterze liberalnym (ogłosił amnestię, wolność prasy, swobodę zrzeszania) lecz nie podjął problemu reformy rolnej odkładając ją do decyzji Konstytuanty ani nie zdołał opanować rozprężenia spowodowanego zmęczeniem wojną. 1 lipca 1917 armia rosyjska rozpoczęła ostatnią ofensywę na froncie wschodnim w I wojnie światowej, która po kilku dniach zakończyła się porażką. Po nieudanej próbie bolszewickiego zamachu stanu (tzw. [[{{{1}}}|dni lipcowe]][[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]]) Gieorgij Lwow ustąpił, przekazując 20 lipca 1917 funkcję premiera Aleksandrowi Kiereńskiemu, dotychczasowemu ministrowi sprawiedliwości i wojny w swym rządzie.

Po przewrocie bolszewickim (rewolucji październikowej) wyjechał na Ural do Tiumeni. Tam został zimą 1918 aresztowany przez Czeka i wywieziony do Jekaterynburga. Uwolniony po trzech miesiącach wiosną 1918, z zakazem opuszczania miejsca pobytu, zdołał zbiec do Omska zajętego przez Korpus Czechosłowacki. Na polecenie Dyrektoriatu Ufijskiego wyjechał przez Syberię z misją dyplomatyczną do Stanów Zjednoczonych. Dotarł tam w październiku 1918.

Wobec zakończenia I wojny światowej udał się do Paryża, gdzie rozpoczęła się właśnie paryska konferencja pokojowa i gdzie przyjechał prezydent USA Thomas Woodrow Wilson. W czasie konferencji paryskiej i trwającej wojny domowej w Rosji (1918-1920) uczestniczył w [[{{{1}}}|Rosyjskiej Naradzie Politycznej]][[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]] w Paryżu, politycznej reprezentacji ruchu Białych wobec państw Ententy. Na emigracji w Paryżu spędził resztę życia.

Przypisy

  1. Odezwa rządu ks. Lwowa, cyt. w: Kazimierz Władysław Kumaniecki, Odbudowa państwowości polskiej, Kraków - Warszawa, 1924 s.67. Na odezwę tę powołał się w preambule mały traktat wersalski. P. też Cezary Berezowski, Powstanie państwa polskiego w świetle prawa narodów, Warszawa 1934, s.238

Bibliografia, literatura, linki