Agnieszka Przemyślidka (1211-1282)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Agnieszka z Pragi
Anežka
Sveta Anezka.jpg
Św. Agnieszka Przemyślidka opiekująca się chorym, 1482
Data urodzenia ok. 1205-1211
Praga
Data śmierci 2 lub 6 marca 1282
Praga
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 2 grudnia 1874
Rzym
przez Piusa IX
Data kanonizacji 12 listopada 1989
Bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 2 marca
Atrybuty korona
Galeria ilustracji w Wikimedia Commons Galeria ilustracji w Wikimedia Commons

Agnieszka Przemyślidka, Agnieszka z Pragi zwana też Czeską (ur. ok. 1205-1211[1] w Pradze – zm. 2 lub 6 marca 1282) – czeska królewna, klaryska, święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była najmłodszą córką króla Czech Przemysła Ottokara I i córki króla Węgier Konstancji. Planowano wydać ją za jednego z synów Henryka Brodatego, w związku z czym w 1216 r. wyjechała do Trzebnicy. Małżeństwo to nie doszło jednak do skutku. Podobnie późniejsze plany wydania jej za syna cesarza Fryderyka II również nie zostały zrealizowane. Następnie planowano wydać ją za samego cesarza Fryderyka II. Agnieszka zwróciła się jednak do papieża Grzegorza IX, w efekcie czego dostała wolną rękę co do dalszego życia i poświęciła się dobroczynności oraz pobożnym praktykom. Ok. 1233 r. ufundowała w Pradze szpital i pomogła utworzyć przy nim Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą oraz ufundowała klasztor klarysek (zwany czeskim Asyżem), do którego później wstąpiła. W 1234 r. złożyła śluby zakonne. Zdarzenie to odbiło się szerokim echem w ówczesnej Europie. Utrzymywała kontakt listowny ze św. Klarą z Asyżu i papieżem.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Agnieszka została beatyfikowana przez papieża błogosławionego Piusa IX w 1874 roku, a kanonizowana przez świętego Jana Pawła II 12 listopada 1989 roku.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 2 marca.

W ikonografii św. Agnieszka przedstawiana jest w habicie franciszkańskim lub jako ksieni w koronie na głowie, opiekująca się biednymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]