Kuchnia ukraińska
Kuchnia ukraińska – kuchnia narodowa, charakterystyczna dla Ukrainy.
Charakterystyka
[edytuj | edytuj kod]Podstawą kuchni ukraińskiej są chleby oraz potrawy z mąki i kaszy. Istotną rolę odgrywają także mięso, warzywa i ryby. Chleb, pieczony niegdyś w specjalnych piecach, pełni także funkcje obrzędowe, szczególnie tzw. korowaj.
Często spotyka się potrawy z ciasta, gotowanego we wrzątku – warenyky, z różnymi nadzieniami: twarogiem, ziemniakami, wiśniami. Do tej samej grupy należą sławne i bardzo lubiane pierogi ruskie, wypełnione białym serem (postać słodka, również z dodatkiem rodzynek) lub ziemniakami (postać słona), lub ziemniakami i białym serem jednocześnie. Inny rodzaj pierogów – pielmieni – również znany na Ukrainie, jest prawdopodobnie zapożyczeniem z Rosji[1].
Daniem narodowym jest barszcz ukraiński z burakami, kapustą, warzywami, słoniną oraz znaczącą ilością śmietany. Z innych zup popularne są kapusnjak (kapuśniak) juszka oraz solanka. Z mięs jada się wołowinę, wieprzowinę, baraninę i drób. Ulubioną potrawą narodową jest słonina wieprzowa, występująca w każdej możliwej postaci – słonej, wędzonej, duszonej, słodkiej (desery). Słoninę jada się zwykle z chlebem i musztardą (tradycyjne jej gatunki to Czarcia i Kozacka) lub z ziemniakami; dodaje się (zwykle zasmażaną) do prawie wszystkich potraw słonych (zup i drugich dań), faszeruje się nią inne mięsa w celu otrzymania większej soczystości. Z napojów warto wymienić kwas, czasami podawany z jagodami czy dodatkiem soku brzozowego oraz dziesiątki gatunków win, piw oraz wódek.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Kuchnia ukraińska korzeniami sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Za jeden z kluczowych czynników uważa się na przykład dominujące od wieków uprawy żyta, które do dzisiaj jest niezastąpione w wypieku chlebów. Zdaniem historyków, bardzo istotne były również kulturalne wpływy polskie i białoruskie, a także rosyjskie, tatarskie, tureckie oraz ormiańskie[2].
Typowe dania[3]
[edytuj | edytuj kod]- Barszcz ukraiński
- Solanka
- Wareniki
- kutia
- słonina wieprzowa
- sękacz
- kapuśniak
- chleb korowaj
- bliny
- pielmieni
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ n, Kuchnia Ukraińska [online], Smak Ukraiński [dostęp 2021-05-01] (pol.).
- ↑ Joanna Szubierajska , Kuchnia ukraińska – historia, składniki i dania kuchni ukraińskiej [online], ekologia.pl, 4 listopada 2020 [dostęp 2021-05-01] .
- ↑ Kuchnia ukraińska: charakterystyka i przepisy – Akademia Smaku [online], akademiasmaku.pl [dostęp 2021-05-01] (pol.).