Gromady Ludu Polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gromady Ludu Polskiego, właśc. Lud Polski – emigracyjna organizacja polska działająca w Anglii w latach 1835-1846, w skład której wchodziły radykalnie demokratyczne Gromady Grudziąż i Humań oraz autonomiczna gromadę Praga. Nazwy te nawiązywały do uwięzienia przez władze pruskie w Grudziądzu weteranów Powstania Listopadowego, rzezi humańskiej i rzezi Pragi. Za początek działalności uważany jest manifest Gromady Grudziąż z 30 października 1835 roku skierowany do TDP, z którego się wyłamała.

Członkowie organizacji głosili skrajnie lewicowe, społeczno-polityczne poglądy, łączone z hasłami religijno-mistycznymi. Uznawali oni religię jako blekot czyli środek odurzający umożliwiający kontrolę nad ludem[1]. Żądali przejęcia przez lud całej ziemi i środków produkcji, zniesienia własności i przywilejów, wprowadzenia wspólnoty majątkowej, odrzucali propagowane przez TDP uwłaszczenie chłopów. Chcieli wyzwolenia Polski poprzez walkę zbrojną ludu. Widzieli Polskę w przedrozbiorowych granicach.

Najważniejsi działacze to:

Działalność:

  • akcje samopomocowe dla emigrantów
  • współpraca z europejskim ruchem rewolucyjnym

W 1846 r. zawieszono działalność organizacji na skutek wewnętrznych tarć. Część członków powróciła do TDP. W 1856 r. powstała tajna Gromada Rewolucyjna Ludu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa, Leksykon religioznawczy, Warszawa 1988, s.22.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]