Weasleyowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Weasleyowie – fikcyjna rodzina z cyklu o Harrym Potterze. Weasleyowie są czarodziejami czystej krwi, ale przez niektórych postrzegani są jako zdrajcy krwi, ponieważ przejawiają i propagują przyjazny stosunek do mugoli oraz mugolaków. Swój dom nazywają Norą. W Hogwarcie wszyscy Weasleyowie trafiali do Gryffindoru.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
rodzina Blacków
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ignatius Prewett
 
Lucretia Black
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Septimus Weasley
 
Cedrella Black
 
kobieta Prewett
 
mężczyzna Prewett
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Apolline Delacour
 
Monsieur Delacour
 
Bilius Weasley
 
 
Artur Weasley
 
Molly Prewett
 
Gideon Prewett
 
Fabian Prewett
 
Lily Evans
 
James Potter
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gabrielle Delacour
 
 
 
Charlie Weasley
 
 
 
 
 
 
 
Fred Weasley
 
 
Hermiona Granger
 
Ron Weasley
 
Ginevra Weasley
 
Harry Potter
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fleur Delacour
 
William Weasley
 
 
 
Percy Weasley
 
Audrey Weasley
 
George Weasley
 
Angelina Johnson
 
 
 
James Potter
 
Albus Potter
 
Lily Potter
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Victoire Weasley
 
Dominique Weasley
 
Louis Weasley
 
Molly Weasley
 
Lucy Weasley
 
Fred Weasley
 
Roxanne Weasley
 
Rose Weasley
 
Hugo Weasley
 
Drzewo genealogiczne rodziny Weasleyów

Artur Weasley[edytuj | edytuj kod]

Artur Weasley
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Komnata Tajemnic
Ostatnie wystąpienie Harry Potter i Insygnia Śmierci
Twórca Joanne Rowling
Grany przez Mark Williams
Dubbing Leon Charewicz
Dane biograficzne
Przynależność Hogwart (Gryffindor)
Zakon Feniksa
Płeć Mężczyzna
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1950
Anglia
Rodzina matka: Cedrella Black
ojciec: Septimus Weasley
Inne informacje
Wiek 42 lata (Harry Potter i Komnata Tajemnic)
Zajęcie pracownik w Ministerstwie Magii

Artur Weasley (ur. 6 lutego 1950)[1] – prawdopodobnie syn Septimusa Weasleya i Cedrelli Black. Był ojcem siedmiorga dzieci: (Williama, Charliego, Percy’ego, Freda i George’a, Ronalda i Ginerwy), które miał z Molly Weasley. Miał brata Biliusa Weasleya. Miał rude włosy.

Pracował dla Ministerstwa Magii w Urzędzie Niewłaściwego Użycia Produktów Mugoli (w 5. tomie znany też jako Urząd Niewłaściwego Użycia Czarów), a potem został szefem Biura Wykrywania i Konfiskaty Fałszywych Zaklęć Obronnych i Środków Ochrony Osobistej. Należał do Zakonu Feniksa. Artur Weasley bardzo interesował się mugolami, ich wynalazkami i kulturą. Kolekcjonował mugolskie przedmioty, m.in. baterie, gwoździe.

Pierwszy raz pojawia się w 2. tomie wraz z większością rodziny w czasie lata przed wyjazdem do Hogwartu. Wypytywał wtedy Harry’ego o wynalazki mugoli.

W Harry Potter i Czara Ognia przybywa po Harry’ego do domu jego wujostwa, żeby zabrać go na Mistrzostwa Świata w Quidditchu.

W piątej części przygód został dotkliwie pogryziony przez Nagini, która była horkruksem Voldemorta. Trafił potem do Szpitala Świętego Munga na oddział Urazy Magizoologiczne.

W 6. tomie został szefem Biura Wykrywania i Konfiskaty Fałszywych Zaklęć Obronnych i Środków Ochrony Osobistej.

Natomiast w siódmym tomie uczestniczył w transportowaniu Harry’ego do Nory. Walczył w bitwie o Hogwart i był na ślubie i weselu Billa oraz Fleur.

Molly Weasley[edytuj | edytuj kod]

Molly Weasley z domu Prewett
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Ostatnie wystąpienie Harry Potter i Insygnia Śmierci
Twórca Joanne Rowling
Grany przez Julie Walters
Dane biograficzne
Przynależność Hogwart (Gryffindor)
Zakon Feniksa
Płeć Kobieta
Data urodzenia 30 października 1949
Rodzina matka: Lucretia Black
ojciec: Ignatius Prewett
Inne informacje
Zajęcie zajmuje się domem

Molly Weasley z domu Prewett (ur. 30 października 1950)[2] – żona Artura Weasleya i matka Charliego, Billa, Percy’ego, Freda, George’a, Rona i Ginny. Siostra zamordowanych – Gideona i Fabiana Prewettów. Ma rude włosy i brązowe oczy. Harry poznał ją w 1991 roku, przed wyjazdem do Hogwartu, kiedy mu powiedziała, jak się przechodzi na peron 9 i 3/4. Jest o dziesięć lat starsza od rodziców Harry’ego. Zajmuje się domem. Jej ulubioną piosenkarką jest Celestyna Warbeck, która śpiewa m.in. piosenkę pt. „Kociołek pełen gorącej miłości”. Uwielbia także książki Gilderoya Lockharta.

Bardzo martwiła się o rodzinę, Harry’ego i Hermionę po Mistrzostwach Świata w Quidditchu w 4. tomie. Przyjechała wraz z Billem na Turniej Trójmagiczny do Hogwartu.

Wraz z mężem należy do Zakonu Feniksa. Bardzo się o wszystkich troszczy, ciągle boi się, że ktoś z jej rodziny umrze. Harry’ego kocha jak własnego syna. Na początku 5. części przygód, przy Grimmauld Place 12 spotkała bogina (upiór przybierający kształt tego, czego się najbardziej boi osoba, która go spotkała), który zamieniał się kolejno w: martwego Rona, martwego Billa, martwego Artura, martwych bliźniaków – Freda i George’a, martwego Percy’ego i martwego Harry’ego Pottera.

W książce Harry Potter i Książę Półkrwi, kiedy jej syn Bill miał ożenić się z Fleur Delacour, była temu niechętna i zapraszała ciągle Nimfadorę Tonks pocieszając ją, ponieważ ta była zakochana w Remusie Lupinie. Natomiast cała rodzina była przekonana, że chce, by ta zajęła miejsce Fleur.

W siódmym tomie szykowała ślub i wesele Billa oraz Fleur. Pomagali jej w tym Harry, Hermiona i reszta Weasleyów. W bitwie o Hogwart zabiła Bellatrix Lestrange. Na urodziny Harry’ego uszykowała tort w kształcie złotego znicza i podarowała mu zegarek, który kiedyś należał do jej brata. Na pozór niezbyt potężna czarownica, lecz w walce o Hogwart pokonała zabójczynię Syriusza, jak i wielu potężnych czarodziejów. Wykazała się wtedy ogromną siłą, odwagą i sprytem.

William Weasley[edytuj | edytuj kod]

William Artur „Bill” Weasley
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Czara Ognia
Grany przez Richard Fish (na fotografii w 3. tomie), Domhnall Gleeson (w Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (film))
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Gryffindor)
Rodzina matka: Molly Prewett
ojciec: Artur Weasley
Inne informacje
Zajęcie łamacz zaklęć w Gringocie

William Artur „Bill” Weasley (ur. 29 listopada 1970)[3] – pierworodny syn Molly Weasley i Artura Weasleya. Nosi kolczyk w kształcie kła i ma długie włosy, które wiązał w kucyk. Wysoki, ubrany najczęściej jak na koncert rockowy, na nogach ma buty ze smoczej skóry. W Hogwarcie był prefektem naczelnym. Ma pięciu braci i jedną siostrę. Należy do Zakonu Feniksa. Pracował w Egipcie dla banku Gringotta jako łamacz klątw.

W szóstej części przygód zakochał się we Fleur Delacour. Cała rodzina była temu przeciwna, jednak gdy Bill został pogryziony przez wilkołaka Fenrira Greybacka, Fleur nie przestała go kochać, dzięki czemu zyskała przychylność pani Weasley i reszty rodziny.

W 7. tomie wzięli ślub i mają troje dzieci: Victoire, Dominique i Louisa. Zamieszkali blisko morza w domu, który zwie się „Muszelka”.


Charlie Weasley[edytuj | edytuj kod]

Charlie Weasley
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Czara Ognia
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Gryffindor)
Rodzina matka: Molly Prewett
ojciec: Artur Weasley
Inne informacje
Zajęcie smokolog w Rumunii

Charlie Weasley (ur. 12 grudnia 1972) – drugi syn Artura i Molly Weasley. Ma pięciu braci i jedną siostrę. Poszedł do Hogwartu w 1984 roku i Tiara Przydziału przydzieliła go do Gryffindoru. Był kapitanem i znakomitym szukającym w drużynie quidditcha. Po ukończeniu szkoły zaczął pracować w Rumunii, badając smoki, miał również osiągnięcia w ich tresurze (a przynajmniej tak twierdzi jego brat Ron). Jest członkiem Zakonu Feniksa. Sprowadził smoki do pierwszego zadania Turnieju Trójmagicznego. Miał za zadanie po pracy poznawać nowych znajomych i namawiać ich do walki z Voldemortem. Był na Mistrzostwach Świata w Quidditchu. Harry, gdy go poznał, zauważył, że ma poparzenia na dłoniach. Charlie nigdy się nie ożenił, bo bardziej interesował się smokami niż kobietami[4].

W 7. tomie był świadkiem na ślubie Billa i Fleur. Walczył w bitwie o Hogwart.


Percy Weasley[edytuj | edytuj kod]

Percy Ignacjusz Weasley
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Grany przez Chris Rankin
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Gryffindor)
Rodzina matka: Molly Prewett
ojciec: Artur Weasley
Inne informacje
Zajęcie pracownik Ministerstwa Magii

Percy Ignatius Weasley (ur. 22 sierpnia 1976) – trzeci syn Molly Weasley i Artura Weasleya oraz brat Ginny, Charliego, Billa, Freda, George’a i Rona Weasleyów. Nie był za bardzo lubiany w szkole przez uczniów, ale był ulubieńcem nauczycieli. Na piątym roku został mianowany przez dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart Albusa Dumbledore’a prefektem Gryffindoru. W drugiej oraz trzeciej części przygód miał o rok młodszą od siebie dziewczynę Penelopę Clearwater, z którą potajemnie się spotykał.

Po ukończeniu szkoły dostał posadę asystenta szefa Departamentu Międzynarodowej Współpracy Czarodziejów, a potem zastępował Barty’ego Croucha na tym stanowisku. W 5. tomie został młodszym Podsekretarzem Ministra Magii, Korneliusza Knota. Z powodu tego stanowiska odwrócił się od swojej rodziny. Barty Crouch, jego pierwszy szef mówił do niego „Weatherby”.

W siódmym tomie podczas bitwy o Hogwart godzi się ze swoją rodziną. Podczas walki widzi śmierć swojego brata Freda. Prawdopodobnie pomścił jego śmierć, zabijając Augustusa Rookwooda. Poślubia kobietę o imieniu Audrey i ma z nią dwójkę dzieci: Molly i Lucy[5].

Fred i George Weasleyowie[edytuj | edytuj kod]

Fred i George Weasleyowie
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Wystąpienia 8
Grany przez James i Oliver Phelps
Dubbing Jakub Truszczyński
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Gryffindor)
Płeć Męska
Data urodzenia 1 kwietnia 1978
Data śmierci Fred: 2 maja 1998
Rodzina matka: Molly Prewett
ojciec: Artur Weasley
Inne informacje
Specjalność dowcipy
Zajęcie uczniowie Hogwartu (do 5. tomu), prowadzą sklep Magiczne Dowcipy Weasleyów (od 6. tomu)
Fragment studia, w którym kręcono sceny na ulicy Pokątnej. Po lewej sklep Magiczne Dowcipy Weasleyów.

Fred i George Weasleyowie (ur. 1 kwietnia 1978, Fred zm. 2 maja 1998) – bracia bliźniacy, tak jak reszta rodziny, mają rude włosy, są też piegowaci i barczyści. Synowie Molly i Artura Weasleyów, bracia Rona, Percy’ego, Charliego, Billa i Ginny Weasley. Najwięksi (po Huncwotach) dowcipnisie w Hogwarcie, poznali wszystkie zakamarki zamku i tajne przejścia. Pod względem zainteresowań nie pasowali do swojej rodziny, która uważała, że nie dojdą oni do niczego w życiu.

W piątej części (kiedy mieli 17 lat), mając dość surowych rządów profesor Umbridge, opuścili Hogwart na miotłach i zajęli się prowadzeniem własnego sklepu z magicznymi przedmiotami, wymyślanymi przez nich (np. gigantojęzyczne toffi, kanarkowe kremówki, bezgłowe kapelusze i inne). Sklep znajdował się na ulicy Pokątnej 93; nosił nazwę Magiczne Dowcipy Weasleyów. Wykupili ten lokal za pieniądze, które dostali od Harry’ego Pottera (jego nagroda w Turnieju Trójmagicznym 1000 galeonów). Już w Hogwarcie wymyślali i sprzedawali Bombonierki Lesera (ang. Skiving Snackboxes), dzięki którym można się było zwolnić z lekcji. W ich sklepie można było kupić wszystko: od Jadalnych Mrocznych Znaków i puszków pigmejskich (miniaturowych pufków), po Q-Py Blok (czekoladę wywołującą zatwardzenie).

Mimo tego, że często płatali figle, wszyscy ich lubili. W Hogwarcie doczekali się nawet swojego „pomnika”, którym stał się kawałek wyczarowanego przez nich bagna. Grali jako pałkarze w drużynie Quidditcha. Ich interes bardzo dobrze rozkwitał, ale w 6. części Harry’ego Pottera dowiadujemy się, że rzecz z ich sklepu (Proszek Natychmiastowej Ciemności) udaremniła złapanie śmierciożerców przez Ginny, Rona i ich kolegów.

W 7. tomie George, podczas transportowania Harry’ego z domu Dursleyów, traci ucho (przypadkowo) odcięte przez Snape’a zaklęciem Sectumsempra[6], natomiast Fred Weasley zostaje uśmiercony przez śmierciożercę Rookwooda podczas bitwy o Hogwart.

W czacie przeprowadzonym z J.K. Rowling po premierze ostatniej części można było dowiedzieć się, że George ma syna, któremu dał na imię Fred na cześć zmarłego brata. Nadal prowadzi swój sklep z Magicznymi Dowcipami, w czym pomaga mu Ron. Rowling ujawniła, że żoną George’a została Angelina i oprócz syna Freda mieli też córkę Roxanne[5]. George po śmierci Freda już nigdy nie zdołał wyczarować Patronusa, gdyż jego najszczęśliwsze wspomnienia dotyczyły brata bliźniaka.

Ron Weasley i Ginny Weasley[edytuj | edytuj kod]

 Osobne artykuły: Ron WeasleyGinny Weasley.

Daleka rodzina[edytuj | edytuj kod]

Fleur Weasley z domu Delacour[edytuj | edytuj kod]

Fleur Isabelle Weasley z domu Delacour
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Czara Ognia
Grany przez Clémence Poésy
Dane biograficzne
Pochodzenie Beauxbatons
Rodzina matka: Apolline Delacour
ojciec: Monsieur Delacour
Inne informacje
Zajęcie uczennica Beauxbatons, w 6. tomie pracowała dla banku Gringotta
Umiejętności 1/4 krwi wili

Fleur Isabelle Weasley zd. Delacour – reprezentantka francuskiej szkoły Beauxbatons podczas Turnieju Trójmagicznego

„Długie, srebrnoblond włosy spływały jej prawie do pasa. Miała duże, ciemnoniebieskie oczy i bardzo białe, równe zęby”.
(cytat z Harry Potter i Czara Ognia; rozdział XVI)

Fleur wyglądała jak wila i rzeczywiście była nią ze strony swojej babci, przez co budziła zainteresowanie wielu uczniów, zwłaszcza Rona. Jej różdżka zawierała włos z głowy jej babci. Miała młodszą siostrę Gabrielle, którą Harry uratował podczas drugiego zadania w Turnieju Trójmagicznym. Podczas pobytu w Hogwarcie poznała Billa Weasleya. Po zakończeniu nauki Fleur przyjechała na dłuższy czas do Anglii, by poprawić swój angielski. Pracowała na pół etatu w magicznym banku Gringotta i spotykała się z poznanym wcześniej Weasleyem, za którego później miała wyjść za mąż. Bardzo dbała o swój wygląd, czym dość często doprowadzała do szału Hermionę, Ginny i panią Weasley. W jej sposobie bycia było coś, co jedni (np. Ron) uważają za dostojeństwo i stanowczość, inni zaś (np. Ginny) za egocentryzm i zarozumialstwo – w każdym razie na wszystkich zawsze patrzyła z góry. W VI części serii jej narzeczony zostaje pogryziony przez wilkołaka, co może grozić zarażeniem. W tym momencie Fleur zyskała sympatię przyszłej teściowej, matki Billa. Wbrew przypuszczeniom pani Weasley, Delacour dalej miała zamiar poślubić jej syna, nie zrażając się jego oszpeceniem („ja wygląda tak dobrze, że starczy na oboje” – cytat z 6. tomu HP) czym dowiodła, że naprawdę jej na nim zależy. Fleur mówiła ze specyficznie francuskim akcentem, np. imię Harry’ego wymawiała ’Arry.

Różdżka: Drzewo różane i włos z głowy wili (Włos pochodził z głowy babci Fleur. Ollivander uważał że różdżki z włosami wili mogą być kapryśne). Dziewięć i pół cala. Niezbyt giętka.

W 7. tomie poślubiła Billa Weasleya, z którym zamieszkała nad morzem w domu o nazwie „Muszelka”. Razem z nim walczyła w bitwie o Hogwart. Według pozaliterackiej wypowiedzi autorki mieli troje dzieci: Victoire, Dominique i Louisa.

Angelina Weasley z domu Johnson[edytuj | edytuj kod]

Angelina Weasley z domu Johnson
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Grany przez Danielle Tabor (Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Harry Potter i więzień Azkabanu)
Tiana Benjamin (Harry Potter i Czara Ognia)
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Gryffindor)
Inne informacje
Zajęcie uczennica, ścigająca i kapitan drużyny Gryffindoru w quidditchu, członek GD

Angelina Johnson (ur. październiku 1978) – uczennica Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Została przydzielona do Gryffindoru. Była członkiem GD. W qudditcha grała na pozycji ścigającego, a przez rok pełniła funkcję kapitana drużyny Gryfonów. Wyszła za mąż za George’a Weasleya. Mieli dwójkę dzieci: syna Freda i córkę Roxanne.

Gabrielle Delacour[edytuj | edytuj kod]

Gabrielle Delacour
Postać z Harry Potter
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Czara Ognia
Grany przez Angelica Mandy
Dane biograficzne
Pochodzenie Beauxbatons
Rodzina matka: Apolline Delacour
ojciec: monsieur Delacour
Inne informacje
Zajęcie uczennica Beauxbatons
Umiejętności 1/4 krwi wili

Gabrielle Delacour – młodsza siostra Fleur, uczestniczki Turnieju Trójmagicznego. Podczas drugiego zadania Harry wyciągnął Gabrielle z jeziora, ponieważ Fleur zaatakowały druzgotki. Tuż po wyjściu z jeziora Harry trochę żałował, że jej nie zostawił (zrozumiał, że Gabrielle nic nie groziło), ale sędziowie uznali to za „godny podziwu instynkt moralny” i dali mu dużo punktów. Prawdopodobnie zakochała się w Harrym.

W 7. tomie była druhną na ślubie Fleur i Billa.


Ciocia Muriel[edytuj | edytuj kod]

Muriel – ciotka Molly Weasley, a cioteczna babka dzieci Artura i Molly Weasleyów. Harry spotkał ją na weselu Billa i Fleur. Miała oczy nabiegłe krwią i duży różowy kapelusz. Pożyczyła Fleur diadem wykonany przez gobliny. Przerwała rozmowę Harry’ego z Elphiasem, przyjacielem Dumbledore’a. Okazuje się , że to co mówiła o Dumbledorze, jest po części prawdą.

Inni[edytuj | edytuj kod]

 • Gideon i Fabian Prewettowie – członkowie Zakonu Feniksa, zabici przez Antonina Dołohowa. Bracia Molly Weasley.
 • Septimus Weasley – dziadek dzieci Weasleyów. Nigdy nie pojawił się w książkach, ale jest znany z drzewa rodzinnego Blacków, na którym jest pokazane, że poślubił Cedrellę Black.
 • Bilius Weasley – nigdy nie ukazał się w książce, lecz Ron wspomniał o nim, że gdy zobaczył ponuraka (omen śmierci), po 24 godzinach umarł. Fred natomiast wspomniał, że świetnie bawił innych na weselach. Był bratem Artura Weasleya.
 • Ignactius Prewett – poślubił Lucretię Black. Percy ma po nim drugie imię. Ojciec Molly, Fabiana i Gideona.
 • Apolline i monsieur Delacourowie – rodzice Fleur i Gabrielle. Pierwszy raz pojawili się na Turnieju Trójmagicznym w Harry Potter i Czara Ognia. W ostatnim tomie przybywają do Nory dwa dni przed weselem Billa i Fleur.

Wnuki Weasleyów[edytuj | edytuj kod]

Albus Severus Potter[edytuj | edytuj kod]

Albus Severus „Al” Potter (ur. 2006) – czarodziej pół krwi. Jest drugim dzieckiem Harry’ego i Ginevry Potter. Ma starszego brata Jamesa Syriusza i młodszą siostrę Lily Lunę. Albus z trójki rodzeństwa jest najbardziej podobny do ojca. Ma czarne, potargane włosy, jak Harry, i zielone oczy swojej babci Lily Evans. Odziedziczył imiona po dwóch nieżyjących dyrektorach Hogwartu: Albusie Dumbledore i Severusie Snape.

Albus bardzo obawiał się zostać Ślizgonem. Obawy te niejako rozwiał jego ojciec, mówiąc mu, że człowiek, po którym odziedziczył drugie imię, był Ślizgonem, a także najdzielniejszym człowiekiem jakiego znał. Do Hogwartu pojechał w 2017 roku.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jego rolę wcielił się Arthur Bowen.

James Syriusz Potter[edytuj | edytuj kod]

James Syriusz Potter[7] (ur. 2004) – najstarsze dziecko Harry’ego Pottera i Ginevry Potter (z domu Weasley). Ma młodsze rodzeństwo – Albusa Severusa i Lily Lunę. Imiona prawdopodobnie dobierał mu ojciec; James po tacie i Syriusz po ojcu chrzestnym Harry’ego. Miał podobny do nich charakter.

Według Ginny James ma charakter po jej braciach: Ronie, George’u i zmarłym Fredzie. Lubi robić żarty, dokuczać innym, nie szanuje cudzej prywatności. Jest bardzo związany z rodzicami, jednak stara się nie okazywać tego przy przyjaciołach. Będąc na pierwszym roku w Hogwarcie, pisał z rodzicami trzy razy na tydzień. Podobnie jak ojciec gra w quidditha na pozycji szukającego. Bardzo lubi ojca chrzestnego, Teddy’ego Lupina. Chce, żeby zamieszkał z jego rodziną. W tym celu był gotowy na dzielenie pokoju z bratem, ale Harry stanowczo oświadczył, że zgodzi się na to dopiero wtedy, gdy zechce, by zdemolowano mu dom.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jego rolę wcielił się Will Dunn.

Lily Luna Potter[edytuj | edytuj kod]

Lily Luna Potter[7] (ur. 2008) – czarodziejka czystej krwi. Córka Harry’ego i Ginny. Ma dwóch starszych braci: Jamesa Syriusza i Albusa Severusa. Pierwsze imię otrzymała po zmarłej babci – Lily Potter, zaś drugie po przyjaciółce Lunie Lovegood.

Lily ma rude włosy oraz jasnobrązowe oczy, zupełnie jak jej matka. Podobnie jak Ginny w dzieciństwie, Lily jest zazdrosna, gdy jej starsi bracia udają się do Hogwartu, o czym ona również marzy. Jest uparta a zarazem bardzo wesoła i spokojna.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jej rolę wcieliła się Daphne de Beistegui.

Rose Granger-Weasley[edytuj | edytuj kod]

Rose Granger-Weasley (ur. 19 września 2006) – w 7. części przygód Harry’ego Pottera udająca się do Hogwartu. Córka Hermiony i Rona. Do Hogwartu jechała w 2017 roku, w tym samym, co Albus Potter. Inteligencję, urodę, ambicję, a także stosunek do nauki odziedziczyła po swojej matce. Jej ojciec głównie dlatego ma nadzieję, że okaże się ona lepsza w nauce od syna Dracona Malfoya – Scorpiusa.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jej rolę wcieliła się Helena Barlow.

Hugo Granger-Weasley[edytuj | edytuj kod]

Hugo Granger-Weasley (ur. 2008) – najmłodsze dziecko Ronalda i Hermiony Weasley, młodszy brat Rose. Jest w tym samym wieku, co jego kuzynka Lily Potter. Ma kręcone brązowe włosy i brązowe oczy. Jest bardzo podobny do swojego ojca. Do Hogwartu uczęszczał od 2019 roku.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jego rolę wcielił się Ryan Turner.

Victoire Weasley[edytuj | edytuj kod]

Victoire Weasley (ur. 2 maja 2000) – najstarsze dziecko Billa i Fleur. Czarodziejka czystej krwi. W 1/8 wila. Podczas epilogu dowiadujemy się, że 19 lat po Bitwie o Hogwart rozpoczyna naukę w tej szkole. Jest zakochana (z wzajemnością) w Teddym Lupinie, który jest synem Remusa Lupina i Nimfadory Tonks. Victoire ma nieziemską urodę matki. W ostatniej części syn Harry’ego podgląda, jak Teddy całuje się z Victoire na peronie 9 i 3/4.

Inne dzieci[edytuj | edytuj kod]

 • Roxanne Weasley – córka George’a i Angeliny. Jej starszym bratem jest Fred Weasley II. Jest na tym samym roku ze swoją najlepszą przyjaciółką i kuzynką, Lucy Weasley. Roxanne mieszka z rodzicami i o trzy lata starszym bratem w dużym, zadbanym domu na przedmieściach Londynu. Jest trochę zamknięta w sobie, otwiera się tylko przed najbliższymi przyjaciółmi. Gra w quidditcha, jak jej rodzice. Jej ulubionym zajęciem jest przeglądanie rodzinnych albumów. Urodę odziedziczyła po matce.
 • Dominique Weasley – czarodziejka czystej krwi. Jest drugą córką Billa Weasleya i Fleur Weasley (zd. Delacour). Ma starszą siostrę Victoire i młodszego brata Louisa. Urodzona najprawdopodobniej w 2003 roku. Dominque jest podobna do ojca (ruda jak wszyscy Weasleyowie). W 1/8 wila.
 • Louis Weasley – (ur. 17 maja 2004) najmłodsze dziecko, a także jedyny syn Billa Weasleya i Fleur Delacour. Ma dwie starsze siostry – Victoire i Dominique. W 1/8 wila. Jest jedynym znanym mężczyzną z domieszką krwi wili.
 • Molly Weasley II – (ur. 2004) starsza córka Percy’ego Weasleya i Audrey Weasley. Ma młodszą siostrę Lucy Weasley. Odziedziczyła imię po babci – bardzo odważnej kobiecie o troskliwym sercu. Matką jest Audrey Weasley, której status krwi jest nieznany. Najprawdopodobniej jest ruda, jak reszta Weasleyów.
 • Lucy Weasley – młodsza córka Percy’ego i Audrey Weasley. Możliwe, że chodziła do Hogwartu, biorąc pod uwagę fakt, że Percy był na King’s Cross w 2017 roku. Prawdopodobne jest też, że Lucy skończyła wtedy szkołę. Ma siostrę o imieniu Molly. Prawie na pewno trafiła do Gryffindoru, lecz nie jest to ostatecznie osądzone.
 • Fred Weasley II – (ur. w 2004)- syn George’a Weasleya i Angeliny Johnson. Został nazwany na cześć zmarłego brata George’a – Freda, który zginął podczas Drugiej Bitwy o Hogwart. Ma młodszą siostrę – Roxanne. Najlepszy przyjaciel Jamesa Syriusza Pottera i Louisa Weasleya.

Dom[edytuj | edytuj kod]

Makieta domu Weasleyów
Kuchnia w domu Weasleyów

Nora – dom zamieszkiwany przez rodzinę Weasleyów. Jest położony na południe od wioski Ottery St. Cachpole (nad rzeką Ottery w Devonie). Najprawdopodobniej składa się z pięciu pięter, a ich układ jest tak rozmieszczony, aby dom mógł utrzymać się w pionie.

Pomieszczenia znajdujące się w Norze:

 • Kuchnia – dość duże pomieszczenie, którego centrum stanowią drewniany stół i krzesła. Na kamiennym kominku ustawione są rządkiem książki kucharskie własności pani Weasley, a na ścianie wisi magiczny zegar posiadający dziewięć wskazówek z imionami wszystkich członków rodziny i wskazujący, gdzie lub w jakiej sytuacji znajduje się obecnie każdy z nich.
 • Pokój Rona – średnich rozmiarów pomieszczenie znajdujące się na najwyższym piętrze. Jak przypuszczał Ron, gdzieś nad nim musiał znajdować się Ghul, który bębnił w rury, gdy wydawało mu się, że w domu jest za cicho. Ściany w pokoju są powyklejane plakatami i wszystkim, co związane z Armatami z Chudley, czyli ulubioną drużyną quidditcha Rona. W pokoju znajdują się m.in. samotasujące się karty, czarodziejskie szachy i wiele innych przedmiotów, o których mugolskie dzieci mogłyby tylko pomarzyć. Na drzwiach widnieje napis: Pokój Ronalda.
 • Pokój Percy’ego – małe pomieszczenie położone na drugim piętrze. Okno wychodzi na ogród, co z pewnością pomogło właścicielowi w pisaniu listów miłosnych do swojej dziewczyny – Penelopy Clearwater. Gdy Percy skończył Hogwart rozpoczął pracę w Ministerstwie Magii, jako pomocnik pana Croucha i właśnie w tym pokoju pisywał długie raporty do pracy. Wkrótce jednak pokłócił się z rodziną i wyprowadził z domu.
 • Pokój Freda i George’a – pokój leżący blisko pokoju Rona, w którym w czasie swego pobytu u Weasleyów, Harry nocował. Jego właściciele opuścili go, gdyż teraz sypiają w pokoju nad swoim sklepem Magiczne Dowcipy Weasleyów. Kiedyś robili tu różne magiczne doświadczenia, więc często można było usłyszeć wybuchy i dziwne odgłosy. Na drzwiach widnieje napis: Pokój Feorge'a i Greda (jest to celowa pomyłka w pisowni imion bliźniaków).
 • Pokój Ginny – małe pomieszczenie znajdujące się na pierwszym piętrze. Na jednej ścianie wisiał plakat zespołu Fatalne Jędze, a na drugiej zdjęcie Gwenog Jones, kapitana żeńskiej drużyny quidditcha Harpie z Holyhead. Biurko stało przy oknie, przez które widać było sad.
 • Ogród – leżąca za domem duża powierzchnia, na której, oprócz chwastów, wysokiej trawy i dziwnych roślin znajduje się również mały staw. Ogród zamieszkiwany jest przez gnomy. W lecie często jada się tu obiady. Tam odbył się ślub Billa i Fleur.
 • Stodoła – mały gabinet pana Weasleya, który przechowuje w nim przedmioty stanowiące jego największą pasję – mugolskie wynalazki.
 • Salon – dość duże pomieszczenie, które było bardzo zagracone, lecz i tak bardzo przytulne. Znajdował tam się również kredens z Ognistą Whisky. Podczas ślubu nocowali tam pan i pani Weasley.
 • Sypialnia Molly i Artura – znajdowała się na czwartym piętrze. Podczas wesela Fleur i Bila państwo Weasleyowie odstąpili swój pokój państwu Delacour.
 • Strych – wejście do niego znajdowało się w pokoju Rona. Mieszkał tam Ghul.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. HP Lexicon – Arthur Weasley
 2. HP Lexicon – Molly Weasley
 3. HP Lexicon – Bill Weasley
 4. HP Lexicon – Charlie Weasley
 5. a b Webchat with J.K. Rowling, 30 July 2007 from Bloomsbury
 6. J.K. Rowling: Insygnia Śmierci. Poznań: Media Rodzina, 2008, s. 78. ISBN 978-83-7278-281-6. Cytat: ,,To robota Snape’a (...) zaklęcie Sectumsempra zawsze było jego specjalnością".
 7. a b J.K. Rowling na swojej stronie zamieściła drzewo genealogiczne, zawierające między innymi drugie imiona wszystkich dzieci Harry’ego