Ara modra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ara modra
Cyanopsitta spixii[1]
(Wagler, 1832)
Ara modra
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugowate
Podrodzina papugi neotropikalne
Plemię Arini
Rodzaj Cyanopsitta[2]
Bonaparte, 1854
Gatunek ara modra
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Ara modra[4] (Cyanopsitta spixii) – gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem i przypuszcza się, że od 2000 r. żaden osobnik nie żyje na wolności (ostatni znany osobnik padł w 2000 r.). Do drastycznego spadku liczebności jego populacji przyczyniły się polowania dla mięsa i do prywatnych kolekcji (głównie przez zakładanie pułapek), utrata naturalnego siedliska wskutek wycinania lasu oraz inwazyjne gatunki obce[3]. Ocalało ok. 120 ptaków, z czego większość znajduje się w ośrodkach w Katarze (50 osobników) i w Berlinie (Niemcy, 14 osobników). Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Cyanopsitta[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie występował endemicznie we wschodniej Brazylii, w części stanu Bahia i Pernambuco. Jego zasięg ograniczony był do lasów galeriowych, a w szczególności do miejsc występowania drzewa z gatunku Tabebuia aurea, na którym gniazduje.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała do 54 cm. Pióra ciemnoniebieskie, z jaśniejszą szarą głową i szyją oraz spodem ciała z zielonkawym nalotem. Na kantarze i wokół żółtych oczu naga czarna skóra. Obecnie spotkać ją można w parach, niegdyś w małych stadkach. Bardzo ostrożna; zaniepokojona natychmiast wzlatuje w powietrze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cyanopsitta spixii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cyanopsitta, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2010-10-30]
  3. a b BirdLife International 2016, Cyanopsitta spixii [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2017 [online], wersja 2016-3 [dostęp 2017-02-04] (ang.).
  4. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Plemię: Arini Gray,GR, 1840 (Wersja: 2016-07-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2017-02-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrew Gosler: Atlas Ptaków Świata. Warszawa: MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2000. ISBN 83-7073-059-0.