Brygada Strzelców Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brygada Strzelców Polskich
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1915
Rozformowanie 1916
Nazwa wyróżniająca Poleska
Tradycje
Rodowód Legion Puławski
Kontynuacja Dywizja Strzelców Polskich
Dowódcy
Pierwszy gen. Piotr Szymanowski
Działania zbrojne
Front rosyjsko-niemiecki
Organizacja
Rodzaj wojsk Piechota

Brygada Strzelców Polskich (BSP) albo Poleska Brygada Strzelców[a]wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego na Wschodzie, powstała jesienią 1915 roku.

Zawiązkiem powstania BSP stał się zdziesiątkowany w walkach Legion Puławski, a także 740 Drużyna Lubelska. BSP funkcjonowała na zasadzie rosyjskich drużyn (batalionów) pospolitego ruszenia, a dokładnie rosyjskiej 104 Brygady Pospolitego Ruszenia.

Formowanie[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywa generała Szymanowskiego, pułkownika Rządkowskiego i rotmistrza Zamoyskiego skutkowała wydaniem rozporządzenia faktycznego szefa Stawki generała Michała Aleksiejewa o powołaniu Brygady Strzelców Polskich, której formowanie rozpoczęło się w Bobrujsku. Wkrótce do Brygady dołączono dywizjon ułanów i kompanie saperską.

Brygada była zależna od dowództwa rosyjskiego. Korespondencja urzędowa była prowadzona w języku rosyjskim, natomiast komendy padały w języku polskim. W szeregach Brygady znajdowało się ponad 8 tysięcy żołnierzy, niemal wyłącznie Polaków.

Walki na froncie[edytuj | edytuj kod]

Brygada Strzelców Polskich została skierowana na front w 1916. Brała udział w walkach z Niemcami na Nowogródczyźnie, gdzie poniosła duże straty. Walczyła na linii frontu, który przebiegał na rzece Szczara, a także w rejonie Zaosia i Snowia[b]. W styczniu 1917 Brygada została wycofana z frontu do Kijowskiego Okręgu Wojskowego i tutaj została przeformowana w Dywizję Strzelców Polskich.

Organizacja i obsada personalna brygady[edytuj | edytuj kod]

Dowództwo Brygady Strzelców Polskich

Pododdziały

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa "Poleska" nadana została brygadzie przez nieprzychylnych Polakom Rosjan pełniących funkcje oficerów sztabowych. Zastępowała ona określenie "Polskich"
  2. W rejonie Snowia do dziś znajdują się groby poległych żołnierzy z BSP

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]