Ulica Zamkowa we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Zamkowa we Wrocławiu, czerwiec 2012 r.; z lewej widoczna ceglana ściana szczytowa kościoła św. Doroty, Stanisława i Wacława
ulica Zamkowa (2013 r.) widoczna z dachu budowanego Narodowego Forum Muzyki; z lewej widoczny fragment ogrodów przy zamku królów pruskich

Ulica Zamkowa – ulica długości około 150 metrów położona w ścisłym centrum Wrocławia, w sąsiedztwie dawnego zamku królów pruskich, łącząca Trasę W-Z (ul. Kazimierza Wielkiego) z placem Wolności i ul. Heleny Modrzejewskiej.

Wbrew swej dzisiejszej nazwie, ulica Zamkowa obecnie nie jest tożsama z ulicą, noszącą przed rokiem 1945 nazwę Schloss Straße, łączącą wrocławski Rynek i Plac Solny z dawnym zamkiem królów pruskich. Do końca lat 70. XX wieku jednak to właśnie ta właśnie historyczna ulica[1][2] nosiła nazwę Zamkowej, dopiero w latach 80. zmieniono jej nazwę na ul. Gepperta[3].

Dzisiejsza ulica Zamkowa po zakończeniu II wojny światowej przez wiele lat była bezimiennym placem na miejscu przedwojennej zabudowy śródmiejskiej, zrujnowanej podczas oblężenia Festung Breslau w 1945 r.; tuż po wojnie wiódł tędy prowizoryczny tor służący do wywożenia ze ścisłego centrum miasta gruzu w kierunku wysypiska bądź towarowego dworca kolejowego (skąd cegły trafiały dalej m.in. na odbudowę Warszawy), a później przez wiele lat była placem parkingowym częściowo z tymczasową zabudową (m.in. garażami[4]).

W ostatnich dwóch dekadach XX wieku, przy okazji remontu pobliskiego zamku królów pruskich w związku z przeznaczeniem go na potrzeby Muzeum Miejskiego Wrocławia rejon ten został częściowo uporządkowany i powstał tu łącznik pomiędzy dawnym pruskim placem ćwiczeń (dziś plac Wolności) a trasą W-Z. Jeszcze jednak na planach miasta z 1999 roku pozostawał on bezimienny, nazwa ul. Zamkowej pojawia się dopiero w późniejszych wydawnictwach kartograficznych.

Znaczenie obecnej ulicy Zamkowej w infrastrukturze miejskiej nie było szczególnie istotne (była jedynie dość wygodnym zjazdem z trasy W-Z w kierunku południowym) do czasu zatwierdzenia planów związanych z budową wjazdu na podziemny parking Narodowego Forum Muzyki. Plany te przewidują, iż na miejscu ul. Zamkowej, oprócz połączenia z parkingiem NFM, znajdzie się jedynie trakt spacerowy[5]. Przebudowę tego fragmentu miasta planuje się od początku roku 2014.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ulica ta, choć wytyczona jeszcze w wieku XIII, przez kilka stuleci nie miała nazwy i bezimienna też pozostaje np. na planie miasta z 1562. Dopiero po zasypaniu dawnej wewnętrznej fosy miejskiej, tzw. Czarnej Oławy (przecinała ona tę ulicę, w której ciągu był most, noszący wtedy nazwę Oławskiego) ulica Zamkowa uzyskała ciągłość (z placu Solnego do zamku królów pruskich) oraz nazwę Schloss Straße, obowiązującą do 1945.
  2. Na fragmencie planu miasta z 1864 roku w prawej części arkusza widoczne są (od góry) m.in.: Blücher-Platz (Plac Solny), Schloss-Straße (dawna Zamkowa, dziś Gepperta), Carls-Straße (dziś południowa jezdnia ul. Kazimierza Wielkiego), Königl.-Palais (zamek królów pruskich). Obecna ul. Zamkowa zlokalizowana znajduje się w przybliżeniu na miejscu posesji nr 38 i 39 przy Carls-Straße, w pobliżu dolnego prawego narożnika arkusza.
  3. Jej patronem został zmarły w 1979 Eugeniusz Geppert, malarz i rektor wrocławskiej PWSSP, który mieszkał właśnie w domu nr 2 przy tej ulicy.
  4. Ostatnie z tych garaży zburzone zostały jesienią 2012 r.
  5. RAM: Zobacz jak zmieni się ul. Zamkowa (pol.). wroclaw.pl, 2013-10-02. [dostęp 2014-01-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]