Chrystian legnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chrystian (Książę legnicki)
Ilustracja
Portret Chrystiana legnickiego autorstwa Mathiasa van Somera
Wizerunek herbu
Herb księstwa legnickiego
Dane biograficzne
Dynastia

Piastowie

Data urodzenia

19 kwietnia 1618

Data śmierci

28 lutego 1672

Miejsce spoczynku

kościół św. Jana

Ojciec

Jan Chrystian (książę brzeski)

Matka

Dorota Sybilla Hohenzollern

Rodzeństwo

Jerzy III brzeski
Joachim
Henryk
Ernest
Anna Elżbieta
Ludwik IV
Rudolf
August
Sybilla Małgorzata
Dorota
Agnieszka
Zofia Magdalena
August
Dorota Sybilla
N.N. (brat)
Ernest
Zygmunt
Joanna Elżbieta
Anna Krystyna

Żona

Ludwika Anhalcka
od 14 listopada 1648

Dzieci

Karolina
Ludwika
Jerzy Wilhelm
Chrystian Ludwik

Chrystian (ur. 19 kwietnia 1618, zm. 28 lutego 1672) – książę legnicki, jeden z ostatnich Piastów śląskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 19 kwietnia 1618 r., był synem księcia brzeskiego Jana Chrystiana i Doroty Sybylii, młodszy brat Jerzego III i Ludwika IV[1].

W młodzieńczych latach wraz ze starszymi braćmi odbył kilkuletnią podróż po Europie, w trakcie której odwiedził dwór króla Francji Ludwika XIII i króla Anglii Karola I. Po powrocie na Śląsk dostał się w wir wojny trzydziestoletniej. W 1635 ojciec Jan Chrystian brzeski wysłał Chrystiana na Litwę, by tam w Kiejdanach kształcił się w szkole kalwińskiej. Pobyt w szkole pozwolił Chrystianowi poznać m.in. króla Polski Jana Kazimierza, którego żona Maria Ludwika była matką chrzestną córki księcia (córka zmarła w wieku dwóch lat). Poznał również swego kuzyna księcia Bogusława Radziwiłła, którego matka była siostrą matki Chrystiana. Przyjaźnił się on też z kolejnym polskim monarchą, Michałem Korybutem Wiśniowieckim. Dzięki naukom w szkole książę opanował w dobrym stopniu język polski.

Po ukończeniu nauki Chrystian powrócił na Śląsk, gdzie nadal grasowały szwedzkie wojska. W 1642 przeżył 4-tygodniowe oblężenie Brzegu przez Szwedów. W grudniu 1645 został pojmany i wzięty do niewoli przez Szwedów. Na szczęście jeden z ludzi księcia zdołał się wymknąć i powiadomić brzeskich mieszczan, którym udało się odbić ich pana. Książę Christian był słabego zdrowia i psychiki. Oprócz incydentu ze Szwedami, został postrzelony w stopę podczas polowania, a pewnego razu na jego oczach utonęło dwóch pokojowców.

14 listopada 1648 poślubił Ludwikę Anhalcką.

W 1668 wysunął swoją kandydaturę do tronu polskiego, jednak nie znalazł poparcia szlachty polskiej[2].

Zmarł z powodu puchliny wodnej. Pogrzeb odbył się 31 marca 1672 w Legnicy, w kościele św. Jana. Księcia złożono w złoconej trumnie, a tłumowi rozdawano złocone monety.

Książę miał czwórkę dzieci: Karolinę, Ludwikę, Jerzego Wilhelma i Chrystiana Ludwika[3]. Do dnia jego śmierci dożyli jedynie: Karolina i Jerzy Wilhelm, który został spadkobiercą ojca i na nim wygasła gałąź Piastów Śląskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Kalinowski, Monety książąt legnicko-brzeskich, Verlag_PK, 2009, ISBN 978-83-61755-26-5 [dostęp 2017-03-25] (pol.).
  2. Ostatnia gałąź Piastów [online], Historia.Focus.pl [dostęp 2017-03-25] (pol.).
  3. Piastowie legnicko-brzescy [online], www.poczet.com.