Horkruks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Horkruks (ang. Horcrux) – pojęcie stworzone przez Joanne Kathleen Rowling na potrzeby serii Harry Potter. Pojęcie to oznacza obiekt przechowujący fragment duszy czarodzieja, co daje mu uniezależnienie życia duszy od życia ciała: czarodziej może zostać zabity tylko wtedy, gdy najpierw zniszczone zostaną wszystkie horkruksy, a następnie jego ciało. Zaklętym obiektem może być zarówno dowolny przedmiot, jak i istota żyjąca.

Tworzenie[edytuj | edytuj kod]

Horkruks to jeden z najbardziej czarnomagicznych przedmiotów powieściowego świata czarodziejskiego. Stworzenie horkruksa jest możliwe, kiedy czarodziej popełni akt największego zła – uśmierci drugiego człowieka, a następnie wypowie zaklęcie, które można znaleźć w księdze Tajemnice najczarniejszej magii, o której czytelnik dowiaduje się w siódmym tomie Harry’ego Pottera, i zamknie część swojej duszy w obiekcie. Utworzywszy jednego horkruksa czarodziej może dzielić dalej swoją duszę, tworząc kolejne, jednakże księga Tajemnice najczarniejszej magii ostrzega, jak bardzo niestabilna staje się dusza już po stworzeniu jednego horkruksa. Czarnoksiężnikiem, który stworzył ich wyjątkowo dużo, był Lord Voldemort. Dzięki nim uniknął śmierci po odbiciu zaklęcia, które miało zabić Harry’ego. Wiadomo, że stworzył ich siedem (jeden przypadkowo), dzieląc swoją duszę na osiem części (ostatnia w jego ciele).

Zniszczenie[edytuj | edytuj kod]

Księga Tajemnice najczarniejszej magii mówi, że połączyć duszę z powrotem w całość może tylko skrucha – ból tego, co się zrobiło, może zabić czarodzieja, który podzielił swoją duszę[1]. Samo zgniatanie i użycie najprostszych zaklęć nie niszczy go, gdyż czarodziej, który tworzy horkruksa, używa na nim tak potężnych zaklęć, iż tylko sposoby, które dorównują swoją mocą tym zaklęciom, mogą zniszczyć horkruksa[1]. Metodą na zniszczenie horkruksa jest np. dźgnięcie kłem bazyliszka (gdyż jad bazyliszka jest niezwykle silną trucizną), użycie zaklęcia Szatańskiej Pożogi albo uderzenie mieczem Gryffindora (nasączonego wcześniej jadem bazyliszka). Odosobnionym przypadkiem zniszczenia horkruksa inną metodą jest użycie zaklęcia Avada Kedavra na Harrym Potterze, ponieważ cząstka duszy Lorda Voldemorta mieszkała w jego ciele.

Horkruksy Lorda Voldemorta[edytuj | edytuj kod]

Lord Voldemort miał ambicję podzielenia swojej duszy na siedem części, zabijając matkę Harry’ego stworzył nieświadomie dodatkowy horkruks, podzieliwszy się ostatecznie na osiem części (ósma w ciele samego Voldemorta).

L.p. Obiekt Powstanie
przez zabójstwo
Przechowywany Zniszczenie Przez Zniszczone w tomie
1. Dziennik Toma Marvolo Riddle’a Jęczącej Marty,
dnia 13 czerwca 1943 roku
W domu Lucjusza Malfoya,
wręczony mu przez Voldemorta przed swoim upadkiem w 1981 roku
Kłem martwego bazyliszka w Komnacie Tajemnic,
dnia 29 maja 1992 roku
Harry’ego Pottera Harry Potter i Komnata Tajemnic
2. Pierścień Marvolo Gaunta Toma Riddle’a seniora,
w październiku 1943 roku
W domu Marvolo Gaunta Mieczem Gryffindora
(nasiączonym jadem bazyliszka),
w Hogwarcie,
w lipcu 1996 roku
Albusa Dumbledore’a Harry Potter i Książę Półkrwi
3. Medalion Salazara Slytherina włóczęgi–mugola,
między rokiem 1946 a 1979
Wewnątrz pustej skały, pod warstwą eliksiru rozpaczy,
następnie na Grimmauld Place 12
oraz u Dolores Umbridge
Mieczem Gryffindora,
we Forest of Dean,
dnia 27 grudnia 1997 roku
Rona Weasleya Harry Potter i Insygnia Śmierci
4. Puchar Helgi Hufflepuff Chefsiby Smith,
między rokiem 1946 a 1979
W Banku Gringotta, w skarbcu Rabastana i Bellatrix Lestrange Kłem martwego bazyliszka,
w Komnacie Tajemnic,
dnia 2 maja 1998 roku
Hermionę Granger
5. Diadem Roweny Ravenclaw albańskiego rolnika–mugola,
między rokiem 1946 a 1979
W Hogwarcie
w Pokoju Życzeń, na głowie gargulca
Zaklęciem Szatańska Pożoga,
w Pokoju Życzeń,
dnia 2 maja 1998 roku
Vincenta Crabbe’a[2]
6. Harry Potter Rozdarcie własnej duszy, gdy klątwa Avada Kedavra odbiła się od Harry’ego,
w dniu 31 października 1981 roku
W ciele syna Lily i Jamesa Zaklęciem Avada Kedavra,
w Zakazanym Lesie,
dnia 2 maja 1998 roku
Lorda Voldemorta
7. Wąż Nagini Berty Jorkins w lecie 1994 roku W ciele węża Mieczem Gryffindora,
w Hogwarcie,
dnia 2 maja 1998 roku
Neville’a Longbottoma

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nie ma oficjalnego (pochodzącego od autorki lub wydawnictwa) wyjaśnienia nazwy, dlatego powstało wiele interpretacji i możliwych tłumaczeń próbujących wyjaśnić nazwę.

Mugglenet (strona tworzona przez fanów) sugeruje połączenie hors od francuskiego słowa dehors: poza (w znaczeniu – na zewnątrz) i angielskiego crux, co znaczy esencja, substancja, rdzeń, istota (ale ma także wiele innych znaczeń, również związanych z cierpieniem i bólem[3]). To tłumaczenie nawiązuje do istoty horkruksu jako fragmentu duszy wyjętego poza ciało.

W języku staroangielskim hor lub hore znaczy: brudny, zły, nieczysty, natomiast crux oznacza pojemnik, naczynie, dzban.

W tym kontekście horkruks może oznaczać 'nieczysty pojemnik' i odnosić się do funkcji i procesu tworzenia tych przedmiotów. Był tworzony przy pomocy morderstwa i najczarniejszej magii. W języku angielskim słowo whore – czyt. hor (wulgarnie o prostytutce) odnosi się właśnie do natury horkusksa (zła które w sobie ukrywa, profanującego przedmioty). Duch córki Roveny Ravenclaw wspomina, że diadem jej matki został splugawiony najczarniejszą magią. A horkruksy były postrzegane jako przedmioty nieczyste i zawierające zło.

W łacińskim nazewnictwie gwiazdozbiorów znajdują się m.in. dwie konstelacje: jedna o nazwie Crux, której nazwa tłumaczona jest jako Krzyż i druga o nazwie Horologium, w skrócie Hor, co tłumaczone jest jako Zegar. Tłumaczenie całego słowa horkruks może oznaczać tyle, co zegar cierpienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b J.K. Rowling: Harry Potter i Insygnia Śmierci. Poznań: Media Rodzina, 2008, s. 109. ISBN 978-83-7278-281-6.
  2. (W filmie niszczy go Harry kłem bazyliszka, a Ron wrzuca go kopnięciem do płonącego Pokoju Życzeń)
  3. Znaczenia słowa crux