Orlica (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Orlica
Szczyt Orlicy
Szczyt Orlicy
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Olešnice v Orlických horách
Pasmo Sudety
Góry Orlickie
Wysokość 1084 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Orlica
Orlica
Ziemia50°21′09,238″N 16°21′40,980″E/50,352566 16,361383
Galeria: Pomnik
Orlica. Pomnik
Orlica. Pomnik
Orlica. Pomnik
Nieistniejące schronisko z wieżą widokową na Orlicy

Orlica (niem. Hohe Menze lub Hohe Mense, czes. Vrchmezí, 1084 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Leży na europejskim dziale wodnym pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Szczyt graniczny.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Dawniej nazywana była Międzywierchem, co przypomina nazwę czeską, ale oznacza coś innego. Międzywierch, to po czesku Mezivrch, natomiast czeski Vrchmezí, to po polsku Wierch Graniczny, Wierch Miedzowy.

Orlica zbudowana jest z łupków łyszczykowych z wkładkami wapieni krystalicznych należących do metamorfiku bystrzycko-orlickiego.

W 1779 wzniesiono tu pierwszą platformę widokową. Wkrótce potem zbudowano drogę z Dusznik-Zdroju do Zieleńca, zwaną Drogą ku Szczęściu, która przyczyniła się do znacznego wzrostu liczby osób zdobywających szczyt. Przed 1945 na Orlicy znajdował się uczęszczany punkt widokowy z rozległą panoramą na czeską stronę Gór Orlickich, pod szczytem stało całoroczne schronisko Hohe Mense-Baude i wieża widokowa. Schronisko to było zbudowane i prowadzone przez Heinricha Rübartscha (1852–1930), który był pionierem turystyki górskiej i narciarstwa w Sudetach i zostawił pierwsze ślady nart w Górach Orlickich. Po II wojnie światowej schronisko nie podjęło działalności, wkrótce spalone, popadło w ruinę[1]. Pozostały po nim jedynie nikłe ślady podmurowań. Oprócz tego schroniska w okolicy znajdowało się jeszcze kilka innych, ale wszystkie zakończyły swoją działalność po 1945.

 Osobny artykuł: Schroniska na Orlicy.

21 września 2012 na szczycie odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku Johna Quincy Adamsa - późniejszego prezydenta USA (w 1800), cesarza Józefa II (w 1779) oraz Fryderyka Chopina (w 1826).

Orlica należy do Korony Gór Polski i do Korony Sudetów Polskich. Najbliższa miejscowość: Zieleniec (dzielnica Dusznik-Zdroju).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt góry prowadzi szlak turystyczny

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. Sroka, Hindenburgbaude w płomieniach, „Sudety” nr 8/2010, s. 29.
  2. Informacje zawarte na stronie PTTK Strzelin; dostęp: 22.02.2014

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 14 Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK Kraj, Warszawa-Kraków 1992, ​ISBN 83-7005-095-6