Doktor Strange (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Doktor Strange
Doctor Strange
Ilustracja
logo filmu
Gatunek o superbohaterach
fantastyka naukowa
akcja
fantasy
Rok produkcji 2016
Data premiery 20 października 2016
26 października 2016 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 115 minut[1]
Reżyseria Scott Derrickson
Scenariusz Scott Derrickson
C. Robert Cargill
Jon Spaihts
Główne role Benedict Cumberbatch
Chiwetel Ejiofor
Rachel McAdams
Benedict Wong
Michael Stuhlbarg
Benjamin Bratt
Scott Adkins
Mads Mikkelsen
Tilda Swinton
Muzyka Michael Giacchino
Zdjęcia Ben Davis
Scenografia Charles Wood
Kostiumy Alexandra Byrne
Montaż Wyatt Smith
Sabrina Plisco
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 165 000 000 USD
Przychody brutto 673 585 806 USD
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Doktor Strange

Doktor Strange (oryg. Doctor Strange) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Scott Derrickson, który napisał scenariusz razem z C. Robertem Cargillem i Jonem Spaihtsem. W głównych rolach wystąpili: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong, Michael Stuhlbarg, Benjamin Bratt, Scott Adkins, Mads Mikkelsen i Tilda Swinton.

Główny bohater, neurochirurg Stephen Strange, po wypadku samochodowym odkrywa nieznany świat magii i alternatywnych wymiarów.

Film jest drugim filmem należących do III Fazy Marvel Cinematic Universe po Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Film został potwierdzony podczas MarvelEvent, które odbyło się 28 października 2014, gdzie przedstawiono skład filmów III Fazy MCU. Jest to czternasty film należący do tej franczyzy. Jego kontynuacja Doctor Strange in the Multiverse of Madness została zapowiedziana na 2022 rok.

Jego światowa premiera odbyła się 20 października 2016 roku w Hollywood, natomiast jego polska premiera miała miejsce 26 października tego samego roku. Film zarobił ponad 673 miliony dolarów przy budżecie 165 milionów.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W Katmandu, w Nepalu, czarownik Kaecilius i jego zeloci wchodzą do tajnej siedziby w Kamar-Taj i mordują bibliotekarza. Kradną kilka stron z mistycznego tekstu należącego do Starożytnej, długowiecznej czarodziejki, która uczyła każdego ucznia sztuk mistycznych w Kamar-Taj, również Kaeciliusa. Starożytna wyrusza w pościg za zdrajcami, ale Kaecilius i jego stronnicy uciekają.

W Nowym Jorku Stephen Strange, uznany, ale arogancki neurochirurg, ulega ciężkiemu wypadkowi samochodowemu, wskutek którego traci możliwość dalszego operowania. Koleżanka z pracy, chirurg i była kochanka, Christine Palmer próbuje pomóc mu pogodzić się z tym, jednak Strange daremnie poddaje się coraz to kolejnym eksperymentalnym zabiegom, aby wyleczyć ręce. Strange dowiaduje się o Jonathanie Pangbornie, który był sparaliżowany i w tajemniczy sposób odzyskał pełną władzę w nogach. Pangborn kieruje Strange’a do Kamar-Taj, gdzie natrafia na czarownika Karla Mordo, który doprowadza go do Starożytnej. Starożytna demonstruje Strange’owi swoją moc, ujawniania mu istnienie płaszczyzny astralnej i innych wymiarów, takich jak Wymiar Lustrzany. Pomimo arogancji Strange’a, która przypomina jej Kaelicilusa, ostatecznie zgadza się go szkolić.

Strange uczy się magii pod okiem Starożytnej i Mordo, korzysta również ze starożytnych ksiąg w bibliotece, które są strzeżone przez mistrza Wonga. Strange dowiaduje się, że Ziemia jest chroniona przed zagrożeniami z innych wymiarów poprzez specjalny ekran utworzony z trzech budynków zwanych Sanktuariami. Są one umiejscowione w Nowym Jorku, Londynie i Hongkongu; połączone między sobą i z Kamar-Taj. Zadaniem czarowników jest ochrona Sanktuariów. Strange szybko robi postępy i potajemnie czyta księgę, z której Kaecilius wykradł strony. Dowiaduje się z niej, jak zaginać czas dzięki Oku Agamotto. Mordo i Wong ostrzegają go przed łamaniem praw natury i porównują to do chęci Kaecilusa do życia wiecznego.

Cosplay filmowego Doktora Strange’a

Kaecilius używa skradzionych stron, aby skontaktować się z potężnym Dormammu z Mrocznego Wymiaru, gdzie czas nie istnieje. Kaecilius niszczy Sanktuarium w Londynie, aby osłabić ochronę Ziemi. Wszyscy wyznawcy Kaeciliusa atakują Sanktuarium w Nowym Jorku i zabijają jego strażnika. Strange’owi udaje się ich powstrzymać przed zniszczeniem Sanktuarium za pomocą płaszcza lewitacji, do czasu przybycia na miejsce Mordo i Starożytnej. Strange i Mordo są rozczarowani Starożytną, kiedy dowiadują się od Kaeciliusa, że Starożytna czerpie swoją długowieczność dzięki mocy z Mrocznego Wymiaru. Kaecilius śmiertelnie rani Starożytną i ucieka do Hongkongu. Przed śmiercią rozmawia ze Strange’em i mówi mu, że będzie sam zmuszony do nagięcia zasad, które uzupełnią niezachwianą naturę Mordo, w celu pokonania Kaeciliusa. Strange i Mordo przyjeżdżają do Hongkongu i odnajdują martwego Wonga, zniszczone Sanktuarium oraz Mroczny Wymiar pochłaniający Ziemię. Strange używa Oka Agamotto, aby złapać w pułapkę Dormammu umieszczając jego i siebie w nieskończonej pętli czasowej. Po wielokrotnym i bezskutecznym zabiciu Strange’a, Dormammu godzi się na jego żądania, aby opuścić Ziemię i zabrać Kaeciliusa razem z jego wyznawcami, a w zamian za to Strange przerwie pętlę czasu.

Mordo, rozczarowany postępowaniem Strange’a i Starożytnej, którzy przeciwstawili się prawom natury, postanawia odejść. Strange zwraca Oko Agamotto do Kamar-Taj, a sam kontynuuje naukę w Sanktuarium w Nowym Jorku. W scenie pomiędzy napisami, Strange zgadza się pomóc Thorowi w odnalezieniu jego ojca, Odyna na Ziemi. W scenie po napisach, Mordo spotyka się z Pangbornem i odbiera mu mistyczną energię, dzięki której Pangborn ponownie chodził, stwierdzając, że Ziemia ma „zbyt wielu czarowników”[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie wystąpili również: Zara Phythian, Katrina Durden i Alaa Safi jako fanatycy Kaeciliusa; Amy Landecker jako doktor Brauner; Mark Anthony Brighton jako Daniel Drumm, Linda Louise Duan jako Tina Minoru i Topo Wresniwiro jako Hamir, mistrzowie mistycznych sztuk[7][9][15].

W produkcji pojawili się ponadto: Stan Lee, twórca komiksów Marvel Comics w roli cameo jako pasażer autobusu czytający książkę oraz w scenie po napisach Chris Hemsworth jako Thor[16][17]. Cumberbatch, poza tytułowym bohaterem, zagrał dzięki technologii motion capture swojego przeciwnika, Dormammu, któremu również podłożył głos[18].

Benedict Cumberbatch
(Stephen Strange /
Doctor Strange)
Chiwetel Ejiofor
(Karl Mordo)
Rachel McAdams
(Christine Palmer)
Benedict Wong
(Wong)
Michael Stuhlbarg
(Nicodemus West)
Benjamin Bratt
(Jonathan Pangborn)
Scott Adkins
(Lucian)
Mads Mikkelsen
(Kaecilius)
Tilda Swinton
(Starożytna)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Reżyser filmu, Scott Derricson

Pierwsze plany produkcyjne filmu pojawiły się w 1986 roku ze scenariuszem Boba Gale'a, jednak film nie został zrealizowany[19]. Następnie w 1989 roku nad scenariuszem pracował Alex Cox i Stan Lee[20]. Scenariusz ten bez skutku krążył po różnych studiach. W 1992 roku do napisania scenariusza i reżyserii filmu został zatrudniony Wes Craven z datą wydania zaplanowaną 1994 lub 1995 rok[21]. David S. Goyer dokończył ten scenariusz w 1995 roku[19]. W kwietniu 1997 roku Columbia Pictures zakupiła prawa do ekranizacji postaci i zatrudniła Jeffa Welcha do napisania scenariusza, producentami filmu mieli być Bernie Brillstein i Brad Grey[22]. W 2000 roku Columbia Pictures porzuciło projekt, wtedy nad scenariuszem pracował Michael France, a reżyserią filmu zainteresowani byli Chuck Russell i Stephen Norrington[23]. W czerwcu 2001 roku prawa do postaci nabyło Dimension Films[19]. W projekt ponownie zaangażował się Goyer na stanowisku scenarzysty i reżysera filmu. Następnie w już w sierpniu tego samego roku prawa odkupiło Miramax Films, a Goyer w marcu 2002 roku porzucił projekt[24]. Rok później studio zapowiedziało premierę w 2005 roku, jednak w czerwcu 2004 roku scenariusz jeszcze nie był gotowy, a prezes Marvel Studios, Avi Arad wyjawił, że są problemy z jego napisaniem[25][26].

W 2005 roku współpracujący z Marvel StudiosParamount Pictures odkupił prawa od Miramaxu[27]. Budżet filmu był zaplanowany na około 165 milionów dolarów[27]. Thomas Dean Donnelly i Joshua Oppenheimer zostali zatrudnieni w czerwcu 2010 roku do napisania scenariusza[28], a Patrick Dempsey miał zagrać tytułową rolę[29].

W styczniu 2013 roku szef Marvel Studios, Kevin Feige potwierdził, że film wejdzie w skład III Fazy Marvel Cinematic Universe[30]. W lutym 2014 roku poinformowano, że studio rozważało Marka Andrewsa, Jonathana Lewine’a, Nikolaja Arcela i Deana Israelite’a na stanowisku reżysera oraz Jonathana Aibela i Glenna Bergera do napisania scenariusza[31]. W marcu tego samego roku nadal na stanowisku reżysera rozważani byli Andrews, Levine oraz dołączył do nich Scott Derrickson, który w czerwcu został zatrudniony na to stanowisko[32][33]. Film z premierą w listopadzie 2016 roku, został potwierdzony podczas MarvelEvent, które odbyło się 28 października 2014, gdzie przedstawiono skład filmów III Fazy MCU[34].

Derrickson starając się o angaż do filmu przygotował 12-stronicową scenę filmu zilustrowaną profesjonalnymi ilustracjami przygotowanymi przez profesjonalnych rysowników, którą zaprezentował podczas spotkania ze studiem. Reżyser zapłacił za to z własnych pieniędzy, jednak uznał to za konieczne, aby pokazać, że mu zależy na pracy nad filmem. Po zatrudnieniu Derricksona, Marvel odkupił przygotowaną scenę od niego i ostatecznie została ona włączona do filmu[35].

Początkowo C. Robert Cargill, który współpracował z Derricksonem przy filmie Sinister miał razem z nim napisać scenariusz. Jednak studio ze względu na napięty plan i planowaną premierę na lipiec 2016 roku, studio stwierdził, że Derrickson nie podoła obu stanowiskom[36]. Marvel zrezygnował z Cargilla i zatrudnił zamiast niego Jona Spaihtsa[37]. Ze względu na zainteresowanie studia Benedictem Cumberbatchem w tytułowej roli, Marvel zdecydował się na zmianę daty premiery filmu na listopad tego samego roku, co pozwoliło również wrócić do pierwotnego planu, gdzie Derrickson i Cargill razem ze Spaihtsem pracowali nad scenariuszem[36][38].

Feige i Derrickson poinformowali, że podczas pracami nad filmem inspirowali się pracami Steve’a Ditko oraz komiksami The Oath i Into Shamball[39][40]. W sierpniu 2016 roku poinformowano, że przy scenariuszu pracował również Dan Harmon[41].

Derrickson chciał, aby głównym antagonistą w pierwszym filmie był Nightmare, z koncepcją koszmarów jako wymiaru. Ostatecznie Feige uznał, że pomysł z wprowadzeniem snów jako kolejnego wymiaru w pierwszym filmie będzie zbyt dużym wyzwaniem. W rezultacie wybrano Dormammu jako głównego antagonistę, jako, że jest on najbardziej rozpowszechnionym złoczyńcą z komiksów[42][43].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Do tytułowej roli Stephena Strange’a rozważani byli m.in.: Joaquin Phoenix, Jared Leto, Tom Hardy i Benedict Cumberbatch[37]. Phoenix negocjował umowę z Marvelem od lipca 2014 do października 2014 roku[44]. W lipcu 2014 roku Cumberbatch poinformował, że nie może zagrać w filmie ze względu na inne zobowiązania[45]. Pod koniec października aktor rozpoczął negocjacje ze studiem, które zdecydowało się na przesunięcie premiery z lipca na listopad 2016 roku, aby pozyskać aktora[46][38]. W grudniu tego samego roku zostało potwierdzone, że Cumberbatch zagra tytułową rolę[4].

W styczniu 2015 roku poinformowano, że Chiwetel Ejiofor rozpoczął negocjacje ze studiem dotyczące udziału w filmie[47]. W maju 2015 roku podano, że Tilda Swinton jest w trakcie ostatecznych negocjacji do roli Starożytnej[48]. W czerwcu 2015 roku potwierdzono, że Swinton skończyła negocjacje, natomiast Ejiofor ujawnił, że wcieli się w rolę Barona Mordo[5]. W lipcu 2015 roku Rachel McAdams rozpoczęła negocjacje ze studiem dotyczące zagrania głównej kobiecej roli, a w sierpniu Mads Mikkelsen rozpoczął rozmowy dotyczące zagrania roli złoczyńcy w filmie[49][50]. We wrześniu 2015 roku McAdams potwierdziła swój udział w filmie[6]. W listopadzie 2015 roku do obsady dołączyli Michael Stuhlbarg jako Nicodemus West, Scott Adkins jako Lucian i Amy Landecker jako doktor Brauner oraz potwierdzono udział Mikkelsena w filmie[9][12][13][14][51]. W styczniu 2016 poinformowano, że do obsady dołączył Benedict Wong jako Wong[8]. W czerwcu 2016 potwierdzono, że w filmie wystąpi Zara Phythian oraz poinformowano, że Mikkelsen zagra Kaeciliusa, a McAdams wcieli się w Christine Palmer[7]. W lipcu 2015 roku ujawniono, że w filmie zagra Benjamin Bratt jako Jonathan Pangborn[10][11].

W październiku 2016 roku, Derrickson poinformował, że Cumberbatch, poza tytułowym bohaterem, zagrał dzięki technologii motion capture swojego przeciwnika, Dormammu, któremu również podłożył głos[18]. Reżyser wyjawił również, że był to pomysł aktora[18].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Benedict Cumberbatch na planie filmu w Nepalu

Początkowo zdjęcia były zapowiadane na maj 2015 roku w Anglii[52], jednak w kwietniu 2015 Kevin Feige ogłosił, że rozpoczną się na jesieni tego samego roku[53]. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 4 listopada 2015 roku w Nepalu pod tytułem roboczym Checkmate[54][55]. Film był kręcony tam w Kotlinie Katmandu, w tym w świątyniach Paśupatinath i Swayambhunath, w dzielnicy Thamel i biznesowej ulicy New Road w Katmandu oraz na Patan Durbar Square w Patanie[56][57][58][59]. 11 listopada zdjęcia przeniesiono do studia Longcross w Wielkiej Brytanii, gdzie zakończyły się w marcu 2016 roku[60][61].

W listopadzie 2015 roku nakręcono również sceny w Hell’s Kitchen w Nowym Jorku[55]. Sceny Nowego Jorku były kręcone również w studiu Shepperton[62]. W styczniu 2016 roku kręcono w Exeter College w Oksfordzie, a w lutym tego samego roku na ulicach Londynu, które imitowały Nowy Jork[63][64]. Film był kręcony również w Hongkongu[65]. Na początku kwietnia 2016 roku produkcja przeniosła się ponownie do Nowego Jorku, gdzie 3 kwietnia 2016 zostały zakończone[66][67]. Za zdjęcia do filmu odpowiadał Ben Davis, Charles Wood za scenografię, a Alexandra Byrne za kostiumy[68].

Firma Lamborghini zapewniła sześć samochodów Huracán LP 610-4 Spyders na potrzeby filmu, które zostały zniszczone podczas produkcji[69].

Scenę pomiędzy napisami z Thorem wyreżyserował Taika Waititi przed rozpoczęciem zdjęć do Thor: Ragnarok, natomiast James Gunn scenę z udziałem cameo Stana Lee[70][71]. Dodatkowe zdjęcia do filmu miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia 2016 roku[72]. 10 października 2016 roku Derrickson zakończył pracę nad filmem[16].

Za montaż filmu odpowiadają Wyatt Smith i Sabrina Plisco[65]. Za efekty specjalne odpowiadali Stephane Ceretti i Richard Bluff, a pracowały nad nimi studia: Luma Pictures, Industrial Light & Magic, Method Studios, Framestore, Lola VFX, Rise FX, Crafty Apes, SPOV i The Third Floor[73][74].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W maju 2016 roku Michael Giacchino poinformował, że skomponuje muzykę do filmu[75]. Ścieżka dźwiękowa została nagrana w Abbey Road Studios[76]. Paul McCartney, który usłyszał podczas nagrań jeden z utworów porównał go do piosenki The Beatles „I Am the Walrus”[77]. Derrickson chciał umieścić w filmie piosenkę Boba Dylana, ale nie mógł znaleźć odpowiedniej, ostatecznie wykorzystał utwór zespołu Pink Floyd z lat sześćdziesiątych[78]. Soundtrack został wydany cyfrowo 21 października 2016 roku przez Hollywood Records, fizycznie ma on zostać wydany 18 listopada tego samego roku[79][80].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Reżyser filmu i obsada podczas San Diego Comic-Con 2016

15 sierpnia 2015 roku Kevin Feige pojawił się podczas Disney D23 Expo, gdzie zaprezentował szkice koncepcyjne filmu[81]. 12 kwietnia 2016 roku zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu[82]. 23 lipca 2016 roku, Derrickson, Cumberbatch, Swinton, Ejiofor, McAdams, Mikkelsen i Wong pojawili się podczas panelu studia na San Diego Comic-Conie, gdzie zaprezentowano rozszerzony zwiastun filmu[83].

10 października 2016 roku pokazano w kinach IMAX na całym świecie piętnastominutowy materiał filmowy, gdzie fani otrzymali specjalny plaktat filmu[84].

Komiksy powiązane

Na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku Marvel Comics wydało dwuzeszytowy komiks powiązany Doctor Strange Prelude, za którego scenariusz odpowiada Will Corona Pilgrim, a za rysunki Jorge Fornés[85]. Natomiast we wrześniu tego samego roku jednozeszytowy komiks Marvel’s Doctor Strange Prelude Infinite Comic: The Zealot, za który odpowiadali również Pilgrim i Fornés[86].

Książka / Przewodnik

29 marca 2017 roku został wydany Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Doctor Strange, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[87]. Fizycznie przewodnik zostanie wydany 26 grudnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians[88].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

13 października 2016 roku w Hongkongu odbył się prasowy pokaz przedpremierowy, natomiast światowa premiera filmu miała miejsce 20 października tego samego roku w TCL Chinese Theatre w Hollywood[89]. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[90].

Polska premiera miała miejsce 26 października 2016, a amerykańska odbyła się 4 listopada tego samego roku[34][91].

Amerykańska premiera filmu została początkowo zapowiedziana na 8 lipca 2016, jednak w październiku 2014 roku została przeniesiona na listopad w tym samym roku[92].

Film został wydany w wersji cyfrowej 14 lutego 2017, a 28 lutego tego samego roku na DVD i Blu-ray w Stanach Zjednoczonych. W Polsce został wydany 15 marca[93][94].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film, mając budżet wynoszący 165 milionów dolarów, zarobił w weekend otwarcia na świecie 86 milionów dolarów debiutując w 33 krajach[95][96]. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film podczas weekendu otwarcia zarobił 85 milionów dolarów, a w sumie zarobił tam 232 miliony. Globalnie film osiągnął wynik ponad 673 miliony dolarów[97].

W Polsce podczas weekendu otwarcia film zarobił 767 tysięcy dolarów, łącznie zarobił prawie 2,5 miliona[97].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes 89% z 358 recenzji zostało uznane za pozytywne, a średnia ważona ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,3/10[98]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen wystawionych na podstawie 49 recenzji wyniosła 72 punkty na 100[99]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[100].

Alonso Duralde z The Wrap napisał: „Doktor Strange, najnowszy film w rozrastającym się kinowym uniwersum Marvela, rzuca kilka imponujących zaklęć. Jednym z nich jest odkupienie cyfrowej ekstrawagancji. W roku, gdzie puste spektakle miażdżyły nużącym CGI - Świat Alicji przez Warcrafta do Apokalipsy Samobójców - ta zabawna przygoda przypomina, jak skuteczne mogą być komputerowe efekty specjalne, gdy użyje się ich z wyobraźnią. [...] Walki magików są bardziej interesujące, niż można się było spodziewać. To nie tylko ruchy dłońmi i walące się budynki. Akcja szczytuje w prawdziwe imponującym finale, w którym czas płynie w różnych kierunkach, jak nigdy wcześniej w żadnym filmie. Ujęcia nie tylko imponują pod względem wizualnym, one naprawdę pchają narrację tam, gdzie nigdy by nie doszła bez takiego poziomu czarnoksięstwa”. Peter Debruge z Variety stwierdził: „Ulepiony z tej samej gliny co Tony Stark i Bruce Wayne, Strange mógł łatwo zostać najbardziej nieznośnym superbohaterem na świecie. Jednak zamiast tego okazuje się w głębi duszy niepewny i ogarnięty palącą potrzebą udowodnienia własnej wartości, co w połączeniu z okaleczeniem dłoni podczas pisania smsa w trakcie jazdy prawie pozbawia go wszelkiej ambicji i właśnie przez to Doktor Strange to najbardziej satysfakcjonująca pozycja Marvela od czasu Spider-mana 2, oraz odniesienie do Niezniszczalnego M. Night Shyamalana, jeśli chodzi o poszukiwanie duszy oraz kryzys tożsamości. [...] Projekt dzieli tę samą estetykę co reszta marvelowskiego szybko rosnącego portfolio Avengers, ale również dostarcza subtelną oryginalność i świeżość, której ostatnio w adaptacjach komiksów brakowało. Na podstawie losów tego drugoplanowego bohatera studio stworzyło trzymający w napięciu dylemat egzystencjalny, w którym bohater nieidealny szuka celu w życiu i przepięknie odnajduje się w nowej erze magii i czarodziejstwa.”[101].

Eric Goldman z IGN powiedział: „Tym, co naprawdę czyni Doktora Strange rozrywkowym filmem, są aktorzy i wizualia. W momentach, w których ta niesamowita obsada z Cumberbatchem, Swinton i Ejioferem dzieli wspólnie ekran, aż trudno się nie uśmiechnąć na widok tak utalentowanych aktorów, w pełni oddających się mistycznej części uniwersum Marvela. (...) Wyjątkowa prezencja Swinton robi odpowiednie wrażenie jako spokojnej lecz niewyobrażalnie potężnej postaci. (...) Cumberbatch wypada świetnie jako Strange, niezależnie czy gra mądralę, czy kogoś będącego pod wrażeniem tego, co widzi. Tworzy bawiący duet z Wongiem, który miejmy nadzieję zostanie rozbudowany w innych filmach. (...) Fanów Marvela ucieszy fakt, iż oryginalna wizja Doktora Strange’a autorstwa Steve Ditko nie została zapomniana i odpowiednio ją uszanowano. Niektóre szalone sekwencje z innych wymiarów ewidentnie zostały zainspirowane twórczością z lat 60.”. David Ehrlich z Indiewire napisał: „Po raz pierwszy od czasu Avengers sceny akcji są wyjątkowe. Derrickson nie tworzy żadnej sekwencji tak płynnej i rozdmuchanej jak walka o Manhattan, ale rekompensuje braki poczucia wspaniałości, zaburzaniem czasu i przestrzeni w celu stworzenia wyjątkowych bitew, które przebijają zwyczajowe pojedynki (oraz faktycznie wykorzystują 3D). Pamiętacie, jak fajnie było, gdy Yoda pod koniec Ataku klonów w końcu ruszył do walki? Oglądanie, jak Tilda Swinton podwija rękawy, jest dużo lepsze.”[101].

Piotr Wosik z portalu NaEkranie.pl stwierdził: „Doktor Strange płynnie wkomponował się więc w symfonię większego świata i już teraz jest jego integralnym instrumentem. Finałowa potyczka z Dormmamu, w której bohater wprowadza pętlę czasu do krainy bez czasu, staje się zaś metaforą Kinowego Uniwersum Marvela, w którym kolejne produkcje powielają ten sam cykl, ale za każdym razem inaczej. Początek, koniec, początek. Tak jak chcący dopiąć swego i umierający w nieskończoność Stephen Strange, tak Marvel na coraz to różniejsze sposoby przegrywa pomniejsze bitwy o gatunkową rewolucję, aby ewoluując, wygrać artystyczną i komercyjną wojnę o laury krytyków oraz serca i portfele widzów.”[102]. Michał Walkiewicz z Filmweb powiedział: „Doctor Strange oczywiście powróci. A wraz z nim jeszcze więcej rajdów przez krajobrazy podświadomości, slapstickowych popisów natchnionej peleryny oraz, miejmy nadzieję, lepszy czarny charakter (Mads Mikkelsen wpisuje się niestety w format nieźle ucharakteryzowanych i całkowicie bezbarwnych złoczyńców Marvela). O miejsce w panteonie filmowych herosów może być spokojny. W końcu kto jeszcze potrafi spuścić komuś łomot – całkiem dosłownie – wychodząc z siebie?”[103]. Krzysztof Pileaszek z IGN Polska napisał: „Po 38 latach doczekaliśmy się drugiej aktorskiej ekranizacji przygód Stephena Strange’a – jednego z najpotężniejszych magów komiksowego uniwersum Domu Pomysłów. O ile film telewizyjny z lat 70. właściwie nie nadaje się dziś do oglądania, to najnowsza produkcja Marvel Studios może uchodzić za jeden z najlepszych filmów rozrywkowych tego roku. I koniecznie trzeba go zobaczyć na jak największym ekranie.”[104].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2016 Hollywood Film Awards Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti i Richard Bluff Wygrana [105]
Hollywood Music in Media Awards Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa w filmie sci-fi / fantasy Michael Giacchino Nominacja [106]
Evening Standard British Film Awards Najlepszy aktor Benedict Cumberbatch Nominacja [107]
Najlepszy aktor drugoplanowy Chiwetel Ejiofor Nominacja
Critics Choice Awards Najlepszy film akcji Doktor Strange Nominacja [108]
Najlepszy film science fiction / horror Nominacja
Najlepsze fryzury i makijaż Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Nominacja
Najlepszy aktor w filmie akcji Benedict Cumberbatch Nominacja
Najlepsza aktorka w filmie akcji Tilda Swinton Nominacja
San Diego Film Critics Society Najlepsze efekty specjalne Doktor Strange Nominacja [109]
St. Louis Gateway Film Critics Association Najlepszy film akcji Doktor Strange Nominacja [110]
Najlepszy horror / film sci-fi Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Nominacja
Florida Film Critics’ Circle Najlepsze efekty specjalne Doktor Strange Nominacja [111]
Satelity Najlepsze kostiumy Alexandra Byrne Nominacja [112]
Najlepsze efekty specjalne Doktor Strange Nominacja
2017 People’s Choice Awards Ulubiony film z końca roku Doktor Strange Nominacja [113]
Annie Awards Specjalne efekty animowane w filmie aktorskim Doktor Strange Wygrana [114]
Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych Najlepszy zespół kaskaderski w filmie Doktor Strange Nominacja [115]
Amerykańska Gildia Scenografów Najlepsza scenografia w filmie fantasy Charles Wood Nominacja [116]
VES Awards Najlepiej animowana postać w filmie aktorskim Stephane Ceretti, Susan Pickett, Richard Bluff, Vincent Cirelli, Paul Corbould Nominacja [117]
Najlepiej wykreowane środowisko w filmie aktorskim Brendan Seals, Raphael A. Pimentel, Andrew Zink, Gregory Ng Nominacja
Adam Watkins, Martijn van Herk, Tim Belsher, Jon Mitchell Wygrana
Najlepsze wirtualne zdjęcia w filmie aktorskim Landis Fields, Mathew Cowie, Frederic Medioni, Faraz Hameed Nominacja
Najlepsze symulacje w fotorealistycznym filmie Florian Witzel, Georges Nakhle, Azhul Mohamed, David Kirchner Nominacja
Najlepsza kompozycja w filmie aktorskim Matthew Lane, Jose Fernandez, Ziad Shureih, Amy Shepard Nominacja
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej Najlepsza scenografia Doktor Strange Nominacja [118]
Najlepsza charakteryzacja i fryzury Doktor Strange Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Doktor Strange Nominacja
Amerykańska Gildia Kostiumologów Najlepsze kostiumy w filmie fantasy Alexandra Byrne Wygrana [119]
Cinema Audio Society Awards Najlepszy film akcji Doktor Strange Nominacja [120]
Oskary Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, Paul Corbould Nominacja [121]
Empire Awards Najlepszy film sci-fi / fantasy Doktor Strange Nominacja [122]
Najlepszy aktor Benedict Cumberbatch Nominacja
Najlepsze kostiumy Doktor Strange Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Doktor Strange Wygrana
Najlepsza scenografia Doktor Strange Nominacja
Nebula Awards Najlepsza prezentacja dramatyczna Doktor Strange Nominacja [123]
Saturn Awards Najlepsza adaptacja komiksu Doktor Strange Wygrana [124]
Najlepsza reżyseria Scott Derrickson Nominacja
Najlepszy scenariusz Jon Spaihts, Scott Derrickson i C. Robert Cargill Nominacja
Najlepszy aktor Benedict Cumberbatch Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowa Tilda Swinton Wygrana
Najlepsza scenografia Charles Wood Nominacja
Najlepsza muzyka Michael Giacchino Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli i Paul Corbould Nominacja
Najlepsze kostiumy Alexander Byrne Nominacja
Najlepsza charakteryzacja Jeremy Whitewood Nominacja
Teen Choice Awards Ulubiony film fantasy / science-fiction Doktor Strange Nominacja [125]
Ulubiona aktorka w filmie science-fiction / fantasy Rachel McAdams Nominacja
Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy Benedict Cumberbatch Nominacja
Golden Trailer Awards Najlepszy film fantasy / przygodowy Doktor Strange Nominacja [126]
Najlepsza akcja w filmowym spocie telewizyjnym Doktor Strange Nominacja
Najlepszy spot telewizyjny dla filmu fantasy / przygodowego Doktor Strange Nominacja

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. DOCTOR STRANGE [2D] (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2016-10-14].
 2. O’Sullivan ↓.
 3. „Doktor Strange”: Oto obsada polskiego dubbingu (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2016-10-26].
 4. a b Marvel: BENEDICT CUMBERBATCH TO PLAY DOCTOR STRANGE (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-12-04].
 5. a b c Mike Fleming Jr: Chiwetel Ejiofor’s ‘Doctor Strange’ Character Revealed: He’ll Play Baron Mordo (ang.). deadline.com. [dostęp 2015-06-11].
 6. a b Linda Ge: Rachel McAdams to Star in Marvel’s ‘Doctor Strange’ (ang.). The Wrap. [dostęp 2015-09-14].
 7. a b c d Adam Siennica: Zagadka rozwiązana: kogo Mads Mikkelsen gra w Doktor Strange (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2016-06-22].
 8. a b Borys Kit: 'The Martian' Actor Nabs Key 'Doctor Strange' Role (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-01-21].
 9. a b c Jeff Sneider: ‘Transparent’s’ Amy Landecker Joins Benedict Cumberbatch in Marvel’s ‘Doctor Strange’ (Exclusive) (ang.). The Wrap. [dostęp 2015-11-11].
 10. a b Anthony Couto: „DOCTOR STRANGE” POSTER CONFIRMS CASTING OF BENJAMIN BRATT (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2016-07-25].
 11. a b Doctor Strange Character Descriptions (PDF) (ang.). Marvel Studios. [dostęp 2016-10-13].
 12. a b Jeff Sneider: Martial Artist Scott Adkins Joins Benedict Cumberbatch in Marvel’s ‘Doctor Strange’ (Exclusive) (ang.). The Wrap. [dostęp 2015-11-13].
 13. a b Scott Adkins: B Movie roll footage of Lucian vs Strange from #doctorstrange (ang.). Twitter. [dostęp 2016-10-20].
 14. a b Jay Jayson: Mads Mikkelsen Reportedly Onboard For Doctor Strange Movie (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-11-04].
 15. Dom Robinson: Doctor Strange – easily kicks Captain America’s arse – The DVDfever Cinema Review (ang.). dvd-fever.co.uk. [dostęp 2016-10-25].
 16. a b Silas Lesnick: Doctor Strange IMAX Preview Teases a Marvel Cinematic Multiverse (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-10-11].
 17. Britt Hayes: ‘Doctor Strange’ Post-Credits Scenes Revealed! (ang.). Screen Crush. [dostęp 2016-10-15].
 18. a b c Adam Siennica: Benedict Cumberbatch zagrał dwie postacie w Doktor Strange. Zobacz kogo (pol.). naekranie.pl. [dostęp 2016-10-26].
 19. a b c Bob Gale: THE STAX REPORT: SCRIPT REVIEW OF DR. STRANGE (ang.). IGN. [dostęp 2004-03-25].
 20. Alex Cox: WRITING (ang.). alexcox.com. [dostęp 2015-02-02].
 21. Marvel characters holding attraction for filmmakers (ang.). Variety. [dostęp 1992-12-08].
 22. Michael Fleming: A MANIA FOR MARVEL (ang.). Variety. [dostęp 1997-04-14].
 23. Michael Fleming: ‘Noon’ strikes twice at Spyglass for 3 scribes (ang.). Variety. [dostęp 2000-04-04].
 24. Rob M. Worley: Goyer on Ghost Rider, Zigzag and More! (ang.). Mania. [dostęp 2002-03-05].
 25. Rob Worley: Marvel Movies: The Next Wave (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2003-03-04].
 26. Mark Rahner: Marvel Studios CEO on „Spider-Man 2,” other films (ang.). The Seattle Times. [dostęp 2004-06-27].
 27. a b Roger Vincent: Marvel to Make Movies Based on Comic Books (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2005-09-06].
 28. Mike Fleming Jr: Will Dr. Strange Be Marvel’s First Superhero To Fly Under the Disney Banner? (ang.). Deadline. [dostęp 2010-06-21].
 29. Geoff Boucher: Patrick Dempsey is ready for Marvel magic: ‘I’d love to play Doctor Strange’ (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2011-04-01].
 30. Josh Wigler: 'Ant-Man,' 'Doctor Strange' Lead Marvel’s Phase Three (ang.). MTV. [dostęp 2013-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 31. Borys Kit: 'Doctor Strange' Heating Up as Marvel Vets Directors (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-02-20].
 32. Anthony Couto: UPDATE ON THE SHORTLIST FOR THE DOCTOR STRANGE FILM'S DIRECTOR (ang.). IGN. [dostęp 2014-03-12].
 33. Tatiana Siegel, Borys Kit: Scott Derrickson to Direct Marvel’s 'Doctor Strange' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-06-03].
 34. a b Marcin Pietrzyk: Oto pełna Faza Trzecia kinowego uniwersum Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-10-29].
 35. Yasmin Vought: Why Doctor Strange almost cost Scott Derrickson everything (ang.). Yahoo!. [dostęp 2016-10-18].
 36. a b Double Toasted: EXCLUSIVE! DR. STRANGE WRITER “C. ROBERT CARGILL” - Double Toasted Interview (ang.). YouTube. [dostęp 2016-04-22].
 37. a b Mike Fleming Jr: Marvel Setting Jon Spaihts To Script ‘Doctor Strange’ (ang.). Deadline. [dostęp 2014-06-18].
 38. a b Clark Collis: Doctor Strange producer on the casting of Benedict Cumberbatch: 'We had to make it work' (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2015-12-29].
 39. Peter Sciretta: Kevin Feige On How ‘Doctor Strange’ Will Change The Marvel Universe [On Set Interview] (ang.). Slash Film. [dostęp 2016-09-27].
 40. Peter Sciretta: Scott Derrickson Teases Doctor Strange Sequel & Villains (ang.). Rob Keyes. [dostęp 2016-09-29].
 41. Borys Kit: 'Doctor Strange' Script Gets Some 'Community' Help From Dan Harmon (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-08-24].
 42. John Nugent: Doctor Strange: 12 revelations from director Scott Derrickson (ang.). Empire. [dostęp 2016-11-10].
 43. Daniel Krupa: DOCTOR STRANGE DIRECTOR'S IDEA FOR A SEQUEL (ang.). IGN. [dostęp 2016-10-28].
 44. Łukasz Muszyński: Joaquin Phoenix jako Doktor Strange? (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-07-26].
 45. Kevin Sullivan: EXCLUSIVE: BENEDICT CUMBERBATCH FINALLY ADDRESSES THOSE 'DOCTOR STRANGE' RUMORS (ang.). MTV. [dostęp 2014-07-24].
 46. Marcin Pietrzyk: Benedict Cumberbatch jako Doctor Strange (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-10-28].
 47. Borys Kit: Marvel Courting Chiwetel Ejiofor for Leading Role in 'Doctor Strange' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-01-22].
 48. Borys Kit: Tilda Swinton in Talks to Join Benedict Cumberbatch in Marvel’s 'Doctor Strange' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-05-27].
 49. Amy Kaufman: Rachel McAdams does fame her way (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2015-07-24].
 50. Dominic Patten: Mads Mikkelsen Talks To Join ‘Doctor Strange’ In Very Early Stages (ang.). Deadline. [dostęp 2015-08-27].
 51. Justin Kroll: Michael Stuhlbarg in Talks to Join ‘Doctor Strange’ (ang.). Variety. [dostęp 2015-11-02].
 52. Sandy Schaefer: ‘Doctor Strange’ Begins Filming May 2015 for Summer 2016 Release (ang.). Screen Rant. [dostęp 2014-10-25].
 53. Jay Jayson: Benedict Cumberbatch's Doctor Strange Starts Filming In November (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-04-11].
 54. Spencer Perry: First Set Photo of Benedict Cumberbatch as Doctor Strange! (ang.). Super Hero Hype. [dostęp 2015-11-04].
 55. a b Christine: Marvel’s ‘Doctor Strange’ filming on location in NYC right now (ang.). OLV. [dostęp 2015-11-16].
 56. Benedict Cumberbatch in Nepal (ang.). The Himalayan Times. [dostęp 2015-11-05].
 57. Lucy Mapstone, Julia Greenaway: Bearded and bedraggled Benedict Cumberbatch is worlds away from his usual clean-cut image as he films scenes as Doctor Strange in Nepal (ang.). Daily Mail. [dostęp 2015-11-06].
 58. Cumberbatch in Nepal (ang.). The Himalayan Times. [dostęp 2015-11-06].
 59. Hollywood actor Chiwetel Ejiofor in Nepal (ang.). Kathmandu Post. [dostęp 2015-11-07].
 60. Andreas Wiseman: 'Doctor Strange' shoot underway in UK with Benedict Cumberbatch (ang.). Screen Daily. [dostęp 2015-11-11].
 61. Clark Collis: This Week's Cover: Benedict Cumberbatch casts a spell as Doctor Strange in EW's First Look issue (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2015-12-28].
 62. Andreas Wiseman: Marvel’s Doctor Strange set to shoot in UK (ang.). Screen Daily. [dostęp 2014-09-17].
 63. Becca Meier: Benedict Cumberbatch is filming at Exeter College tomorrow (ang.). The Tab. [dostęp 2016-01-11].
 64. Adam Starkey: Benedict Cumberbatch has been filming Doctor Strange on the streets of London (ang.). Metro. [dostęp 2016-02-22].
 65. a b Marvel: MARVEL'S 'DOCTOR STRANGE' BEGINS PRODUCTION (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-11-24].
 66. Ethan Sacks: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor spotted shooting scenes for Marvel’s ‘Doctor Strange’ in New York (ang.). New York Daily News. [dostęp 2016-04-02].
 67. Scott Derrickson: Photo op on wrap yesterday in NYC, Chiwetel covering Benedict's Doctor Strange gesture. (ang.). Twitter. [dostęp 2016-04-04].
 68. Samuel Joyce: 'Doctor Strange' set for „dark”, „psychedelic” look (ang.). Screen Daily. [dostęp 2015-08-05].
 69. Brett Berk: Why Did Lamborghini Give Marvel a Huracán to Destroy in Dr. Strange? (ang.). Bloomberg. [dostęp 2016-10-19].
 70. Adam Siennica: Co oznaczają sceny po napisach filmu Doktor Strange? »naEKRANIE.pl (pol.). naekranie.pl. [dostęp 2016-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-30)].
 71. Christopher Rosen: James Gunn comments on directing Stan Lee Marvel cameos (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2016-10-29].
 72. Benedict Wong: Just wrapped! @MarvelStudios @DrStrange #wong #wecanbeheroes #rememberrememberthefourthofnovember (ang.). Twitter. [dostęp 2016-08-15].
 73. Mike Seymour: Captain America: a very civil war (ang.). FX Guide. [dostęp 2016-05-24].
 74. Vincent Frei: DOCTOR STRANGE (ang.). artofvfx.com. [dostęp 2016-11-13].
 75. Michael Giacchino: Things are about to get, well... really STRANGE. (ang.). Twitter. [dostęp 2016-05-05].
 76. Michael Giacchino: A very good and strange recording session here at Abbey Road! (ang.). Instagram. [dostęp 2016-08-09].
 77. Alexis L. Loinaz: What’s the Link Between Doctor Strange and The Beatles – and What Does Paul McCartney Have to Do with It? (ang.). people.com. [dostęp 2016-10-21].
 78. Scott Derrickson: Hey everyone - reading through everything, will answer as many questions as I can (ang.). reddit.com. [dostęp 2016-10-11].
 79. Michael Giacchino’s End Credits Music from ‘Doctor Strange’ Released (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2016-10-18].
 80. Hollywood Records to Release ‘Doctor Strange’ Soundtrack (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2016-10-07].
 81. Marcin Pietrzyk: D23: Wszystkie nowości z kinowego uniwersum Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-08-16].
 82. Patrick Cavanaugh: Witness the Sorcerer Supreme in Action in Marvel’s 'Doctor Strange' Teaser (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-04-12].
 83. Albert Ching: SDCC: MARVEL STUDIOS REVEALS LATEST PHASE 3 SECRETS (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2016-07-23].
 84. IMAX Premieres New 1st Look at DOCTOR STRANGE, Will Offer 15 Min. Preview October 10 (ang.). newsarama.com. [dostęp 2016-09-27].
 85. Marvel’s Doctor Strange Prelude (2016) #1 (of 2), marvel.com [dostęp 2016-05-21] (ang.).
 86. Marvel’s Doctor Strange Prelude Infinite Comic #1, marvel.com [dostęp 2016-11-21] (ang.).
 87. Guidebook to the Marvel Cinematic Universe - Marvel’s Doctor Strange #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-08-27].
 88. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians Hardcover (ang.). Amazon.com. [dostęp 2017-08-27].
 89. Karen Chu: 'Doctor Strange' Director Addresses Whitewashing Controversy (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-10-13].
 90. Doctor Strange Red Carpet Premiere Live Stream (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-10-20].
 91. Adam Siennica: Doktor Strange szybciej w Polsce niż w USA! (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2016-06-09].
 92. Adam Chitwood: Exclusive: Joaquin Phoenix in Final Talks to Lead DOCTOR STRANGE (ang.). Collider. [dostęp 2014-08-28].
 93. Christine Dinh: BRING HOME THE MYSTIFYING, MIND-BENDING JOURNEY MARVEL STUDIOS' 'DOCTOR STRANGE' ON DIGITAL HD FEB. 14 AND BLU-RAY™ (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-01-06].
 94. Doktor Strange (2BD 3-D Steelbook) (pol.). galapagos.com.pl. [dostęp 2017-02-13].
 95. Tim Beyers: Instant Analysis: For Disney Investors, „Doctor Strange” Is Tracking Disappointment (ang.). fool.com. [dostęp 2016-10-22].
 96. Brent Lang: ‘Doctor Strange’ Debuts to Magical $86 Million Internationally (ang.). Variety. [dostęp 2016-10-30].
 97. a b Doctor Strange (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2016-11-21].
 98. Doctor Strange (2016) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-11-31].
 99. Doctor Strange (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-11-31].
 100. Anthony D’Alessandro: ‘Doctor Strange’ Resuscitates Fall Box Office With $85M Opening, ‘Trolls’ Strong With $45.6M – Sunday AM Final (ang.). Deadline. [dostęp 2016-11-06].
 101. a b Doktor Strange - zagraniczni krytycy są zachwyceni (pol.). moviesroom.pl. [dostęp 2016-10-24].
 102. Piotr Wosik: Doktor Strange: początki, końce i początki – recenzja spoilerowa (pol.). naekranie.pl. [dostęp 2016-10-29].
 103. Michał Walkiewicz: Medycyna niekonwencjonalna (pol.). Filmweb. [dostęp 2016-10-27].
 104. Krzysztof Pileaszek: Doktor Strange – recenzja (pol.). IGN Polska. [dostęp 2016-10-25].
 105. The Jungle Book, Zootopia, & Craft Artists to be Honored (ang.). Hollywood Film Awards. [dostęp 2016-10-06].
 106. Ray Pride: 7th Annual Hollywood Music In Media Awards Announces Nominees In Film, TV, & Video Games (ang.). moviecitynews.com. [dostęp 2016-11-02].
 107. William Moore: Evening Standard British Film Awards - The Longlist (ang.). Evening Standard. [dostęp 2016-11-17].
 108. Marcin Pietrzyk: "La La Land" wielkim faworytem nagród Critics Choice (pol.). Filmweb. [dostęp 2016-12-02].
 109. San Diego Film Critics Society Nominations 2016 (ang.). awardsdaily.com. [dostęp 2016-12-09].
 110. St Louis Film Critics Nominations (ang.). awardsdaily.com. [dostęp 2016-12-11].
 111. ‘MOONLIGHT’ LEADS 2016 FLORIDA FILM CRITICS AWARDS NOMINATIONS (ang.). floridafilmcritics.com. [dostęp 2016-12-20].
 112. Gregg Kilday: Satellite Award Nominees Revealed (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-11-29].
 113. Nuzhat Naoreen: PEOPLE’S CHOICE AWARDS 2017: FULL LIST OF WINNERS (ang.). peopleschoice.com. [dostęp 2017-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 114. Marcin Pietrzyk: "Zwierzogród” faworytem nagród Annie (pol.). Filmweb. [dostęp 2016-11-29].
 115. SAG Award Nominations 2017: The Complete List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-12-14].
 116. Patrick Hipes: Art Directors Guild Awards Nominations: ‘Rogue One’, ‘Game Of Thrones’ & More (ang.). Deadline. [dostęp 2017-01-05].
 117. Erik Pedersen: VES Awards: ‘Rogue One’ Leads With 7 Film Noms; ‘Game Of Thrones’ Slays TV Rivals (ang.). Deadline. [dostęp 2017-01-10].
 118. Wesley Copeland: BAFTA 2017 NOMINATIONS ANNOUNCED (ang.). IGN. [dostęp 2017-01-10].
 119. Matt Dolloff: Rogue One & Doctor Strange Nominated In Costume Designers Guild Awards (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-01-12].
 120. Denise Petski: ‘La La Land’, ‘Rogue One’, ‘Hacksaw Ridge’ Among Cinema Audio Society Nominees (ang.). Deadline. [dostęp 2017-01-10].
 121. Oscary: „La La Land” z rekordową liczbą nominacji (pol.). TVN24.pl. [dostęp 2017-01-24].
 122. James Dyer: 2017 Three Empire Awards Nominations Announced (ang.). Empire. [dostęp 2017-02-07].
 123. Andrew Liptak: This year’s Nebula Award nominees are incredibly diverse – read some online (ang.). The Verge. [dostęp 2017-02-20].
 124. Dave McNary: ‘Rogue One,’ ‘Walking Dead’ Lead Saturn Awards Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2017-03-02].
 125. Kimberly Nordyke: Teen Choice Awards: Complete Winners List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-08-13].
 126. Patrick Hipes: Golden Trailer Awards Nominees: Warner Bros & ‘Lego Batman’ Lead Pack (ang.). Deadline. [dostęp 2017-05-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]