Ulica Psie Budy we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Psie Budy
Stare Miasto
Ilustracja
widok w kierunku pn.-zach., w oddali skrzyżowanie z ul. Ruską
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

0,14 km

Przebieg
ul. Ruska
pl. Bohaterów Getta
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Psie Budy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Psie Budy”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Psie Budy”
Ziemia51°06′35,0″N 17°01′39,0″E/51,109722 17,027500
Hinterhäuser na mapie z 1837 (po lewej) przedstawiającej fragment Miejskiej Oławy

Ulica Psie Budy – ulica we Wrocławiu, na zachód od Placu Solnego, jeden z nielicznych zachowanych do dziś zaułków w ścisłym centrum Starego Miasta. Do 1945 roku nosiła niemiecką nazwę Krull Straße[1].

Równoległa do linii dawnej wewnętrznej fosy miejskiej (Czarnej Oławy; dziś przebiega po tej linii trasa W-Z) wytyczona w przestrzeni po zewnętrznej stronie pierwszych murów miejskich, między murem a fosą. Zaczynała się od Bramy Ruskiej (dziś skrzyżowanie z ul. Ruską) na północnym zachodzie, a kończyła Końskim Targiem (dzisiejsza ul. Szajnochy, dawniej Rosmarck, później Rossmarkt, będąca przedłużeniem Psich Bud) na południowym wschodzie. Pomiędzy Targiem Końskim a Psimi Budami od roku 1297 znajdował się Młyn Siedmiu Kół[2] zlokalizowany na dzisiejszym pl. Bohaterów Getta, który dziś rozdziela obie ulice.

W 1394 zaułek określany był nazwą uff dem rosmarkte undir hunthewzern; później nosił miano Hundhäuser, Unterhäuser, wreszcie Hinterhäuser (odpowiednio "Psie", "Dolne" i wreszcie "Tylne Domy"). Już od 1382 potwierdzone jest istnienie drobnej zabudowy ("psich bud") w przestrzeni pomiędzy murem a fosą, niektóre z nich stanowiły oficyny posesji przy Placu Solnym oraz przy ul. Ruskiej, gdzie znajdowały się murowane renesansowe i gotyckie budynki. Zabudowa ta początkowo znajdowała się tylko przy północno-wschodniej pierzei zaułka; przylegająca do fosy pierzeja południowo-zachodnia pojawiła się dopiero w XV wieku.

Około roku 1911 patronem ulicy został J. G. Krull; ma ona około 140 metrów długości i dziś zachowały się kamienice tylko na pierzei od strony południowo-zachodniej, tj. tej, której zabudowa pojawiła się później.

Przy ulicy znajdują się m.in. zabytkowe kamienice - Pod Czarnym Kozłem (pod numerem 10)[3] i Pod Czerwonym Jagniątkiem (pod numerem 12/13)[4].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Johann Georg Krull był żyjącym w osiemnastym wieku kupcem wrocławskim, założycielem towarzystwa opieki nad ubogimi rzemieślnikami
  2. napędzany był wodami Czarnej Oławy, która w średniowieczu odgrywała rolę wewnętrznej fosy miejskiej
  3. Śladami Eberharda Mocka, VisitWroclaw.eu [dostęp 2023-09-29] [zarchiwizowane z adresu 2023-09-29] (pol.).
  4. Wyborcza.pl, wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2023-09-29] [zarchiwizowane z adresu 2023-09-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]