Jessica Jones (sezon 2)

Artykuł na Medal
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jessica Jones
sezon 2
Marvel’s Jessica Jones
Ilustracja
Logo serialu
Gatunek

superbohaterski(inne języki)
dramat
thriller psychologiczny

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Melissa Rosenberg(inne języki)

Główne role

Krysten Ritter
Rachael Taylor
Eka Darville(inne języki)
J.R. Ramirez(inne języki)
Terry Chen(inne języki)
Leah Gibson(inne języki)
Carrie-Anne Moss
Janet McTeer

Muzyka tytułowa

Sean Callery(inne języki)

Liczba odcinków

13

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja wykonawcza

Alan Fine(inne języki)
Stan Lee
Joe Quesada(inne języki)
Karim Zreik
Brian Michael Bendis
Jim Chory(inne języki)
Jeph Loeb(inne języki)
Raelle Tucker(inne języki)
Melissa Rosenberg
Howard Klein(inne języki)
Jack Kenny(inne języki)

Reżyseria

Anna Foerster(inne języki)
Minkie Spiro(inne języki)
Mairzee Almas(inne języki)
Deborah Chow
Millicent Shelton(inne języki)
Jet Wilkinson(inne języki)
Jennifer Getzinger(inne języki)
Zetna Fuentes(inne języki)
Rosemary Rodriguez(inne języki)
Neasa Hardiman(inne języki)
Jennifer Lynch
Liz Friedman(inne języki)
Uta Briesewitz(inne języki)

Scenariusz

Melissa Rosenberg
Aida Mashaka Croal(inne języki)
Lisa Randolph
Jack Kenny
Jamie King(inne języki)
Raelle Tucker(inne języki)
Hilly Hicks Jr.(inne języki)
Gabe Fonseca
Jenny Klein(inne języki)
Jesse Harris(inne języki)

Muzyka

Sean Callery

Zdjęcia

Manuel Billeter(inne języki)

Scenografia

Judy Rhee(inne języki)

Wytwórnia

ABC Studios
Marvel Television
Tall Girls Productions

Czas trwania odcinka

47–56 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Data premiery

8 marca 2018

Stacja telewizyjna

Netflix

Lata emisji

2018

Status

zakończony

Format obrazu

4K (Ultra HD)

Chronologia
Produkcja
Czarna Pantera
(2018)
Jessica Jones
sezon 2

(2018)
Avengers: Wojna bez granic
(2018)
Wydarzenia
Doktor Strange[1]
(2017)
Jessica Jones
sezon 2

(2018)
Luke Cage
sezon 2[1]

(2018)
Sezony
sezon 1
(2015)
Jessica Jones
sezon 2

(2018)
sezon 3
(2019)

Drugi sezon amerykańskiego serialu Jessica Jones z 2018 roku na podstawie komiksów o postaci o tym samym imieniu(inne języki) wydawnictwa Marvel Comics opowiada dalszą historię Jessiki Jones, która ma nadludzkie zdolności i siłę oraz cierpi na zespół stresu pourazowego i prowadzi własną agencję detektywistyczną. W tym sezonie odkrywa ona, że jej matka, Alisa nadal żyje dzięki eksperymentom Karla Malusa.

Twórczynią serialu i showrunnerem sezonu była Melissa Rosenberg(inne języki), a za produkcję odpowiadały ABC Studios, Marvel Television i Tall Girls Productions. Tytułową rolę zagrała Krysten Ritter, a obok niej w głównych rolach wystąpili: Rachael Taylor, Eka Darville(inne języki), J.R. Ramirez(inne języki), Terry Chen(inne języki), Leah Gibson(inne języki), Carrie-Anne Moss i Janet McTeer.

Drugi sezon Jessiki Jones jest częścią franczyzy Filmowego Uniwersum Marvela i jest ósmym rozdziałem Sagi Defenders. Całość drugiego sezonu, składającego się z 13 odcinków, została udostępniona równocześnie 8 marca 2018 roku w serwisie Netflix. W kwietniu tego samego roku poinformowano, że zamówiony został trzeci sezon serialu, który pojawił się w 2018 roku[2]. Drugi sezon Jessiki Jones otrzymał pozytywne oceny od krytyków i nominację do Nagród Emmy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna[edytuj | edytuj kod]

  • Krysten Ritter jako Jessica Jones, prywatna detektyw, która ma nadludzkie zdolności i siłę oraz cierpi na zespół stresu pourazowego i prowadzi własną agencję detektywistyczną, Alias Investigations[3]. Elizabeth Cappuccino(inne języki) zagrała młodszą Jessikę[4].
  • Rachael Taylor jako Trish „Patsy” Walker, była modelka i gwiazda dziecięca używająca pseudonimu „Patsy”, która pracuje jako prezenterka radiowa. Jest przybraną siostrą Jones i jej najlepszą przyjaciółką[5].
  • Eka Darville(inne języki) jako Malcolm Ducasse, sąsiad Jones, który po był uzależniony od narkotyków i został asystentem Jones[6].
  • J.R. Ramirez(inne języki) jako Oscar Arocho, dozorca w budynku, w którym mieszka Jones. Samotnie wychowuje syna, Vido[7].
  • Terry Chen(inne języki) jako Pryce Cheng, właściciel konkurencyjnej agencji detektywistycznej[8].
  • Leah Gibson(inne języki) jako Inez Green, była pielęgniarka, która pracuje w IGH[9][10].
  • Carrie-Anne Moss jako Jeri Hogarth, prawniczka i współwłaścicielka kancelarii Hogarth, Chao & Benowitz, która często zatrudnia Jones przy swoich sprawach[11].
  • Janet McTeer jako Alisa Jones, matka Jones, która przeżyła wypadek samochodowy, w którym zginął jej mąż i syn. Razem z córką była poddana eksperymentom genetycznym wskutek czego zyskała nadludzkie zdolności[12][13].
Krysten Ritter
(Jessica Jones)
Rachael Taylor
(Trish „Patsy” Walker)
Eka Darville
(Malcolm Ducasse)
J.R. Ramirez
(Oscar Arocho)
Leah Gibson
(Inez Green)
Carrie-Anne Moss
(Jeri Hogarth)
Janet McTeer
(Alisa Jones)

Drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

  • Rebecca De Mornay jako Dorothy Walker, matka Trish Walker i agentka talentów, która została matką zastępczą Jessiki po śmierci jej rodziców[14].
  • Hal Ozsan(inne języki) jako Griffin Sinclair, dziennikarz i podróżnik, który spotyka się z Trish Walker[15].
  • Maury Ginsberg(inne języki) jako Steven Benowitz, prawnik i współwłaściciel kancelarii Hogarth, Chao & Benowitz[16].
  • Kevin Chacon jako Vido Arocho, syn Oscara Arocho[17].
  • John Ventimiglia(inne języki) jako Eddy Costa, detektyw nowojorskiej policji partnerujący Sunday[18].
  • Lisa Tharps jako Ruth Sunday, detektyw nowojorskiej policji partnerująca Coście[19].
  • Callum Keith Rennie jako Karl Malus, biogenetyk w IGH, który uratował życie Alisie i Jessice Jones[20].
  • Eden Marryshow jako Shane Ryback, były chłopak Inez Green, który trafił do więzienia[16].

Gościnna[edytuj | edytuj kod]

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Drugi sezon serialu Jessica Jones, składający się z 13 odcinków, zadebiutował w całości 8 marca 2018 roku w serwisie Netflix[35], w tym również w Polsce[36].

1 marca 2022 roku drugi sezon Jessiki Jones wraz z pozostałymi sezonami i serialami Marvel Television został usunięty z Netflixa na wszystkich rynkach[37]. 16 marca został on udostępniony na Disney+ w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii[38] jako Saga Defenders[39], natomiast w Polsce pojawił się tam 29 czerwca 2022 roku[40].

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix[35])
Premiera w Polsce
(Netflix[36])
141 AKA Start at the Beginning[21] Alias Od początku Anna Foerster(inne języki)Melissa Rosenberg(inne języki)8 marca 20188 marca 2018
Jessica Jones, prywatna detektyw z supermocami, stała się znana w całym Nowym Jorku po tym, jak zabiła swojego prześladowcę Kilgrave’a. Trish Walker, jej najlepsza przyjaciółka i adoptowana siostra, próbuje przekonać Jones, by zbadała swoją przeszłość i IGH, firmę, dzięki której zyskała umiejętności, jednak Jones nie jest zainteresowana. Walker zmaga się ze spadkiem zainteresowania swoim programem radiowym „Trish Talk” i zauważa, jak jej były chłopak Will Simpson, na którym również IGH eksperymentowało, ją śledzi. Pryce Cheng, inny detektyw, na prośbę prawniczki Jeri Hogarth stara się zwerbować Jones do swojej firmy. Kiedy Jones atakuje i rani Chenga, ten planuje pozwać ją przez kancelarię Hogarth, która zmaga się z pozewem ze strony Pam, jej byłej asystentki i kochanki. U Jones pojawia się Robert Coleman, który nazywa siebie „Whizzerem” i informuje ją, że dzięki IGH jest superszybki. Kiedy Coleman ginie w pozornym wypadku na budowie, Jones dociera do opuszczonego budynku, do którego ją też zabrano i przeprowadzano eksperymenty[15]
152 AKA Freak Accident[22] Alias Przedziwny wypadek Minkie Spiro(inne języki)Aida Mashaka Croal(inne języki)8 marca 20188 marca 2018
Jones udaje się do domu Miklosa Kozlova, lekarza z IGH, który przeprowadzał eksperymenty na Simpsonie. Na miejscu odbywa się sziwa ku pamięci Kozlova, który zginął w „dziwacznym wypadku”. Jeden z pacjentów Kozlova uważa, że stoi za tym Simpson, a Jones podejrzewa, że zabił on także Colemana. Walker prosi Malcolma Ducasse, sąsiada i pracowanika Jones, by jej pomógł, zamiast dalej angażować Jones. Walker rozmawia z reżyserem Maximilianem Tatumem o stosunkach seksualnych, które łączyły ich, gdy była pracującą dla niego aktorką dziecięcą, grożąc, że ujawni to publicznie, jeśli nie pomoże jej uzyskać dostępu do dokumentacji szpitala, na który ma wpływ. Po tym, jak Tatum odmawia, Walker wpada na Simpsona. Jones również pojawia się na miejsu, ponieważ Walker nie odbierała telefonu. Simpson twierdzi, że ktoś inny, na kim IGH przeprowadzał eksperymenty, zabił Kozlova i Colemana. Simpson chce chronić Walker, ponieważ zauważono, że zajęła się sprawą IGH. Wkrótce pojawia się ta druga osoba i zabija Simpsona, podczas gdy Jones zabiera Walker w bezpieczne miejsce[29]
163 AKA Sole Survivor[25] Alias Jedyna, która przeżyła Mairzee Almas(inne języki)Lisa Randolph8 marca 20188 marca 2018
U Hogarth zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne, a jej partnerzy z kancelarii prawnej Steven Benowitz i Linda Chao planują wykupić ją na podstawie klauzuli zawartej w ich umowach. Jones przyjmuje zlecenie od Hogarth na pozostałych partnerów, by znaleźć materiały do szantażu. Jones otrzymuje nakaz eksmisji od nowego nadzorcy swojego budynku, Oscara Arocho, który obawia się zdolności Jones. W opuszczonym budynku IGH odkrywa, że pracowała tam Leslie Hansen. Hansen była lekarzem w szpitalu, do którego zabrano Jones po wypadku, w którym zginęła jej rodzina. Jones i Walker znajdują puste mieszkanie Hansen i zwęgloną ludzką głowę w piwnicy. Walker wykorzystuje swój program radiowy, by poprosić opinię publiczną o informacje na temat Hansen i odbiera telefon od kobiety podającej się za Hansen. Jones spotyka się z nią i dowiaduje się, że zmarła po wypadku, ale została przywrócona do życia przez IGH, natomiast supermoce były efektem ubocznym. Zdenerwowana przez Jones kobieta ucieka, używając zdolności podobnych do tych, które ma Jones. Analiza DNA wykazała, że zwęglona głowa należy do prawdziwej Leslie Hansen[23]
174 AKA God Help the Hobo[41] Alias Pozostaje im współczuć Deborah ChowJack Kenny(inne języki)8 marca 20188 marca 2018
Hogarth szuka sposobów bezbolesnego zakończenia swojego życia, czego nie popiera jej lekarz. Cheng zwalnia Hogarth za to, że nie traktuje już jego i jego pozwu priorytetowo, a także oferuje Ducasse pracę w swojej firmie. Ducasse odrzuca propozycję, a Jones obiecuje mu lepszą współpracę. Jones i Walker próbują dowiedzieć się, kim była tajemnicza kobieta udająca Hansen, a Jones nastrasza Tatuma, by zabrał ze szpitala akta IGH. Oprócz Jones i Colemana istnieją akta dotyczące Inez Green. Znajdują ją mieszkającą na ulicy, gdzie wyjaśnia, że była pielęgniarką w szpitalu i została ciężko ranna przez tajemniczą kobietę. Jones i Walker obiecują zapewnić jej bezpieczeństwo. Cheng wysyła jednego ze swoich ludzi, by ukradł wszystkie dokumenty z biura Jones, mając nadzieję, że znajdzie coś, co można wykorzystać przeciwko niej. Mężczyzna zostaje zaatakowany przez tajemniczą kobietę, która rozdziera go na strzępy. Kiedy Jones przybywa, zostaje aresztowana za morderstwo. Walker próbuje jej pomóc, używając wzmacniacza wydajności IGH, który wzięła od Simpsona, ale również zostaje aresztowana. Ducasse zabiera Green w bezpieczne miejsce[42]
185 AKA The Octopus[43] Alias Ośmiornica Millicent Shelton(inne języki)Jamie King(inne języki)8 marca 20188 marca 2018
Jones spędza dzień na komisariacie, do momentu kiedy Hogarth przekonuje ją, by powiedziała prawdę. Detektyw Eddy Costa wierzy Jones i uwalnia ją, w zamian za obietnicę, że będzie informować Costę o jej śledztwie. Walker, uratowana przez swoją matkę Dorothy, zmaga się z następstwami zażywania leku IGH. Jej nowy chłopak Griffin Sinclair prosi ją o rękę, ale Walker go odrzuca. Znowu bierze lek IGH. Ducasse zabiera Green do Hogartha, która zgadza się ją chronić. Hogarth pyta Green o eksperymenty IGH. Jones spotyka się z Davidem Kaweckim, więźniem szpitala psychiatrycznego odsiadującym wyrok za morderstwo koleżanki Green, która w rzeczywistości została zabita przez tajemniczą kobietę. Jones dowiaduje się o wspólnym zainteresowaniu Kaweckiego ośmiornicami z lekarzem IGH i postanawia odwiedzić akwarium. W nowym wspomnieniu sprzed wypadku rozpoznaje lekarza. Tam zauważa lekarza Karla Malusa, którego rozpoznaje ze swoich wspomnień. Spotykał się on tam z tajemniczą kobietą, która po odkryciu, że Jones ich obserwuje, rozbija szklaną obudowę akwarium, by wywołać zamieszanie i uciec[18]
196 AKA Facetime[44] Alias Na pokaz Jet Wilkinson(inne języki)Raelle Tucker(inne języki)8 marca 20188 marca 2018
Walker uzależnia się od leku IGH i zaczyna szukać przestępców, których mógłaby zaatakować. Na nagraniu z monitoringu spoza akwarium widać, jak Malus odurza kobietę i zmusza ją do wyjścia z nim, mimo że wcześniej wydawało się, że są kochającą się parą. Jones wysyła Ducasse’a na jego stary uniwersytet, gdzie został zawieszony za swój nałóg narkotykowy, by zbadał sprawę Malusa. Dzięki temu dowiadują się o Justisie Ambrose, który studiował na uniwersytecie z Malusem i od lat pokrywa wszystkie jego osobiste wydatki. Jones rozmawia z Ambrose’em, który wyjaśnia, że jego syn Eric urodził się ze śmiertelną wadą genetyczną, którą Malus wyleczył eksperymentalnymi metodami leczenia. Wydaje się, że Eric nie ma żadnych specjalnych zdolności, a Jones grozi mu, że odnajdzie Malusa. Green zdaje sobie sprawę, że Hogarth ma stwardnienie zanikowe boczne i informuje ją, że był jednen pacjent IGH, który mógł leczyć ludzi dotykając ich i uratował jej życie po tym, jak została zaatakowana. Jones udaje się na miejsce, gdzie zastaje Malusa i mieszkającą z nim kobietę. Ta twierdzi, że jest matką Jones[45]
207 AKA I Want Your Cray Cray[4] Alias Zaszaleć z tobą chcę Jennifer Getzinger(inne języki)Hilly Hicks Jr.(inne języki)8 marca 20188 marca 2018
Wiele lat wcześniej, po śmierci Briana Jonesa i jego syna Phillipa w wypadku, jego żona Alisa i córka Jessica zostają przewiezione do szpitala. Doktor Leslie Hansen potajemnie zabiera ich do IGH. Jessicę udaje się uratować i po 20 dniach wraca do szpitala, ale obrażenia Alisy są na tyle poważne, że leczenie trwa latami, zmienia się jej wygląd, powodując również zwiększoną siłę i skrajne wahania nastroju. Jessica zostaje adoptowana przez Walkerów, ale z czasem oddala się od rodziny zastępczej, zwłaszcza po tym, jak jej adoptowana siostra Trish na początku swojej kariery gwiazdy popu uzależnia się od narkotyków. Chcąc zobaczyć Jessicę, Alisa ucieka z IGH, zabijając pielęgniarkę i poważnie raniąc Green. Odnajduje Jessicę mieszkającą z nowym chłopakiem, Stirlingiem Adamsem, ale zauważa, jak ten próbuje ją wykorzystać i zabija go w przypływie wściekłości. Wracając do IGH, Malus obiecuje Alisie, że wyleczy ją ze skutków ubocznych. Śmierć Adamsa sprawia, że Jessica ponownie nawiązuje kontakt z Trish, co pomaga Trish wytrwać w trzeźwości. Obenie Jessica nie chce wybaczyć Alisie i atakuje ją. Natomiast Malus pozbawia Jessicę przytomności za pomocą środka uspokajającego[30]
218 AKA Ain’t We Got Fun[46] Alias Świetna zabawa Zetna Fuentes(inne języki)Gabe Fonseca8 marca 20188 marca 2018
Trish spędza noc z Ducasse’em, a on zauważa, że uzależniła się od leku IGH. Kiedy ona nie chce się do tego przyznać, odchodzi i postanawia kontynuować śledztwo Jessiki w sprawie partnerów z kancelarii Hogarth. Odkrywa, że Benowitz ukrywa, że jest gejem i w tajemnicy przed żoną odwiedza bar dla gejów. Ducasse mówi Benowitzowi, że Chao go zatrudnił, a Benowitz przekazuje Ducasse’owi materiały dotyczące szantażu, które na nią ma. Przed barem dla gejów Ducasse zostaje zaatakowany przez homofobicznych bandytów. Trish ratuje go i daje mu trochę leku IGH, by pomóc mu wyzdrowieć, ale dla Ducasse’a to za dużo i ucieka. Hogarth odwiedza w więzieniu Shane’a Rybacka, mężczyznę, który potrafi leczyć ludzi rękami, i zostaje jego adwokatem. Jessica wzywa policję do domu Malusa, a on ucieka. Alisa postanawia zostać z Jessicą, mając nadzieję, że udowodni, że jest tą samą osobą, która wychowała Jessicę, mimo że wygląda inaczej i ma skrajne wahania nastroju. Idą do mieszkania Jessiki, gdzie zostają ostrzelani z zewnątrz. Jessica zostaje trafiona, co doprowadza do wściekłości Alisę[16]
229 AKA Shark in the Bathtub, Monster in the Bed[31] Alias Rekin w wannie, potwór w łóżku Rosemary Rodriguez(inne języki)Jenny Klein(inne języki)8 marca 20188 marca 2018
Pragnąc zemsty za śmierć jednego ze swoich ludzi, Cheng próbuje zabić Alisę. Strzelając do niej z drugiej strony ulicy, trafia tylko Jessikę. Alisa łapie go i chce go zabić, ale Jessica pozbawia go przytomności i stara się przekonać matkę, by znalazła inne rozwiązanie niż morderstwo. Ryback zostaje zwolniony z więzienia i próbuje uleczyć Hogarth. Jednak nie może obiecać, że to zadziała. Podczas transmisji na żywo swojego programu radiowego Trish pod wpływem leku IGH narzeka na powierzchowność swojego programu i rezygnuje. Zaproponowano jej pożądaną pracę w telewizji, ale zdaje sobie sprawę, że skończył jej się lek. Arocho, którego stosunki z Jessicą stały się mniej wrogie, a bardziej romantyczne, przychodzi do Jessiki, gdy jego była żona porywa ich syna Vido. Jessica i Alisa ścigają się, by ocalić Vido, wykorzystując swoje umiejętności w dobrym celu. Alisa widzi potencjał życia z Jessicą, która radzi sobie tak dobrze, ale nadal chce ją chronić. Jessica uwalnia Chenga, a kiedy Alisa rusza za nim w pościg, zostaje skonfrontowana z policją i poddaje się jej[17]
2310 AKA Pork Chop[47] Alias Schabowy Neasa Hardiman(inne języki)Aida Mashaka Croal8 marca 20188 marca 2018
Hogarth załatwia ugodę dla Alisy, dzięki której może uniknąć Raft, więzienia dla osób z nadludzkimi zdolnościami. Warunkiem jest wydanie Malusa. Alisa zgadza się, kiedy Jessica obiecuje chronić Malusa. Trish zmaga się z objawami odstawienia leków podczas przesłuchania telewizyjnego, gdzie dowiaduje się, że złapano zabójcę o supermocach. Jessica wyjaśnia wszystko Trish i Ducasse’owi, ale każe im trzymać się od sprawy z daleka. Znajduje Malusa i przekonuje go, by udał się do kraju, w którym nie obowiązuje ekstradycja i by Alisa mogła o nim rozmawiać bez obawy, że zostanie złapany. Najpierw czeka na nowy paszport wydany przez Arocho, a także informuje Jessikę, że nigdy nie leczył Rybacka. Hogarth nie wierzy Jessice, kiedy to mówi, ale wraca do domu i odkrywa, że Green i Ryback ją okradli. Tym samym zdaje sobie sprawę, że nie została wyleczona. Trish i Ducasse postanawiają sami wyśledzić Malusa, a Jessica odkrywa, że Alisa jest dręczona przez jednego ze swoich strażników, Dale’a Holidaya. Prowadząc śledztwo w sprawie strażnika, Jessica odnajduje dowody na to, że mordował wcześniej więźniów. Holiday atakuje Jessikę, a ona przypadkowo zabija go w samoobronie[32]
2411 AKA Three Lives and Counting[48] Alias Na trzech trupach się nie skończy Jennifer LynchJack Kenny
Lisa Randolph
8 marca 20188 marca 2018
Jessica sprawia, że śmierć Holidaya wygląda na samobójstwo i zaczyna mieć halucynacje, w których widzi i słyszy Kilgrave’a. Trish powala Ducasse’a i powstrzymuje go, po czym prosi Malusa, by dał jej umiejętności takie jak ma Jessica. Na miejscu pojawia się Jessica z paszportem od Arocho, który ma dać Malusowi, ale okazuje się, że nie ma Malusa. Wyrusza za nimi w pościg, ale Trish udaje się uciec z Malusem. Po śmierci Holidaya Alisa dostaje nowego strażnika, który dobrze ją traktuje. Jessica krytykuje Ducasse’a za to, że jej nie ufa i wykorzystuje ich współpracę. Oboje zgadzają się, że nie powinien już dla niej pracować. Malus zabiera Trish do starej placówki IGH, gdzie zaczyna poddawać ją temu samemu procesowi, który zmienił Jessicę i Alisę. Jessica przybywa i przerywa procedurę, a halucynacje przedstawiające Kilgrave’a niemal ją przekonały do zamordowania Malusa. Ona się powstrzymuje, ale on postanawia popełnić samobójstwo. Malus niszczy obiekt, w którym się znajduje, podczas gdy Jessica zabiera Trish do szpitala. Alisa dowiaduje się o śmierci Malusa, zabija swojego nowego strażnika i ucieka z więzienia[49]
2512 AKA Pray For My Patsy[33] Alias Módlcie się za moją Patsy Liz Friedman(inne języki)Raelle Tucker
Hilly Hicks Jr.
8 marca 20188 marca 2018
Alisa szuka Trish, obwiniając ją o śmierć Malusa. Terroryzuje studio „Trish Talk”, po czym natrafia na matkę Trish, która udziela wywiadu o stanie Trish. Znajduje Jessicę chroniącą Trish w szpitalu, ale nadal próbuje ją zabić. Kiedy Costa i jego partnerka Ruth Sunday przybywają na miejsce, próbują aresztować Alisę. Jessica próbuje przekonać Alisę, by sie poddała, ale Alisa chwyta Sunday i wyskakuje ze szpitala, zabijającc Sunday. Costa każe Jessice trzymać się z daleka policji, ale Jessica w tajemnicy organizuje spotkanie z Alisą w mieszkaniu Trish. Tymczasem Trish jest zła na Jessicę za wcześniejsze przerwanie zabiegu, ale wkrótce zaczynają mieć gwałtowne drgawki. Hogarth tropi Green i opowiada jej sfabrykowaną historię o Rybacku, który potajemnie oszukiwał wiele kobiet. Dając Green broń, Hogarth patrzy, jak ta konfrontuje się z Rybackiem i strzela do niego. Następnie Hogarth wzywa policję. W mieszkaniu Trish Jessica rozważa zabicie Alisy, ale nie jest w stanie tego zrobić. Alisa powala Jessicę i porywa ją[19]
2613 AKA Playland[50] Alias Oferta Uta Briesewitz(inne języki)Jesse Harris(inne języki)
Melissa Rosenberg
8 marca 20188 marca 2018
Jessica próbuje oprzeć się Alisie, ale ostatecznie decyduje się z nią współpracować. Jadą w stronę granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi, ratując po drodze rodzinę, która uległa wypadkowi drogowemu. Jessica spotyka się z Arocho, by załatwić nowe dokumenty, które pozwolą im przekroczyć granicę, ale podąża za nim policja. Następnie Jessica i Alisa jadą w kierunku granicy kanadyjsko-amerykańskiej, ale napotykają policyjne blokady drogowe. Następnie udają się do pobliskiego parku rozrywki Playland, gdzie Alisa postanawia poczekać na przyjazd policji. Trish widzi w prasie doniesienie o wypadku drogowym i rozmawia z Costą o blokadach dróg. Pamiętając, że rodzina Jonesów odwiedziła Playland przed wypadkiem, Trish udaje się tam i zabija Alisę. Jessica bierze na siebie winę, ale nie przebacza Trish. Trish później odkrywa, że jej refleks się wyostrzył. Ducasse przekazuje Hogarth znalezione materiały potrzebne do szantażu, dzięki czemu Hogarth opuszcza kancelarię z wystarczającą ilością pieniędzy, by założyć własną. Następnie Ducasse rozpoczyna pracę dla Hogarth będąc zatrudnionym przez Chenga. Jessica próbuje normalnego życia z Arocho[27]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Melissa Rosenberg, showrunnerka serialu

W styczniu 2015 roku Ted Sarandos(inne języki), prezes Netfliksa, zapewnił, że wszystkie seriale tworzone przy współpracy z Marvelem mają szansę na kolejne sezony[51]. W lipcu showrunnerka serialu Melissa Rosenberg(inne języki) wyraziła nadzieję, że serial otrzyma kolejny sezon przed Defenders (2017)[52]. W listopadzie Rosenberg ujawniła, że Marvel Television i Netflix rozważają potencjalne umiejscowienie drugiego sezonu Jessiki Jones, jednak przyznała, że jest mało prawdopodobne, by pojawił się on przed crossoverem Defenders[53], co potwierdził w lipcu Sarandos[54]. 17 stycznia 2016 roku poinformowano, że został zamówiony drugi sezon serialu składający się ponownie z trzynastu odcinków[55][56]. W maju wyjawiono, że prace nad serialem mają ruszyć zaraz po zakończeniu zdjęć do Defenders[57].

Rosenberg zależało na tym, by przy drugim sezonie pracowało więcej kobiet reżyserowało odcinki serialu. Marvel poparł ją w tym celu, jednak ktoś z ekipy produkcyjnej zasugerował, by odcinki wyreżyserowały wyłącznie kobiety, czego Rosenberg początkowo nie brała pod uwagę. Ostatecznie postawiła sobie ona to jako cel i w październiku 2016 roku poinformował, że wszystkie trzynaście odcinków sezonu zostanie wyreżyerowanych przez kobiety[58].

Producentami wykonawczymi serialu obok Rosenberg zostali również Alan Fine(inne języki), Stan Lee, Joe Quesada(inne języki), Karim Zreik, Brian Michael Bendis, Jim Chory(inne języki), Jeph Loeb(inne języki), Howard Klein(inne języki) i Jack Kenny(inne języki)[59]. Ponadto w marcu 2016 roku poinformowano, że Raelle Tucker(inne języki) dołączyła do grona producentów wykonawczych, zastępując Liz Friedman(inne języki), która zrezygnowała na rzecz pracy nad serialem Conviction (2016–2017)[60]. Nad produkcją drugiego sezonu, poza Marvel Television pracowały również wytwórnie ABC Studios i Tall Girls Productions[61].

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Nad scenariuszem do poszczególnych odcinków pracowali: Melissa Rosenberg(inne języki), Aida Mashaka Croal(inne języki), Lisa Randolph, Jack Kenny(inne języki), Jamie King(inne języki), Raelle Tucker(inne języki), Hilly Hicks Jr.(inne języki), Gabe Fonseca, Jenny Klein(inne języki) i Jesse Harris(inne języki)[62].

Po pierwszym sezonie, inspirowanym komiksami Alias, Rosenberg chciała kontynuować ten trend, jednak z powodu różnic między Filmowym Uniwersum Marvela, a uniwersum komiksowym, nie była pewna, na ile będzie to możliwe[63]. W sierpniu 2016 roku Rosenberg i scenarzyści sezonu byli w połowie procesu pisania[64], a scenariusze do poszególnych odcinków zostały ukończone w październiku[58]. Pisząc podczas wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, Rosenberg zauważyła, że „była po prostu taka wściekła” oraz że ona i zespół scenarzystów próbowali wykorzystać „wściekłość, którą Hillary [Clinton] musiała odczuwać każdego dnia” i przelać ją na postacie w serialu[65]. Wraz z premierą Defenders przed sezonem, Rosenberg wykorzystała go jako okazję do pomocy w „przygotowaniu” elementów sezonu, współpracując w tym celu z producentami wykonawczymi i scenarzystami miniserialu, Marco Ramirezem(inne języki) i Douglasem Petrie(inne języki)[66].

Rosenberg uznała, że „jest wiele do odkrycia zarówno w jej [Jessiki Jones] historii, jak i w jej teraźniejszości”. Stwierdziła, że jest „to bardzo zniszczona postać, jej obrażenia wykraczają poza Kilgrave’a”[63]. Krysten Ritter wyjawiła, że na początku drugiego sezonu Jones „znajduje się w dość ciemnej miejscu” i że będzie to „tym razem bardziej emocjonalny thriller”[67]. Na temat tego, czy Tennant może powrócić w drugim sezonie, Rosenberg powiedziała, że „kiedy masz Davida Tennanta, chcesz go przy sobie na zawsze. Ale serial nazywa się Jessica Jones, a historia opowiada o Jessice”. Zauważono jednak, że Kilgrave’a byłoby „trudno przebić”, a szef Marvel Television, Jeph Loeb(inne języki) powiedział, że „jedną z rzeczy, które są ważne w każdym serialu Marvela jest to, że twojego bohatera często definiuje się na podstawie tego, jak silny jest jego antagonista”[68]. Natomiast Rosenberg dodała, że celem nowego złoczyńcy lub złoczyńców w drugim sezonie nie będzie dorównywanie ani robienie tego, co zrobiono z Kilgrave’em[66][69]. Ze względu na fakt, że Kilgrave pojawia się w sezonie, Rosenberg uznała, że ważne jest, by ponownie był „lustrem” dla Jones, ponieważ jest „częścią jej konstrukcji i jej dylematu”[67].

Rosenberg miała nadzieję „dalej rozwijać świat Jessiki”, dając więcej czasu ekranowego postaciom drugoplanowym[70][71]. Zauważyła, że trzeba dopracować na tyle historie tych postaci, by „mogły w końcu nieść własne historie w przyszłych sezonach”[71]. Zależało jej, by zgłębić relacje między Jones i Trish Walker, stwierdzając, że „jest to główna relacja w tym serialu. Chodzi o kobiecą przyjaźń, o to, jak ewoluują przyjaciółki – to tak naprawdę siostry – i o to, jak ewoluują i wpływają na siebie nawzajem”[69]. Ritter odniosła się do tematu sławy Jones po wydarzeniach w sezonie pierwszym, stwierdzając, że „ona utrzymuje się małym kręgu znajomych, ponieważ nie chce ludzi w swoim życiu, więc nie ma podręcznika na temat tego, jak poradzić sobie z nową popularnością lub nowym spojrzeniem na siebie”[72]. Rosenberg, mówiąc o kwestiach społecznych, którymi miała nadzieję zająć się w tym sezonie, po omówieniu „kwestii wyboru, relacji międzyrasowych, przemocy domowej [i] kwestii zgody”, a także poruszając temat „feminizmu i bycia kobietą w tym świecie”, przyznała, że „nie jest jeszcze do końca pewna, z jakimi problemami społecznymi mamy do czynienia [w sezonie drugim]. Po prostu próbujemy znaleźć trochę rezonansu dla [Jessiki Jones] i nowe miejsce, w które można ją popchnąć, by dać Krysten coś nowego do grania i naprawdę przekroczyć granice tej postaci”[69].

Rosenberg porównała Jessicę Jones z jej poprzednim serialem Dexter (2006–2013). Pracując nad tamtym serialem nauczyła się, że „możesz rozwinąć postać, ale nigdy nie chcesz jej wyleczyć. Dexter, w chwili, gdy poczuł się winny lub zaakceptował, że jest zły, serial zakończył się. Nie jest już socjopatą. Dla nas byłoby to równoznaczne z tym, gdyby Jessica w jakiś sposób otrząsnęła się ze szkód, jakie jej wyrządzono”[64]. Dodała, że zabicie Kilgrave’a przez Jonesa pod koniec pierwszego sezonu było „doświadczeniem zmieniającym życie” i czymś, co będzie miało wpływ na postać w przyszłości[71]. Stwierdziła również, że sezon będzie polegał na „głębszym zagłębianiu się w ten chaos i odkrywaniu tych warstw [życia Jones], po prostu na dotarciu do sedna jej istoty” po pierwszym sezonie skupionym na traumie Jones i zmierzeniu się z jej prześladowcą[26].

W sezonie pojawiło się kilka odniesień do wydarzeń z filmu Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016), w tym wzmianki o więzieniu Raft[73].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2016 roku poinformowano, że Krysten Ritter, Rachael Taylor i Carrie-Anne Moss, powrócą jako Jessica Jones, Trish Walker i Jeri Hogarth[3][5][11]. W kwietniu 2017 roku do głównej obsady dołączyła Janet McTeer jako Alisa Jones[12][13], natomiast w maju potwierdzono powrót Eki Darville’a(inne języki) w roli Malcolma Ducasse’a[6]. W lipcu do głównej obsady dołączyli Leah Gibson(inne języki) jako Inez Green[9][10] i J.R. Ramirez(inne języki) jako Oscar Arocho[7]. W marcu 2018 roku ujawniono, że Terry Chen(inne języki) zagra Pryce’a Chenga[8].

W kwietniu 2017 roku poinformowano, że Wil Traval(inne języki) powróci gościnnie jako Will Simpson[24], a w sierpniu ujawniono, że David Tennant wystąpi również gościnnie jako Kilgrave[26]. Swoje role z pierwszego sezonu powtórzyli również: Rebecca De Mornay jako Dorothy Walker[14], Nichole Yannetty jako Nicole i Daniel Marcus jako Maury Tuttlebaum[25]. Ponadto gościnnie z serialu Daredevil swoje role powtórzyli Elden Henson jako Foggy Nelson i Rob Morgan(inne języki) jako Turk Berrett[23] oraz z serialu Luke CageTijuana Ricks(inne języki) jako Thembi Wallace[19].

Poza De Mornay w drugoplanowych rolach wystąpili również: Hal Ozsan(inne języki) jako Griffin Sinclair[15], Maury Ginsberg(inne języki) jako Steven Benowitz, Eden Marryshow jako Shane Ryback[16], Kevin Chacon jako Vido Arocho[17], John Ventimiglia(inne języki) jako Eddy Costa[18], Lisa Tharps jako Ruth Sunday[19] i Callum Keith Rennie jako Karl Malus[20].

Scenografia i kostiumy[edytuj | edytuj kod]

Scenografię przygotowała Judy Rhee(inne języki)[74], a kostiumy do drugiego sezonu serialu zaprojektowała Elisabeth Vastola[75]. Rhee decydując się na pracę przy drugim sezonie serialu przynała, że „to była dla niej wielka szansa, ponieważ po raz pierwszy pracowała nad czymś, co wymagało wielu prac kaskaderów. Mając to na uwadze, ciekawie było projektować, wiedząc, że niektóre ściany muszą pęknąć w określony sposób lub określone elementy muszą się zawalić na zawołanie”[76]. Zastępując Lorena Weeksa, Rhee przyznała, że „utrzymanie ciągłości wizualnej lub wątku wizualnego serialu w nienaruszonym stanie, a jednocześnie wprowadzenie innego podpisu lub innego spojrzenia na świat, jest zawsze interesującym wyzwaniem”. Jednym z jej zadań było zaprojektowanie nowego mieszkania dla Jeri Hogarth. Przynała, że producenci zasugerowali jedynie, że jej mieszkanie ma być na poddaszu. Rhee zdecydowała się wybrać „bardziej tradycyjny wygląd Tudor City(inne języki), który wydaje się bardziej przyziemny i nieco bardziej męski w połączeniu z ciemnym drewnem i ciemniejszymi odcieniami kamienia. Starałam się unikać tego, co ludzie myślą, gdy słyszą loft[74]. Obrazy, które w serialu tworzył Oscar Arocho zostały w rzeczywistości namalowane przez artystę komiksowego Davida Macka(inne języki), który odpowiadał za okładki komiksów o Jessice Jones[73].

Inspiracją dla Vastoli przy tworzeniu kostiumów były kobiety ze śródmieścia Nowego Jorku. Natomiast w przypadku Jessiki były to „ikony stylu, które zawsze mam na myśli w przypadku Jessiki – Patty Smith i Frances Bean Cobain. Połączenie tych dwóch niesamowitych kobiet tworzy doskonały przewodnik po stylu dla Jessiki Jones”[77]. Vastola nieznacznie zmieniła ubiór Jessiki w stosunku do tego, co zrobiła Stephanie Maslansky(inne języki) w sezonie pierwszym. Była zmuszona zmienić model dżinsów, ponieważ poprzedni został wycofany. Kurtka pozostała bez zmian, natomist ze względu na fakt, że produkcji udało się zakupić ostatnią sztukę dostępną na rynku, zdecydowano się zatrudnić krawców do uszycia duplikatów niezbędnych przy sezonie. Zmieniono buty bohaterce, które są projektem Giuseppe Zanottiego(inne języki) na zamówienie, z podeszwą dostosowaną do stóp Krysten Ritter i jej dublerki[75][78]. Vastola przyznała, że największą zmianę zastosowała przy garderobie Trish Walker. Chciała, by jej ubiór bardziej pasował do stylu Jessiki, pomimo iż nosi ona nadal marki z wysokiej półki, takie jak Prada, czy Lanvin(inne języki)[75].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do sezonu rozpoczęły się 3 kwietnia 2017 roku w Nowym Jorku pod roboczym tytułem Violet[79], a zakończyły się 14 września tego samego roku[80]. Za zdjęcia odpowiadał Manuel Billeter(inne języki)[81]. Lokacje w Nowym Jorku obejmowały między innymi: East Village, Hell’s Kitchen, Queens[82], NoLitę, Midtown Manhattan, Hotel Plaza, Queensboro Bridge, Harlem, Brooklyn, Tribecę[83] i Long Island[84].

Billeter wyjawił, że większość odcinków kręconych jest w ciągu ośmiu lub dziewięciu dni. Pomimo to były pewne odstępstwa, jeśli konkretny scenariusz jest mniej lub bardziej skomplikowany w realizacji. Odniósł się też do kwestii pracy z zespołem reżyserskim złożonym z samych kobiet, mówiąc, że „operatorzy chcą pracować z dobrymi reżyserami z silną wizją i oryginalnym głosem, a z tej perspektywy ich płeć naprawdę nie ma znaczenia. Ale absolutnie widzę potrzebę wyniesienia reżyserek na wyższy poziom. Do tej pory ta grupa potencjalnych talentów była zaniedbywana, co było niekorzystne dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli porzucić określenie płci, bo rzeczywistość jest taka, że reżyser to reżyser”[85].

Efektami specjalnymi zajmowało się studio Shade VFX, które pracowało również przy pierwszym sezonie[86].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Sean Callery(inne języki) powrócił w drugim sezonie jako kompozytor muzyki do serialu[87]. Marvel’s Jessica Jones Season Two: Original Soundtrack Album został wydany cyfrowo 16 marca 2018 roku przez Hollywood Records i Marvel Music(inne języki). Wśród utworów skomponowanych przez Callery’ego znalazła się oryginalana piosenka „I Want Your Cray Cray”, którą wykonała Rachael Taylor, grająca Trish Walker w serialu, w duecie z Kandim Markiem[88].

2018Marvel’s Jessica Jones Season Two: Original Soundtrack Album[88]
Nr Tytuł utworu MuzykaDługość
1.„Jessica Jones Main Title (Double Shot Version)”S. Callery(inne języki)5:11
2.„The Experiment Room”S. Callery2:12
3.„Malcolm Suits Up”S. Callery1:11
4.„The Bear on the Wall”S. Callery5:13
5.„Alisa’s Theme”S. Callery2:32
6.„Run Whizzer Run”S. Callery2:51
7.„I Want Your Cray Cray (Rachael Taylor & Kandi Mark)”S. Callery2:49
8.„Hogarth's Unexpected News”S. Callery1:34
9.„Malcolm and Trish”S. Callery1:21
10.„Gunpoint”S. Callery3:16
11.„Rooftop Movie Night”S. Callery1:20
12.„Alisa Surrounded”S. Callery4:11
13.„It Didn’t Have to Be You”S. Callery2:51
14.„Hogarth Getting Even”S. Callery1:54
15.„Roadside Assistance”S. Callery3:27
16.„The Abandoned Lab”S. Callery4:09
17.„Cheng Window Shot”S. Callery2:00
18.„Escaping the Fire”S. Callery4:18
19.„The Ferris Wheel”S. Callery3:28
20.„Starting at the Beginning”S. Callery1:17
57:05

Promocja[edytuj | edytuj kod]

9 grudnia 2017 roku ukazał się teaser wraz z ogłoszeniem daty premiery sezonu[35]. 7 lutego 2018 roku pojawił się zwiastun drugiego sezonu[89]. Przed premierą sezonu Netflix ujawnił tytuły odcinków i zespoły kreatywne wraz z okładkami komiksów do każdego odcinka stworzonymi przez artystki: Stephanie Hans(inne języki), Jen Bartel(inne języki), Elizabeth Torque, Kate Niemczyk, Colleen Doran(inne języki), Erikę Henderson(inne języki), Audrey Mox, Joyce Chin(inne języki), Jenny Frison(inne języki), Amy Reeder(inne języki), Emanuelę Lupacchino(inne języki), June Brigman(inne języki) i Annie Wu(inne języki)[90].

7 marca 2018 roku odbyła się premiera sezonu w Nowym Jorku. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i ekipa produkcyjna sezonu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[91].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Drugi sezon serialu spotkał się z pozytywną oceną krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 82% z 89 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7/10[92]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 19 recenzji wyniosła 70 punktów na 100[93].

Liz Shannon Miller z Indie Wire stwierdziła, że „w drugim sezonie złożona wyłącznie z kobiet ekipa reżyserska utrzymuje klimat serialu noir na swoim miejscu, choć nie wkracza zbyt mocno w dziedzinę sztuki – ale czyste podejście działa, podobnie jak zawsze solidna i wiarygodna gra Ritter[94]. Sonia Saraiya z „Variety” oceniła, że drugi sezon Jessiki Jones „robi wszystko, co trzeba – to znaczy przywraca do telewizji fantastyczną interpretację Jessiki Jones autorstwa Ritter, z każdą uncją mrocznej złośliwości i wybuchowego pożądania”[95]. Jenna Scherer z „Rolling Stone” uznała, że „tym, co sprawia, że Jessica jest tak fascynującą postacią, jest to, że nosi swoje obrażenia z godnością, czego nie wolno robić silnym bohaterkom kobiecym. Rosenberg(inne języki) i spółka bardzo celowo sięgają po inspirację filmu noir”[96]. Danette Chavez z The A.V. Club napiasł, że „drugi sezon Jessiki Jones rzuca światło na bolączki społeczne, jednocześnie oświetlając drogę swojej bohaterce”[97]. Kelly Lawler z „USA Today” również znalazła się w gronie chwalących grę Krysten Ritter, stwierdzając, że „pozostaje wyjątkowa w tej roli, a do jej gry warto wracać”[98]. Dan Fienberg z „The Hollywood Reporter” przyznał, że „telewizja ma prawdopodobnie więcej do zaoferowania niż same seriale o superbohaterach, a występ Ritter może być moim ulubionym”[99]. Rodrigo Perez z The Playlist ocenił, że „powolna i pozbawiona zapału Jessica Jones może być mniej irytująca niż w pierwszym sezonie, ale nadal trudno jej powiedzieć cokolwiek nowego o bohaterce, jej osobowości i jej drodze do przodu jako osoby”[100]. Meghan O’Keefe z Decider’a stwierdziła, że „skłonić bohatera do konfrontacji z demonami to jedno, a co innego, jeśli cały serial wydaje się utknąć w odwrotnej kolejności. Jessica Jones w swoim pierwszym sezonie była rewolucyjna, a teraz wydaje się być uwięziona w przeszłości”[101].

Norbert Zaskórski z NaEkranie.pl uznał, że „najnowszy sezon serialu Jessica Jones, mimo że nie posiada wyraźnego czarnego charakteru, zdecydowanie bardziej podobał mi się niż 1. seria. Wszystko za sprawą fantastycznie rozwiniętych wątków poszczególnych postaci, wciągającej intrygi i wielowymiarowych, nowych bohaterów”[102]. Marta Wawrzyn z portalu Serialowa uznała, że drugi sezon serialu „to bałagan, w którym znajdziecie tyle samo rzeczy cudownych i zaskakujących, co banalnych i śmiertelnie nudnych. Ale koniec końców ta postać znów okazuje się warta naszej uwagi”[103]. Kamil Kacperski z Antyradia stwierdził, że drugi sezon „nie jest zły. Jest rozczarowujący. Gdyby serię skrócić do 8 lub 9 odcinków i wyciąć z niej wszelkie niepotrzebne sceny i postaci, otrzymalibyśmy bardzo porządny dramat psychologiczny o postaci z supermocami”[104]. Piotr Grabiec ze Spider’s Web napisał, że jest „równie zaskoczony, co zmęczony najnowszą produkcją ze stajni Marvela. Netflix odszedł od utartego schematu. Nie wiem, jednak czy to była dobra decyzja”[105]. Artur Patrzylas z portalu Dziennik.pl ocenił, że „to solidnie zrealizowana produkcja. Trudno jednak powiedzieć do kogo jest skierowana, bowiem nie jest ani propozycją dla nastolatków uwielbiających bohaterów biegających w obcisłych rajtuzach, ani starszych fanów ambitnych, mrocznych i oryginalnych produkcji”[106]. Szymon Góraj z Movies Room stwierdził, że „Jessica Jones wciąż pozostaje dobrą propozycją nie tylko dla fanów gatunku i prezentuje dość wysoki poziom, przy okazji dodając nam kilka ciekawych niuansów, których próżno szukać w serialach superhero. Niestety wiele elementów spada na łeb, na szyję, rozwadniając nieco całość. Lekki zawód jest zatem uzasadniony”[107].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2018 Primetime Creative Arts Emmy Awards Najlepsza kompozycja muzyczna w serialu – oryginalna dramatyczna ścieżka dźwiękowa Sean Callery(inne języki) (za odcinek „Alias Oferta”) Nominacja [108]
2019 Golden Reel Awards(inne języki) Najlepszy montaż dźwięku w odcinku serialu – dialogi i technika ADR Bob Newlan, Christian Buenaventura, Lance Wiseman (za odcinek „Alias Na trzech trupach się nie skończy”) Nominacja [109]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b New MCU Timelines Arrive on Disney+. marvel.com, 2024-02-08. [dostęp 2024-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-11)]. (ang.).
  2. Denise Petski: Marvel’s ‘Jessica Jones’ Renewed For Season 3 By Netflix. Deadline Hollywood, 2018-04-12. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-30)]. (ang.).
  3. a b Chris Arrant: Jessica Jones Renewed For Second Season. Newsarama, 2016-01-17. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-04)]. (ang.).
  4. a b Christian Siegel: Jessica Jones – 2x07: I Want Your Cray Cray. Fiction Box, 2018-04-27. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  5. a b Eric Goldman: Jessica Jones: Rachael Taylor on Trish’s Potential Hellcat Future in Season 2. IGN, 2016-01-17. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-17)]. (ang.).
  6. a b Nicole Sobon: New Jessica Jones Set Photos Promise Plenty of Trouble in Season Two. CBR.com, 2017-05-29. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-30)]. (ang.).
  7. a b Christine Dinh: J.R. Ramirez joins ‘Marvel’s Jessica Jones’. marvel.com, 2017-07-31. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-08)]. (ang.).
  8. a b Ani Bundel: Who Is Pryce Cheng On ‘Jessica Jones’? Here’s What You Should Know About The New Character. Elite Daily, 2018-03-07. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-31)]. (ang.).
  9. a b Joe Otterson: ‘Jessica Jones’ Season 2 Adds ‘Twilight’ Actress Leah Gibson (Exclusive). Variety, 2017-07-12. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-29)]. (ang.).
  10. a b Caroline Siede: Jessica Jones’ secret? She’s always angry. The A.V. Club, 2018-03-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-24)]. (ang.).
  11. a b Christina Radish: ‘Jessica Jones’ Cast on Season 2 Possibilities, Sex Scenes, and ‘Luke Cage’. Collider, 2016-01-28. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-15)]. (ang.).
  12. a b Christine Dinh: Award-winning actress Janet McTeer cast in season two of the Netflix original series ‘Marvel’s Jessica Jones’. marvel.com, 2017-04-06. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-07)]. (ang.).
  13. a b Josh Wigler: ‘Jessica Jones’ Star Janet McTeer Pulls Back the Curtain on Her Top-Secret Season 2 Role. The Hollywood Reporter, 2018-03-09. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-11-10)]. (ang.).
  14. a b Jo Berry: Jessica Jones season 2 spoiler-free review: Darkly enjoyable, but lacking in focus. Digital Spy, 2018-03-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-11-10)]. (ang.).
  15. a b c d Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 1 Recap: aka Start at the Beginning. Bleeding Cool, 2018-03-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
  16. a b c d Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 8 Recap: aka Ain’t We Got Fun. Bleeding Cool, 2018-03-09. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-28)]. (ang.).
  17. a b c Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 9 Recap: aka Shark in the Bathtub, Monster in the Bed. Bleeding Cool, 2018-03-09. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
  18. a b c Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 5 Recap: aka the Octopus. Bleeding Cool, 2018-03-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
  19. a b c d e f Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 12 Recap: aka Pray for My Patsy. Bleeding Cool, 2018-03-10. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
  20. a b Leah Thomas: Dr. Karl Malus Is In Marvel Comics But ‘Jessica Jones’ Barely Scratches The Surface Of His Evil Deeds. Bustle, 2018-03-09. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-30)]. (ang.).
  21. a b c Christian Siegel: Jessica Jones – 2x01: Fangen Sie ganz am Anfang an. Fiction Box, 2018-03-09. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-28)]. (niem.).
  22. a b Christian Siegel: Jessica Jones – 2x02: Ein Unfall. Fiction Box, 2018-03-16. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  23. a b c Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 3 Recap: aka Sole Survivor. Bleeding Cool, 2018-03-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-08)]. (ang.).
  24. a b Nicole Sobon: Jessica Jones’ Wil Traval Teases Season 2 Return. CBR.com, 2017-04-05. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
  25. a b c d e Christian Siegel: Jessica Jones – 2x03: Überlebt. Fiction Box, 2018-03-23. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-16)]. (niem.).
  26. a b c Shirley Li: Marvel’s Jessica Jones: David Tennant to appear in season 2. Entertainment Weekly, 2017-08-14. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-07)]. (ang.).
  27. a b Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 13 Recap: aka Playland. Bleeding Cool, 2018-03-10. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
  28. Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2: Yes (Spoiler) is a Real Marvel Superhero. Bleeding Cool, 2018-03-10. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
  29. a b Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 2 Recap: aka Freak Accident. Bleeding Cool, 2018-03-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
  30. a b c Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 7 Recap: aka I Want Your Cray Cray. Bleeding Cool, 2018-03-09. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
  31. a b Christian Siegel: Jessica Jones – 2x09: Ein Hai in der Badewanne, ein Monster im Bett. Fiction Box, 2018-05-11. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-23)]. (niem.).
  32. a b Dan Wickline: Marvel’s Jessica Jones Season 2, Episode 11 Recap: aka Three Lives and Counting. Bleeding Cool, 2018-03-10. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-22)]. (ang.).
  33. a b Christian Siegel: Jessica Jones – 2x12: Betet für meine Patsy. Fiction Box, 2018-06-01. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-16)]. (niem.).
  34. Marvel’s Jessica Jones: S2, Episode 13 – A.K.A. Playland. Metacritic, 2023-10-29. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (ang.).
  35. a b c Dino-Ray Ramos: ‘Marvel’s Jessica Jones’: Season 2 Premiere Date Set For Netflix Superhero Series. Deadline Hollywood, 2017-12-09. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-14)]. (ang.).
  36. a b Mateusz Piesowicz: Jessica Jones i prezent na Dzień Kobiet? To się musiało tak skończyć. Serialowa, 2018-03-07. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-15)]. (pol.).
  37. Nellie Andreeva: Disney Preps Plans For Netflix’s ‘Daredevil’, ‘Jessica Jones’, ‘Luke Cage’ & Co. As It Is Set To Regain Control Of Marvel Series. Deadline Hollywood, 2022-02-11. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-04)]. (ang.).
  38. Marvel Live-Action Series And Updated Parental Controls In The U.S. Coming To Disney+ On March 16. Disney Media and Entertainment Distribution, 2022-03-01. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-05)]. (ang.).
  39. Jack Shepherd: How to watch The Defenders Saga in order on Disney Plus. GamesRadar+, 2022-10-07. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-08-01)]. (ang.).
  40. Mateusz Zaczyk: „Daredevil” i inne seriale Marvela od Netfliksa trafią w Polsce na Disney+. Lista premier tygodnia. Filmożercy, 2022-06-24. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-08-19)]. (pol.).
  41. Christian Siegel: Jessica Jones – 2x04: Gnade Gott dem Penner. Fiction Box, 2018-03-30. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  42. Dan Wickline: Marvel's Jessica Jones Season 2, Episode 4 Recap: aka God Help the Hobo. Bleeding Cool, 2018-03-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-05)]. (ang.).
  43. Christian Siegel: Jessica Jones – 2x05: Der Oktopus. Fiction Box, 2018-04-06. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  44. Christian Siegel: Jessica Jones – 2x06: Konfrontation. Fiction Box, 2018-04-20. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  45. Dan Wickline: Marvel's Jessica Jones Season 2, Episode 6 Recap: aka Facetime. Bleeding Cool, 2018-03-09. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-28)]. (ang.).
  46. Christian Siegel: Jessica Jones – 2x08: Ain’t We Got Fun. Fiction Box, 2018-05-04. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  47. Christian Siegel: Jessica Jones – 2x10: Schweinekotelett. Fiction Box, 2018-05-18. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-28)]. (niem.).
  48. Christian Siegel: Jessica Jones – 2x11: Drei Leichen sind erst der Anfang. Fiction Box, 2018-05-25. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  49. Dan Wickline: Marvel's Jessica Jones Season 2, Episode 11 Recap: aka Three Lives and Counting. Bleeding Cool, 2018-03-10. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
  50. Christian Siegel: Jessica Jones – 2x13: Freizeitpark. Fiction Box, 2018-06-08. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (niem.).
  51. Terri Shwartz: Netflix announces 'Daredevil,' 'Bloodline,' ‘Kimmy Schmidt’ premiere dates. Zap2It, 2015-01-07. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-06)]. (ang.).
  52. Steve Weintraub: Krysten Ritter & Showrunner Melissa Rosenberg Talk ‘Jessica Jones’ at NYCC. Collider, 2015-10-12. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-31)]. (ang.).
  53. Maureen Ryan: ‘Jessica Jones’ Showrunner Melissa Rosenberg Talks About Her Tough Heroine. Variety, 2015-11-20. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-08)]. (ang.).
  54. Kevin Fitzpatrick: New 'Jessica Jones,' ‘Daredevil’ and ‘Punisher’ Hitting 2018. Screen Crush, 2016-07-27. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-24)]. (ang.).
  55. Marc Storm: Marvel & Netflix Announce Second Season of Critically-Acclaimed Netflix Original Series ‘Marvel’s Jessica Jones’. marvel.com, 2016-01-17. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-11)]. (ang.).
  56. Whitney Friedlander: ‘Jessica Jones’ Renewed for Season 2 on Netflix. Variety, 2016-01-17. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-03)]. (ang.).
  57. Scarlett Russell: Defenders and Jessica Jones season 2 will be filmed back to back, says Krysten Ritter. Digital Spy, 2016-05-11. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-12)]. (ang.).
  58. a b Maureen Ryan: ‘Jessica Jones’ Hires All Women Directors for Season 2, Showrunner Says. Variety, 2016-10-22. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-12)]. (ang.).
  59. Akhil Arora: Jessica Jones Season 2 Review: A Lot Less Special. Gadgets 360, 2017-03-06. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-02-02)]. (ang.).
  60. Nellie Andreeva: ‘Jessica Jones’: Raelle Tucker Joins Netflix Series As Executive Producer. Deadline Hollywood, 2016-04-01. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-13)]. (ang.).
  61. Marvel/Jessica Jones. Backstage. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-23)]. (ang.).
  62. Marvel’s Jessica Jones. Writers Guild of America West. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-08)]. (ang.).
  63. a b Linda Ge: ‘Jessica Jones’ Showrunner on Season 2: ‘Her Damage Goes Beyond Killgrave’. The Wrap, 2016-01-17. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-24)]. (ang.).
  64. a b Emma Dibdin: What To Expect From the Second Season of ‘Jessica Jones’. Esquire, 2016-09-20. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-04)]. (ang.).
  65. Joy Press: The Creator of ‘Jessica Jones’ Serves Up a Dark Mirror for Our Moment. The New York Times, 2018-03-02. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-13)]. (ang.).
  66. a b Terri Schwartz: Jessica Jones Showrunner Melissa Rosenberg Previews The Defenders Aftermath and Season 2 Plans. IGN, 2016-08-08. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-03)]. (ang.).
  67. a b Shirley Li: ‘Marvel’s Jessica Jones’: David Tennant’s Kilgrave returns to torment Jessica in season 2 first look. Entertainment Weekly, 2017-12-08. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-08)]. (ang.).
  68. Jean Bentley: Do Jessica Jones and Luke Cage Have a Future? Krysten Ritter Hopes So. E! Entertainment, 2016-01-18. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  69. a b c Natalie Abrams: ‘Jessica Jones’ boss teases Jessica-Trish dynamic in season 2. Entertainment Weekly, 2016-08-07. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  70. Dominic Patten: ‘Marvel’s Jessica Jones’ EP Melissa Rosenberg On Luke Cage, Season 2, ‘Supergirl’ & Gender Parity In Hollywood. Deadline Hollywood, 2015-11-18. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-04)]. (ang.).
  71. a b c Stephanie Ritter: Jessica Jones Season Two Details Revealed! (Exclusive!). Nerdist, 2016-05-12. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-13)]. (ang.).
  72. S. Atkinson: ‘Jessica Jones’ Season 2 Clues From Krysten Ritter Should Get Fans Jonesin’ For New Episodes. Bustle, 2017-08-18. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-06)]. (ang.).
  73. a b Dave Trumbore: Jessica Jones Season 2 Easter Eggs: From Hellcat to Hedy Wolfe. Collider, 2018-03-13. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-11-10)]. (ang.).
  74. a b Christine Champagne: Production Designer Judy Rhee Knows How to Make Instant Impact. Variety, 2018-09-14. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-02)]. (ang.).
  75. a b c Emma Fraser: ‘Jessica Jones’ Costume Designer: The Secret to Success Is Having Women Run the Show. Observer, 2018-03-08. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-02-09)]. (ang.).
  76. Kirill Grouchnikov: Production design of “El Camino” – interview with Judy Rhee · Pushing Pixels. Pushing Pixels, 2019-12-15. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-03)]. (ang.).
  77. Dani Di Placido: ‘Jessica Jones’ Season 2 Costume Designer Talks Dressing A Feminist Icon. Forbes, 2018-03-07. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-15)]. (ang.).
  78. Hugh Hart: Jessica Jones Costume Designer on Losing the Cape in Favor of Leather & Denim. The Credits, 2018-04-10. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-09)]. (ang.).
  79. Chris Arrant: Maleficent Actor Cast As ‘Undisclosed Character’ For Jessica Jones’ 2nd Season. Newsarama, 2017-04-06. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-22)]. (ang.).
  80. Charlie Ridgely: Filming Wraps on ‘Jessica Jones’ Season 2. Comic Book, 2017-09-15. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-16)]. (ang.).
  81. Marisa Roffman: ‘Marvel’s Jessica Jones’ Team Breaks Down Pivotal Parking Lot Stunt Scene. Variety, 2018-06-14. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-24)]. (ang.).
  82. Christine Champagne: New York’s East Village Stood in for Hell’s Kitchen During ‘Jessica Jones’ Season 2. Variety, 2018-03-16. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-29)]. (ang.).
  83. Christopher Inoa: NYC Film Locations for Jessica Jones, Netflix’s New Marvel Series. Untapped New York, 2015-12-01. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  84. Kelly Zegers: Netflix hit ‘Jessica Jones’ films at Long Island Aquarium. Northforker, 2017-06-06. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-07)]. (ang.).
  85. David Heuring: Cinematographer Manuel Billeter on the Noir Atmosphere of Marvel’s Jessica Jones Season 2. Studio Daily, 2018-03-08. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-03)]. (ang.).
  86. Vincent Frei: Jessica Jones – Season 2. The Art of VFX, 2018-02-20. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-01)]. (ang.).
  87. Matt Grobar: ‘Jessica Jones’ Composer Sean Callery On His “Neo-Noir Experiment” With Marvel Series — Production Value Video Series. Deadline Hollywood, 2018-07-26. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-27)]. (ang.).
  88. a b Soundtrack Album for ‘Jessica Jones’ Season 2 to Be Released. Film Music Reporter, 2018-03-15. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-15)]. (ang.).
  89. Joe Otterson: ‘Jessica Jones’ Season 2 Trailer Explores Hard-Drinking Hero’s Origin (Watch). Variety, 2018-02-07. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-16)]. (ang.).
  90. David Moye, Damon Dahlen: These 'Jessica Jones' Pulp-Style Covers Offer Spoiler Hints Galore. HuffPost, 2018-03-06. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-16)]. (ang.).
  91. Watch: Jessica Jones Season 2 Red Carpet. Syfy Wire, 2018-03-10. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-14)]. (ang.).
  92. Marvel’s Jessica Jones: Season 2. Rotten Tomatoes. [dostęp 2024-01-15]. (ang.).
  93. Marvel’s Jessica Jones: Season 2. Metacritic. [dostęp 2024-01-15]. (ang.).
  94. Liz Shannon Miller: ‘Marvel’s Jessica Jones’ Season 2 Review: A Too-Slow Start Still Leaves Us Optimistic For Our Favorite Hard-Drinking Non-Hero. Indie Wire, 2018-02-27. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-08)]. (ang.).
  95. Sonia Saraiya: TV Review: ‘Marvel’s Jessica Jones,’ Season 2. Variety, 2018-02-28. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-08-22)]. (ang.).
  96. Jenna Scherer: ‘Jessica Jones’: We Finally Have a Superhero Icon for the #TimesUp Era. Rolling Stone, 2018-03-09. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-05)]. (ang.).
  97. Danette Chavez: Krysten Ritter remains Jessica Jones’ greatest strength. The A.V. Club, 2018-03-08. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-15)]. (ang.).
  98. Kelly Lawler: TV tonight: 'Jessica Jones,' Mindy Kaling’s ‘Champions’. USA Today, 2018-03-08. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-09)]. (ang.).
  99. Daniel Fienberg: ‘Marvel’s Jessica Jones’ Season 2: TV Review. The Hollywood Reporter, 2018-03-06. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-15)]. (ang.).
  100. Rodrigo Perez: ‘Jessica Jones’ Season 2: Netflix’s Best Marvel Falls Face Flat [Review]. The Playlist, 2018-03-01. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-16)]. (ang.).
  101. Meghan O’Keefe: Krysten Ritter Is Too Good For The Doldrums Of ‘Marvel’s Jessica Jones’ Season 2. Decider, 2018-02-27. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-07)]. (ang.).
  102. Norbert Zaskórski: Jessica Jones: 2. sezon – recenzja. NaEkranie.pl, 2018-03-15. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-16)]. (pol.).
  103. Marta Wawrzyn: Jessica Jones – spoilerowa recenzja 2. sezonu serialu Marvela i Netfliksa. Serialowa, 2018-03-11. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-09)]. (pol.).
  104. Kamil Kacperski: „Jessica Jones” 2. sezon: mogło być dużo lepiej (Recenzja). Antyradio, 2018-03-10. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-29)]. (pol.).
  105. Piotr Grabiec: Spędziłem z Jessicą Jones cały dzień i pół nocy. Już wiem, kto jest jej największym przeciwnikiem. Spider’s Web, 2018-03-09. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-23)]. (pol.).
  106. Artur Patrzylas: Superbohaterka z sąsiedztwa [RECENZJA 2. sezonu „Jessiki Jones”]. Dziennik.pl, 2018-03-12. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-07)]. (pol.).
  107. Szymon Góraj: Jessica Jones – recenzja 2. sezonu. Movies Room, 2018-03-18. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-16)]. (pol.).
  108. 2018 Emmy Nominations: Game of Thrones, SNL, and Westworld Lead. Vulture, 2018-07-12. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-27)]. (ang.).
  109. Kristopher Tapley: ‘A Quiet Place,’ ‘Roma,’ ‘Jack Ryan’ Among Golden Reel Nominees for Sound Editing. Variety, 2019-01-18. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-05)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]