Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Shang-Chi
i legenda dziesięciu pierścieni
Shang-Chi
and the Legend of the Ten Rings
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2021

Data premiery

16 sierpnia 2021
3 września 2021 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

132 minuty[1]

Reżyseria

Destin Daniel Cretton

Scenariusz

David Callaham
Destin Daniel Cretton
Andrew Lanham

Główne role

Simu Liu
Awkwafina
Meng’er Zhang
Fala Chen
Florian Munteanu
Benedict Wong
Michelle Yeoh
Ben Kingsley
Tony Leung

Muzyka

Joel P. West

Zdjęcia

Bill Pope

Scenografia

Sue Chan

Kostiumy

Kym Barrett

Montaż

Elísabet Ronaldsdóttir
Nat Sanders
Harry Yoon

Produkcja

Kevin Feige
Jonathan Schwartz

Wytwórnia

Marvel Studios

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

150 000 000 USD

Przychody brutto

432 233 010 USD

Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
A gdyby…?
sezon 1

(2021)
Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
(2021)
Eternals
(2021)
Wydarzenia
WandaVision[2]
(2021)
Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
(2021)
Falcon i Zimowy Żołnierz[2]
(2021)

Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (oryg. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2021 roku, zrealizowany na podstawie serii komiksów o superbohaterze Shang-Chi wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Destin Daniel Cretton na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Davidem Callahamem i Andrew Lanhamem. W tytułową rolę wcielił się Simu Liu, a obok niego w głównych rolach wystąpili: Awkwafina, Meng’er Zhang, Fala Chen, Florian Munteanu, Benedict Wong, Michelle Yeoh, Ben Kingsley i Tony Leung.

W filmie, główny bohater, Shang-Chi musi skonfrontować się ze swoją przeszłością po tym, jak zostaje ponownie wciągnięty do organizacji swojego ojca o nazwie Dziesięć Pierścieni.

Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni wchodzi w skład IV Fazy Filmowego Uniwersum Marvela, jest to dwudziesty piąty film należący do tej franczyzy i stanowi część jej drugiego rozdziału zatytułowanego The Multiverse Saga. Zapowiedziana została również kontynuacja filmu. Światowa premiera filmu Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni miała miejsce 16 sierpnia 2021 roku w Los Angeles. W Polsce zadebiutował on 3 września 2021 roku. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni przy budżecie szacowanym na 150 milionów dolarów zarobił ponad 430 milionów i otrzymał pozytywne oceny od krytyków.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Tysiące lat wcześniej Xu Wenwu natrafia na dziesięć pierścieni, mistyczną broń, która zapewnia mu nieśmiertelność i nadludzką siłę. Wenwu tworzy armię nazwaną Dziesięcioma Pierścieniami, dzięki czemu podbija kolejne królestwa i obala władze na przestrzeni dziejów. W 1996 roku Wenwu, aby pozyskać jeszcze większą moc, postanawia wyruszyć na poszukiwania Ta Lo, wioski, w której podobno mieszkają różne mityczne stworzenia. Po podróży przez magiczny las trafia do wejścia do wioski, które pilnowane jest jej strażniczkę, Ying Li. Wenwu zostaje przez nią pokonany. Oboje zakochują się w sobie, ale mieszkańcy wioski nie zgadzają się na wejście do niej Wenwu ze względu na jego przeszłość, więc Li postanawia odejść z nim. Wenwu i Li pobierają się, a na świat przychodzi im dwójka dzieci, Shang-Chi i Xialing. Wenwu rezygnuje z pierścieni i swojej organizacji, aby być z rodziną. Kiedy Shang-Chi ma 7 lat, Li zostaje zamordowana przez wrogów Wenwu, Iron Gang. Wenwu po raz kolejny sięga po pierścienie, by zmasakrować Iron Gang i wznawia działalność swojej organizacji, a Shang-Chi przechodzi brutalny trening sztuk walki. Kiedy Shang-Chi ma 14 lat, Wenwu wysyła go, by zabił przywódcę Iron Gangu. Po wypełnieniu misji Shang-Chi postanawia uciec do San Francisco, gdzie przyjmuje imię „Shaun”[3].

Współcześnie Shang-Chi pracuje jako parkingowy w hotelu ze swoją najlepszą przyjaciółką Katy. Zostają zaatakowani przez mężczyzn z Dziesięciu Pierścieni, w tym Razor Fista. Zostaje mu ukradziony wisiorek, który dostał od matki. Wenwu anonimowo podaje Shang-Chi lokalizację swojej siostry, Xialing. Obawiając się, że Dziesięć Pierścieni ukradnie również wisiorek Xialing, Shang-Chi postanawia się spotkać z siostrą. Wyjawia swoją przeszłość Katy, która nalega, aby mu pomoc. Odnajdują Xialing w podziemnym klubie walki w Makau, który założyła po ucieczce od Wenwu. Klub zostaje zaatakowany przez Dziesięć Pierścieni. Na miejscu pojawia się Wenwu, a Shang-Chi, Katy i Xialing zostają schwytani i zabrani do siedziby Dziesięciu Pierścieni. Tam Wenwu używa wisiorków do utworzenia drogi do Ta Lo. Wenwu ujawnia, że słyszał, jak Li woła go, mówiąc, że była przetrzymywana w Ta Lo za zapieczętowaną bramą. Deklaruje, że zniszczy wioskę, jeśli jej nie uwolnią. Kiedy jego dzieci i Katy sprzeciwiają się temu postanawia ich uwięzić. Cała trójka spotyka byłego aktora Trevora Slattery’ego, którego Dziesięć Pierścieni uwięziło za podszywanie się pod Wenwu i jego towarzysza Morrisa, mistyczne stworzenie o nazwie hundun, który proponuje doprowadzić ich do Ta Lo[3].

Udaje się im uciec i dotrzeć do Ta Lo, gdzie ostrzegają wioskę o zamiarach Wenwu i spotykają tam Ying Nan, siostrę Li, która opowiada im historię Ta Lo. Tysiące lat temu wioska została zaatakowana przez pochłaniającego duszę Mieszkańca w Ciemności i jego sługusów. Jednak wioskę uratował smok zwany Wielkim Obrońcą, który pomógł zamknąć bramę do świata Mieszkańca w Ciemności. Według Nan, Mieszkaniec w Ciemności wpłynął na Wenwu, aby uwierzył, że Li wciąż żyje, aby otworzył bramę. Shang-Chi, Xialing oraz Katy trenują i przygotowują się na przybycie Wenwu, otrzymują stroje oraz broń wykonaną ze smoczych łusek. Wenwu i Dziesięć Pierścieni pojawiają się w Ta Lo i atakują wioskę, aby Wenwu mógł dostać się do bramy. Shang-Chi walczy z ojcem, ale zostaje pokonany i wrzucony do pobliskiego jeziora. Wenwu zaczyna rozbijać pieczęć za pomocą pierścieni, wskutek czego sługusy Mieszkańca w Ciemności wydostają się i zaczynają atakować ludzi pochłaniając ich dusze. Mieszkańcy wioski i Dziesięć Pierścieni łączą siły, aby z nimi walczyć. Pod wodą Shang-Chi natrafia na Wielkiego Protektora, z którym opuszcza jezioro, aby walczyć ze sługami. Wenwu i Shang-Chi ponownie walczą, a Shang-Chi zwycięża. Mieszkaniec w Ciemności wydostaje się i atakuje Shang-Chi. Wenwu ratuje Shang-Chi, przekazując mu pierścienie, zanim zostaje zabity przez Mieszkańca w Ciemności. Shang-Chi, Wielki Protektor, Xialing i Katy walczą z Mieszkańcem w Ciemności, który ostatecznie zostaje zabity przez Shang-Chi[3].

Shang-Chi i Katy wracają do San Francisco, gdzie zostają zaproszeni przez Wonga do Sanctum Sanctorum. W scenie w trakcie napisów końcowych Wong, Shang-Chi i Katy rozmawiają z Bruce’em Bannerem i Carol Danvers na temat pierścieni i odkrywają, że emitują one tajemniczy sygnał. W scenie po napisach Xialing zostaje nowym liderem Dziesięciu Pierścieni[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[4]
 • Simu Liu jako Xu Shang-Chi / Shaun, utalentowany mistrz sztuk walki, który w młodym wieku został wyszkolony na zabójcę przez swojego ojca Xu Wenwu. Postanawia opuścić organizację „Dziesięć pierścieni” na rzecz normalnego życia w San Francisco jako Shaun[5][6][7]. Jayden Tianyi Zhang zagrał Shang-Chi jako dziecko[8], a Arnold Sun jako nastolatka[7].
 • Awkwafina jako Katy Chen / Ruiwen, przyjaciółka Shang-Chi, która nie zna jego przeszłości[9][6].
 • Meng’er Zhang jako Xu Xialing, córka Wenwu i siostra Shang-Chi, która prowadzi własny klub walk[9][10][7]. Elodie Fong zagrała Xialing jako dziecko, a Harmonie He jako nastolatkę[7].
 • Fala Chen jako Ying Li, żona Wenwu i matka Shang-Chi i Xialing, która była strażniczką Ta Lo[11][9][7].
 • Florian Munteanu jako Razor Fist, mistrz sztuk walki i najemnik ze stalowym ostrzem zamiast ręki, który pracuje dla „Dziesięciu pierścieni”[9][10].
 • Benedict Wong jako Wong, mistrz mistycznych sztuk[12].
 • Michelle Yeoh jako Ying Nan, strażniczka Ta Lo, ciotka Shang-Chi i Xialing[9][7].
 • Ben Kingsley jako Trevor Slattery, aktor zatrudniony do odgrywania fałszywego Mandaryna, który zostaje uprowadzony przez „Dziesięć pierścieni”, gdzie pełni rolę „nadwornego błazna”[13][7].
 • Tony Leung jako Xu Wenwu, ojciec Shang-Chi i Xialing, przywódca organizacji „Dziesięć pierścieni”[5][9][6].

W filmie ponadto występują: Ronny Chieng jako Jon Jon, prawa ręka Xialing i pracownik jej klubu walk[9]; Dallas Liu jako Ruihua Chen, brat Katy; Jodi Long jako pani Chen, matka Katy i Ruihui; Tsai Chin jako Waipo, babcia Katy; Andy Le jako Death Dealer, zabójca, który pracuje dla „Dziesięciu pierścieni”; Zach Cherry jako Klev, pasażer autobusu, który relacjonuje na żywo walkę Shang-Chi oraz Stephanie Hsu i Kunal Dudhekar jako Soo i John, przyjaciele Katy i Shang-Chi[7]. Jade Xu powtarza swoją rolę z filmu Czarna Wdowa jako Helen, jedna z Czarnych Wdów, która bierze udział w nielegalnej walce w klubie[14].

W rolach cameo pojawili się Tim Roth jako głos Abomination[12][15] oraz w scenie w trakcie napisów Mark Ruffalo i Brie Larson jako Bruce Banner i Carol Danvers[7].

Simu Liu
(Xu Shang-Chi)
Awkwafina
(Katy Chen)
Meng’er Zhang
(Xu Xialing)
Fala Chen
(Ying Li)
Florian Munteanu
(Razor Fist)
Benedict Wong
(Wong)
Michelle Yeoh
(Ying Nan)
Ben Kingsley
(Trevor Slattery)
Tony Leung
(Xu Wenwu)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Destin Daniel Cretton, reżyser filmu

W 2018 roku Margaret Loesch, była szefowa Marvel Productions wyjawiła, że w latach osiemdziesiątych Stan Lee prowadził rozmowy na temat ekranizacji historii Shang-Chi z Brandonem Lee[16]. W 2001 roku Stephen Norrington został zatrudniony na stanowisku reżysera filmu The Hands of Shang-Chi[17]. W 2003 roku projekt kontynuowało DreamWorks Pictures, a Norringtona zastąpił Yuen Woo-ping. Nad scenariuszem w tamtym czasie pracował Bruce C. McKenna[18]. W 2004 roku do projektu dołączył Ang Lee, jednak film nie powstał, a prawa do ekranizacji powróciły do Marvela[17]. We wrześniu 2005 roku Avi Arad ujawnił, że film jest jednym z planowanych projektów realizowanych przez nowo powstałe Marvel Studios. Za dystrybucję miało odpowiadać Paramount Pictures[19].

W grudniu 2018 roku Marvel Studios przyśpieszyło z produkcją filmu. Do napisania scenariusza został zatrudniony David Callaham[20]. W marcu 2019 roku Destin Daniel Cretton objął stanowisko reżysera. Wśród kandydatów znaleźli się między innymi: Deborah Chow, Justin Tipping i Alan Yang[21]. Szef Marvel Studios, Kevin Feige, zapowiedział film Shang-Chi and the Legend of Ten Rings w lipcu 2019 roku podczas panelu studia na San Diego Comic-Conie. Początkowo amerykańska data premiery została zapowiedziana na luty 2021 roku[5], jednak wskutek pandemii COVID-19 została ona przesunięta na lipiec tego samego roku[22], a później na wrzesień[23]. W kwietniu 2021 roku ujawniono, że Jonathan Schwartz jest drugim producentem filmu[6] oraz że Cretton i Andrew Lanham również pracowali nad scenariuszem[24]. W lipcu 2022 roku wyjawiono, że film będzie wchodził w skład The Multiverse Saga[25].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2019 roku ujawniono, że Simu Liu zagra tytułową rolę. Aktor brał udział w castingach tydzień przed konwentem, a umowę ze studiem podpisał kilka dni przed. Poinformowano wtedy również, że w obsadzie znaleźli się Tony Leung jako Mandaryn oraz Awkwafina[5]. W styczniu 2020 roku Michelle Yeoh rozpoczęła negocjacje ze studiem[26]. W kwietniu do obsady dołączył Ronny Chieng[27], a miesiąc później Fala Chen jako Leiko Wu[11]. W sierpniu potwierdzono udział Yeoh w filmie[28]. W grudniu poinformowano, że Chen zagra jednak Jiang Li, Yeoh zagra Jiang Nan, a Chieng wcieli się Jona Jona. Ujawniono również, że w filmie wystąpią Meng’er Zhang jako Xialing i Florian Munteanu jako Razor Fist[9].

W marcu 2021 roku ujawniono, że Dallas Liu zagra w filmie[29].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lutym 2020 roku[30] w Sydney w Fox Studios Australia[31] pod roboczym tytułem Steamboat[32]. Odpowiadał za nie Bill Pope[33]. 13 marca produkcja została wstrzymana wskutek pandemii COVID-19[34]. Zdjęcia zostały wznowione w sierpniu tego samego roku[35][28]. W październiku produkcja przeniosła się do San Francisco[36]. Zdjęcia były kręcone również w Los Angeles[37]. Prace na planie zakończyły się 24 października[38]. Scenografię przygotowała Sue Chan[39], a nad kostiumami pracowała Kym Barrett[40].

Montażem zajęli się Elísabet Ronaldsdóttir, Nat Sanders[41] i Harry Yoon[42]. Efekty specjale zostały stworzone przez studia produkcyjne: Trixter, Digital Domain, Scanline VFX, Weta Digital, Method Studios, Rising Sun Pictures, Luma Pictures, Rodeo FX i Fin Design + Effects, a odpowiadał za nie Christopher Townsend[43].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2021 roku poinformowano, że Joel P. West skomponuje muzykę do filmu. W tym samym miesiącu rozpoczęto nagrania ścieżki dźwiękowej w Abbey Road Studios w Londynie[44]. Album z muzyką Westa, Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings Original Score, został wydany 1 września 2021 roku przez Hollywood Records[45]. Przed premierą filmu, od 10 do 20 sierpnia, wydano cztery single go promujące: „Lazy Susan” (21 Savage, Rich Brian)[46], „Every Summertime” (Niki)[47], „Run It” (DJ Snake, Rick Ross, Rich Brian)[48] i „In the Dark” (Swae Lee)[49]. Zostały one wydane 3 września tego samego roku na albumie Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings: The Album[50].

2021Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings Original Score
Nr Tytuł utworu AutorDługość
1.„Xu Shang-Chi”J.P. West2:55
2.„Your Father”J.P. West3:13
3.„The Bamboo Spring”J.P. West3:18
4.„Your Mother”J.P. West2:05
5.„Training”J.P. West1:55
6.„Brother and Sister”J.P. West1:38
7.„Three Days”J.P. West1:24
8.„Don’t Look Down”J.P. West4:09
9.„Revenge”J.P. West1:35
10.„My Son is Home”J.P. West2:19
11.„Zhe Zhi”J.P. West2:55
12.„Together Soon”J.P. West1:14
13.„Stay in the Pocket”J.P. West1:45
14.„The Waterfall”J.P. West2:28
15.„Ancestors”J.P. West4:12
16.„Who You Are”J.P. West2:39
17.„A Blood Debt”J.P. West6:16
18.„Grief”J.P. West2:06
19.„Is This What You Wanted?”J.P. West3:17
20.„The Deep”J.P. West2:35
21.„Inheritance”J.P. West4:29
22.„I Won’t Leave You Again”J.P. West4:13
23.„The Light and the Dark”J.P. West1:46
24.„Qingming Jie”J.P. West2:17
25.„Family”J.P. West1:36
1:08:19
2021Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings: The Album
Nr Tytuł utworu WykonawcaAutorDługość
1.„Always Rising”Niki, Rich Brian, Warren HueB. Imanuel, C. Balmoris, D. Krieger, D. Tannenbaum, N. Zefanya, T. Mehlenbacher, W. Hue3:04
2.„Diamonds + and Pearls”DPR Live, DPR Ian, peaceC. Balmoris, D. Krieger, D.Tannenbaum, G. Augé, X. de Rosnay, S. Miyashiro, S. Gainsbourg, T.Mehlenbacher3:39
3.„In the Dark”Swae Lee, Jhené AikoC. Lang, J. Aiko, K. Brown, L. Bell, T. Halm, W. Weiss2:41
4.„Lazy Susan”21 Savage, Rich Brian, Warren Hue, MaSiWeiA. Bailey, A. Agustiano, B. Imanue, R. Chahayed, S.B. Abraham-Joseph, S. Ma, T. Dexter, W. Hue, W. Singerman4:39
5.„Nomad”Zion.T, Gen HoshinoD. Chung, G. Hoshino, J. Latham, Vince, Zion T, Kush3:24
6.„Fire in the Sky”Anderson .PaakA. Benveniste, B.P. Anderson, B. Mars, R. Chahayed, S. Tzu, T. Dexter, W. Singerman3:21
7.„Lose Control”JJ LinC. Balmoris, D. Tannenbaum, M. Feder, P. Gonazales, S. Miyashiro, S. Gherman, T. Mehlenbacher4:14
8.„Every Summertime”NikiJ. Ray, N. Zefanya3:35
9.„Never Gonna Come Down”Mark Tuan, BibiC. Miles, L. Hughes, N. Audino, T.W. Warbrick, W. Hue3:23
10.„Foolish”Rich Brian, Warren Hue, Guapdad 4000B. Imanuel, C. Miles, C. Balmoris, D. Krieger, D. Tannenbaum, A. Hayes, T. Mehlenbacher, W. Hue2:57
11.„Clocked Out!”Audrey Nuna, NikiA. Nuna, J. Reeves, J. Yip, N. Zefanya, R. C. McCullough II, R. Romulus3:10
12.„Act Up”Rich Brian, EarthGangA. Grant, B. Bones, B. Imauel, D. Krieger, D. Tannenbaum, M. Feder, Olu Fann, S. Gherman, T. Mehlenbacher, WowGr83:18
13.„Baba Says”Adawa, Shayiting ELA. Wa, C. Miles, J. Odegard, S. Yi Ting, W. Hue4:23
14.„Run It”DJ Snake, Rick Ross, Rich BrianB. Imanuel, C. Dold, W. Grigahcine, R. Ross, Sim2:43
15.„Swan Song”Saweetie, NikiD. Harper, J. Ray, N. Zefanya2:47
16.„War With Heaven”KeshiA. Grant, J. Ray, P. Smith, T. Dexter, T. Fuller, W. Singerman3:13
17.„Hot Soup”88rising, Simu LiuC. Balmoris, D. Krieger, D. Tannenbaum, S. Miyashiro, T. Mehlenbacher3:07
18.„Warriors”Warren Hue, SeoriA. Grant, C. Balmoris, DJ Dahi, D. Krieger, D. Tannebaum, I. DeBoni, M. Feder, M. Mule, P. Gonzales, S. Gherman, T. Mehlenbacher, T. Fuller, W. Hue3:59
1:01:37

Promocja[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2019 roku Destin Daniel Cretton i Simu Liu pojawili się na panelu Marvel Studios podczas San Diego Comic-Conu[5]. 19 kwietnia 2021 roku ukazał się pierwszy zwiastun filmu[24], a 25 czerwca 2021 drugi[51]. W połowie sierpnia Ron Han rozpoczął kampanię na GoFundMe, aby zebrać pieniądze dla dzieci pochodzenia azjatyckiego w San Gabriel Valley, aby mogły zobaczyć Shang-Chi i legendę dziesięciu pierścieni. Zapoczątkował również „Shang-Chi challenge”, którego celem było zmotywowanie innych lokalnych społeczności do podobnych działań. Wyzwanie zostało zainspirowane podobnym stworzonym dla Czarnej Pantery[52][53]. 1 września na Disney+ pojawił się odcinek serialu dokumentalnego Legendy Marvela przypominający historię organizacji „Dziesięć Pierścieni” w MCU[54]. Od 3 września postacie Shang-Chi i Death Dealera pojawiły się w atrakcji Avengers Campus w Disneylandzie[55].

Partnerami promocyjnymi filmu były firmy: Sanzo, Microsoft, BMW, Visa, Virgin Plus, Gruppo TIM, Mikron Group i BGF[56].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni miała miejsce 16 sierpnia 2021 roku w Los Angeles. W wydarzeniu tym uczestniczyła obsada i ekipa produkcyjna filmu oraz zaproszeni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[57]. 25 sierpnia film został zaprezentowany podczas CinemaConu[58].

Dla szerszej publiczności film zadebiutował 1 września w Belgii, Szwecji, Francji, Irlandii, Korei Południowej i we Włoszech. Następnego dnia, 2 września, pojawił się w Argentynie, Australii, Czechach, Słowacji, Rosji, Niemczech, Singapurze, Brazylii, Meksyku, Portugalii, Nowej Zelandii oraz na Węgrzech[59]. 3 września zadebiutował w Stanach Zjednoczonych[23], Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Japonii, Indiach, Finlandii, Hiszpanii[59] i w Polsce[60].

Początkowo amerykańska premiera zaplanowana na 12 lutego tego samego roku[5], jednak wskutek pandemii COVID-19 studio zdecydowało się ją przesunąć trzykrotnie, początkowo na maj[61], później na 9 lipca[22], a następnie 3 września[23].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni, przy budżecie szacowanym na 150 milionów dolarów[62], zarobił w weekend otwarcia ponad 127 milionów dolarów, z czego ponad 75 milionów pochodzi z kin w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie[63]. Film uzyskał również rekordowy wynik otwarcia w Stanach Zjednoczonych w trakcie czterodniowego weekendu ze świętem pracy, wynoszący ponad 94 milionów dolarów. Film pokonał wcześniejszego rekordzistę, Halloween z 2007 roku, który zgromadził 30,6 miliona[56]. Po dwóch tygodniach film zarobił w sumie ponad 257 miliona dolarów[59]. Po czterech weekendach w kinach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film został najlepiej zarabiającym filmem w czasie pandemii z wynikiem ponad 196 milionów dolarów[64]. W sumie film zarobił na świecie ponad 432 miliony dolarów, z czego prawie 225 milionów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz ponad 2 miliony w Polsce[59].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 91% z 323 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,5/10[65]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 52 recenzji wyniosła 71 punktów na 100[66]. Natomiast według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[56].

Peter Debruge z „Variety” zachwalał efekty specjalne i stwierdził, że film „poszerza spektrum reprezentacji marki, oferując odbiorcom pochodzenia azjatyckiego rodzaj wzmocnienia, do którego Czarna Pantera utorowała drogę kilka lat temu”[67]. Laura Sirikul z „Empire Magazine” napisała, że „dzięki zabawnym i ujmującym momentom w pięknie zaaranżowanych sekwencjach akcji, Shang-Chi świetnie sprawdza się jako opowieść o rodzinie i o tym, jak można ją wypaczać żałobą. Simu Liu, Awkwafina i Tony Leung ożywiają wieloaspektowe postacie i pomimo problemów z tempem, stanowią niezwykle zabawny krok we właściwym kierunku dla reprezentacji azjatyckiej”[68]. Angie Han z „The Hollywood Reporter” oceniła, że w Shang-Chi i legendzie dziesięciu pierścieni nie „połączyły się” sztuki walki, elementy fantasy i eksploracja kultury chińskiej i azjatycko-amerykańskiej „tak gładko, jak powinny”, uczyniono z niego film o superbohaterach, który stał się „wystarczająco świeży i zabawny, by być wart obejrzenia”[69]. K. Austin Collins z „Rolling Stone” napisał, że „sukces Shang-chi i legendy dziesięciu pierścieni, wyreżyserowanego przez niezależnego reżysera Destina Daniela Crettona, polega na tym, że udaje mu się zrobić wszystko, czego się od niego oczekuje... I robi to wszystko na tyle sprawnie i skutecznie, że rzeczywiście spędzamy większość czasu, obserwując ludzi walczących na zboczach drapaczy chmur, w podziemnych klubach walki, w transporcie publicznym San Francisco i gdzie indziej. To dobry film”[70].

Gabriel Krawczyk z Filmweb stwierdził, że „jeśli przy tak mocnych charakterach i, przyznaję z bólem, nieraz zaburzających dramaturgię nadliczbowych, choć koniecznych, retrospekcjach sama tytułowa kreacja blaknie, podróż odkrywającego siebie bohatera uzasadnia taki stan rzeczy i budzi apetyt na więcej w sequelu. Bogiem a prawdą, gotów byłbym zaryzykować tezę, że Shang-Chi dostaje od Marvela najlepsze wejście do uniwersum: nie wyważa drzwi, lecz z gracją przez nie przeskakuje. Witamy i już prosimy o więcej!”[71] Dawid Muszyński z NaEkranie.pl napisał: „byłem bardzo pozytywnie zaskoczony choreografią walk i tym, jak zostały one zrealizowane. Ogląda się to bardzo przyjemnie. Jeśli miałbym te sekwencje do czegoś porównać, to chyba do serialu Wojownik. A to moim zdaniem bardzo wysoka półka realizacyjna w obecnym kinie i telewizji. Niestety, jak to u Marvela bywa, finał musiał zostać zdominowany przez CGI i ta cała zapierająca dech w piersiach walka gdzieś się ulotniła. Widać, że ta ekipa źle się czuje, jak nie wyda kilkunastu milionów dolarów na efekty specjalne”[72]. Wojtek Smoła z IGN Polska ocenił, że „Shang-chi i legenda dziesięciu pierścieni stanowi bardzo udaną genezę nowego bohatera Marvela. Heros grany przez Simu Liu, to idealny dodatek do tego bogatego uniwersum. Dzieło Destina Daniela Crettona posiada wiele scen akcji, a sam finał jest naprawdę widowiskowy i satysfakcjonujący”[73].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2021 Hollywood Music in Media Awards Najlepsza ścieżka dźwiękowa dla filmu fantastyczno-naukowego / fantasy Joel P. West Nominacja [74]
People’s Choice Awards Ulubiony film Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [75][76]
Ulubiony film akcji Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Wygrana
Ulubiony aktor filmowy Simu Liu Nominacja
Ulubiona aktorka filmowa Awkwafina Nominacja
Ulubiona gwiazda kina akcji Simu Liu Wygrana
Asian American Awards Najlepsza reżyseria Destin Daniel Cretton Wygrana [77]
Przełomowy występ w filmie Simu Liu Wygrana
Vanguard Award Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Wygrana
Las Vegas Film Critics Society Awards Najlepszy film akcji Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [78]
Najlepszy film rodzinny Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
St. Louis Film Critics Association Awards Najlepszy film akcji Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Wygrana [79]
Florida Film Critics Circle Awards Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [80]
Portland Critics Association Awards Najlepsza praca kaskaderów Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [81]
Utah Film Critics Association Awards Nagroda specjalna za występ w filmie fantasy, fantastycznonaukowym lub horrorze Tony Leung Wygrana [82]
2022 San Diego Film Critics Society Awards Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [83]
Hawaii Film Critics Society Awards Najlepsza adaptacja komiksu Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [84]
Najlepsza reżyseria Destin Daniel Cretton Nominacja
Najlepsza praca kaskaderów Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
Najlepszy dźwięk Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
North Carolina Film Critics Association Awards Najlepsza praca kaskaderów Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Wygrana [85]
Houston Film Critics Society Awards Najlepsza praca kaskaderów Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [86]
Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
Austin Film Critics Association Awards Najlepsza praca kaskaderów Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [87]
Phoenix Film Critics Society Awards Najlepszy film fantastycznonaukowy Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [88]
Seattle Film Critics Society Awards Najlepszy złoczyńca Tony Leung Nominacja [89]
Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
Najlepsza choreografia akcji Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
North Dakota Film Society Awards Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [90]
Denver Film Critics Society Awards Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [91]
Online Film Critics Society Awards Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [92]
Annie Awards Najlepsza animacja postaci w filmie aktorskim Karl Rapley, Sebastian Trujillo, Richard John Moore, Merlin Bela Wassilij Maertz, Pascal Raimbault Wygrana [93]
Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych Najlepszy zespół kaskaderski w filmie Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [94]
Hollywood Critics Association Film Awards Najlepszy film akcji Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [95]
Najlepsze efekty specjalne Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker, Dan Oliver Nominacja
Najlepsza praca kaskaderów Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja
Gold Derby Film Awards Najlepsze efekty specjalne Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Walker, Dan Oliver Nominacja [96]
Nagrody Amerykańskiej Gildii Kostiumologów Najlepsze kostiumy w filmie fantastycznonaukowym / fantasy Kym Barrett Nominacja [97]
VES Awards Najlepsze efekty specjalne w fotorealistycznym filmie aktorskim Christopher Townsend, Damien Carr, Joe Farrell, Sean Walker, Dan Oliver Nominacja [98]
Najlepsze wirtualne zdjęcia Sebastian Trujillo, Louis-Daniel Poulin, Nathan Abbot, Shannon Justison Nominacja
Najlepsze symulacje w fotorealistycznym filmie aktorskim Simone Riginelli, Claude Schitter, Teck Chee Koi, Arthur Graff Nominacja
Najlepsza kompozycja i światło w filmie aktorskim Jeremie Maheu, Mathieu Dupuis, Karthic Ramesh, Jiri Kilevnik Nominacja
Critics’ Choice Movie Awards Najlepsze efekty specjalne Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [99]
Satellite Awards Najlepsze efekty specjalne Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker, Dan Oliver Nominacja [100]
Nagroda Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker, Dan Oliver Nominacja [101]
Critics Choice Super Awards Najlepszy film superbohaterski Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [102]
Najlepszy aktor w filmie superbohaterskim Simu Liu Nominacja
Tony Leung Nominacja
Najlepsza aktorka w filmie superbohaterskim Michelle Yeoh Nominacja
Najlepszy czarny charakter w filmie Tony Leung Nominacja
Saturn Awards Najlepszy film superbohaterski Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni Nominacja [103]
Najlepszy aktor Simu Liu Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowa Awkwafina Nominacja
Najlepsza muzyka Joel P. West Nominacja
Najlepsza scenografia Sue Chan Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker, Dan Oliver Nominacja

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2021 roku ujawniono, że przygotowywana jest kontynuacja filmu oraz że Destin Daniel Cretton powróci na stanowisko reżysera i scenarzysty[104].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Shang-chi And The Legend Of The Ten Rings. British Board of Film Classification. [dostęp 2021-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-03)]. (ang.).
 2. a b New MCU Timelines Arrive on Disney+. marvel.com, 2024-02-08. [dostęp 2024-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-11)]. (ang.).
 3. a b c d Destin Daniel Cretton, Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni, Walt Disney Studios Motion Pictures.
 4. Kuba Gronek: “Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni”: Obsada polskiego dubbingu. Wsyncu.pl. [dostęp 2021-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-03)]. (pol.).
 5. a b c d e f Aaron Couch: Marvel Unveils Post-'Endgame’ Slate with ‘Eternals’, ‘Shang-Chi’ and Multiple Sequels. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 6. a b c d Devan Coggan: Simu Liu suits up in first look at Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Entertainment Weekly. [dostęp 2021-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-22)]. (ang.).
 7. a b c d e f g h i Mitch Brook: Shang-Chi Cast & Character Guide: All New & Returning MCU Actors. Screen Rant. [dostęp 2021-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-03)]. (ang.).
 8. Brent Furdyk: Marvel Drops Stunning New Trailer, Photos For ‘Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings’. Entertainment Tonight. [dostęp 2021-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-30)]. (ang.).
 9. a b c d e f g h Rachel Paige: ‘Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings’ Reveals Additional Cast. marvel.com. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-11)]. (ang.).
 10. a b Mike Bloom: Who’s Who in Marvel’s Shang-Chi Teaser Trailer. CBR.com. [dostęp 2021-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-23)]. (ang.).
 11. a b Toh Ziyi: Hongkong Actress Fala Chen Is Reportedly Joining The Cast Of Marvel’s Shang-Chi. Today. [dostęp 2020-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-23)]. (ang.).
 12. a b Ross Bonaime: New ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’ Trailer Gives a Closer Look at Tony Leung As the Real Mandarin. Collider. [dostęp 2021-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-03)]. (ang.).
 13. John Boone‍: Sir Ben Kingsley Confirms His MCU Return in 'Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings'. Entertainment Tonight. [dostęp 2021-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-23)]. (ang.).
 14. Cameron Bonomolo: Marvel’s Shang-Chi Clip Reveals a Black Widow Cameo. Comic Book. [dostęp 2021-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-04)]. (ang.).
 15. Erik Davis: ‘Shang-Chi’ Director Destin Daniel Cretton reveals new details about Marvel’s next big historic action movie. Fandango. [dostęp 2021-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-16)]. (ang.).
 16. Eric Francisco: Stan Lee Tried to Make a Shang-Chi Movie Starring Bruce Lee’s Son. Inverse. [dostęp 2018-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-13)]. (ang.).
 17. a b Andrew Craig: 15 Abandoned Marvel Movie/TV Projects That We Never Got To See. Screen Rant. [dostęp 2018-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-07)]. (ang.).
 18. Sarah Baisley: Marvel Puts Shang Chi In DreamWorks' Hands. Animation World Network. [dostęp 2003-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-07)]. (ang.).
 19. Marvel Making Movies. IGN. [dostęp 2005-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-05)]. (ang.).
 20. Mike Fleming Jr: ‘Shang-Chi’ Marvel’s First Asian Film Superhero Franchise; Dave Callaham Scripting, Search On For Director Of Asian Descent. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 21. Aaron Couch, Borys Kit: Marvel’s ‘Shang-Chi’ Sets Director Destin Daniel Cretton. The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 22. a b Umberto Gonzalez, Brian Welk: Disney Pushes ‘Black Widow’ Back to 2021. The Wrap. [dostęp 2020-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-23)]. (ang.).
 23. a b c Rebecca Rubin: ‘Black Widow,’ ‘Cruella’ to Debut on Disney Plus and in Theaters as Disney Shifts Dates for Seven Films. Variety. [dostęp 2021-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-23)]. (ang.).
 24. a b Rachel Paige: ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’: Watch the New Teaser Trailer Now. marvel.com. [dostęp 2021-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-22)]. (ang.).
 25. Aaron Couch, Borys Kit: Marvel’s Kevin Feige Unveils Phase 5 Plans, New ‘Avengers’ Movies at Comic-Con. The Hollywood Reporter. [dostęp 2022-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)]. (ang.).
 26. Brandon Davis: Michelle Yeoh In Talks For Marvel’s Shang-Chi. Comic Book. [dostęp 2020-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 27. Jacob Fisher: Ronny Chieng Joins ‘Shang-Chi and the Legend Of The Ten Rings’ (EXCLUSIVE). Discussing Film. [dostęp 2020-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-21)]. (ang.).
 28. a b Patrick Frater: Australia Launches Insurance-Replacement Fund to Restart Film, TV Production. Variety. [dostęp 2020-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 29. Dino-Ray Ramos: ‘Pen15’s Dallas Liu To Appear In Marvel’s ‘Shang-Chi And The Legend of the Ten Rings’. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-13)]. (ang.).
 30. Anthony D’Alessandro: ‘Shang-Chi’ Director Destin Daniel Cretton Tests Negative For Coronavirus, Says “Social Distancing Is An Act Of Love…For Every Person”. Deadline Hollywood. [dostęp 2020-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-13)]. (ang.).
 31. Garry Maddox: Marvel’s first Asian superhero movie tipped to shoot in Sydney. The Sydney Morning Herald. [dostęp 2019-04-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)]. (ang.).
 32. Christopher Fiduccia: Shang-Chi and The Ten Rings Gets a Working Title. Screen Rant. [dostęp 2019-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-29)]. (ang.).
 33. Matt Goldberg: ‘Shang-Chi’ Director Destin Daniel Cretton on His Vision for the New Marvel Film. Collider. [dostęp 2019-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-01)]. (ang.).
 34. Justin Kroll: Disney Halts Production on Most Live-Action Films Including ‘The Last Duel’. Variety. [dostęp 2020-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-13)]. (ang.).
 35. Douglas Laman: Shang-Chi: News Chopper Captures Clear Look of MCU Film’s Asian Set. CBR.com. [dostęp 2020-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-02)]. (ang.).
 36. Carly Graf: Marvel Superhero film now shooting in San Francisco. San Francisco Examiner. [dostęp 2020-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)]. (ang.).
 37. Kofi Outlaw: Marvel’s Shang-Chi Production Start Date and Project Synopsis Revealed. Comic Book. [dostęp 2019-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-27)]. (ang.).
 38. Adam Bernhardt: Shang-Chi Wraps Principal Photography. Comic Book. [dostęp 2020-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-02)]. (ang.).
 39. Adam Bernhardt: Marvel’s Shang-Chi Reportedly Gets a Production Designer. Comic Book. [dostęp 2019-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-14)]. (ang.).
 40. Adam Bernhardt: Shang-Chi Reportedly Nabs Aquaman Costume Designer Kym Barrett. Comic Book. [dostęp 2019-07-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-04)]. (ang.).
 41. Exclusive: Nat Sanders & Elísabet Ronaldsdóttir Named Co-Editors On Marvel’s Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Black Film. [dostęp 2019-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 42. Mun Kang: Editor Harry Yoon on the Authentic Editing and Connection of Minari. Below the Line. [dostęp 2021-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-22)]. (ang.).
 43. Vincent Frei: Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Art of VFX. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-30)]. (ang.).
 44. Joel P West Scoring Marvel’s ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’. Film Music Reporter. [dostęp 2021-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-28)]. (ang.).
 45. ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’ Score Album Details. Film Music Reporter. [dostęp 2021-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-03)]. (ang.).
 46. Kofi Outlaw: Marvel’s Shang-Chi Reveals Soundtrack Single "Lazy Susan" With 21 Savage and 88Rising. Comic Book. [dostęp 2021-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-10)]. (ang.).
 47. Aaron Perine: Marvel’s Shang-Chi: Listen to First Singles From Legend of the Ten Rings Soundtrack. Comic Book. [dostęp 2021-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-25)]. (ang.).
 48. Rachel Paige: A New Marvel Hero Rises In Latest ‘Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings’ Spot. marvel.com. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-13)]. (ang.).
 49. Fnr Tigg: Swae Lee and Jhene Aiko Drop New Track “In The Dark”. Complex. [dostęp 2021-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-28)]. (ang.).
 50. Christine Dinh: 'Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings: The Album' Drops September 3. marvel.com. [dostęp 2021-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-08)]. (ang.).
 51. ‘Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings’: Watch the New Trailer Now. [dostęp 2021-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-25)]. (ang.).
 52. Richard Fink: Shang-Chi Director Supports Fundraiser to Help Kids See His MCU Movie. Screen Rant. [dostęp 2021-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-30)]. (ang.).
 53. Rebecca Sun: Gold House Teams With GoFundMe to Fund ‘Shang-Chi’ Private Screenings. The Hollywood Reporter. [dostęp 2021-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-30)]. (ang.).
 54. Marvel Studios: Legends – The Ten Rings. The Futon Critic. [dostęp 2021-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 55. Rachel Paige: Shang-Chi and Death Dealer Arrive at Avengers Campus at Disney California Adventure Park. marvel.com. [dostęp 2021-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-08)]. (ang.).
 56. a b c Anthony D’Alessandro: ‘Shang-Chi’ To The Moon: Marvel Asian American Superhero Movie Wraps Labor Day Weekend With Record $94M+ & Best Monday During Pandemic. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 57. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings Premiere. AverageSocialite. [dostęp 2021-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-16)]. (ang.).
 58. Adam Bernhardt: Shang-Chi: Marvel Screening Movie Week Ahead of Release. Comic Book. [dostęp 2021-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-11)]. (ang.).
 59. a b c d Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Box Office Mojo. [dostęp 2022-01-17]. (ang.).
 60. Filmowe premiery przyspieszone. Co zobaczymy w kinie za tydzień?. Onet.pl. [dostęp 2021-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-15)]. (pol.).
 61. Brian Welk: ‘Black Widow’ Moves to November as Other MCU Films Shift Back to 2021, 2022. The Wrap. [dostęp 2020-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-03)]. (ang.).
 62. Chris Knight: How Canada’s Simu Liu went from low-budget Crimson Defender to Marvel’s Shang-Chi. National Post. [dostęp 2021-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 63. Nancy Tartaglione: ‘Shang-Chi’ Ringing Up $140M Global Bow, Sets Pandemic Record In UK; ‘Free Guy’ Still Capturing China – International Box Office. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-10)]. (ang.).
 64. Anthony D’Alessandro: ‘Shang-Chi’ Is The Highest-Grossing Pic At Pandemic Domestic B.O.; ‘Dear Evan Hansen’ Still Weeping With $7.5M – Sunday Update. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-28)]. (ang.).
 65. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Rotten Tomatoes. [dostęp 2022-01-17]. (ang.).
 66. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Metacritic. [dostęp 2022-01-17]. (ang.).
 67. Peter Debruge: ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’ Review: Marvel Gives Lesser-Known Asian Hero the A-List Treatment. Variety. [dostęp 2021-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-13)]. (ang.).
 68. Laura Sirikul: Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings Review. Empire Magazine. [dostęp 2021-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-12)]. (ang.).
 69. Angie Han: ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’: Film Review. The Hollywood Reporter. [dostęp 2021-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-05)]. (ang.).
 70. K. Austin Collins: ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’: A Fresh Take on the Origin Story Trope. Rolling Stone. [dostęp 2021-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-17)]. (ang.).
 71. Gabriel Krawczyk: Wejście smoka. Filmweb. [dostęp 2021-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-10)]. (pol.).
 72. Dawid Muszyński: Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni - recenzja filmu. NaEkranie.pl. [dostęp 2021-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-25)]. (pol.).
 73. Wojtek Smoła: Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni - Recenzja. IGN Polska. [dostęp 2021-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-04)]. (pol.).
 74. Paul Grein: ‘No Time to Die’ Wins at 2021 Hollywood Music in Media Awards: Full List of Film Music Winners. Billboard. [dostęp 2021-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-10)]. (ang.).
 75. Jemie Lovett: 2021 People’s Choice Awards Nominees Announced: Black Widow, Venom 2 And More. Comic Book. [dostęp 2021-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-27)]. (ang.).
 76. Adam Chitwood: 2021 People’s Choice Awards Winners (Complete List). The Wrap. [dostęp 2021-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-08)]. (ang.).
 77. Alexandra Del Rosario: ‘Shang-Chi’s Simu Liu Talks “Super Power” Of Being “Unapologetically Asian” At Unforgettable Gala; Sandra Oh, John Cho & More Receive Honors. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-12)]. (ang.).
 78. Matt Neglia: The 2021 Las Vegas Film Critics Society (LVFCS) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2021-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-14)]. (ang.).
 79. Matt Neglia: The 2021 St. Louis Film Critics Association (StLFCA) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2021-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-20)]. (ang.).
 80. Matt Neglia: The 2021 Florida Film Critics Circle (FFCC) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2021-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-22)]. (ang.).
 81. Matt Neglia: The 2021 Portland Critics Association (PCA) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2021-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-18)]. (ang.).
 82. Matt Neglia: The 2021 Utah Film Critics Association (UFCA) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2021-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-19)]. (ang.).
 83. Matt Neglia: The 2021 San Diego Film Critics Society (SDFCS) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)]. (ang.).
 84. Matt Neglia: The 2021 Hawaii Film Critics Society (HFCS) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-14)]. (ang.).
 85. Matt Neglia: The 2021 North Carolina Film Critics Association (NCFCA) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-06)]. (ang.).
 86. Matt Neglia: The 2021 Houston Film Critics Society (HFCS) Nominations. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-04)]. (ang.).
 87. Matt Neglia: The 2021 Austin Film Critics Association (AFCA) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-11)]. (ang.).
 88. Matt Neglia: The 2021 Phoenix Film Critics Society (PFCS) Winners. Next Best Picture. [dostęp 2021-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-13)]. (ang.).
 89. Matt Neglia: The 2021 Seattle Film Critics Society (SFCS) Nominations. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-11)]. (ang.).
 90. Matt Neglia: The 2021 North Dakota Film Society (NDFS) Nominations. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)]. (ang.).
 91. Matt Neglia: The 2021 Denver Film Critics Society (DFCS) Nominations. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)]. (ang.).
 92. Matt Neglia: The 2021 Online Film Critics Society (OFCS) Nominations. Next Best Picture. [dostęp 2022-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-19)]. (ang.).
 93. Carolyn Giardina: ‘The Mitchells vs. the Machines’ Wins Big at Annie Awards. The Hollywood Reporter. [dostęp 2022-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-14)]. (ang.).
 94. Brent Lang, Jordan Moreau: SAG Nominations: ‘House of Gucci’ and ‘Power of the Dog’ Score Big; ‘Succession’ and ‘Ted Lasso’ Lead TV. Variety. [dostęp 2022-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)]. (ang.).
 95. Matt Neglia: The 2021 Hollywood Critics Association (HCA) Nominations. Next Best Picture. [dostęp 2021-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-02)]. (ang.).
 96. Daniel Montgomery, Chris Beachum, Marcus James Dixon, Joyce Eng, Christopher Rosen, Paul Sheehan, Denton Davidson: 2022 Gold Derby Film Awards nominations: ‘Dune’ leads with 11; ‘The Power of the Dog,’ ‘West Side Story’ at 10 each. Gold Derby. [dostęp 2022-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-22)]. (ang.).
 97. Patrick Hipes: Costume Designers Guild Awards Nominees Include ‘House Of Gucci’, ‘Cruella’, ‘Zola’. Deadline Hollywood. [dostęp 2022-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)]. (ang.).
 98. Patrick Hipes: VES Awards Nominations Led By ‘Dune’, ‘Encanto’, ‘Loki’. Deadline Hollywood. [dostęp 2022-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)]. (ang.).
 99. Joey Nolfi: West Side Story, Belfast storm Oscar race with 11 Critics Choice Awards nominations each: See the full list. Entertainment Weekly. [dostęp 2021-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-28)]. (ang.).
 100. Jeremy Fuster: ‘Power of the Dog’ and ‘Belfast’ Lead Nominations for IPA Satellite Awards. The Wrap. [dostęp 2021-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-03)]. (ang.).
 101. Kimberly Nordyke, Hilary Lewis: Oscars: Full List of Nominations. The Hollywood Reporter. [dostęp 2022-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-08)]. (ang.).
 102. Pete Hammond: Critics Choice Super Awards Nominations Include ‘Shang-Chi’, ‘Spider-Man’, ‘Midnight Mass’ & ‘Evil’. Deadline Hollywood. [dostęp 2022-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-22)]. (ang.).
 103. Armando Tinoco: Saturn Awards Nominations: ‘The Batman’, ‘Nightmare Alley’, ‘Spider-Man’, ‘Better Call Saul’ Top List. Deadline Hollywood. [dostęp 2022-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-12)]. (ang.).
 104. Anthony D’Alessandro, Nellie Andreeva, Justin Kroll: Destin Daniel Cretton Inks Overall Deal With Marvel Studios & Hulu’s Onyx Collective; Set For Disney+ MCU Series & ‘Shang-Chi’ Sequel. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-06)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]