Jerzy Wilhelm legnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy IV Wilhelm
Książę legnicko-wołowsko-brzeski
ilustracja
Książę legnicko-wołowsko-brzeski
Okres panowania od 1672
do 1675
Poprzednik Chrystian
Dane biograficzne
Dynastia Piastowie
Data i miejsce urodzenia 29 września 1660
Oława
Data i miejsce śmierci 21 listopada 1675
Brzeg
Ojciec Chrystian
Matka Ludwika Anhalcka

Jerzy IV Wilhelm, niem. Georg Wilhelm I (ur. 29 września 1660 w Oławie, zm. 21 listopada 1675 w Brzegu) – książę legnicko-wołowsko-brzeski. Był ostatnim księciem ze śląskiej linii Piastów i całej dynastii, synem księcia Chrystiana i jego żony Ludwiki Anhalckiej.

Życiorys[edytuj]

Jerzy Wilhelm urodził się na zamku[1] Oławie 29 września 1660. Jego ojciec, który spędził wiele lat na emigracji w Rzeczypospolitej podczas wojny trzydziestoletniej, a po abdykacji Jana Kazimierza myślał o ubieganiu się o tron Polski, chciał początkowo nadać synowi imię Piast, jednak sprzeciwiło się temu duchowieństwo kalwińskie utrzymując, że odczytano by to jako nawrót do pogaństwa. Ojciec jednak dbał o to, aby syn mówił po polsku i nosił polskie szaty.

Jerzy Wilhelm wobec śmierci w 1663 i 1664 swoich stryjów Jerzego III Brzeskiego i Ludwika IV Legnickiego został jedynym spadkobiercą ojca w rozległym w dalszym ciągu księstwie legnicko-brzeskim. W związku z czym od młodych lat odbierać zaczął staranne wykształcenie. Nad jego wychowaniem czuwali marszałek legnickiego dworu Fryderyk Bohme, oraz lekarz Henryk Martini. Młody książę wyniósł z tego pierwszego okresu edukacji doskonałą znajomość języków: niemieckiego, francuskiego i łaciny (potrafił jednak porozumieć się także po włosku, hiszpańsku i po polsku), próbowano też zainteresować ostatniego Piasta teologią, filozofią i retoryką.

W roku śmierci ojca (1672) Jerzy Wilhelm został wysłany przez matkę na studia do Frankfurtu nad Odrą. Nauki jednak nie ukończył. Przeszkodą stała się tutaj niechęć protestanckich stanów legnicko-brzeskich do przedłużającej się regencji matki księcia, Ludwiki, wspierającej coraz bardziej otwarcie przybywających na dwór katolików (prawdziwym skandalem stała się sprawa poślubienia przez starszą siostrę księcia Karolinę katolickiego arystokraty z rodu Holstein-Sonderburg-Wiesenburg).

Do formalnego przejęcia władzy doszło 14 marca 1675. Miesiąc wcześniej Jerzy Wilhelm był obecny na dworze cesarza Leopolda I w Wiedniu, gdzie złożył uroczysty hołd lenny. Ludwika Anhalcka zmuszona przez niechętnych jej poddanych usunęła się do otrzymanej po mężu oprawy wdowiej w Wołowie. Dobrze zapowiadające się rządy Jerzego Wilhelma przerwał nagły zgon księcia. Powodem śmierci piętnastoletniego Piasta była silna gorączka, jakiej nabawił się na polowaniu, na które udał się pomimo niewyleczonej ospy[2]. Stało się to w Brzegu 21 listopada 1675. Książę został pochowany w kościele Świętego Jana w Legnicy. Księstwo legnicko-brzeskie wobec śmierci ostatniego Piastowicza stało się częścią domeny cesarskiej i to pomimo zgłoszenia pretensji do spadku ze strony stryja Jerzego Wilhelma – Augusta hrabiego Legnickiego. Wołów do 1680 pozostał w rękach Ludwiki Anhalckiej. W 1707 zmarła jej córka Karolina, ostatnia Piastówna.

Medal pogrzebowy z 1675 roku

Ostatni Piast[edytuj]

Uważany w większości źródeł za ostatniego z dynastii Piastów.

Inne źródła dowodzą, że nie był jednak ostatnim Piastem brzesko-legnickim, podając jego stryja, Augusta hrabiego Legnickiego, zmarłego 14 maja 1679 w swym majątku Prieborn (Przeworno) w księstwie brzeskim (któremu jednak jako pochodzącemu z morganatycznego związku nie przysługiwało prawo do nazwiska i dziedzictwa).

Nieścisłości co do faktu śmierci ostatniego Piasta wynikać mogą z kontrowersji wokół uznania za Piastów z krwi przedstawicieli bocznych i nieksiążęcych linii dynastii.

Patrylinealna linia pokrewieństwa[edytuj]

Linia pokrewieństwa, ukazująca pochodzenie Jerzego Wilhelma legnickiego od Piasta, legendarnego protoplasty dynastii.

 1. Chościsko (wg Galla Anonima)
 2. Piast
 3. Siemowit
 4. Lestek
 5. Siemomysł
 6. Mieszko I
 7. Bolesław I Chrobry
 8. Mieszko II Lambert
 9. Kazimierz I Odnowiciel
 10. Władysław I Herman
 11. Bolesław III Krzywousty
 12. Władysław II Wygnaniec
 13. Bolesław I Wysoki
 14. Henryk I Brodaty
 15. Henryk II Pobożny
 16. Bolesław II Rogatka
 17. Henryk V Brzuchaty
 18. Bolesław III Rozrzutny
 19. Ludwik I brzeski
 20. Henryk VII z Blizną
 21. Henryk IX lubiński
 22. Ludwik III lubiński
 23. Jan I lubiński
 24. Fryderyk I legnicki
 25. Fryderyk II legnicki
 26. Jerzy II brzeski
 27. Joachim Fryderyk legnicko-brzeski
 28. Jan Chrystian brzeski
 29. Chrystian legnicki
 30. Jerzy Wilhelm

Jerzy Wilhelm legnicki był w 29. pokoleniu potomkiem Piasta i ostatnim z założonej przez niego dynastii.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Zamek w Oławie
 2. W encyklopedii Orgelbranda podawane jest także przypuszczenie, że "jak wieść niesie" został otruty.