Biały Kościół (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biały Kościół
wieś
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat strzeliński
Gmina Strzelin
Wysokość 180–203 m n.p.m.
Liczba ludności (III 2011) 383[1]
Strefa numeracyjna 71
Kod pocztowy 57-100
Tablice rejestracyjne DST
SIMC 0880283
Położenie na mapie gminy Strzelin
Mapa lokalizacyjna gminy Strzelin
Biały Kościół
Biały Kościół
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biały Kościół
Biały Kościół
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Biały Kościół
Biały Kościół
Położenie na mapie powiatu strzelińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu strzelińskiego
Biały Kościół
Biały Kościół
Ziemia50°43′50″N 17°02′12″E/50,730556 17,036667
Strona internetowa
Stacja kolejowa w Białym Kościele

Biały Kościół (niem. Steinkirche) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Strzelin.

Krótki opis[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona na wysoczyźnie na stoku Wzgórz Strzelińskich. Zabytkowy kościół, lasy, zalew i ośrodek wczasowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji miała się tu znajdować pogańska świątynia, która podczas wprowadzania chrześcijaństwa za Mieszka I została zamieniona na kaplicę. Pierwsze wzmianki z około XII wieku podają, że wieś była własnością rycerską. W 1301 r. wieś staje się własnością sióstr zakonnych klarysek ze Strzelina.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[2]:

  • kościół pw. Najświętszej Marii Panny; pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1264 r. – XIII w. i dotyczą wyposażenia kościoła przez biskupa wrocławskiego Tomasza. Pierwszy kościół był budowlą kamienną z granitu, jednonawową z prostym prezbiterium, nakryty sklepieniem kolebkowym, z wieżą od strony zachodniej. Ze starego kościoła pozostały: mury nawy, fragmenty tympanonupoźnoromańskiego detalu, resztki portalu i okien oraz podstawa wewnętrznej empory. Wszystkie te części starego kościoła znajdują się w przykościelnym lapidarium. Kościół dwa razy niszczyły pożary w 1643 r. i 1768 r. W czasie przebudowy kościoła w 1827 r. – XIX w. architekturze nadano formę klasycystyczną, wnętrze zgodnie z wymogami wyznania protestanckiego zaopatrzono w wielokondygnacyjne empory z amboną umieszczoną nad ołtarzem. Rozebrano również późnoromański portal, a fasadę zachodnią udekorowano portykiem przylegającym do ściany. W okresie II wojny światowej w czasie przejścia frontu w 1945 r., na wieży kościoła mieścił się punkt obserwacyjny, a w kościele znajdował się skład amunicji. W czasie wycofywania się wojsk niemieckich Niemcy zdetonowali (wysadzili) skład amunicji wraz z kościołem, który uległ zburzeniu i doszczętnie się wypalił. W latach 80. XX wieku kościół odbudowano z pieczołowitym zachowaniem elementów zabytkowych, nadając budowli formę postmodernistyczną.

inne obiekty:

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

  • okoliczne wzgórza
  • stare wyrobiska po kamieniołomach
  • Ośrodek Wypoczynku Świątecznego nad zalewem

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski Ząbkowice ŚląskieBoboliceCierniowa KopaZameczny PotokMuszkowicki Las BukowyMuszkowiceHenrykówRaczyceWitostowiceNowolesieNowoleska KopaKalinkaNowinaDzierzkowaPrzewornoKrzywinaGarnczarekSkrzyżowanie pod DębemBiały Kościół

szlak turystyczny żółty droga Szklary-SamborowiceJagielnoPrzewornoStrużynaKaszówkaJegłowa kop. – GromnikSkrzyżowanie nad Wąwozem PogródkiBiały KościółKazanówNieszkowiceCzerwieniecKowalskieŻelowiceBłotnicaPiotrkówekOstra GóraNiemczaGilówPiława DolnaGóra ParkowaBielawaKalenicaNowa RudaTłumaczówRadkówPasterkaKarłówSkalne GrzybyBatorówDuszniki-ZdrójSzczytnaZamek LeśnaPolanica-ZdrójBystrzyca KłodzkaIglicznaMiędzygórzePrzełęcz Puchacza[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]