Ulica Arrasowa we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ulica Arrasowa
Stare Miasto
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Ulica Arrasowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Ulica Arrasowa”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ulica Arrasowa”
51°06′19,6788″N 17°02′12,9436″E/51,105466 17,036929

Ulica Arrasowa – jedna z ulic Starego Miasta we Wrocławiu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Arrasowa położona jest w południowo-zachodniej części starego miasta w pobliżu dawnego Bastionu Sakwowego. Jest boczną ulicą Wierzbowej, niegdyś łączyła ją z ulicą Piotra Skargi, jednak wskutek zniszczeń wojennych w roku 1945 i późniejszego zabudowywania terenu domami wielorodzinnymi jej bieg ograniczono jedynie do krótkiego sięgacza.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Do końca XVIII w. zamiennie stosowano dwie niemieckie nawy: Harnischgasse i Harrasgasse. Tę pierwszą nazwę można przetłumaczyć jako ulica Zbrojowa. Hermann Markgraf podaje, że pierwszym dokumentem, który podaje nazwę w takim brzmieniu jest umowa handlowa z datą 2 lutego 1687. Nazwa ta jednak powstała wskutek pomyłki, nic nie wskazuje aby miała ona związek z zajęciem jakim parali się mieszkańcy tej ulicy. Daniel Gomolcke – wrocławski topograf amator, który w latach trzydziestych XVIII w. wykonał trzytomowy opis miasta wymienia już nazwę w drugim brzmieniu i wskazuje naz związek z tkaczami zamieszkującymi ten zakątek miasta, trudniącymi się wyrobem arrasów. Polska nazwa została wprowadzona okólnikiem zarządu miasta w dniu 20 grudnia 1945.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XV w. ulicę i jej okolice zamieszkiwali barchaniarze, zabudowa była drewniana. Cała ulica uległa zniszczeniu w wyniku eksplozji prochu w Bastionie Sakwowym w dniu 16 grudnia 1757r. Ponownie została zniszczona w roku 1945 w czasie oblężenia miasta.

Literatura[edytuj | edytuj kod]