Chrystian legnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christian, Duke of Brieg.PNG

Chrystian (ur. 19 kwietnia 1618 zm. 28 lutego 1672) – książę legnicki, jeden z ostatnich Piastów Śląskich.

Syn księcia brzeskiego Jana Chrystiana i Doroty Sybylii, młodszy brat Jerzego III i Ludwika IV.

W młodzieńczych latach wraz ze starszymi braćmi odbył kilkuletnią podróż po Europie, w trakcie której odwiedził dwór króla Francji Ludwika XIII i króla Anglii Karola I. Po powrocie na Śląsk dostał się w wir wojny trzydziestoletniej. w 1635 ojciec Jan Chrystian Brzeski, wysłał Chrystiana na Litwę, by tam w Kiejdanach kształcił się w szkole kalwińskiej. Pobyt w szkole pozwolił Chrystianowi poznać m.in. króla Polski Jana Kazimierza, którego żona Maria Ludwika była matką chrzestną córki księcia (córka zmarła w wieku dwóch lat). Poznał również swego kuzyna księcia Bogusława Radziwiłła, którego matka była siostrą matki Chrystiana. Przyjaźnił się on też z kolejnym polskim monarchą, Michałem Korybutem Wiśniowieckim. Dzięki naukom w szkole książę opanował w dobrym stopniu język polski.

Po ukończeniu nauki Chrystian powrócił na Śląsk, gdzie nadal grasowały szwedzkie wojska. W 1642 przeżył 4-tygodniowe oblężenie Brzegu przez Szwedów. W grudniu 1645 został pojmany i wzięty do niewoli przez Szwedów. Na szczęście jeden z ludzi księcia zdołał się wymknąć i powiadomić brzeskich mieszczan, którym udało się odbić ich pana. Książę Christian był słabego zdrowia i psychiki. Oprócz incydentu ze Szwedami, został postrzelony w stopę podczas polowania, a pewnego razu na jego oczach utonęło dwóch pokojowców.

14 listopada 1648 poślubił Ludwikę Anhalcką. W 1668 wysunął swoją kandydaturę do tronu polskiego. Jednak nie znalazł poparcia szlachty polskiej.

Zmarł z powodu puchliny wodnej. Pogrzeb odbył się 31 marca 1672 w Legnicy, w kościele św. Jana. Księcia złożono w złoconej trumnie, a tłumowi rozdawano złocone monety.

Książę miał czwórkę dzieci: Karolinę, Ludwika, Jerzego Wilhelma i Chrystiana Ludwika. Do dnia jego śmierci dożyli jedynie: Karolina i Jerzy Wilhelm, który został spadkobiercą ojca i na nim wygasła gałąź Piastów Śląskich.