Strażnicy Galaktyki vol. 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnicy Galaktyki vol. 2
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Ilustracja
logo filmu
Gatunek o superbohaterach
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2017
Data premiery 10 kwietnia 2017
5 maja 2017 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 137 minut
Reżyseria James Gunn
Scenariusz James Gunn
Główne role Chris Pratt
Zoe Saldana
Dave Bautista
Vin Diesel
Bradley Cooper
Michael Rooker
Karen Gillan
Pom Klementieff
Elizabeth Debicki
Chris Sullivan
Sean Gunn
Sylvester Stallone
Kurt Russell
Muzyka Tyler Bates
Zdjęcia Henry Braham
Scenografia Scott Chambliss
Kostiumy Judianna Makovsky
Montaż Fred Raskin
Craig Wood
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Walt Disney Pictures
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 250 000 000 USD
Przychody brutto 863 732 512 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Strażnicy Galaktyki

Strażnicy Galaktyki vol. 2[1] (oryg. Guardians of the Galaxy Vol. 2) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i scenariusz ponownie odpowiadał jest James Gunn. W rolach głównych wystąpili: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker, Karen Gillan, Pom Klementieff, Elizabeth Debicki, Chris Sullivan, Sean Gunn, Sylvester Stallone i Kurt Russell.

Dwa miesiące po wydarzeniach w pierwszej części, Strażnicy Galaktyki podróżują po kosmosie i walczą o utrzymanie swojej nowo powstałej rodziny oraz pomagają Peterowi Quillowi dowiedzieć się o jego prawdziwym pochodzeniu[2].

Jest on kontynuacją filmu Strażnicy Galaktyki z 2014 roku, wchodzi on w skład III Fazy Marvel Cinematic Universe i jest piętnastym filmem należącym do tej franczyzy. Studio zapowiedziało również trzecią część.

Światowa premiera odbyła się w Tokio 10 kwietnia 2017 roku, natomiast polska miała miejsce 5 maja tego samego roku. Film zarobił ponad 863 miliony dolarów przy budżecie 250 milionów.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W roku 2014 Peter Quill, Gamora, Drax, Rocket i Baby Groot są znani jako Strażnicy Galaktyki. Ayesha, przywódczyni rasy Suwerennych, poprosiła Strażników o pomoc w ochronie cennych baterii przed międzywymiarowym potworem. W zamian za pomoc wydano im siostrę Gamory, Nebulę, przyłapaną na kradzieży baterii, którą Strażnicy mieli oddać w ręce sprawiedliwości w zamian za nagrodę. Kiedy Rocket zabrał kilka baterii dla siebie, Strażnicy zostali zaatakowani przez flotę dronów należących do Suwerennych. Drony zostają zniszczone przez tajemniczą osobę, a Strażnicy lądują na pobliskiej planecie. Tajemniczą osobą okazuje się być ojciec Quilla, Ego, który zaprasza syna, Gamorę i Draxa na swoją planetę. Natomiast Rocket i Baby Groot pozostają naprawić statek i pilnować Nebulę.

Ayesha zatrudnia pirata Yondu Udontę i jego załogę, aby złapać Strażników. Udaje im się schwytać Rocketa, ale Yondu waha się, czy zwrócić się przeciwko Quillowi, którego wychował. Z pomocą Nebuli, jego porucznik Taserface doprowadza do buntu. Taserface zamyka Rocketa i Yondu na pokładzie statku i zabija członków załogi lojalnych wobec Yondu. Natomiast Nebula opuszcza statek, aby wyśledzić i zabić Gamorę, którą obwinia za wszystkie tortury zadane przez ich ojca, Thanosa. Baby Groot i jedyny pozostały lojalny wobec Yondu, Kraglin, pomagają wydostać się z celi Yondu i Rocketowi, którzy zabijają buntowników i niszczą statek. Pomimo to, Taserface w ostatniej chwili ostrzega Suwerennych.

Ego, który należy do rasy Celestial, o boskich możliwościach, wyjaśnia Quillowi, jak przyjął postać ludzką, aby podróżować po wszechświecie i odkryć cel swojego istnienia. Podczas swojej podróży trafił na Ziemię, gdzie zakochał się w matce Quilla, Meredith. Ego zatrudnił Yondu, aby zabrał z Ziemi młodego Quilla po śmierci matki, ale nie został mu on nigdy oddany i Ego szukał go przez cały czas. Uczy on Quilla manipulacji mocą, której źródło znajduje się we wnętrzu planety. Nebula dociera na planetę i stara się zabić Gamorę, jednak siostry zawiązują trudny sojusz, kiedy odkrywają na planecie szczątki szkieletów. Ego wyjawia Quillowi, że w swoich podróżach zasadził sadzonki na tysiącach planet, które mogą terraformować w jego przedłużenie. Jednak może je aktywować tylko mocą dwóch Celestialów. W tym celu Ego, podczas swoich podróży, zapłodnił wiele kobiet i zatrudnił Yondu, aby zabierał od nich jego dzieci. Kiedy okazywało się, że nie posiadają one mocy, zabijał je. Pod wpływem mocy Ego, Quill pomaga mu aktywować sadzonki, które zaczynają konsumować każdą planetę. Jednak Quill zaczyna walczyć z ojcem, kiedy dowiaduje się, że Ego sam spowodował śmierć Meredith, dlatego, że miłość do niej by go rozpraszała.

Michael Rooker w charakteryzacji Yondu podczas San Diego Comic-Conu 2016

Mantis, służąca Ego, zaprzyjaźnia się z Draxem i ostrzega go przed planem Ego. Wkrótce dowiadują się o nim Gamora i Nebula, a na planetę przybywają także Rocket, Yondu i Baby Groot. Strażnicy dostają się do wnętrza planety w poszukiwaniu mózgu Ego, aby podłożyć tam bombę. Zadanie utrudniają im drony Suwerennych, które przyleciały w ich poszukiwaniu. W tym czasie Quill walczy z ojcem za pomocą nowo odkrytych mocy, a pozostali uciekają z planety. Po eksplozji bomby, która zabija Ego i niszczy planetę, Yondu poświęca się i za cenę swojego życia ratuje Quilla, który uświadamia sobie, że powodem, dla którego Yondu go nie oddał Ego, było oszczędzenie go przed losem innych potomków Ego, i że to Yondu był jego „tatusiem”. Nebula godzi się z Gamorą, ale planuje opuścić Strażników, aby zabić Thanosa. Strażnicy uczestniczą w pogrzebie Yondu, na który przybyło kilkadziesiąt statków Ravengers, uznając poświęcenie Yondu i akceptując go ponownie jako jednego z nich.

W serii scen między napisami i po napisach: Kraglin uczy się posługiwać strzałą Yondu; lider Ravengers, Stakar Ogord ponownie rozpoczyna współpracę z byłymi kolegami z drużyny; Groot zaczyna rosnąć, wykazuje typowe nastoletnie zachowania i pyskuje Quillowi; Ayesha tworzy nową istotę, dzięki której zamierza pokonać Strażników i nazywa ją Adam; oraz widzimy grupę odchodzących Obserwatorów, która nie jest zainteresowana dalszą opowieścią informatora, opowiadającego na temat swoich doświadczeniach na Ziemi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Chris Pratt jako Peter Quill / Star-Lord, pół człowiek, który jako dziecko został zabrany z Ziemi i wychowany przez grupę kosmicznych złodziei i przemytników o nazwie Ravengers, dowodzonych przez Yondu Udontę. Jest liderem Strażników Galaktyki[4]. Quilla jako dziecko zagrał Wyatt Oleff[5].
 • Zoe Saldana jako Gamora, członek Strażników Galaktyki; została wyszkolona przez Thanosa na zabójcę, lecz szuka odkupienia za swoje czyny[6].
 • Dave Bautista jako Drax, członek Strażników Galaktyki, wojownik, który szuka zemsty na Thanosie, który zamordował jego rodzinę[6].
 • Vin Diesel jako Baby Groot, członek Strażników Galaktyki, humanoidalne drzewo w postaci młodej „sadzonki”, będące towarzyszem Rocketa[6].
 • Bradley Cooper jako Rocket, członek Strażników Galaktyki, genetycznie zmodyfikowany szop, który biegle posługuje się bronią palną[6].
 • Michael Rooker jako Yondu Udonta, przyjęty do Strażników Galaktyki, były dowódca Ravagers[6][7].
 • Karen Gillan jako Nebula, adoptowana córka Thanosa, wychowywana wspólnie z Gamorą[6][8].
 • Pom Klementieff jako Mantis, przyjęta do Strażników Galaktyki istota, która posiada zdolność empatii. Była wychowywana przez Ego[9][10].
 • Elizabeth Debicki jako Ayesha, kapłanka i przywódczyni Suwerennych, która zabiega o pomoc Strażników[11][12].
 • Chris Sullivan jako Taserface, przywódca zbuntowanej grupy Ravagers[11][12].
 • Sean Gunn jako Kraglin Obfonteri, członek Ravagers, był pierwszym oficerem Yondu Udonty. Początkowo staje po stronie zbuntowanej grupy, później dołącza do Strażników Galaktyki[6].
 • Sylvester Stallone jako Stakar Ogord, członek pierwszych Ravagers, który wygnał za zdradę Yondu Udontę[13][14].
 • Kurt Russell jako Ego, starożytna istota kosmiczna należąca do rasy Celestial; planeta, która jest ojcem Petera Quilla i wychowała Mantis[11][12]. W młodszą wersję powłoki cielesnej Ego, która spotykała się z Meredith Quill wcielił się Aaron Schwartz[15].

Swoje role powtórzyli: Laura Haddock jako Meredith Quill, matka Petera Quilla oraz Gregg Henry jako jego dziadek[16][17]. W filmie wystąpili również jako członkowie Ravengers: Tommy Flanagan jako Tullk, Steve Agee jako Gef the Ravager, Stephen Blackehart jako Brahl, Jimmy Urine jako Half-Nut, Terrence Rosemore jako Narblik, Joe Fria jako Oblo, Evan Jones jako Wretch i Mike Escamilla jako Scrote[12][18][19][20][21].

Grupę Ravengers, której przewodniczy Stakar, tworzą: Ving Rhames jako Charlie-27, Michelle Yeoh jako Aleta Ogord i Michael Rosenbaum jako Martinex T’Naga oraz stworzone komputerowo postacie: Krugarr i Mainframe. W komiksach tworzyli oni pierwszy skład Strażników. Głosu Mainframe w roli cameo użyczyła Miley Cyrus[22].

W rolach cameo pojawili się: Stan Lee, twórca komiksów Marvel Comics jako astronauta opowiadający Obserwatorom, jak był kurierem, Rob Zombie jako głos jednego z Ravengers, Seth Green jako głos Kaczora Howarda, antropomorficznej kaczki oraz David Hasselhoff jako jedno z ciał Ego i podczas napisów rapując piosenkę o fabule filmu[23][24][25]. W trakcie napisów pojawiają się również Jeff Goldblum jako Grandmaster, który zagra w Thor: Ragnarok i pies Fred jako Cosmo[26]. W roli cameo miał się ponownie pojawić również Nathan Fillion jako Simon Williams, ale reżyser ostatecznie wyciął scenę z filmu[27].

Chris Pratt
(Peter Quill / Star-Lord)
Zoe Saldana
(Gamora)
Dave Bautista
(Drax)
Vin Diesel
(Groot)
Bradley Cooper
(Rocket)
Michael Rooker
(Yondu Udonta)
Karen Gillan
(Nebula)
Pom Klementieff
(Mantis)
Elizabeth Debicki
(Ayesha)
Sean Gunn
(Kraglin Obfonteri)
Sylvester Stallone
(Stakar Ogord / Starhawk)
Kurt Russell (Ego)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

James Gunn, reżyser i scenarzysta filmu

Podczas San Diego Comic-Con International w lipcu 2014 roku reżyser pierwszej części James Gunn oraz filmowy Star-Lord, Chris Pratt ogłosili datę premiery filmu na 28 lipca 2017 roku[4], jednak podczas MarvelEvent, które odbyło się 28 października 2014, gdzie przedstawiono skład filmów III Fazy MCU, premierę przesunięto na 5 maja tego samego roku[28].

W lutym 2015 roku, James Gunn ujawnił, że przedstawił gotowy scenariusz wytwórni, oraz co usłyszał na temat przedstawionego wcześniej scenariusza: „to ryzykowne, ale przejdzie”. Reżyser zdradził również kilka informacji na temat scenariusza: „Ta historia nie będzie oparta na żadnym komiksie. To mój autorski pomysł, na który wpadłem, pracując nad pierwszą częścią. Skupimy się na ojcu Petera Quilla – kim był, co porabiał, chcemy rzucić trochę światła na tę postać. Mogę zdradzić, że będzie kimś zupełnie innym niż w komiksach. Będzie też paru nowych bohaterów – istotnych zarówno dla fabuły, jak i całego filmowego uniwersum Marvela”[29]. W czerwcu 2015 roku, reżyser ujawnił pełny tytuł filmu „Guardians of the Galaxy Vol. 2”[30].

W listopadzie 2016 roku ujawniono, że prawa do postaci Ego granej przez Kurta Russella posiada 20th Century Fox oraz że studia porozumiały się w sprawie wykorzystania tej postaci w zamian za możliwość zmiany zdolności mutantki Negasonic Teenage Warhead w filmie Deadpool przez studio Fox[31].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2014 roku James Gunn potwierdził, że w drugiej części ponownie pojawi się piątka głównych bohaterów[6]: Peter Quill, Drax, Gamora, których zagrają odpowiednio Chris Pratt, Dave Bautista i Zoe Saldana oraz Rocket i Groot, którym głosu użyczą Bradley Cooper i Vin Diesel. Reżyser również zapowiedział powrót Karen Gillan w roli Nebuli[6][8], Seana Gunna jako Kraglina[6] i Michaela Rookera jako Yondu Udonta[6]. Kilka dni później sam Rooker potwierdził tę informację[7]. W październiku 2015 roku do obsady dołączyła Pom Klementieff jako Mantis[9][10]. W grudniu 2015 roku rozpoczęto rozmowy z Johnem C. Reillym dotyczące powtórzenia roli Rhomanna Deya oraz rozpoczęto negocjacje z Kurtem Russellem dotyczące roli w filmie[32][33]. W styczniu 2016 roku, po śmierci Davida Bowiego, James Gunn wyjawił, że rozmawiał z muzykiem na temat roli cameo w filmie[34]. W lutym 2016 roku do obsady dołączyli Elizabeth Debicki jako Ayesha, Chris Sullivan jako Tsarface, Tommy Flanagan jako Tullk, Steve Agee i Sylvester Stallone oraz potwierdzono udział Russella w filmie[11][11][13][19][20]. W kwietniu 2016 roku, Gunn poinformował, że Reilly nie powróci w drugiej części[35]. W lipcu 2016 roku poinformowano, że Russell zagra Ego, Agee wystąpi jako Gef the Ravager oraz do obsady dołączyli Stephen Blackehart jako Brahl, Jimmy Urine jako Half-Nut, Terrence Rosemore jako Narblik, Joe Fria jako Oblo, Mike Escamilla jako Scrote i Evan Jones jako Wretch[12][21].

Diesel, który w pierwszej części podłożył głos Groota w 6 wersjach językowych, w drugiej użyczy go w 16 językach[36].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 11 lutego 2016 roku w Pinewood Studios w Atlancie, pod tytułem roboczym Level Up[37][38][39]. Za zdjęcia do filmu odpowiadał Henry Braham, za scenografię – Scott Chambliss, a za kostiumy – Judianna Makovsky[2][40][41]. Zdjęcia zakończyły się 16 czerwca 2016 roku[42].

Dodatkowe zdjęcia do filmu odbyły się w listopadzie 2016 roku[43]. W styczniu 2017 roku James Gunn ujawnił, że sam napisał i wyreżyserował sceny po napisach[44].

Za montaż odpowiadali Fred Raskin i Craig Wood[11]. Za efekty specjalne odpowiadał Chris Townsend, a zajmowały się nim studia: Framestore, Weta Digital, Trixter, Method Studios, Animal Logic, Scanline VFX, Lola, Luma i Cantina Creative[45]. Framestore zajmuje się efektami przy tworzeniu postaci Rocketa[2][32].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Tyler Bates, kompozytor muzyki do filmu

W czerwcu 2015 roku, Gunn ogłosił, że utwory do Awesome Mix Vol. 2 zostały wybrane i wbudowane w scenariusz filmu[41]. W sierpniu 2015 roku poinformowano, że Tyler Bates, który skomponował muzykę do pierwszej części, również napisze muzykę do drugiej[46]. W styczniu 2016 roku, Gunn poinformował, że początkowo w scenariuszu była scena z piosenką Davida Bowiego, którą wyciął ze względu na fakt, iż muzyk, byłby jedynym, którego utwory znajdują się w obu filmach, jednak po jego śmierci reżyser wyraził nadzieję, że uda mu się ją umieścić jednak w filmie, aby uhonorować Bowiego, którego Gunn był fanem[34]. Bates napisał część muzyki wcześniej, aby Gunn mógł kręcić film przy muzyce[47].

Nagrania do ścieżki dźwiękowej rozpoczęły się w styczniu 2017 roku w Abbey Road Studios[48]. Zarówno Awesome Mix Vol. 2 jak i ścieżka dźwiękowa Batesa zostały wydane równocześnie 21 kwietnia 2017 roku przez Hollywood Records[49][50].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Obsada podczas San Diego Comic-Con 2016

23 lipca 2016 roku, Gunn, Pratt, Saldana, Gillan, Bautista, Klementieff, Debicki, Russell i pozostali członkowie obsady pojawili się podczas panelu studia na San Diego Comic-Conie, gdzie zaprezentowano sceny z filmu[51]. 19 października 2016 roku zaprezentowano teaser filmu[52]. Na początku grudnia zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu podczas Comic Con Experience, aa następnie podczas ACC Championship Game[53][54]. Kolejny zwiastun został pokazany 5 lutego 2017 podczas Super Bowl LI, a ostatni 28 lutego tego samego roku podczas talk-show Jimmy Kimmel Live![55][56].

Komiksy powiązane

Na przełomie stycznia i lutego 2017 roku Marvel Comics wydało dwuzeszytowy komiks Guardians of the Galaxy Vol. 2 , który jest adaptacją pierwszej części[57]. Za scenariusz odpowiada Will Corona Pilgrim, a za rysunki Chris Allen[58].

Książka / Przewodnik

Przewodnik który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne, zostanie wydany fizycznie 26 grudnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians[59].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu w Hollywood

Pokaz przedpremierowy z udziałem obsady filmu odbył się 10 kwietnia 2017 roku w Tokio w Japonii[60]. Oficjalna światowa premiera filmu miała miejsce 19 kwietnia 2017 roku w hollywoodzkim Dolby Theatre w Stanach Zjednoczonych[61]. Natomiast 24 kwietnia odbyła się premiera w Londynie[62]. Podczas obu wydarzeń pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela[63].

Premiera dla szerszej publiczności odbyła się 25 kwietnia w Australii, Nowej Zelandii i we Włoszech. 26 kwietnia film zadebiutował we Francji, dzień później między innymi w Niemczech, Brazykii, Hongkongu, Malezji i Singapurze, natomiast 28 kwietnia w Wielkiej Brytanii i Meksyku[64]. W Stanach Zjednoczonych i w Polsce premiera odbyła się 5 maja tego samego roku[28][65].

Początkowo amerykańska premiera filmu miała się odbyć 28 lipca 2017 roku, jednak w październiku 2014 przesunięto ją o kilka miesięcy wcześniej[4][28].

Film został wydany w wersji cyfrowej 8 sierpnia 2017 roku, a 22 sierpnia tego samego roku na DVD i Blu-ray w Stanach Zjednoczonych. W Polsce został wydany 20 września[66][67].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film, mając budżet wynoszący 250 milionów dolarów, w pierwszym tygodniu wyświetlania zarobił na świecie ponad 101 milionów dolarów[68][69]. W weekend otwarcia w Stanach Zjednoczonych film w weekend otwarcia uzyskał wynik ponad 145 milionów dolarów, zarabiając na świecie po dwóch tygodniach ponad 427 milionów dolarów[70]. Natomiast w Polsce w weekend otwarcia film zarobił 1,2 miliona dolarów[68].

Film uzyskał wynik przeszło 860 milionów dolarów, z czego prawie 390 ze Stanów Zjednoczonych i ponad 3 miliony z Polski[68].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes 84% z 380 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 7,25/10[71]. Na portalu Metacritic śrenia ocen z 48 recenzji wyniosła 66 punktów na 100[72]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[70].

Chris Hewitt z Empire uznał, że pomimo iż film nie zaskakuje, „to i tak dostarcza wielu wrażeń i zapewniają solidną dawkę rozrywki”, a wszelkie wady filmu „reżyser maskuje doskonale zbudowanymi postaciami”. Todd McCarthy z The Hollywood Reporter stwierdził, że „urok bohaterów nieco ulatuje i nie są oni już tak interesujący, jak za pierwszym razem”[73]. Chris Nashawaty z Entertainment Weekly napisał: „Jest mądrzejszy niż większość filmów, ale nie tak inteligentny jak pierwszy. Jest zabawniejszy niż większość filmów, ale nie tak zabawny jak pierwszy. I prawdopodobnie należy do pierwszej ligi filmów Marvela, ale nie prezentuje się tak dobrze jak pierwszy.”[74]. Haleigh Foutch z Collider stwierdziła: „Wspaniały, trochę szalony i zaskakująco emocjonalny”[75].

Łukasz Kołakowski z moviesroom.pl napisał: „to pozycja, który dostarcza kilotony dobrej zabawy i sprawia, że postacie, które pokochałem 3 lata temu, uwielbiam jeszcze bardziej.”[76]. Dawid Muszyński z portalu NaEkranie.pl przyznał ocenę 8 na 10 i stwierdził, że „Strażnicy Galaktyki vol. 2... Nie są może tak dobre jak pierwsza część, ale w sumie chyba nie tego oczekujemy. Większość z nas chce poczuć tamtą magię i to właśnie od Gunna otrzymujemy.”[77]. Jakub Demiańczuk z Dziennika napisał: „Strażnicy Galaktyki zawiesili poprzeczkę wysoko. James Gunn realizując drugą część nawet nie próbuje jej przeskoczyć. Ale nie musi: Strażnicy... to samograj i śmiało mogą rywalizować o serca fanów z nowymi Gwiezdnymi wojnami czy odświeżonym Star Trekiem.”[78].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2017 Teen Choice Awards Ulubiony film fantasy / science-fiction Strażnicy Galaktyki vol. 2 Wygrana [79]
Ulubiona aktorka w filmie science-fiction / fantasy Zoe Saldana Wygrana
Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy Chris Pratt Wygrana
Najlepszy wybuch złości Kurt Russell Nominacja
Ulubiona postać kradnąca sceny Michael Rooker Nominacja
Ulubiony związek w opinii fanów Chris Pratt, Zoe Saldana Nominacja
Golden Trailer Awards Najlepszy spot telewizyjny dla letniego blockbustera Strażnicy Galaktyki vol. 2, spot „Friends” Wygrana [80][81]
Strażnicy Galaktyki vol. 2, spot „Who Are You” Nominacja
Najlepsza muzyka Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja
Najlepszy zwiastun dla letniego blockbustera Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja
Najlepszy spot telewizyjny dla filmu fantasy / przygodowego Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja
Najlepszy oprawa graficzna w spocie telewizyjnym dla filmu Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja
Najlepszy muzyka w spocie telewizyjnym dla filmu Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja
Najlepszy międzynarodowy plakat Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja
Najlepszy plakat dla letniego blockbustera Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja
Dragon Awards Najlepszy film Sci-fi / Fantasy Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja [82]
Hollywood Film Awards Najlepszy dźwięk Dave Acord i Addison Teague Wygrana [83]
Hollywood Music in Media Awards Najlepszy soundtrack Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja [84]
Najlepsza oryginalna piosenka w filmie Sci-fi, Fantasy, Horror The Sneepers & David Hasselhoff „Guardian's Inferno” Nominacja
Najlepszy kierownik muzyczny w filmie Dave Jordan Nominacja
St. Louis Film Critics Association Awards Najlepszy soundtrack Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja [85]
Washington D.C. Area Film Critics Association Awards Najlepsza gra głosem Bradley Cooper Nominacja [86]
Florida Film Critics Circle Awards Najlepsze efekty specjalne Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja [87]
2018 Grammy Awards Najlepsza kompilacyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 Nominacja [88]
Annie Awards Najlepsza animacja postaci w filmie aktorskim Arslan Elver, Liam Russell, Alvise Avati, Alessandro Cuicci Nominacja [89]
Czarne Szpule Najlepsza gra głosem Vin Diesel Wygrana [90]
Amerykańska Gildia Charakteryzatorów i Stylistów fryzur Najlepszy efekt charakteryzacji w filmie John Blake, Brian Sipe Nominacja [91]
Najlepsza współczesna stylizacja fryzur w filmie Camille Friend, Louisa Anthony, Jules Holdren Wygrana
Amerykańska Gildia Kierowników muzycznych Najlepsze kierownictwo muzyczne w filmie z budżetem powyżej 25 milionów dolarów Dave Jordan Nominacja [92]
VES Awards Najlepsze efekty specjalne w filmie aktorskim Christopher Townsend, Damien Carr, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick Nominacja [93]
Najlepsze wirtualne zdjęcia w filmie aktorskim James Baker, Steven Lo, Alvise Avati, Robert Stipp Wygrana
Oskary Najlepsze efekty specjalne Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner i Dan Sudick Nominacja [94]
Nickelodeon Kids’ Choice Awards Ulubiony film Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja [95]
Ulubiona aktorka filmowa Zoe Saldana Nominacja
Ulubiona aktor filmowy Chris Pratt Nominacja
Saturn Awards Najlepsza adaptacja komiksu Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja [96][97]
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael Rooker Nominacja
Najlepsza charakteryzacja John Blake, Brian Sipe Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick Wygrana
Golden Trailer Awards Najlepszy spot telewizyjny dla filmu fantasy / przygodowego Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja [98]
Najlepsza narracja w spocie telewizyjnym Strażnicy Galaktyki vol. 2 Nominacja

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Guardians of the Galaxy Vol. 3[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2014 roku, Gunn przyznał, że pracując nad pierwszym filmem miał już zarys historii na drugą część i pomysł na trzecią[99]. W czerwcu 2015 roku, reżyser poinformował, że nie wie, czy zajmie się trzecią częścią[100]. Natomiast w marcu 2016 roku poinformował, że studio rozpoczęło z nim negocjacje dotyczące kontynuacji[101]. W kwietniu 2016 roku Kevin Feige poinformował, że film wejdzie w skład Fazy IV[102]. Rok później Gunn ujawnił, że zajmie się scenariuszem i reżyserią trzeciej części[103].

Pod koniec kwietnia 2017 roku Chris Pratt ujawnił, że powróci w roli Star-Lorda i że jest to ostatni film, który obejmuje jego kontrakt ze studiem[104]. W maju tego samego roku poinformowano, że powrócą również Zoe Saldana jako Gamora, Elizabeth Debicki jako Ayesha i Pom Klementieff jako Mantis[105][106][107].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Strażnicy galaktyki vol. 2”: pierwszy polski zwiastun (pol.). Onet.pl. [dostęp 2016-10-19].
 2. a b c Principal photography begins in Atlanta for May 5, 2017 release! (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-02-17].
 3. „Strażnicy Galaktyki vol. 2”: obsada polskiego dubbingu (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2017-05-04].
 4. a b c Marvel: SDCC 2014: Guardians of the Galaxy Sequel Coming in 2017 (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-08-26].
 5. Live Blog: “Guardians of the Galaxy Vol. 2” Premiere (ang.). laughingplace.com. [dostęp 2017-04-19].
 6. a b c d e f g h i j k Billy Fletcher: Nebula, Yondu & Kraglin Key Roles In Guardians Of The Galaxy 2 (ang.). Movie Cricket. [dostęp 2014-11-14].
 7. a b Shawn S. Lealos: MICHAEL ROOKER SAYS YONDU WILL RETURN FOR GUARDIANS OF THE GALAXY 2 (ang.). Renegade Cinema. [dostęp 2014-11-09].
 8. a b Tom Butler: James Gunn Wants Bigger Role For Karen Gillan In Guardians Of The Galaxy 2 (ang.). Yahoo. [dostęp 2014-11-24].
 9. a b Borys Kit: 'Guardians of the Galaxy 2' Finds Newcomer for Mystery Role (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-10-28].
 10. a b Ross Lincoln: ‘Compton’s Neil Brown Jr. Signs On For ‘Sand Castle’; Pom Klementieff Joins ‘Guardians Of The Galaxy 2’ (ang.). Deadline. [dostęp 2015-10-29].
 11. a b c d e f Marvel: Marvel Studios Begins Production on Marvel’s 'Guardians of the Galaxy Vol. 2' (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-02-17].
 12. a b c d e George Marston: STAR-LORD's FATHER Revealed ... James Gunn Explains in Detail (ang.). Newsarama. [dostęp 2016-07-23].
 13. a b Conner Schwerdtfeger: Sylvester Stallone In Guardians Of The Galaxy 2? Here's What We Know (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2016-02-27].
 14. Megan Peters: Sylvester Stallone's Mystery Role In Guardians Of The Galaxy Vol. 2 Revealed (ang.). comicbook.com. [dostęp 2017-04-17].
 15. WE KICKED OFF THE HOLIDAY SEASON WITH AARON SCHWARTZ–HE PLAYS YOUNG KURT RUSSELL IN ‘GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2’ (ang.). theconguy.com. [dostęp 2016-11-28].
 16. Dave Trumbore: James Gunn Explains Why You Need to See ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ in IMAX (ang.). Collider. [dostęp 2017-04-27].
 17. Mike Reyes: The Cut Guardians Of The Galaxy Vol. 2 Scene That Contained A Lot Of Easter Eggs (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2017-04-22].
 18. Justin Kroll: ‘Guardians of Galaxy Vol. 2’ Adds ‘Sons of Anarchy’s’ Tommy Flanagan (ang.). Variety. [dostęp 2016-02-26].
 19. a b EXCLUSIVE: Three Otherworldly Character Names Revealed For GUARDIANS OF THE GALAXY VOL 2 (ang.). ComicBookMovie. [dostęp 2016-03-31].
 20. a b Charles Bramesco: Funny Man Steve Agee on Board for ‘Guardians of the Galaxy 2’ (ang.). Screen Crush. [dostęp 2016-02-03].
 21. a b Ricky Derisz: The Ravagers Could Be A Bigger Threat In 'Guardians Of The Galaxy 2': Meet The Team To Find Out Why (ang.). moviepilot.com. [dostęp 2016-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 22. Mark Daniell: Sylvester Stallone’s ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ character has a big future in the MCU (ang.). thewhig.com. [dostęp 2017-04-125].
 23. Huw Fullerton: Guardians of the Galaxy Vol. 2 has an amazing surprise cameo – and here’s how it came about (ang.). radiotimes.com. [dostęp 2017-04-29].
 24. Meagan Damore: STAN LEE’S “GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2” CAMEO CONFIRMED BY DIRECTOR JAMES GUNN (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2016-08-04].
 25. Justin Harp: Marvel actually has plans for Howard the Duck... no, seriously (ang.). digitalspy.com. [dostęp 2017-04-27].
 26. Luke Owen: There are two fun cameos in the credits of Guardians of the Galaxy Vol. 2 to keep an eye out for (ang.). flickeringmyth. [dostęp 2017-04-26].
 27. Tom Chapman: James Gunn Explains Nathan Fillion’s Cut Wonder Man Cameo (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-04-21].
 28. a b c Marcin Pietrzyk: Oto pełna Faza Trzecia kinowego uniwersum Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-10-29].
 29. Marvel: James Gunn Teases GUARDIANS OF THE GALAXY 2 'Risky' Concept And 'Important' New Characters (ang.). Comic Book Movie. [dostęp 2015-02-06].
 30. Maane Khatchatourian: ‘Guardians of the Galaxy’ Sequel Gets Title (ang.). Variety. [dostęp 2015-06-29].
 31. Alex Osborne: DIRECTOR JAMES GUNN ON FOX, MARVEL CHARACTER SWAP DEAL (ang.). IGN. [dostęp 2016-11-15].
 32. a b Meagan Damore: JAMES GUNN PUSHES FOR MORE GAMORA MERCHANDISE, TALKS „GUARDIANS VOL. 2” (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2015-12-04].
 33. Justin Kroll: Kurt Russell Eyed to Play Chris Pratt’s Father in ‘Guardians of Galaxy Vol. 2’ (ang.). Variety. [dostęp 2015-12-15].
 34. a b Max Evry: James Gunn Says David Bowie Was Under Consideration for Guardians 2 (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-01-11].
 35. Catrina Dennis: Guardians of the Galaxy 2 Won’t Star Benicio del Toro Or John C. Reilly (ang.). Screen Rant. [dostęp 2016-04-17].
 36. Matt Wood: How Many More Languages Vin Diesel May Voice For Guardians Of The Galaxy 2 (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2016-11-23].
 37. Spencer Perry: James Gunn Offers Update on Guardians of the Galaxy 2 (ang.). Super Hero Hype. [dostęp 2015-04-03].
 38. Peter Sciretta: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’: Everything We Learned While On Set (ang.). Slash Film. [dostęp 2017-02-06].
 39. James Gunn: Today was our first day of the ‘pre-shoot.’ Next week is official 1st day of photography. Look for something then! (ang.). Twitter. [dostęp 2016-02-11].
 40. James Gunn: Discussing lighting and camera for Guardians of the Galaxy Vol. 2 with our director of photography/hemp farmer, Henry Braham, in my kitchen, where many great ideas (and even more bowls of Cream of Wheat) are spawned. A great beginning to the week! (ang.). Facebook. [dostęp 2015-09-21].
 41. a b Rob Keyes: ‘Guardians of the Galaxy 2′ Has Fewer Characters, One New (ang.). Screen Rant. [dostęp 2015-06-03].
 42. James Gunn: And that’s a wrap on #GoTGVol2. WHEW. So much gratitude to my wonderful cast and crew. Thank you all. (ang.). Twitter. [dostęp 2016-06-16].
 43. Karen Gillian: Guardians of the Galaxy reshoots today! So excited to be back with the gang! (ang.). Twitter. [dostęp 2016-11-14].
 44. James Gunn: Any comment? I like them, I suppose. Do you mean do I choose them. Yes, all of the Guardians mid and post credit scenes are written in the script and directed by me. (ang.). Facebook. [dostęp 2017-01-31].
 45. James Gunn: I just finalized a VFX shot for Guardians of the Galaxy Vol. 2 that was in its 749th iteration (ang.). Facebook. [dostęp 2017-02-17].
 46. Chris Cabin: ‘Guardians of the Galaxy 2′: Tyler Bates Will Return to Score Sequel (ang.). Collider. [dostęp 2015-08-20].
 47. Meagan Damore: JAMES GUNN PUSHES FOR MORE GAMORA MERCHANDISE, TALKS “GUARDIANS VOL. 2” (ang.). CBR.com. [dostęp 2015-04-12].
 48. Matt Dolloff: James Gunn to Live Stream Guardians of the Galaxy 2 Scoring Session (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-01-24].
 49. Brian Hiatt: Inside the 'Guardians of the Galaxy Vol. 2' Soundtrack (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2017-04-19].
 50. ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ Score Album Details (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2017-04-20].
 51. Albert Ching: SDCC: MARVEL STUDIOS REVEALS LATEST PHASE 3 SECRETS (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2016-07-23].
 52. Ethan Anderton: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ Teaser Trailer Is Hooked On A Feeling Again (ang.). Slash Film. [dostęp 2016-10-19].
 53. Evan Slead: Guardians of the Galaxy Vol. 2 debuts with Baby Groot, Star-Lord secret (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2016-12-04].
 54. Megan Peters: Guardians Of The Galaxy Vol 2 Trailer To Debut Tomorrow (ang.). Comic Book. [dostęp 2016-12-02].
 55. Germain Lussier: Look Out! The Guardians of the Galaxy Vol. 2 Super Bowl Spot is Here (ang.). io9.gizmodo.com. [dostęp 2017-02-05].
 56. Haleigh Foutch: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2′ Trailer Reveals Kurt Russell’s Ego the Living Planet (ang.). Collider. [dostęp 2017-02-28].
 57. Marvel’s Guardians of the Galaxy Prelude (2017) #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-01-04].
 58. Marvel’s Guardians of the Galaxy Prelude (2017) #2 (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-02-01].
 59. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians Hardcover (ang.). Amazon.com. [dostęp 2017-08-27].
 60. Jessica Chandra: 8 WEIRD AND WONDERFUL THINGS THAT HAPPENED AT THE 'GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2' TOKYO PREMIERE (ang.). cosmopolitan.com.au. [dostęp 2017-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 61. You Could Win a Trip to the Premiere (ang.). amctheatres.com. [dostęp 2017-04-01].
 62. Guardians of the Galaxy Vol 2 premiere: Chris Pratt and Zoe Saldana on the blue carpet, in pictures (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2017-04-24].
 63. Jami Ganz: Watch the Guardians of the Galaxy Vol. 2 world premiere live (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2017-04-19].
 64. Nancy Tartaglione: ‘Guardians Of The Galaxy Vol 2’: $100M Offshore Bow In The Mix? – International Box Office Preview (ang.). Deadline. [dostęp 2017-04-25].
 65. Strażnicy Galaktyki vol. 2 – James Gun ukazał sesję nagraniową muzyki do filmu! (pol.). moviesroom.pl. [dostęp 2017-01-25].
 66. Silas Lesnick: Guardians of the Galaxy Vol. 2 Comes Home in August (ang.). comingsoon.net. [dostęp 2017-07-11].
 67. Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2BD 3-D) (pol.). galapagos.com.pl. [dostęp 2017-08-27].
 68. a b c Guardians of the Galaxy Vol. 2 (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2017-05-07].
 69. Brad Brevet: 'Furious 8' Tops $1 Billion, 'Latin Lover' and 'Baahubali 2' Open Big & 'Guardians 2' Debuts (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2017-04-30].
 70. a b Brad Brevet: 'Guardians of the Galaxy 2' Debuts with $145 Million Domestically, Tops $425M Worldwide (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2017-05-07].
 71. Rotten Tomatoes: Guardians Of The Galaxy Vol. 2 (2017) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-06-02].
 72. Metacritic: Guardians Of The Galaxy Vol. 2 (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-06-02].
 73. Wojciech Chentkiewicz: „Strażnicy Galaktyki vol. 2”: są już pierwsze recenzje filmu. Szykuje się kolejny hit? (pol.). Wirtualna Polska. [dostęp 2017-04-25].
 74. Jessica Derschowitz: Here's what critics are saying about Guardians of the Galaxy Vol. 2 (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2017-04-24].
 75. „Strażnicy Galaktyki vol. 2”: pierwsze opinie o filmie (pol.). Onet.pl. [dostęp 2017-04-19].
 76. Łukasz Kołakowski: Strażnicy Galaktyki vol. 2 – przedpremierowa recenzja nowego megahitu MCU! (pol.). moviesroom.pl. [dostęp 2017-04-28].
 77. Dawid Muszyński: Strażnicy Galaktyki vol. 2 – recenzja filmu (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2017-04-28].
 78. Jakub Demiańczuk: „Strażnicy Galaktyki, vol. 2”: Wszystko zostaje w rodzinie [RECENZJA] (pol.). Dziennik Gazeta Prawna. [dostęp 2017-04-28].
 79. Kimberly Nordyke: Teen Choice Awards: Complete Winners List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-08-13].
 80. Patrick Hipes: Golden Trailer Awards Nominees: Warner Bros & ‘Lego Batman’ Lead Pack (ang.). Deadline. [dostęp 2017-05-12].
 81. Adam Chitwood: ‘Wonder Woman’ Tops Golden Trailer Awards; ‘Lego Batman’, ‘Baby Driver’ Trailers Take Trophies (ang.). Collider. [dostęp 2017-06-07].
 82. Andrew Liptak: The 2017 Dragon Awards are a far-ranging sci-fi and fantasy reading list (ang.). theverge.com. [dostęp 2017-08-04].
 83. Chris Beachum: Hollywood Film Awards 2017: Complete list of winners for Sunday’s ceremony includes Kate Winslet, Jake Gyllenhaal, Allison Janney, Sam Rockwell (ang.). goldderby.com. [dostęp 2017-11-03].
 84. Hollywood Music in Media Awards Announces Nominees in Film, TV, & Video Game Music (ang.). shootonline.com. [dostęp 2017-10-24].
 85. 2017 StLFCA Annual Award Winners (ang.). stlfilmcritics.org. [dostęp 2017-12-17].
 86. The 2017 WAFCA Awards (ang.). dcfilmcritics.com. [dostęp 2017-12-08].
 87. ‘THE SHAPE OF WATER’ LEADS 2017 FLORIDA FILM CRITICS AWARDS NOMINATIONS (ang.). floridafilmcritics.com. [dostęp 2017-12-20].
 88. See The Full List Of 60th GRAMMY Nominees (ang.). grammy.com. [dostęp 2018-01-11].
 89. Amid Amidi: Walt Disney Company Picks Up 33 Annie Award Nominations, Including 13 For ‘Coco’ (ang.). cartoonbrew.com. [dostęp 2017-12-04].
 90. GET OUT DOMINATES THE BLACK REEL AWARDS (ang.). blackreelawards.com. [dostęp 2017-12-13].
 91. Carolyn Giardina: Makeup Artists and Hair Stylists Guild Awards: 'Darkest Hour,' 'Wonder' Lead Feature Nominees (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-01-05].
 92. Sufjan Stevens, ‘Greatest Showman,’ ‘Girls’ Among Guild of Music Supervisors Awards Nominees (ang.). Variety. [dostęp 2018-01-11].
 93. Carolyn Giardina: Visual Effects Society Awards: 'Apes,' 'Blade Runner 2049' Lead Feature Nominees (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-01-16].
 94. Te filmy powalczą o Oscary. Nominacje ogłoszone (pol.). TVN24.pl. [dostęp 2018-01-23].
 95. Kimberly Nordyke, Deirdre Durkan: Nickelodeon Unveils Kids’ Choice Awards Nominees, Taps JoJo Siwa to Perform (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-02-26].
 96. Dave McNary: ‘Black Panther,’ ‘Walking Dead’ Rule Saturn Awards Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2018-03-15].
 97. Pete Hammond: ‘Black Panther’ Tops 44th Saturn Awards With Five; ‘Blade Runner 2049’ , ‘Shape Of Water’, ‘Get Out’ Also Score (ang.). Deadline. [dostęp 2018-06-27].
 98. Dave McNary: Golden Trailer Awards: ‘Black Panther,’ ‘Stranger Things’ Among Nominees (ang.). Variety. [dostęp 2018-05-09].
 99. Jessica Kiang: Interview: James Gunn Talks ‘Guardians 2,’ Small Vs Big Budgets And Being “Betrayed” By ‘Lost’ (ang.). IndieWire. [dostęp 2014-11-06].
 100. Rob Keyes: ‘Guardians of the Galaxy 2′ Has Fewer Characters, One New (ang.). ScreenRant. [dostęp 2015-06-03].
 101. Adam Siennica: Strażnicy Galaktyki 3 są w planach (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2016-03-30].
 102. Germain Lussier: Avengers: Infinity War Parts 1 and 2 Will Be Very Different Movies (ang.). IO9. [dostęp 2016-04-11].
 103. Aaron Couch: 'Guardians of the Galaxy 3': James Gunn Returning to Write and Direct (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-04-17].
 104. Cooper Hood: Chris Pratt Plans to Extend His Marvel Movie Contract (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-04-25].
 105. Brian Truitt: 'Guardians of the Galaxy Vol. 2': On set with Marvel’s misfit space family (ang.). USA Today. [dostęp 2017-05-01].
 106. Charlie Ridgely: James Gunn Confirms Ayesha's Role In Guardians Of The Galaxy Vol. 3 (ang.). comicbook.com. [dostęp 2017-05-09].
 107. James Gunn: Please wish @pomin8r a happy birthday below and by following her on IG! Getting to know Pom and working with her on #gotgvol2 has been one of the highlights of the past couple years. I find her portrayal as #Mantis truly magical, and she's one of the most gifted actors I've ever worked with. I'm looking forward to spending the next couple of years hanging out with both her and Mantis while making Vol. 3. Happy Birthday, Pom! Too bad this weirdo ruined this awesome picture of us by butting in! (ang.). Instagram. [dostęp 2017-05-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]