Hyundai Motor Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hyundai Motor Company
현대자동차 주식회사
Logo
Ilustracja
Siedziba Hyundaia i Kii w Seulu
Państwo

 Korea Południowa

Siedziba

Seul

Data założenia

1967

Prezes

Chung Mong-koo

Udziałowcy

Hyundai Motor Group

Zatrudnienie

57 105 (2011)

Dane finansowe
Przychody

95 mld USD (2019)[1]

Położenie na mapie Korei Południowej
Mapa konturowa Korei Południowej, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Hyundai Motor Company”
Ziemia37°29′41″N 126°32′53″E/37,494722 126,548056
Strona internetowa

Hyundai Motor Company (kor. 현대자동차 주식회사, wym. [hjə́ːndɛ]) – południowokoreański producent samochodów osobowych, SUV-ów, vanów oraz pojazdów dostawczych i ciężarowych z siedzibą w Seulu działający od 1967 roku. Marka należy do południowokoreańskiego koncernu Hyundai Motor Group.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki działalności konglomeratu Hyundai Group jako producenta samochodów sięgają 29 grudnia 1967 roku, kiedy założono oddział Hyundai Motor Co. Ltd. Rok później, w 1968 roku w zakładach w Ulsan ruszyła produkcja pierwszego samochodu osobowego Cortina, który w ramach podpisanej umowy licencyjnej z koncernem Ford Motor Company bliźniaczą odmianą samochodu tego producenta o takiej samej nazwie[2].

W 1974 roku zaprezentowano pierwszy samodzielnie zbudowany samochód Hyundaia o nazwie Pony[3]. Prezentacja tego pojazdu równała się jednocześnie z rozpoczęciem międzynarodowej ekspansji[4], rozpoczynając sprzedaż w Europie i Australii. W międzyczasie, współpraca z amerykańskim koncernem Ford trwała do 1985 roku, z kolei rok później rozpoczęto sprzedaż samochodów w Ameryce Północnej[5].

W marcu 1999 roku Hyundai przejął 51% akcji Kia Motors, tworząc nowy, uniezależniony od struktury Hyundai Group koncern motoryzacyjny Hyundai Motor Group[6] z siedzibą w Seulu. Proces tworzenia tego podmiotu zakończył się w październiku 2000 roku.

Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła kontynuację polityki poszerzania liczby rynków zbytu. W 2002 roku zawiązana została joint venture z chińskim koncernem BAIC, która równała się rozpoczęciem sprzedaży i produkcji samochodów Hyundaia w Chinach[7].

Dywersyfikacja oferty[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Hyundai przedstawił pierwszy w historii pojazd zaprojektowany przez lokalny oddział z myślą o regionalnych uwarunkowaniach – model i30 zbudowany w niemieckim centrum rozwojowym w Europie[8]. Na podobnej zasadzie w 2011 roku powstał opracowany w Indiach model Eon[9] i przedstawiony we wrześniu 2012 roku skonstrowany z myślą o Brazylii hatchback HB20[10].

W 2013 roku rozpoczęto z kolei ofensywę konstrukcji opracowanych specjalnie o rynku chińskim, poczynając od kompaktowego sedana Mistra[11], do którego dołączyły w kolejnych latach konstrukcje Reina, Celesta czy Lafesta.

Anulowane projekty[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej dekadzie XXI wieku Hyundai intensywnie pracował nad poszerzeniem swojej oferty minivanów. Z myślą o m.in. rynku Stanów Zjednoczonych opracowano produkcyjny wariant prototypu Hyundai Portico Concept z 2005 roku[12], który w fazie finalnych przedprodukcyjnych testów znalazł się w połowie 2008 roku[13]. Produkcyjny Hyundai Portico nie doczekał się debiutu z powodu m.in. kryzysu finansowego[14]. Z podobnym anulowaniem spotkał się bliski ostatecznej formy kompaktowy minivan dla europejskiego rynku o roboczej nazwie Hyundai iM30[14]. Finalnie, na rynek trafiła tylko bliźniacza wersja tego modelu pod marką Kii jako czwarta generacja modelu Carens.

Hyundai N[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku Hyundai zatrudnił Alberta Biermanna, byłego viceprezesa BMW M[15], inaugurując oddział przedsiębiorstwa Hyundai N skoncentrowany na rozwoju wyczynowych odmian cywilnych modeli. Pierwszym pojazdem sygnowanym literą N został model i30 N przedstawiony w sierpniu 2017 roku[16]. W marcu 2019 roku Hyundai wprowadził do użytku także oznaczenie N Line oznaczające topowe, usportowione warianty cywilnych modeli, poczynając od modelu Tucson[17].

Ioniq[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak w lutym 2016 roku Hyundai po raz pierwszy zastosował nazwę Ioniq dla hybrydowego lub elektrycznego kompaktowego modelu[18], sierpniu 2019 roku zdecydowano się nadać ją nowej gamie samochodów elektrycznych[19]. Pierwszym pojazdem, który ją zasilił, jest crossover Ioniq 5 przedstawiony w lutym 2021 roku, a po nim na rynek trafić ma także sedan Ioniq 6 w 2022 roku i SUV Ioniq 7 w 2024 roku[20].


Hyundai w Korei Południowej[edytuj | edytuj kod]

W początkowych latach działalności motoryzacyjnej filii Hyundaia skupiała się ona na lokalnej sprzedaży i produkcji licencyjnych modeli Forda, sedanów Cortina i Granada. Po prezentacji pierwszej samodzielnej konstrukcji Pony, z lokalnego producenta licencyjnych konstrukcji Hyundai przeobraził się w globalnego producenta.

Na przestrzeni lat gama modelowa Hyundaia na rodzimym rynku łączyła modele oferowane także m.in. w Europie czy Ameryce Północnej, dla wybranych z nich stosując unikalne nazwy – np. model Elantra nazywa się w Korei Południowej Avante[21], za to model Getz oferowano niegdyś pod nazwą Click[22].

Hyundai zachowuje pozycję lidera rynku samochodowego w rodzimym kraju, w 2019 roku posiadając 49% udział[23] z najpopularniejszym modelem Grandeur na czele[24].

W 2020 roku doprowadził do końca politykę wycofywania z lokalnej oferty samochodów z nadwoziem hatchback, kończąc sprzedaż modeli i30 i Veloster. Odtąd Hyundai chce w Korei Południowej skoncentrować się na sedanach i SUV-ach[25]. W kolejnym roku rozpoczęto gruntowną przebudowę gamy modelowej pod kątem pojazdów ze zelektryfikowanym napędem - zniknęła z niego hybrydowa i elektryczna rodzina modeli Ioniq[26] na rzecz kolejno sedana Avante Hybrid oraz crossovera Ioniq 5. Ten drugi pojazd zastąpił też w kwietniu 2021 roku mniejszego crossovera Kona Electric po tym, jak producent stracił na licznych akcjach przywoławczych związanych z ryzykiem pożaru układu elektrycznego[27].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Vany[edytuj | edytuj kod]

Samochody wodorowe[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

Samochody dostawcze[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Hyundai w Europie[edytuj | edytuj kod]

Hyundai rozpoczął działalność w Europie poczynając od Europy Zachodniej, to tutaj prezentując w 1974 roku swój pierwszy samodzielnie skonstruowany i globalny model Pony[28]. Samochód stał się kluczowym produktem Hyundaia w tym regionie, powstając do 1995 roku w kolejnych czterech generacjach i pozwalając Europie na przyjęcie miana największego rynku eksportowego na świecie w połowie lat 90. XX wieku[28].

W 2003 roku Hyundai Motor Europe wybudował za kwotę 55 mln euro centrum biurowe oraz badawczo-rozwojowe w niemieckim Rüsselsheim am Main, w 2004 roku rozpoczęto budowę pierwszej na europejskim rynku fabryki bratniej Kii na Słowacji, a w 2007 roku rozpoczęta została budowa fabryki Hyundaia w Czechach. Od 2006 roku w Rüsselsheim am Main oficjalnie zaczęło działać Europejskie Centrum Designu Hyundaia[29]. Pierwszym pojazdem opracowanym specjalnie z myślą o Europie został kompaktowy i30[30], a kolejnym pojazdem zbudowanym dla tego regionu został zaprezentowany w 2010 roku minivan ix20.

W 2019 roku Hyundai po raz pierwszy od końca lat 80. XX wieku wycofał się z klasy średniej, kończąc sprzedaż modelu i40[31] jako przypieczętowanie nowej polityki producenta stawiającej na większy udział w ofercie SUV-ów i crossoverów.

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

Samochody wodorowe[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Hyundai w Ameryce Północnej[edytuj | edytuj kod]

W 1985 roku Hyundai otworzył swój oddział w Ameryce Północnej, rozpoczynając rok później sprzedaż modelu Excel[32]. W 1988 roku rozpoczęto poszerzanie lokalnej oferty, wprowadzając do sprzedaży i produkcji w sąsiedniej Kanadzie większy model Sonata[33], a latach 90. pośrednią Elantrę.

W 2006 roku Hyundai przedstawił pierwszy model opracowany specjalnie dla Stanów Zjednoczonych i Kanady w postaci luksusowego minivana Entourage[34]. W 2008 roku rozpoczęto z kolei import pierwszego modelu z Europy, najpierw w postaci kombi Elantra Touring[35], a w latach 2012–2020 hatchbacka GT[36][37].

W listopadzie 2018 roku Hyundai przedstawił topowego SUV-a Palisade[38], który był drugim od czasu minivana Entourage pojazdem skonstruowanym z myślą o rynku Ameryki Północnej. Na 2021 roku producent zaplanował z kolei premierę kolejnego pojazdu mającego uczynić ofertę Hyundaia bardziej konkurencyjną wobec rodzimych amerykańskich producentów w postaci pickupa Santa Cruz[39].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Pickupy[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

Samochody wodorowe[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Hyundai w Chinach[edytuj | edytuj kod]

Hyundai zdecydował się wkroczyć na rynek chiński, zawierając joint-venture z lokalnym koncernem BAIC pod nazwą Beijing Hyundai w 2002 roku[40]. Jeszcze w tym roku ruszyła lokalna produkcja modelu Sonata, a rok później mniejszej Elantry. W 2008 roku przeprowadzono pierwszą restylizację specjalnie dla chińskiego rynku, prezentując model Elantra Yuedong[41] będący pochodną globalnego wariantu kolejnego wcielenia Elantry. Politykę unikalnego dla chińskiego rynku wyglądu nadwozia kontynuowano również dla modeli Sonata Ling Xiang[42] i Elantra Langdong[43].

W 2013 roku Beijing Hyundai przedstawił pierwszy model opracowany specjalnie dla rynku chińskiego, kompaktowego sedana Mistra[44]. Zapoczątkowało to nową politykę Hyundaia, ściśle opartą na sedanach różnej wielkości skonstruowanych specjalnie dla chińskiego rynku, jak najmniejsza Reina[45], pośrednia Celesta[46] i największa Lafesta[47]. W 2017 roku skonstruowano także pierwszego SUV-a na rynek chiński w postaci lokalnego wariantu modelu ix35[48].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

Minivany[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Hyundai w Brazylii[edytuj | edytuj kod]

Do końca pierwszej dekady XXI wieku brazylijska oferta modelowa Hyundaia nie odbiegała od portfolio producenta w Korei Południowej i Europie, lokalnie produkując m.in. model Tucson pierwszej generacji. W październiku 2012 roku Hyundai przedstawił swój pierwszy samochód skonstruowany w Brazylii z myślą o lokalnym rynku[49], wzorując się Fiacie czy Volkswagenie od lat posiadających tu silnie zautonomizowane oddziały.

Krótko po premierze, w listopadzie 2012 roku Hyundai HB20 otrzymał tytuł Brazylijskiego Samochodu Roku 2013[50]. 6 lat później, brazylijski oddział Hyundaia przedstawił drugą generację HB20, a także podwyższonego HB20X i trójbryłowego HB20S[51]. We wrześniu 2020 roku po raz pierwszy rozpoczęto eksport do zewnętrznych rynków, rozpoczynając sprzedaż miejskich modeli Hyundaia w Kolumbii[52].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Hyundai w Indiach[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku Hyundai rozpoczął swoją działalność w Indiach, otwierając zakłady produkcyjne w Ćennaj. Kluczowym modelem w ofercie stał się lokalny wariant hatchbacka Atos, który otrzymał nazwę Santro[53], W 2003 roku pojawił się zmodernizowany Santro Xing, który razem z pierwotnym wariantem odniósł duży sukces rynkowy i zapewnił Hyundaiowi popularność na półwyspie indyjskim[54].

W 2011 roku przedstawiono pierwszy model Hyundaia opracowany specjalnie z myślą o rynku Indii – niewielkiego hatchbacka Eon[55], który w 2018 roku zastąpił nowy model. Ponownie otrzymał on nazwę Santro[56] i ponownie został opracowany z myślą o rynku indyjskim.

Od drugiej dekady XXI wieku, indyjski oddział Hyundaia zajmuje się również eksportem najtańszych i najmniejszych modeli na inne rynki rozwijające się, jak Południowa Afryka, Chile czy Peru.

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Minivany[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Hyundai w Rosji[edytuj | edytuj kod]

Początek XXI wieku przyniósł regionalizację działań Hyundaia wobec rynku rosyjskiego, nawiązując szeroką współpracę z lokalnym przedsiębiorstwem TagAZ[57]. W ten sposób, z 2001 rokiem w Taganrogu uruchomiono produkcję modelu Accent, a współpracę poszerzono w drugiej połowie dekady do modeli Sonata EF, Santa Fe oraz Elantra XD, a także dostawczy model Porter[58].

Współpraca Hyundaia z TagAZem zaczęła ulegać wygaszeniu z 2010 rokiem[59], kończąc się ostatecznie w 2012 roku. W międzyczasie, Hyundai uruchomił produkcję we własnych, nowo wybudowanych zakładach produkcyjnych w Sankt Petersburgu, poczynając w styczniu 2011 roku od modelu Solaris[60]. W 2016 roku dołączył do niego crossover Creta[61].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Vany[edytuj | edytuj kod]

Samochody dostawcze[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Hyundai w Australii[edytuj | edytuj kod]

Hyundai rozpoczął działalność na rynku australijskim, a także w sądsiedniej Nowej Zelandii w 1986 roku[62], poczynając od modelu Excel. W kolejnych latach polityka modelowa opierała się na modelach wyłącznie importowanych z zagranicznych zakładów, łącząc modele znane z innych globalnych rynków. Jednakże australijski oddział Hyundaia często stosował regionalne nazewnictwo. Pierwszy raz miało to miejsce w 1995 roku, kiedy to nowy model Accent zachował na Antypodach nazwę poprzednika, Hyundai Excel[63].

Politykę tę kontynuowano w XXI wieku, kiedy to model Matrix przyjął w Australii w 2001 roku nazwę Elantra Lavita[64] oraz w 2010 roku, gdy model Sonata otrzymał nazwę i45[65]. Jesienią 2020 roku po 20 latach użytku zdecydowano się z kolei wycofać z użytku nazwę Elantra, przemianowując debiutującą nową generację tego modelu na i30 Sedan[66].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y i crossovery[edytuj | edytuj kod]

Samochody wodorowe[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

Samochody dostawcze[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Samochody ciężarowe[edytuj | edytuj kod]

Hyundai Aero City
Hyundai Mighty II
Hyundai Xcient

Hyundai Motor Company rozwinął także działalność w sektorze pojazdów dostawczych, ciężarowych oraz autobusowych, poczynając od 1969 roku[67]. Głównymi rynkami zbytu poza rodzimą Koreą Południową są także państwa Azji Wschodniej i Ameryki Południowej. W lipcu 2020 roku Hyundai przedstawił pierwszy samochód ciężarowy napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi o nazwie Xcient[68].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

 • Aero
 • Aero City
 • Chorus
 • County
 • FB
 • Mega Truck
 • Mighty
 • Mighty II
 • New Power Truck
 • Super Truck
 • Pavise
 • RB
 • Trago
 • Universe
 • Xcient

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

 • Heavy Truck (1978–1997)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Hyundai Motor Announces 2019 Fourth-Quarter Business Results (ang.). [dostęp 2020-11-26].
 2. Made in Korea: Chung Ju Yung and the Rise of Hyundai (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 3. THE HYUNDAI PONY: KOREA’S FIRST HOME-GROWN CAR (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 4. 1975-1982 Hyundai Pony: An Almost Cinderella Story (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 5. Hyundai Excel GL (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 6. A Brief History of the Hyundai Motor Company (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 7. Hyundai Motor Company in China (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 8. Hyundai i30 (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 9. Hyundai Debuts Eon Small Car in India (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 10. Hyundai Launches Brazil-Exclusive Model, HB20 (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 11. Hyundai Motor Unveils a Preview of Its China-Exclusive Model “Mistra” at 2013 Auto Shanghai (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 12. Hyundai Portico Concept (ang.). [dostęp 2021-01-10].
 13. All-New Hyundai Portico Spied (ang.). [dostęp 2021-01-10].
 14. a b CANCELLED KOREAN CARS: HYUNDAI (ang.). [dostęp 2021-01-10].
 15. Albert Biermann appointed Head of Vehicle Test & High Performance (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 16. Hyundai i30 N revealed – UPDATE: Oz launch delayed (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 17. Hyundai Tucson N Line revealed – UPDATE (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 18. Hyundai IONIQ Electric (pol.). [dostęp 2020-10-25].
 19. Hyundai launches IONIQ as new EV brand, confirms 3 new electric cars (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 20. Hyundai Announces Plans for Three EVs under New Ioniq Brand (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 21. Hyundai poprawił Elantrę z rodzimego rynku (pol.). [dostęp 2020-10-25].
 22. Hyundai Click – The Korean Vehicle (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 23. Market share of the top five car manufacturers in South Korea as of November 2019, based on sales volume (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 24. Leading domestic car models in South Korea in 2019, based on sales volume (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 25. Hyundai Veloster & i30 Discontinued in South Korea (ang.). [dostęp 2020-11-26].
 26. 아이오닉(IONIQ) 하이브리드 단종의 이유는? [dostęp 2021-04-22] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-22] (kor.).
 27. Hyundai Drops The Kona EV In Korea Following Fire-Related Recall [dostęp 2021-04-22] (ang.).
 28. a b Pony podbija świat, czyli historia marki Hyundai (pol.). [dostęp 2020-10-26].
 29. Historia koncernu Hyundai. samochody.mojeauto.pl. [dostęp 2014-05-18].
 30. Stworzony w Europie dla Europy: rozpoczęcie produkcji nowego Hyundai i30 (pol.). [dostęp 2020-10-26].
 31. Hyundai i40 znika z rynku. W salonach zostały ostatnie sztuki (pol.). [dostęp 2020-10-26].
 32. U.S. HISTORY (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 33. Story: Second Generation Hyundai Sonata (1988-1993) (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 34. 2007 Hyundai Entourage (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 35. 2009 Hyundai Elantra Touring unveiled in Montreal (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 36. 2013 Hyundai Elantra GT Hatchback Revealed (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 37. CHICAGO 2017: ALL-NEW 2018 HYUNDAI ELANTRA GT UNVEILED (VIDEOS) (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 38. Hyundai Palisade (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 39. 2021 Hyundai Santa Cruz (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 40. Fragmented Liberalization in the Chinese Automotive Industry: The Political Logic behind Beijing Hyundai’s Success in the Chinese Market* (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 41. Beijing-Hyundai Elantra Yuedong, 2010 (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 42. Hyundai Sonata Ling Xiang (NFC) '2008–12 (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 43. Hyundai Elantra Langdong unveiled in China (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 44. Hyundai Mistra revealed (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 45. New Hyundai Reina revealed (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 46. Hyundai Celesta Unveiled At The 2016 Guangzhou Auto Show (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 47. 2019 Hyundai Lafesta revealed (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 48. 2018 Hyundai ix35: New China-only SUV unveiled in Shanghai (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 49. Hyundai HB20 debuts in Sao Paulo [dostęp 2020-10-26] (ang.).
 50. Hyundai HB20 Named 2013 Brazilian Car of the Year [dostęp 2020-10-26] (ang.).
 51. 2019 Hyundai HB20 launched – Prices from $16,490 (approx Rs 11.83 L) Copyright (C) ‘RUSH LANE’ Read more at.... [dostęp 2020-10-26] (ang.).
 52. Hyundai HB20 Getz, Accent y Graviti en Colombia: Precios y características [dostęp 2020-10-26] (hiszp.).
 53. The Hyundai Santro Through The Ages 22 Years and Strong (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 54. Hyundai Santro – Its success story in India (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 55. Discontinued: Hyundai Eon In India (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 56. 2019 Hyundai Santro (Hyundai AH2) officially revealed, Launch on 23 October [Update] (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 57. Модельный ряд (ros.). [dostęp 2020-10-26].
 58. TagAZ begins assembling Chinese BYD automobiles (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 59. Tagaz winding down Hyundai production (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 60. Hyundai Starts Up St. Petersburg Car Assembly Plant (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 61. Hyundai Russia has started the serial production of Creta crossover (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 62. Hyundai history (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 63. 1996 Hyundai Excel Pricing and Specs (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 64. Hyundai Elantra Lavita (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 65. 2010 Hyundai i45 Launch Review (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 66. 2021 Hyundai i30 hatch and sedan: Australian specs surface online – UPDATE (ang.). [dostęp 2020-10-26].
 67. Hyundai Commercial Vehicle History (ang.). [dostęp 2020-10-25].
 68. World’s First Fuel Cell Heavy-Duty Truck, Hyundai XCIENT (ang.). [dostęp 2020-10-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]