Kuchnia estońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pieczona wieprzowina
Odmiana pyz z nadzieniem mięsnym
Uliczna sprzedaż kiluvõileib w Tallinnie
Estońskie chleby w Tartu
Kohuke – wersja przemysłowa

Kuchnia estońska – narodowa kuchnia Estonii.

Charakterystyka ogólna[edytuj | edytuj kod]

Tradycja[edytuj | edytuj kod]

Kuchnia estońska, z uwagi na położenie kraju w północno-wschodnim rejonie Europy, nad Morzem Bałtyckim, charakteryzuje się pewną skromnością, nie pozbawioną jednak regionalnych specjałów. Wśród używanych produktów dominują dania mięsne, rybne (śledź, okoń, flądra, szprot[1]) oraz mączne, w tym bardzo często spożywany chleb (przede wszystkim żytni oraz gruboziarnisty - pszenny[2]). Warzywa i owoce spożywane są rzadziej, a jeśli już to najczęściej kapusta (zwłaszcza kiszona) i rzepa (od XIX wieku także ziemniaki)[2]. Kuchnia Estonii zbliżona jest do kuchni fińskiej ze znacznymi wpływami kuchni niemieckiej, rosyjskiej[3] i szwedzkiej. Ta ostatnia odcisnęła swe piętno w wiekach XVII i XVIII, kiedy to Estonia była częścią Szwecji, a rosyjska w czasach imperialnych i radzieckich. W kuchni estońskiej bardzo ostrożnie używa się wszelkich ziół i przypraw, a jeśli już to koperku (do śledzi), majeranku (do kaszanki), kminku (do sera białego), a pietruszki i selera do niektórych zup na bazie mięsnej. Z uwagi na rozwiniętą hodowlę krów popularne jest mleko oraz śmietana, w tym śmietanowe sosykastmed. W kuchni estońskiej silnie akcentowane są dania rybne[4]. Słodzenie potraw odbywa się głównie miodemcukier był praktycznie w przeszłości niestosowany[2]. Obfite lasy porastające kraj są ponadto źródłem owoców runa leśnego, grzybów (bardzo popularnych) i dziczyzny[1].

Ziemie Estonii były przez wieki dość ubogie, stąd wiele potraw tamtejszej kuchni jest bardzo prostych i mających przede wszystkimi zaspokoić elementarny głód[5].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Po upadku ZSRR kraj stał się atrakcyjny dla turystyki kulinarnej z uwagi na stosunkowo niskie ceny i rozwijającą się sieć dobrych restauracji. Powstały restauracje innych tradycji kulinarnych, a także łączące kuchnię estońską z obcymi. Rozwinęło się też wysokiej jakości ogrodnictwo i sadownictwo. Do menu włączono nieznane wcześniej składniki lub rzadko stosowane. Licznie powstają małe browary, w tym restauracyjne[1].

Charakterystyczne dania[edytuj | edytuj kod]

Dania główne[edytuj | edytuj kod]

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Desery i słodycze[edytuj | edytuj kod]

Napoje[edytuj | edytuj kod]

W Estonii bardzo popularne jest piwo. Pije się też napój na bazie młodego piwa, zabielany śmietaną i słodzony miodem, pity do kahji – białego sera[2]. Popularne są także likiery, w tym najbardziej znany – Vana Tallinn (dodawany m.in. do kawy i deserów). Bardzo popularne jest mleko, także zsiadłe oraz domowe soki owocowe[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]