Tramwaje w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaje w Opolu
tramwaj
Ilustracja
Rynek w Opolu, tędy miała przebiegać linia tramwajowa
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Lokalizacja

Opole
Prószków

Portal Transport szynowy

Tramwaje w Opolu – niezrealizowany system tramwajowy w Opolu, który miał łączyć miasto z pobliskim Prószkowem.

Koncepcja uruchomienia w Opolu tramwajów wysunięta została w 1910, gdy Opole było stolicą rejencji i liczyło ponad 30 tys. mieszkańców. Bezpośrednim impulsem do podjęcia prac projektowych było uruchomienie w mieście elektrowni.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, tramwaj miał wyruszać spod dworca kolejowego i kierować się w stronę granicy miasta przez Rynek, przeprawiając się przez most nad Odrą. Po wjechaniu na Zaodrze prawdopodobnie miał kierować się obecną ul. Spychalskiego do Szczepanowic i Wójtowej Wsi, które dopiero w 1936 zostały włączone w granice miasta. Położony na końcu projektowanej trasy Prószków był wówczas siedzibą Królewskiego Instytutu Pomologicznego, który generował ruch studentów i wykładowców z Opola. Ponadto w owym czasie przewidywano rozwój przestrzenny Opola w kierunku południowym, gdzie miały powstawać osiedla mieszkaniowe i zakłady przemysłowe.

Projektowana trasa Długość
Dworzec Główny PKPul. Krakowskapl. WolnościRynek – ul. Koraszewskiego – ul. Katedralna – pl. Piłsudskiego – ul. Spychalskiego – granica miasta – SzczepanowiceWójtowa WieśWinówGórkiChrząszczyceZłotnikiPrószków Rynek ? km

Ostatecznie projekt nie został zrealizowany z kilku przyczyn: konieczności kosztownych wyburzeń w zabytkowym centrum, braku perspektyw co do rentowności połączenia przebiegającego w przeważającej mierze przez tereny wiejskie, wreszcie z powodu wybuchu I wojny światowej[1][2].

Po zakończeniu I wojny światowej próby realizacji inwestycji rozbijały się o kryzys finansów miejskich[1].

Aktualnie podstawowe miejskie dokumenty planistyczne nie przewidują funkcjonowania w Opolu sieci tramwajowej. Jedynie opracowany w 2014 Program rozwoju zintegrowanego systemu transportu miejskiego w Opolu – zarządzanie ruchliwością (mobility management) przewidywał możliwość wprowadzenia do miasta w 4 etapach komunikacji tramwajowej[3][4].

Po 1945 Miejski Zakład Komunikacji w Opolu kilkukrotnie uruchamiał podmiejską linię autobusową „P”, kursującą na trasie podobnej do planowanego przed 1914 tramwaju (Dworzec PKP – Prószków), jednak z powodów finansowych zawsze ją zawieszano.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]