Slovan Bratysława (piłka nożna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Football pictogram.svg Slovan Bratysława
Pełna nazwa ŠK Slovan Bratislava futbal a.s.
Przydomek Belasí (Niebiańsko-Błękitni)
Barwy niebiesko-białe
Data założenia 1919
Liga Extraliga
Stadion Štadión Pasienky
Prezes Słowacja Ivan Kmotrík
Trener Słowacja Dušan Tittel
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Slovan Bratysława (słow. ŠK Slovan Bratislava) – słowacki wielosekcyjny klub sportowy (artykuł jest o sekcji piłkarskiej), z siedzibą w Bratysławie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

3 maja 1919 roku[1] powstał protoplasta Slovana – I. Československý športový klub (I. ČsŠK Bratislava; I Czechosłowacki Klub Sportowy). Do 1938 roku występował bez większych sukcesów w niższych klasach. Sytuacja zmieniła się w 1939 roku, gdy Słowacja odłączyła się od Czech, zawarła sojusz z Niemcami i wprowadziła ustrój faszystowski. Powołała też do życia własny związek piłkarski z siedzibą w Żylinie i zorganizowała klubowe mistrzostwa kraju. Klub z Bratysławy pod nieco zmienioną nazwą brylował w nich niemal niepodzielnie. W latach 19401945 czterokrotnie zdobył mistrzostwo kraju. W grudniu 1939 roku rozpoczęto budowę Tehelnégo pola, który ukończony został w niecały rok.

Po wojnie i powrocie Słowacji do wspólnej państwowości z Czechami, klub - który znowu zmienił nazwę, tym razem na Sokol NV Bratislava - stał się jednym z czołowych klubów Czechosłowacji. W 1949 roku zdobył mistrzostwo Czechosłowacji. Kolejne tytuły zdobywał w latach 1950, 1951 i 1955.

W 1961 roku po fuzji Sokola TJ Dimitrov, pojawia się po raz pierwszy nazwa Slovan, choć obecna nazwa klubu została ustanowiona dopiero w 1990 roku. Po fuzji sukcesów jednak nie było. Na lepsze czasy przyszło czekać do 1968 roku, kiedy trenerem został Michal Vičan, który w pierwszej połowie lat 70. był trenerem Ruchu Chorzów. Po zdobyciu Pucharu Czechosłowacji zespół przygotowywał się do startu w Pucharze Zdobywców Pucharów. Wygrał dwa pierwsze jesienne mecze, następnie pokonał w ćwierćfinale AC Torino i w półfinale szkocki AFC Dunfermline. 21 maja 1969 roku w Bazylei, Slovan odniósł swój największy sukces w historii. Zwyciężył on w finale Pucharu Zdobywców Pucharów FC Barcelonę 3:2 - po bramkach Cvetlera, Hrivnaka i Jana Capkovicia; dla Barcy trafiali Zaldua i Carlos Rexach. Następnie po piętnastoletniej przerwie, w 1970 roku Slovan ponownie zdobył mistrzostwo Czechosłowacji. Po Vičanie trenerem został sławny Jozef Vengloš, który zdobył z klubem kolejne tytuły mistrzowskie w latach 1974 i 1975.

Później o sukcesy było trudno, aż wreszcie po siedemnastoletniej przerwie, w 1992 roku, Slovan zdobył ósme i ostatnie mistrzostwo Czechosłowacji. Po ponownym uzyskaniu suwerenności krajów w roku 1993, ruszyła słowacka Superliga. Pierwszy tytuł w 1994 roku zdobył Slovan. Powtórzył ten sukces jeszcze w latach 1995 i 1996. Ostatni jak na razie triumf Slovana w lidze to mistrzostwo zdobyte w 1999 roku. Później rozpoczął się kryzys sportowy klubu, czego efektem był spadek drużyny do drugiej ligi. Banicja na zapleczu ekstraklasy trwała tylko jeden sezon. Następnie po 10-letniej przerwie, Slovan w 2009 roku zdobył dziewiąte,a w 2011 dziesiąte w historii mistrzostwo Słowacji.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Krajowe[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Skład[edytuj | edytuj kod]

Aktualny skład[edytuj | edytuj kod]

Stan na 12 marca 2013

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Słowacja Pavel Kováč (wypożyczony z Dubnicy)
2 OB Słowacja Filip Lukšík (wypożyczony z ADO Den Haag)
3 OB Słowacja Branislav Niňaj
4 OB Słowacja Erik Čikoš
5 OB Słowacja Dávid Hudák
7 PO Słowacja Filip Hlohovský
8 PO Słowacja Erik Grendel
9 NA Słowacja Juraj Halenár
10 PO Słowacja Igor Žofčák (kapitan)
11 PO Serbia Marko Milinković
14 PO Słowacja Kamil Kopúnek
Nr Poz. Piłkarz
15 PO Słowacja Patrik Sabo
16 OB Argentyna Nicolas Gorosito
17 PO Czechy Jiří Kladrubský
18 OB Wybrzeże Kości Słoniowej Mamadou Bagayoko
20 PO Gwinea Seydouba Soumah
21 OB Słowacja Kristián Kolčák
23 PO Trynidad i Tobago Lester Peltier
25 OB Słowacja Lukáš Pauschek
26 NA Słowacja Marek Kuzma
27 NA Słowacja Ákos Szarka
30 BR Słowacja Matúš Putnocký

Wypożyczeni[edytuj | edytuj kod]

Nr Poz. Piłkarz
PO Słowacja Filip Kiss (do Cardiff City F.C.)
NA Słowacja Boris Turčák (do ŠK SFM Senec)
NA Słowacja Lukáš Hutta (do FC Petržalka 1898)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]