Mistrzostwa Polski juniorów do lat 20 w szachach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mistrzostwa Polski juniorów do lat 20 w szachach – turnieje szachowe mające na celu wyłonienie medalistów mistrzostw Polski juniorów w kategorii do 20 lat. Są najstarszymi rozgrywkami szachowymi juniorów w Polsce, pierwsze mistrzostwa w tej grupie wiekowej odbyły się w 1949 r. w Sopocie (juniorki – w 1967 r. w Świeciu). Aż do 1974 r. turnieje do 20 lat były jednymi z cyklu mistrzostw Polski juniorów. W latach 1986–1989 górny wiek uczestników obniżony został do 19 lat (turnieje nosiły wówczas nazwę mistrzostw Polski juniorów starszych), a w 1990 r. rozegrano mistrzostwa zarówno w kategorii do 19, jak i 20 lat. W 1955 r. mistrzostwa nie odbyły się, nie są również rozgrywane od 2009 roku.

Oprócz rywalizacji o medale, zawodnicy walczą również o zdobycie kwalifikacji do najwyższych rangą mistrzostw świata juniorów do 20 lat. W latach 1949–1956 oraz od 1990 r. turnieje rozgrywano systemem kołowym (najczęściej w osadzie 12-osobowej), a w pozostałych edycjach – systemem szwajcarskim z udziałem od kilkunastu do kilkudziesięciu uczestników (najwyższa frekwencja: 95 zawodników w 1980 r.).

Medaliści mistrzostw Polski juniorów do 20 lat[edytuj | edytuj kod]

Lp Rok Miasto Juniorzy Miasto Juniorki
1 1949 Sopot
  1. Jerzy Panasewicz (1-2)
  2. Andrzej Zuber (1-2)
  3. Zygfryd Kloze
2 1950 Iwonicz-Zdrój
  1. Janusz Szukszta
  2. Stefan Witkowski
  3. Romuald Grąbczewski
3 1951 Zakopane
  1. Lucjan Wojtan
  2. Roman Dworzyński
  3. Wojciech Święcicki
4 1952 Kielce
  1. Witold Balcerowski
  2. Ryszard Gąsiorowski
  3. Jerzy Dybała
5 1953 Szczecin
  1. Andrzej Sydor
  2. Wiesław Czerniaków
  3. Eugeniusz Riedel
6 1954 Szczawnica
  1. Henryk Ciesielski
  2. Jan Łachut
  3. Zdzisław Marciniak
1955 nie rozegrano
7 1956 Zakopane
  1. Konrad Karwecki
  2. Zbigniew Cylwik
  3. Stanisław Dymus
8 1957 Kielce
  1. Zbigniew Węglowski
  2. Włodzimierz Schmidt
  3. Stanisław Porębski
9 1958 Kraków
  1. Jacek Bednarski
  2. Jan Łachut
  3. Stanisław Porębski
10 1959 Wrocław
  1. Włodzimierz Schmidt
  2. Marek Karpiński
  3. Bogdan Olejarczyk
11 1960 Piotrków Tryb.
  1. Włodzimierz Schmidt
  2. Marek Karpiński
  3. Stanisław Porębski
12 1961 Olsztyn
  1. Czesław Jędrzejek
  2. Władysław Schinzel
  3. Tadeusz Lipski
13 1962 Koszalin
  1. Czesław Jędrzejek
  2. Kazimierz Marcinkowski
  3. Marian Kwieciński
14 1963 Legnica
  1. Czesław Jędrzejek
  2. Eugeniusz Półtorak
  3. Jerzy Jakubiec
15 1964 Ełk
  1. Czesław Jędrzejek
  2. Krzysztof Pytel
  3. Michał Fabianowski
16 1965 Goleszów
  1. Jerzy Lewi
  2. Krzysztof Pytel
  3. Eugeniusz Ledwoń
17 1966 Polanica-Zdrój
  1. Jerzy Lewi
  2. Kazimierz Steczkowski
  3. Julian Gralka
18 1967 Wisła
  1. Jerzy Lewi
  2. Andrzej Łuczak
  3. Jerzy Konikowski
Świecie
  1. Lidia Fentzel
  2. Irena Lombisani
  3. H.Malicka
19 1968 Nowa Huta
  1. Jerzy Lewi
  2. Jerzy Pokojowczyk
  3. Konstanty Kaiszauri
Bydgoszcz
  1. Irena Lombisani
  2. Irena Kasprzyk
  3. Krystyna Cichecka
20 1969 Białystok
  1. Zbigniew Nagrocki
  2. Jerzy Pokojowczyk
  3. Jacek Bielczyk
Grudziądz
  1. Lidia Fentzel
  2. Krystyna Cichecka
  3. Sylwia Grzegorzek
21 1970 Katowice
  1. Sławomir Wach
  2. Andrzej Maciejewski
  3. Aleksander Sznapik
Wisła
  1. Grażyna Szmacińska
  2. Sylwia Grzegorzek
  3. Barbara Kurzok
22 1971 Zielona Góra
  1. Jacek Bielczyk
  2. Jerzy Kubień
  3. Zbigniew Szymczak
Szamotuły
  1. Grażyna Szmacińska
  2. Kamila Dembecka
  3. Grażyna Kińczyk
23 1972 Bydgoszcz
  1. Jacek Bielczyk
  2. Wojciech Ehrenfeucht
  3. Sławomir Wach
Szamotuły
  1. Kamila Dembecka
  2. Iwona Świecik
  3. Bożena Sikora
24 1973 Mielec
  1. Adam Kuligowski
  2. Jacek Bielczyk
  3. Jacek Mardarowicz
Kielce
  1. Hanna Grabczyńska
  2. Bożena Sikora
  3. Elżbieta Jakubiak
25 1974 Grudziądz
  1. Franciszek Borkowski
  2. Zbigniew Księski
  3. Zenon Chojnicki
Polanica-Zdrój
  1. Zofia Ciechocińska
  2. Grażyna Pietras
  3. Iwona Jezierska
26 1975 Rzeszów
  1. Marian Twardoń
  2. Bogusław Borysiak
  3. Zenon Chojnicki
Polanica-Zdrój
  1. Bożena Sikora
  2. Iwona Świecik
  3. Zofia Ciechocińska
27 1976 Opole
  1. Marian Twardoń
  2. Cezary Balicki
  3. Zbigniew Szczerek
Toruń
  1. Iwona Świecik
  2. Iwona Jezierska
  3. Elżbieta Janocha
28 1977 Bolesławiec
  1. Krzysztof Pańczyk
  2. Paweł Stempin
  3. Marian Twardoń
Bydgoszcz
  1. Irena Dworaczek
  2. Agnieszka Brustman
  3. Alicja Pietruńko
29 1978 Bolesławiec
  1. Marek Hawełko
  2. Cezary Balicki
  3. Roman Tomaszewski
Paszkówka
  1. Barbara Szumiło
  2. Agnieszka Brustman
  3. Anna Rygielska
30 1979 Legnica
  1. Dariusz Radziejewski
  2. Paweł Stempin
  3. Mieczysław Bakalarz
Bochnia
  1. Barbara Szumiło
  2. Halina Maziarka
  3. Ewa Bogucka
31 1980 Tarnów
  1. Krzysztof Strzelecki
  2. Dariusz Radziejewski
  3. Mirosław Maciejewski
Prabuty
  1. Halina Maziarka
  2. Edyta Brustman
  3. Iwona Olszewska
32 1981 Olecko
  1. Robert Bator
  2. Krzysztof Żołnierowicz
  3. Krzysztof Strzelecki
Chorzów
  1. Iwona Glińska
  2. Jolanta Rojek
  3. Aleksandra Godek
33 1982 Częstochowa
  1. Piotr Staniszewski
  2. Dariusz Drzemicki
  3. Manfred Mannke
  1. Krystyna Więckiewicz
  2. Jolanta Rojek
  3. Ewa Kaczmarek
34 1983 Katowice
  1. Jacek Woda
  2. Witalis Sapis
  3. Tomasz Małachowski
  1. Liliana Leszner
  2. Grażyna Pisarek
  3. Ewa Kaczmarek
35 1984 Poznań
  1. Leszek Węglarz
  2. Marek Matlak
  3. Sławomir Domagała
  1. Bożena Rzeczycka
  2. Bogusława Autowicz
  3. Liliana Leszner
36 1985 Wrocław
  1. Robert Kuczyński
  2. Jarosław Sendera
  3. Aleksander Czerwoński
  1. Liliana Leszner
  2. Anna Lissowska
  3. Lidia Krzyżanowska
1986
MP–19
Miętne
  1. Jacek Gdański
  2. Artur Pieniążek
  3. Janusz Siekański
  1. Anna Domaradzka
  2. Magdalena kuk
  3. Beata Ziętek
1987
MP–19
Miętne
  1. Artur Pieniążek
  2. Jacek Dawidów
  3. Klaudiusz Urban
  1. Beata Ziętek
  2. Anna Szmigielska
  3. Danuta Kłusek
1988
MP–19
Wągrowiec
  1. Robert Kula
  2. Piotr Delekta
  3. Mariusz Buś
  1. Danuta Kłusek
  2. Joanna Śmiechowska
  3. Małgorzata Bednarska
1989
MP–19
Jędrzejów
  1. Dominik Pędzich
  2. Jacek Dawidów
  3. Grzegorz Masternak
  1. Aneta Pondo
  2. Anna Szmigielska
  3. Małgorzata Bednarska
1990
MP–19
Brzozów
  1. Mirosław Grabarczyk
  2. Mariusz Duch
  3. Lech Sopur
  1. Katarzyna Lewandowska
  2. Jolanta Turczynowicz
  3. Sylwia Lewicka
37 1990 Nisko
  1. Paweł Jaracz
  2. Grzegorz Masternak
  3. Przemysław Skalik
Konin
  1. Małgorzata Bednarska
  2. Katarzyna Lewandowska
  3. Izabela Szafraniec
38 1991 Cetniewo
  1. Piotr Murdzia
  2. Mariusz Duch
  3. Łukasz Kwiatkowski
Lubniewice
  1. Katarzyna Lewandowska
  2. Magdalena Gużkowska
  3. Małgorzata Bednarska
39 1992 Częstochowa
  1. Robert Ciemniak
  2. Marek Oliwa
  3. Bartłomiej Siwiec
Zbąszyń
  1. Magdalena Gużkowska
  2. Jolanta Krynicka
  3. Katarzyna Lewandowska
40 1993 Biała Podlaska
  1. Robert Kempiński
  2. Piotr Murdzia
  3. Marek Oliwa
  1. Joanna Dworakowska
  2. Marta Zielińska
  3. Jolanta Krynicka
41 1994 Warszawa
  1. Marek Oliwa
  2. Marcin Kamiński
  3. Bartłomiej Macieja
  1. Iweta Radziewicz
  2. Monika Bobrowska
  3. Agnieszka Szczygieł
42 1995 Nadole
  1. Piotr Murdzia
  2. Paweł Jaracz
  3. Bartosz Soćko
  1. Magdalena Gużkowska
  2. Iweta Radziewicz
  3. Barbara Grabarska
43 1996 Barlinek
  1. Czesław Spisak
  2. Rafał Antoniewski
  3. Maciej Nurkiewicz
Żagań
  1. Olimpia Bartosik
  2. Joanna Dworakowska
  3. Magdalena Kludacz
44 1997 Babimost
  1. Rafał Antoniewski
  2. Aleksander Hnydiuk
  3. Paweł Blehm
  1. Danuta Zielińska
  2. Monika Aksiuczyc
  3. Agnieszka Matras
45 1998 Trzebinia
  1. Paweł Blehm
  2. Przemysław Koc
  3. Rafał Łobejko
  1. Katarzyna Jurkiewicz
  2. Mariola Rutkowska
  3. Agnieszka Matras
46 1999 Trzebinia
  1. Paweł Blehm
  2. Marek Stryjecki
  3. Jan Piński
  1. Agnieszka Matras
  2. Katarzyna Jurkiewicz
  3. Edyta Andrzejewska
47 2000 Trzebinia
  1. Paweł Blehm
  2. Rafał Antoniewski
  3. Aleksander Miśta
  1. Katarzyna Jurkiewicz
  2. Edyta Andrzejewska
  3. Dorota Iwaniuk
48 2001 Brzeg Dolny
  1. Rafał Tomczak
  2. Marcin Dziuba
  3. Aleksander Miśta
  1. Katarzyna Jurkiewicz
  2. Agnieszka Matras
  3. Katarzyna Toma
49 2002 Trzebinia
  1. Radosław Wojtaszek
  2. Krzysztof Jakubowski
  3. Aleksander Miśta
  1. Agnieszka Matras
  2. Katarzyna Jurkiewicz
  3. Joanna Worek
50 2003 Jarnołtówek
  1. Marcin Dziuba
  2. Aleksander Miśta
  3. Bartłomiej Heberla
  1. Dominika Nowak
  2. Beata Kądziołka
  3. Dorota Czarnota
51 2004 Środa Wlkp.
  1. Radosław Wojtaszek
  2. Jakub Czakon
  3. Paweł Czarnota
  1. Joanna Majdan
  2. Beata Kądziołka
  3. Jolanta Zawadzka
52 2005 Środa Wlkp.
  1. Radosław Wojtaszek
  2. Bartłomiej Heberla
  3. Jacek Stopa
  1. Jolanta Zawadzka
  2. Karina Szczepkowska
  3. Marta Przeździecka
53 2006 Środa Wlkp.
  1. Jacek Stopa
  2. Marcin Tazbir
  3. Krzysztof Bulski
  1. Joanna Majdan
  2. Joanna Worek
  3. Hanna Leks
54 2007 Środa Wlkp.
  1. Wojciech Moranda
  2. Krzysztof Bulski
  3. Marcin Tazbir
  1. Klaudia Kulon
  2. Kinga Zakościelna
  3. Katarzyna Adamowicz
55 2008 Środa Wlkp.
  1. Jacek Tomczak
  2. Wojciech Moranda
  3. Piotr Brodowski
  1. Joanna Majdan
  2. Kinga Zakościelna
  3. Jagoda Gołek
2009
i kolejne
nie rozegrano

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]