Zbigniew Zamachowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zbigniew Zamachowski
Zbigniew Zamachowski
Data
i miejsce urodzenia
17 lipca 1961
Brzeziny
Zawód aktor, kompozytor
Współmałżonek Anna Komornicka (rozwód)
Aleksandra Justa (rozwód 2012)
Lata aktywności od 1981
Zespół artystyczny
Teatr Narodowy
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Zbigniew Zamachowski w Wikicytatach
Strona internetowa
Podczas odsłaniania swojej gwiazdy w Alei Gwiazd w Łodzi przy Grand Hotelu

Zbigniew Zamachowski (ur. 17 lipca 1961 w Brzezinach) – polski aktor filmowy i teatralny, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Brzezinach koło Łodzi. Jest absolwentem technikum i szkoły muzycznej. W filmie debiutował w 1981 roku rolą w Wielkiej majówce Krzysztofa Rogulskiego.

Debiutował w teatrze w grudniu 1983. Dwa lata później otrzymał nagrodę za rolę Pianisty w przedstawieniu „Syn marnotrawny” Łódź – III OPSDST. W tym samym roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” - za sezon 1992/1993, za rolę Wojnickiego w „Wujaszku Wani” Antona Czechowa w Teatrze Studio w Warszawie i tytułową w „Płatonowie” Antona Czechowa w Teatrze TV.

Jest laureatem licznych nagród krajowych (m.in. Wiktory '93 '96 i '97, Złota Kaczka '93 oraz dyplom mistrzowski – Nagroda im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) i międzynarodowych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W latach 1985–1997 występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 jest aktorem Teatru Narodowego. Występował gościnnie również na deskach Teatru Scena Prezentacje w Warszawie.

Aktor znajduje też czas na działalność pedagogiczną – jest wykładowcą piosenki aktorskiej w łódzkiej szkole filmowej. Od kwietnia 2008 roku jest Członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

W życiu prywatnym Zbigniew Zamachowski związany jest z Moniką Richardson. Pierwszą żoną aktora była Anna Komornicka. Drugą Aleksandra Justa, z którą ma czwórkę dzieci: Marię (ur. 1994), Antoniego (ur. 1997), Tadeusza (ur. 2000) i Bronisławę (ur. 2002). W wolnym czasie grywa w piłkę nożną, tenisa lub golfa.

Jest honorowym mieszkańcem Brzezin. Ma swoją gwiazdę przed Szkołą Podstawową nr 2 w Brzezinach.

W 2012 roku zasiadł w jury II edycji programu rozrywkowego TVP2 - Bitwy na głosy. Od kwietnia do października 2013 razem z Moniką Richardson prowadził piątkowe wydania porannego programu TVP2 - Pytanie na śniadanie.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Jako kompozytor[edytuj | edytuj kod]

  • 1987 – Ludożerca

Jako aktor[edytuj | edytuj kod]

Aktor (gościnnie)[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Spektakle teatralne[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Skomponowane piosenki[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]