Tramwaj do Fordonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tramwaj do Fordonu - budowana od 2013 r. linia tramwajowa w Bydgoszczy o długości 9,5 km, będąca przedłużeniem istniejącej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Fordońskiej do największego osiedla miasta, jakim jest Fordon. Realizacja zadania będzie trwała do 2015r. Linia posiadać będzie pewne cechy szybkiego tramwaju (bezkolizyjna estakada nad Węzłem Wschodnim oraz stacją Bydgoszcz Wschód).

Schemat przedstawiający planowaną rozbudowę sieci tramwajowej w Bydgoszczy do 2030 roku.

     Istniejąca sieć

     A1 – trasa do Dworca Kolejowego otwarta w 2012 r.

     B1 – trasa do Fordonu otwarcie w 2015r.

     C1 – trasa wzdłuż ulicy Kujawskiej

     C2 – trasa na osiedle Szwederowo

     C3 – trasa na osiedle Błonie

     C4 – trasa na osiedle Miedzyń

     C5 – trasa do Myślęcinka

     C6 – trasa na Moście Kazimierza Wielkiego

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany zbudowania nowej linii do Fordonu sięgają początku istnienia tego 70-tysięcznego osiedla. Budowę jednak wciąż odwlekano. Ostatecznie w roku 2009 przystąpiono do prac projektowych, które ukończono w roku 2012. W 2013 rozpocząć się ma budowa trasy. Będzie obejmowała ona budowę estakady z przystankiem i przejściem na perony kolejowe stacji Bydgoszcz Wschód od ulicy Wyścigowej do Lewińskiego po drugiej stronie torów kolejowych. Dalej trasa prowadzić będzie wzdłuż ul. Lewińskiego, a za skrzyżowaniem z Jasiniecką, ul. Akademicką. Przy ulicy Korfantego ma znajdować się pętla awaryjna. Następnie tory pójdą do skrzyżowania z ulicą Andersa, gdzie pierwotnie miał powstać węzeł komunikacyjny. Po skręcie w lewo trasa skierowana zostanie wzdłuż Andersa, minie ulicę Wyzwolenia. Kolejna pętla powstanie w rejonie ulicy Piłsudskiego. Dalej planowane jest ułożenie torów wzdłuż ul. Andersa na Mariampol do ulicy Geodetów, gdzie w dalszych planach przewidziana jest budowa zajezdni tramwajowej. Inwestycja ma pochłonąć 437 308 983,67 zł (z czego 209 768 552,18 zł ma pochodzić z funduszy UE)[1], a jej zakończenie planowane jest 31 grudnia 2015. Rozstrzygnięty w 2013 przetarg na realizację linii wygrało konsorcjum złożone z firm „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Robót Mostowych „Mosty Łódź” SA, Feroco SA, Przedsiębiorstwa Inżynieryjnych Robót Kolejowych „TOR-KRAK” sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA oraz czeskiej spółki Metrostav a.s., podejmując się realizacji zadania za kwotę 290 mln zł i pokonując takie firmy, jak szwedzka Skanska, austriacki Strabag, włoskie Astaldi oraz portugalski Dragados. Najdroższa złożona oferta opiewała na kwotę 405 mln zł[2], a kwota, jaką inwestor przeznaczył na realizację zamówienia, to 307,5 mln zł[3]. 22.10.2013r nastąpiło podpisanie umowy na realizację inwestycji. Budowa nowego odcinka powiązana jest z zakupem 12 nowych niskopodłogowych tramwajów dwuczłonowych, niezbędnych do obsługi wydłużonych linii.

Budowa linii wiąże się z przebudową 14 skrzyżowań, z których część zostanie wyposażona w sygnalizację świetlną zapewniającą pierwszeństwo tramwajom.

Przewiduje się, że budowaną trasą kursować będą w przyszłości linie 3 z ul. Rycerskiej (w godzinach szczytu co 7,5 min., poza tym co kwadrans) oraz 7 z Kapuścisk (co 15 min.)[4].

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przesłało podpisaną umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą: „Budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon z przebudową układu drogowego w Bydgoszczy” w ramach działania 7.3: Transport miejski w obszarach metropolitalnych priorytetu VII: Transport przyjazny środowisku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.[5].

Firmy zaangażowane w budowę[edytuj | edytuj kod]

Główny wykonawca:

 • Firma Gotowski BKiP Sp. z o.o. z Bydgoszczy,

Partnerzy:

 • Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź S.A. z Łodzi,
 • Feroco SA
 • Przedsiębiorstwa Inżynieryjnych Robót Kolejowych „TOR-KRAK” sp. z o.o.,
 • Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA,
 • Metrostav a.s.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Gazeta Wyborcza 28 XII 2012 w artykule „Tramwaj do Fordonu start!” podała, że koszt inwestycji wyniesie 368,886 mln zł netto, a dofinansowanie unijne – 209,768 mln zł.
 2. Michał Sitarek "Firma „Gotowski” i jej partnerzy zbudują linię tramwajową do Fordonu?", Express Bydgoski 30 lipca 2013
 3. Nareszcie! Jesienią rozpoczną budowę tramwaju do Fordonu, www.bydgoszcz.gazeta.pl 19.08.2013 [dostęp 20.08.2013]
 4. Marek Chełminiak "Tramwaj przyspieszył", Express Bydgoski 24 kwietnia 2014
 5. Podpisanie umowy na dofinansowaniewww.tramwajfordon.bydgoszcz.pl[dostęp 14.01.2014]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]