Czwórka (stacja radiowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Polskie Radio Bis)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie Radio Czwórka
Państwo  Polska
Siedziba al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa
Język polski
Data założenia 2 stycznia 1976 jako PR4
8 października 1994 jako PR Bis
26 maja 2008 jako PR Euro
2 sierpnia 2010 ponownie jako PR4
1 września 2016 jako Polskie Radio Czwórka
Właściciel Polskie Radio, Skarb państwa
Redaktor naczelny Hanna Dołęgowska
Format stacji muzyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe, dla młodego odbiorcy
Transmisja DAB+ MUX-R3
Strona internetowa

Polskie Radio Czwórka (dawniej Polskie Radio Program IV, Polskie Radio Bis, Polskie Radio Euro) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią Polskiego Radia S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.

8 października 1994 dotychczasowy program IV został przekształcony w Radio Bis. Na początku była to stacja o profilu popularnonaukowym, adresowana do młodzieży. 26 maja 2008 stacja zmieniła nazwę na Radio Euro i profil na muzyczno-rozrywkowo-sportowy. 2 sierpnia 2010 stacja powróciła do dawnej nazwy Polskie Radio Program IV[1][2]. Od 1 października 2013 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[3]. 1 września 2016 stacja opuściła swoje częstotliwości analogowe na rzecz Polskiego Radia 24, kontynuując emisję w internecie, HbbTV i systemie radiofonii cyfrowej DAB+[4][5]. W związku z uwarunkowaniami prawnymi obligującymi Polskie Radio do emisji w systemie UKF „Programu IV Polskiego Radia” tytuł ten także odebrano Czwórce na rzecz anteny informacyjnej.

Ula Kaczyńska i Norbert Borzym, Record Store Day 2019
Jakub „Gargamel” Chuptyś – prowadzący audycję „Pogłos”
Grubson i Jarecki na scenie Czwórki z okazji finału cyklu imprez plenerowych „Od Ujścia do Źródła”
Rau Performace – warszawski producent, raper, grafik i gospodarz „RAUdycji” emitowanej na antenie Czwórki
Rosalie. – prowadząca audycję „Dziewczyny grają” na gali finałowej plebiscytu „Nieprzeciętni 2018”.
Statuetka plebiscytu Nieprzeciętni
Gala plebiscytu „Nieprzeciętni 2018”
Marta Zalewska – finalistka konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno!” podczas koncertu w Czwórce
Bitamina podczas koncertu w studiu Czwórki
Klaudia Tyszkiewicz – prowadząca program „Teraz k-pop!”

W latach 2011–2014 stacja realizowała także projekt Radio na Wizji, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przez pierwszy okres działalności (od 1976 roku do 2004[6]) nadawała głównie program popularnonaukowy, skierowany do uczniów i nauczycieli. Przez trzy lata, w związku z zawaleniem się masztu radiowej Jedynki w Gąbinie i remontem masztu w Raszynie, dzieliła czas antenowy z radiową Dwójką, nadając od 9 do 17 (na falach długich od 8 do 18), począwszy od 24 września 1997. 1 września 2000 roku nastąpiło rozdzielenie, jednak stacja przejęła tylko część poprzednich częstotliwości, przez co mimo swego ogólnopolskiego charakteru nie obejmowała swym zasięgiem całego kraju[potrzebny przypis]. W sierpniu 2002 roku dysponowała 33 nadajnikami fal ultrakrótkich oraz jednym nadajnikiem fal długich[7]. Tuż po północy z 30 na 31 maja 2007 roku (alokacja częstotliwości Polskiego Radia) zmniejszony został zasięg stacji na korzyść Jedynki.

W 2004 roku postanowiono dokonać zmiany formatu stacji, mającej śladową słuchalność (0,2%), poprzez zmianę charakteru na młodzieżowo-poznawczy z dużą ilością audycji muzycznych z różnorodnych gatunków (hip-hop, elektronika, rock alternatywny). Stacja przestała jednocześnie nadawać na falach długich. Zatrudniono osoby związane z Radiostacją[8], kultową rozgłośnią radiową, która „dała głos polskiemu rapowi”[9], np. Kamila Dąbrowę. Pomysł został zrealizowany i słupki słuchalności zaczęły iść w górę (do 0,4–0,6% w skali kraju).

W 2005 posadę szefa anteny objął Paweł Sito, który podniósł poziom ramówki i przyjął nowych ludzi (np. Novikę), jednak wkrótce został zwolniony. Głównym tego powodem była audycja, do której (po śmierci Jana Pawła II) zaprosił obok osób wierzących również ateistów, feministki i inne osoby krytycznie patrzące na ówczesną żałobę[8].

Kolejną zmianę formatu spowodowały zmiany we władzach Polskiego Radia S.A. po zmianie składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 6 lipca 2006 nowym dyrektorem Radia Bis został Jacek Sobala, dziennikarz radiowy.

Po objęciu stanowiska Jacek Sobala interweniował w sprawie programu „Masala” Maksa Cegielskiego, którego wydanie przypadające na następną niedzielę miało dotyczyć walki z faszyzmem w Polsce, a do studia zostali zaproszeni działacze antyfaszystowskiej organizacji Nigdy Więcej. Zapowiedź programu wspominała, że „podżegający do przemocy faszyści są często blisko związani z Ligą Polskich Rodzin i Młodzieżą Wszechpolską”. Prowadzący nie zgodzili się na zmianę tematu audycji i została ona zdjęta z ramówki.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dyrektor Sobala ogłosił rezygnację z audycji autorskich oraz wycofanie z anteny ciężkiej muzyki, takiej jak hardcore i heavy metal.

Zdaniem odwołanego dyrektora Kamila Dąbrowy, te zmiany oznaczały zmarnowanie nowo stworzonego profilu stacji dla nowych ludzi, a nowy dyrektor nie przedstawił spójnej koncepcji stacji i jej adresata. Zmiany te wywołały też gwałtowny sprzeciw części słuchaczy, a słuchalność stacji spadła z 0,7% do 0,3%[10].

Od 2005 roku stacja organizuje plebiscyt Nieprzeciętni promujący młodych, ambitnych i zdolnych ludzi, którzy swoimi działaniami i postawą wyróżniają się na tle innych. Wśród finalistów dotychczasowych edycji znaleźli się między innymi: muzycy, reżyserzy, sportowcy, wolontariusze i młodzi ludzie podejmujący różne inicjatywy na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego[11].

W 2009 Roku Polskie Radio Euro przeprowadziło kilka akcji, m.in. „Akcja Reakcja w czwartym Wymiarze”, „Od Morza do Morza (Szwecja)”, „Eurostopem po Polsce”, „Lista Przebojów Nadaje się! 2009”. Jesienią 2010 roku, już jako Czwórka, stacja zorganizowała akcję „Czwórka w wielkim mieście”[12] – w jej ramach ekipa stacji co weekend odwiedzała największe miasta w Polsce, nadając z nich regularny program wypełniony dodatkowo ciekawostkami oraz rozmowami z najważniejszymi ludźmi każdego z odwiedzanych miast. Od czerwca 2014 roku Radiowa Czwórka realizuje cykl audycji wyjazdowych „PlenAir”, podczas których gości w różnych miejscach Polski. Audycje PlenAir nie ograniczają się do jednego tematu, inspiracją jest miejsce, programy prowadzone są przez różnych czwórkowych prowadzących. Wspólnym elementem jest dobra zabawa – rozmowy, relacje oraz zapewnienie różnorodnych atrakcji[potrzebny przypis]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Dziennikarze Czwórki.

Radio na Wizji[edytuj | edytuj kod]

Czwórka – Radio na Wizji (także: Czwórka – Radio z Wizją, Czwórka na Wizji, Czwórka z Wizją) to projekt realizowany przez Program IV Polskiego Radia, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego[13]. Było to pierwsze 24-godzinne radio na wizji w Polsce. Czwórka z Wizją była obecna początkowo na satelicie i w wielu sieciach kablowych. Jednak z powodów finansowych zrezygnowano z emisji satelitarnej stacji, co ograniczyło szeroką dystrybucję. Stacja pozostała dostępna w nielicznych sieciach kablowych (m.in. UPC Polska, Toya, Echostar Studio), internecie oraz na urządzeniach mobilnych[14]. 18 sierpnia 2014 stację wycofano z największej sieci kablowej UPC[15]. 31 sierpnia 2014 zakończono projekt.

Historia Czwórki na Wizji[edytuj | edytuj kod]

Radio na Wizji było autorskim pomysłem ówczesnego prezesa Polskiego Radia, Jarosława Hasińskiego[14]. Był to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach 85-lecia Polskiego Radia[16]. Na potrzeby projektu, Studio S-2 Polskiego Radia zostało przebudowane i dostosowane technicznie do nadawania programu telewizyjnego, przy zachowaniu wysokich parametrów akustycznych[16]. Kilka miesięcy przed uruchomieniem, ramówka Programu IV dostosowana została do potrzeb nowego charakteru stacji[17]. Docelowo miał to być kanał o profilu publicystyczno-rozrywkowym, skierowanym głównie do odbiorców w wieku 25–45 lat[13].

Od 17 grudnia 2010, czyli od chwili uruchomienia emisji testowej, odbiór możliwy był poprzez łódzką sieć kablową Toya[13]. Później kanał był dostępny również w kilku innych w sieciach kablowych i platformach cyfrowych. Podpisano także umowę z francuską firmą Eutelsat, mającej wysyłać sygnał Radia na Wizji na całą Europę oraz na część Afryki i Azji[13]. 10 stycznia 2011 emisja testowa pojawiła się na należącym do konsorcjum Eutelsat satelicie Hot Bird[18].

Oficjalny, regularny przekaz Radia na Wizji rozpoczęto w dniu 18 stycznia 2011 o godzinie 23:00[19].

Od 13 lutego 2011 Radio na Wizji można oglądać poprzez stronę internetową Polskiego Radia. Zapowiedziano wtedy także, że Radio na Wizji będzie można odbierać również za pomocą telewizji mobilnej (DVB-H)[16].

Obraz nadawany był w formacie 16:9 i rozdzielczości 720x576[16]. W siedzibie Polskiego Radia sygnał można odbierać w nieskompresowanym formacie HD-SDI[17].

22 lutego 2011, jako pierwsza w Polsce, łódzka sieć kablowa TV-SAT 364 udostępniła swoim abonentom Czwórkę – Radio na Wizji HD[20]. Sygnał wejściowy to HD-SDI w rozdzielczości 1080i50[20].

Pod koniec października 2011 roku, z powodów finansowych, zapadła decyzja o zakończeniu emisji satelitarnej, która stanowiła dosył sygnału dla części sieci kablowych i na platformach satelitarnych[21]. Planowany budżet wynosił 3,5 mln zł[21], a tymczasem bilans roczny Polskiego Radia to strata 30 mln zł. Stacja miała także bardzo niską oglądalność – we wrześniu 2011 program oglądało średnio 350 osób, czyli 0,01% widzów[21]. Jednocześnie postanowiono kontynuować emisję w Internecie i na urządzeniach mobilnych[14].

W kolejnych dniach po podjęciu decyzji o zakończeniu telewizyjnej emisji, Polskie Radio rozpoczęło zrywanie umów na nadawanie Radia z Wizją z poszczególnymi operatorami[14]. 30 maja 2012 Radio z Wizją zakończyło nadawanie satelitarne[22]. Tego samego dnia zarząd Polskiego Radia zdecydował kontynuować jednak emisję Czwórki na Wizji w niektórych sieciach kablowych – już nie jako projekt telewizyjny, lecz jako „multimedialne radio dla młodych ludzi”[22]. Sygnał był dostarczany kablówkom światłowodem[22].

31 sierpnia 2014 roku projekt Czwórka Radio na Wizji zakończył nadawanie[23]. Jednocześnie usunięto teledyski. Obecnie za pomocą strony internetowej kanału można jedynie podejrzeć pracę prezenterów radiowych.

Czwórka po 2016 roku i zejściu z częstotliwości UKF[edytuj | edytuj kod]

1 września 2016 Czwórka opuściła swoje częstotliwości analogowe na rzecz anteny informacyjnej Polskiego Radia 24. Obecnie można jej słuchać przez Internet, aplikację „Player Polskie Radio” i w systemie radiofonii cyfrowej DAB+[24]. W tym samym roku funkcję dyrektora programowego i redaktora naczelnego Czwórki przejęła długoletnia dziennikarka stacji Hanna Dołęgowska, która zastąpiła na stanowisku Iwonę Kostkę-Kwiatkowską (obecnie Chillizet)[25].

Reaktywacja plebiscytu Nieprzeciętni[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku, po 8-letniej przerwie, Czwórka reaktywowała plebiscyt Nieprzeciętni, mający promować młodych, ambitnych i zdolnych ludzi, którzy swoimi działaniami i postawą wyróżniają się na tle innych[26].

Konkurs „Wydaj płytę z Będzie Głośno”[edytuj | edytuj kod]

W tym samym roku Czwórka ogłosiła pierwszą edycję konkursu dla początkujących muzyków „Wydaj płytę z Będzie Głośno”, w którym nagrodą główną jest wydanie debiutanckiego albumu z radiową Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia. Aby wziąć w nim udział należy spełnić dwa warunki: mieć gotowy materiał na płytę i nie posiadać kontraktu z wytwórnią muzyczną. Laureatką pierwszej edycji konkursu została Ms. Obsession[27]. W 2018 roku zwyciężyła multiinstrumentalistka Marta Zalewska[28], a rok później Sara Kordowska, która doświadczenie wokalne zdobywała pod okiem takich artystów jak Paulina Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Katarzyna Wilk czy Natalia Lubrano[29].

Konkurs jest rozszerzeniem audycji „Będzie głośno” – pierwszego radiowego talent show, z koncertami na żywo. Program emitowany jest na antenie radia od 2016 roku. Pomysłodawcą audycji jest Mariusz Infulecki (obecnie gospodarz programu „Ameryka po polsku” – chicagowskiej stacji WPNA[30])[31]. Po jego odejściu z Czwórki funkcję prowadzącego przejął Damian Sikorski.

Nowe audycje i prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival
Numer Raz – gospodarz audycji: „Numer Raz na fali” i „Numer Raz wita Was”
Zlot słuchaczy audycji „Hejterska 4” z udziałem Mariana Lichtmana.
Łukasz Stachurko AKA Sonar Soul podczas Record Stor Day w studiu Czwórki
Natalia Zamilska – prowadząca „Nocny Transport”

W lipcu 2017 roku do zespołu stacji dołączyli: kompozytorka muzyki elektronicznej Natalia Zamilska z autorską audycją „Nocny TransPort”[32] oraz Jakub Chuptyś – vloger, znany także pod pseudonimem Gargamel (od 2010 roku prowadzi na YouTube kanał utrzymany w stylu tzw. commentary vlog). W Czwórce zadebiutował jako dziennikarz radiowy. W autorskiej audycji muzycznej „Pogłos” prezentuje utwory z gatunków trap, cloudrap, newschool, grime i soundcloud rap[33].

Od 4 października 2017 roku na antenie Czwórki można usłyszeć także autorski program rapera R.A.U. „RAUdycja” to „idealna propozycja dla ludzi, którzy szukają w muzyce świeżych brzmień, nowych inspiracji i dźwięków”. Prowadzący – znany z niekonwencjonalnego stylu swoich produkcji i kąśliwego, autoironicznego humoru – dzieli się na antenie muzycznymi fascynacjami, „gorącymi” odkryciami, własnymi premierami, luźnymi spostrzeżeniami na aktualne tematy ze świata, które przeplatane są momentami poważnej refleksji”[34]. Za audycję Tomasz „R.A.U.” Rałowski został nominowany do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. To wyróżnienie m.in. za realizację misji kulturowej, społecznej i obywatelskiej mediów publicznych[35].

Na antenie Czwórki nadawana jest także audycja „Teraz Kpop!”. Pierwszy program radiowy w Polsce w całości poświęcony koreańskiej muzyce i subkulturze k-pop[36]. Prowadząca Klaudia Tyszkiewicz przedstawia słuchaczom nowości muzyczne i plotki ze świata k-popu. W audycji pojawiają się także recenzje koreańskich filmów i seriali oraz relacje z koncertów[37]. Grupa słuchaczy audycji na Facebooku liczy ponad 3 tys. osób (stan na lipiec 2019)[38].

Od października 2018 roku, w poniedziałkowe wieczory, nadawana jest audycja „Wieczór rezydentów” prowadzona rotacyjnie przez cenionych muzyków: kolektyw Czeluść, Jurka Przeździeckiego, Kubę Sojkę i Rrrkrt z projektu Brutaż. DJ-e analizują w niej twórczość producentów i raperów powiązanych z nową falą hip-hopu, trapem, muzyką bassową i klubową[39]. Rotacyjnie prowadzona jest także audycja „Dziewczyny grają” (nadawana od marca 2019 roku), w której o swoich muzycznych inspiracjach i ulubionych utworach opowiadają wokalistki: Marcelina, Rosalie., Kasia Lins i Justyna Święs z zespołu The Dumplings[40].

We wrześniu 2017 roku Czwórka wystartowała z internetowo-muzycznym projektem „12”/h” (12 cali na godzinę ). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W każdy wtorek po godzinie 19:00 na antenie pojawiają się DJ-e, kolekcjonerzy, muzycy i pasjonaci czarnych płyt. Cykliczne sety grane wyłącznie z winyli transmitowane są w Internecie za pośrednictwem Facebooka stacji oraz Playera Polskiego Radia[41].

Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku Czwórka połączyła siły z Up To Date Festival. Współpraca zaowocowała powstaniem na festiwalu Czwartej Sceny Czwórki. „Muzyka, która zabrzmi na Czwartej Scenie, jest bliska naszemu sercu, ale też bliska sercu radiowej Czwórki – dużo fajnej polskiej elektroniki, a także niestandardowego, ciekawego rapu, który trudno jest usłyszeć poza wyjątkowymi okazjami, a szczególnie w takim zestawieniu, w jakim będzie nam dane to usłyszeć” – tak o współpracy opowiadał na antenie Jędrzej Dondziło (Dtekk), organizator Up To Date Festiwal[42]. W 2017 roku w ciągu dwóch dni festiwalu na Czwartej Scenie Czwórki zagrali: Holak, Rosalie., R.A.U., Adi Nowak, Jurek Przeździecki, Eltron John, Harper, Bert i Mr. Lex. W 2018 można było usłyszeć: KAMP!, Mordor Muzik, Undadasea, Earth Trax & Newborn Jr., R.A.U., Berta, Harpera, Mr. Lexa, Deaf Can Dance, Kubę Sojkę i Dwa Sławy[43]. W 2019 roku na czwórkowej scenie wystąpili: Włodi, Koza, kolektyw Czeluść, FALCON1 i DJ KEBS, Harper, Jealo, K.O.D. (Kovvalsky i Pitti Schmitti), P.Unity, Piernikowski w towarzystwie Brodki i Katarzyny Kowalczyk z duetu Coals oraz reprezentacja The Very Polish Cut Outs (Kacper Kapsa, Holiday 80, Karol Aleksander)[44].

W ramach promocji festiwalu na antenie Czwórki w roli prowadzącego zadebiutował Dtekk – DJ, promotor i współtwórca Up To Date Festival[45].

W 2019 roku, tuż przed 10. odsłoną festiwalu, Dtekk w towarzystwie DJ Czarka oraz Pana Zygmunta zaprezentował jubileuszowy set, w trakcie którego goście wspominali początki imprezy i w humorystyczny sposób opowiadali o tym jak brzmienie techno na przestrzeni lat definiowało charakter festiwalu[46][47].

Jubileuszowe wydania „Off Control”[edytuj | edytuj kod]

„Off Control” to audycja nadawana na antenie Czwórki od 29 września 2014 roku. Prowadzący Mateusz Tomaszuk prezentuje w niej utwory z takich gatunków jak: dark wave, new wave, shoegaze, post punk, acoustic czy jazz[48].

Tradycją programu są listy obecności[48] i spotkania ze słuchaczami.

Z okazji setnego wydania „Off Control” (22 sierpnia 2016 roku) w programie pojawiła się „Tajemnicza Iza M.”, którą słuchacze Czwórki do tej pory znali wyłącznie dzięki telefonicznym łączeniom i muzycznym wyborom. Na scenie wystąpili także artyści związaniu z NEXTPOP – „jedną z najprężniejszych małych wytwórni w Polsce, skupiających niezwykle zdolnych i oryginalnych artystów sceny niezależnej”: Baasch, Milky Wishlake oraz Oly[49].

201 wydanie „Off Control” także współprowadzili słuchacze, którzy prezentowali przyniesione ze sobą utwory. „Dwusetną odsłonę audycji świętowaliśmy w Katowicach na OFF Festivalu, teraz czas na «Off Control» z udziałem słuchaczy”[50] – tak program zapowiedział wówczas Mateusz Tomaszuk.

Zlot słuchaczy audycji „Hejterska 4”[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku w siedzibie stacji odbył się pierwszy zlot słuchaczy audycji „Hejterska 4”[51].

„Hejterska 4” to program „o zabarwieniu humorystycznym, w którym autor (Kamil Jasieński – przyp. red.) prezentuje najgorsze, najdziwniejsze, najbardziej zabawne i przewrotne nowości, ale także wraca do starych nagrań, często nieznanych szerszej publiczności ze względu na znikomą wartość artystyczną”[52]. W audycji sporadycznie pojawiają się także wywiady. W „Hejterskiej 4” gościli m.in. tacy artyści jak Aldona Orłowska[53] czy Klocuch[54][55], który zaprezentował swój debiutancki album “Kaseta z komunii”.

Podczas „I Ogólnopolskiego Zlotu Hejterów” wystąpił duet Salami tworzony przez Mikę Mikowskiego i Damiana Salę, stałych słuchaczy Czwórki, którzy poznali się dzięki audycji i postanowili „połączyć muzyczne siły”. „W ich secie usłyszeliśmy mieszankę brzmień 8bitowych, chiptunowych i vaporków”. Po nich wystąpił Autistic Unicorn, czyli Adam Ligocki, warszawski promotor i DJ. Założyciel kolektywu Gabba Tallion, któremu „nie są straszne żadne BPMy”. W swojej twórczości Autistic Unicorn eksperymentuje z takimi gatunkami jak gabber, speedcore i terrorcore[51].

Gwiazdą drugiej edycji zlotu pt. „H4MeetUp” był Marian Lichtman, którego zapętlony refren do piosenki „Urodziny” („Jepepepepej”) jest leitmotivem audycji[56]. Podczas występu w Czwórce „współzałożyciel Trubadurów, jazzman, twórca muzyki disco, muzyk nieznający żadnych ograniczeń” scatował m.in. do sampli Molesty, Żabsona, Hemp Gru czy Toto[57] granych przez DJ-a Berta. Jako warmup wystąpił duet Salami[58].

W trakcie występu swoje pałeczki Marianowi Lichtmanowi przekazał Michał Bryndal, perkusista zespołu Voo Voo, klękając przed nim w studiu[57][59].

Do scatu podczas koncertu w Krakowie w ramach „Helsinki Tour” nawiązała Daria Zawiałow prosząc publiczność o zaśpiewanie z nią do podkładu z utworu „Africa” Toto[60].

Blowek i Kuba Marcinowicz w studiu Czwórki
Żabson w „Pogłosie” o EP-ce „Trapollo”
Kolektyw Czeluść („Wieczór Rezydentów”) i Gargamel („Pogłos”)
Jakub Wojas i Marcin Wądek z kolektywu Techno Rączka w studiu Czwórki
Debata Czwórki „Quo Vadis Techno” na Instytut Festival 2018

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

29 listopada 2017 roku Hanna Dołęgowska (dyrektor redaktor naczelna Czwórki) została laureatką Złotego Mikrofonu 2017[61]. Nagrodę otrzymała m.in. „za otwartość na młodych słuchaczy, determinację, pomysłowość i niekonwencjonalne popularyzowanie sportu jako sposobu na życie”[62]. Hanna Dołęgowska od 1992 roku związana jest z Programem 4 Polskiego Radia (pod kolejnymi nazwami). Zaczynała pracę jako reporterka, potem tworzyła m.in. programy „Deskorolka”, „Bisowisko” i „Krajobrazy”. Później była autorem i wydawcą najważniejszych pasm publicystycznych w Czwórce. Jest autorką audycji „Co Was kręci” nadawanej od 2004 roku i popularyzującej krajową turystykę, historię oraz sporty niszowe i ekstremalne[63].

Od 2016 roku na antenie Czwórki emitowany jest program „Strefa Prywatna”, audycja poradniczo-psychologiczna „o relacjach, seksie, uzależnieniach, problemach i radościach przeciętnego Kowalskiego”[64]. Za program jej gospodarz Jakub Jamrozek w 2017 został nagrodzony w konkursie dla dziennikarzy „Uzależnienia XXI wieku” zorganizowanym z inicjatywy Fundacji Inspiratornia. Dziennikarz został doceniony przez jury za materiał o uzależnieniu od pornografii internetowej[65]. Podczas kolejnej edycji konkursu zajął zaś III miejsce za program pt. „Hazard – kiedy życie staje się grą”. Konkurs „Uzależnienia XXI wieku” powstał w 2014 roku i jest jedną z pierwszych inicjatyw adresowanych do dziennikarzy, której celem jest zainspirowanie mediów do poruszania trudnego, choć aktualnego tematu uzależnień behawioralnych[66]. W 2018 roku gospodarz „Strefy prywatnej” został także wyróżniony w 12. ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” w kategorii „Depresja – przełamać tabu, za audycję radiową poświęconą depresji młodzieńczej”[67]. W styczniu 2019 roku otrzymał zaś I Nagrodę w konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2018” Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia[68].

W 2017 roku redakcja „Aktualności Czwórki” zdobyła główną nagrodę w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji EDUinspiracje – Media. Oceniane w nim były najlepsze materiały podejmujące tematykę projektów edukacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli m.in. w programie Erasmus+. Do konkursu Czwórka zgłosiła cykl materiałów, który emitowany był w serwisach informacyjnych 15 września w ramach „Tematu dnia”. Reporterzy stacji – Anna Depczyńska, Mateusz Gołębiewski, Marek Nowacki i Maciek Oswald – rozmawiali m.in. z osobami, które wyjechały na wymianę w ramach program Erasmus+; sprawdzali, jak poradzić sobie finansowo na takim wyjeździe; na jakim etapie studiów najlepiej wyjechać; a także jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdów polskich studentów[69].

W konkursie wyróżniono także Justynę Tylczyńską. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Przekraczanie granic – zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych” za audycję pt. „Fundusze UE na popularyzację polskiej literatury”. Nagrodzona audycja dotyczyła projektu „Pan Tadeusz, czyli historia szlachecka z roku 2015”. To projekt wymiany młodzieży z Nysy ufundowany ze środków unijnych w ramach programu „Młodzież w działaniu”[70].

W 2016 roku Beata Kwiatkowska została nagrodzona na Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu za słuchowisko „Rękoczyny” stworzone z artystką Kariną Marusińską. „Rękoczyny” to „instalacja wizualno-dźwiękowa zbudowana na skrajnych kontekstach. Projekt można bowiem interpretować pozytywnie – jako wytwory pracy ręcznej, lub negatywnie – jako cios. Pracy robotników towarzyszy również pewna koincydencja. Z jednej strony praca daje im pieniądze i zapewnia godne życie, z drugiej strony niszczy ich dłonie do tego stopnia, że zacierają się ich linie papilarne”[71]. W tym samym roku dziennikarka Czwórki została finalistką Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów do 35.roku życia za reportaż „Natalia i jej mizofonia”, przedstawiający historię kobiety, która cierpi na rzadką nadwrażliwość dźwiękową. Dzięki reportażowi udało się zorganizować spotkanie Natalii ze specjalistami, którzy mogą jej pomóc. Ciekawa historia i dźwiękowa warstwa reportażu wpłynęły na pozytywne komentarze podczas seminarium dla młodych reportażystów[72]. Beata Kwiatkowska jest także laureatką Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. W 2018 roku wygrała ex aequo z Szymonem Piegzą w kategorii Reportaż – po debiucie za pracę pt. „Nieulotne”. Reportaż opowiada o historii życia pierwszej polskiej stewardesy – Zofii Glińskiej, która była organizatorką służby stewardes w Polskich Liniach Lotniczych LOT, sanitariuszką Armii Krajowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego[73].

W 2018 roku do zespołu stacji dołączył Łukasz „JeffreJ” Chmiel. youtuber, komentator e-sportowy i gospodarz czwórkowej audycji „Strefa gamingu” w styczniu 2019 roku został wyróżniony nagrodą komentatora e-sportowego na Gali Polskiej Ligi Wirtualnych Klubów. PLWK to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie łączące ze sobą galę rozdania nagród oraz decydujący mecz o Puchar PLWK[74].

Platformy społecznościowe i streamingowe[edytuj | edytuj kod]

Transmisje z koncertów oraz wybrane wywiady ze studia Czwórki publikowane są na kanałach społecznościowych stacji: Facebooku[75], Instagramie oraz YouTube.

Na platformie YouTube radio ma ponad 27 tys. subskrybentów (stan na lipiec 2019)[76].

Na Facebooku Czwórkę obserwuje ponad 162 tys. użytkowników[77] co czyni ją drugą po Trójce najpopularniejszą stacją Polskiego Radia na tej platformie (Jedynka – 70 686, Dwójka – 36 628, Trójka – 310 936 obserwujących, Polskie Radio 24 – 41 478).

Na Instagramie z 26,8 tys. obserwujących[78], stacja jest najpopularniejszą anteną Polskiego Radia (Jedynka – 716, Dwójka – 1 467, Trójka – nie prowadzi profilu, Polskie Radio 24 – 556 użytkowników). Wszystkie dane pochodzą z lipca 2019 roku.

Podcasty Czwórki publikowane są na stronie internetowej stacji[79] (archiwum obejmuje wszystkie podcasty) oraz w serwisach iTunes[80] i Spotify[81] (wybrane wywiady).

Ludzie Radia[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy – redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Audycje i ich autorzy[edytuj | edytuj kod]

osoba tytuł audycji
Norbert Borzym „Kluboteka”, „Klubowe ikony”, „Covery Samplery”
Jakub „Gargamel” Chuptyś „Pogłos”
kolektyw Czeluść „Wieczór Rezydentów”
Hanna Dołęgowska „Co was kręci”
Katarzyna Dydo „Stacja Kultura”
Mirosław Dzięciołowski „Strefa Dread”
Piotr Firan „Czat Czwórki”
Piotr Galus „4 bieg”
Błażej Hrapkowicz „Hrapkowidz”
Marcin Hubert „Basstion”, „Funkadelia”
Aleksandra Jasińska „Tędy po trendy”
Kamil Jasieński „Pierwsze słyszę”, „Hejterska 4”
Urszula Kaczyńska „Covery, samplery”, „Prywatka”, „Wszystko gra”
Maciej „Lex” Kasprzyk „Pora Lexa”
Bartosz Koziczyński „Rock Blok”
Jacek Kruczek „Wolę starsze, wolę młodsze”
Szymon Jaworski[84] „Sobotologia”
Beata Kwiatkowska „Pasjonauci”, „Sztuka Jedzenia”
Kasia Lins „Dziewczyny grają”
Justyna Majchrzak „Dajesz radę”, „Klucz Kulturowy”
Marcelina „Dziewczyny grają”
Jakub Marcinowicz „TOP”, „Najlepszy Dzień Tygodnia”, „Po tytule”
Marcin „Duże Pe” Matuszewski „Czwarta Fala”
Dariusz Matyja „Strefa Sportu”
Michał Piwowarek „W to mi graj”
Jurek Przeździecki „Wieczór Rezydentów”
R.A.U. „RAUdycja”
Tomasz Rawski „Niedzielna sesja”
Rosalie. „Dziewczyny grają”
Rrrkrta (z projektu Brutaż) „Wieczór Rezydentów”
Kuba Sojka „Wieczór Rezydentów”
Maciej Szajkowski „Folk Off”
Justyna Święs „Dziewczyny grają”
Karina Terzoni „Rozbiegani”
Mateusz Tomaszuk „Off Control”,"Muzyczne Biuro Podróży”,

"Muzyczne Nowości Czwórki”

Justyna Tylczyńska „Po tytule”
Klaudia Tyszkiewicz „Teraz K-pop”
Michał „Numer Raz” Witak „Numer Raz wita Was”, „Numer Raz na fali”
Natalia Zamilska „Nocny Transport”

Pracownicy nie wymienieni wyżej, prowadzący, wydawcy, reporterzy[edytuj | edytuj kod]

 • Hubert Augustyniak
 • Łukasz „JeffreJ” Chmiel
 • Anna Dąbkowska
 • Anna Depczyńska
 • Maciej Filipowicz
 • Dariusz Fiuk
 • Mateusz Fusiarz
 • Mateusz Gołębiewski
 • Monika Góral
 • Robert Grzędowski
 • Anna Hardej
 • Marta Hoppe
 • Anna Jabłońska
 • Gosia Jakubowska
 • Justyna Janas
 • Adrianna Janiszewska
 • Aleksandra Jasińska
 • Szymon Jaworski
 • Dominika Klimek
 • Mateusz Kulik
 • Kacper Kowalczyk
 • Karolina Kowalska
 • Paweł Malinowski
 • Dariusz Matyja
 • Norbert Michalak
 • Ewa Mierzejewska
 • Zofia Montowska
 • Alicja Mucha
 • Martyna Ogonek
 • Aleksandra Opala
 • Maciej Oswald
 • Weronika Puszkar
 • Adam Świetlicki
 • Ola Żaczek
 • Patrycja Zielińska
 • Magdalena Żelazowska
 • Renata Żuchowska

Byli autorzy, prowadzący, lektorzy i wydawcy[edytuj | edytuj kod]

 • Filip Antonowicz
 • Piotr Apel
 • Wojciech Appel
 • Maciej Bąk
 • Krzysztof Bielecki
 • Paweł Bruger
 • Radosław Brzózka
 • Tomasz Burnos
 • Max Cegielski
 • Bartłomiej Chaciński
 • Filip Chajzer
 • Bartłomiej Czarkowski
 • Anna Dąbkowska
 • Jan Dąbrowski
 • Kamil Dąbrowa
 • Jan Dąbrowski
 • Justyna Dżbik
 • Mariusz Filar
 • Beniamin Filip
 • Mikołaj Foks
 • Marcel Galiński
 • Monika Gniewaszewska
 • Mariusz Gzyl
 • Łukasz Halicki
 • Mikołaj Kacper Harasimiuk
 • Jacek Hawryluk
 • Mariusz Infulecki
 • Michalina Jaworska
 • Tomasz Juszczak
 • Aleksandra Kaczkowska
 • Krzysztof Kaczmarczyk
 • Kuba Karaś
 • Nina Karczmarewicz
 • Magdalena Kasperowicz
 • Leszek Kaźmierczak
 • Rafał Kątny
 • Piotr Kędzierski
 • Katarzyna Klepaczewska
 • Rafał Kołaciński
 • Marta Kowalczyk
 • Karolina Kowalska
 • Artur Korczak
 • Katarzyna Kornet
 • Marta Kosakowska
 • Tomasz Kosiorek
 • Katarzyna Kozłowska
 • Alex Kubaczewski
 • Katarzyna Kucharska
 • Małgorzata Kucharska
 • Jakub Kukla
 • Gabriela Kulka
 • Marek Lebioda
 • Grzegorz Markowski
 • Bogumiła Marszalik
 • Radosław Masłowski
 • Michał Matus
 • Tomek Michniewicz
 • Olga Mickiewicz
 • Grzegorz Miecugow
 • Michał Migała
 • Łukasz Napora
 • Aleksandra Nagel
 • Katarzyna „Novika” Nowicka
 • Darek Malejonek
 • Anna Mucha
 • Witold Odrobina
 • Sebastian Ogórek
 • Kamil Olak
 • Piotr Orawski
 • Michał Owczarek
 • Ewelina Pacyna
 • Karol Pawłowicki
 • Kamil Piechowski
 • Dawid Podsiadło
 • Grzegorz Połatyński
 • Maciej Rock
 • Magdalena Rożniecka
 • Magdalena Schejbal
 • Agnieszka Sielańczyk
 • Paweł Skwierawski
 • Mateusz Sienkiewicz
 • Paweł Siwek
 • Tomasz Słodki
 • Igor Sokołowski
 • Andrzej Sowa
 • Izabela Stanisławska
 • Marek Staszyc
 • Michał Strzałkowski
 • Sylwia Sułkowska
 • Paweł Szawczukiewicz
 • Jan Szlagowski
 • Raf Uzar
 • Jakub Wątły
 • Katarzyna Węsierska
 • Arkadiusz Wilman
 • Marcin Wiśniowski
 • Marcin Witan
 • Andrzej Paweł Wojciechowski
 • Romuald Wójcik
 • Hirek Wrona
 • Jakub Zańczak
 • Małgorzata Zmaczyńska

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Radio Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres grudzień 2013 – luty 2014, wskaźnik słuchalności Polskiego Radia Programu IV wynosił 0,6 proc., co dawało tej stacji 9. pozycję w Polsce[85]. Po przejściu stacji na nadawanie cyfrowe, stacja zniknęła z ogólnopolskiego badania, jedynymi pojawiającymi się informacjami są okazjonalne wskazania w niektórych miastach[86][87].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rusza radiowa „Czwórka” wirtualnemedia.pl
 2. Rusza Czwórka – Program 4 Polskiego Radia. Polskie Radio / polskieradio.pl, 2010-08-02. [dostęp 2019-06-10].
 3. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ – wszystko o cyfryzacji radia (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)].
 4. Maciej Kozielski: Billboardy „Słowem wszystko” to teaser kampanii promującej Polskie Radio 24. press.pl, 2016-08-23. [dostęp 2016-08-25].
 5. Jak można słuchać Czwórki?, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-06-26].
 6. Radiowa Czwórka kończy 35 lat, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 7. Polskie Radio: Częstotliwości Polskiego Radia BIS (UKF) (pol.). oficjalna strona Polskiego Radia, zarchiwizowana przez Internet Archive, 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-08-02)].
 8. a b Bardzo Inne Radio Bis?, Mediarun.com, 7 sierpnia 2006 [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 9. 20 lat temu powstała Radiostacja – kultowa rozgłośnia radiowa, która dała głos polskiemu rapowi, newonce.net, 31 lipca 2018 [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 10. Rekord słuchalności RMF FM, traci „Jedynka” (pol.). Wirtualnemedia.pl, 2007-07-10. [dostęp 2010-01-04].
 11. Nieprzeciętni 2019 – Czwórka – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-06-26].
 12. Czwórka w wielkim mieście: Warszawa. Polskie Radio / polskieradio.pl, 2010-10-15. [dostęp 2019-06-10].
 13. a b c d Rusza testowa wersja Radia Na Wizji. polskieradio.pl, 2010-12-17. [dostęp 2010-12-30].
 14. a b c d Tomasz Augustyniak: Radiowa Czwórka rozwiązuje umowy na nadawanie Radia z Wizją. Press.pl, 2011-11-30. [dostęp 2011-12-17].
 15. UPC Polska: Disco Polo Music zastąpiło radiową Czwórkę na wizji -, Disco Polo Music | media2.pl, media2.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 16. a b c d Radio na Wizji na k. 157. w nboxach. SAT Kurier, 2011-01-21. [dostęp 2011-01-21].
 17. a b Czwórka – Radio z Wizją – już nadajemy!. polskieradio.pl.
 18. Radio na Wizji testuje na 13E. Satkurier.pl, 2011-01-10. [dostęp 2011-01-13].
 19. Antoni Woźniak: Startuje Radio na Wizji – nowy produkt Polskiego Radia. FrazPC.pl, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-21].
 20. a b Anita Dąbek: Radio na Wizji HD w łódzkiej TV-SAT 364. SATKurier.pl, 2011-02-23. [dostęp 2011-12-17].
 21. a b c Łukasz Szewczyk: Czwórka – Radio z Wizją zniknie z kablówek i platform satelitarnych. media2.pl, 2011-11-02. [dostęp 2011-12-17].
 22. a b c Czwórka Polskiego Radia pozostanie w kablówkach, ale w nowej formule. Press, 2012-05-30. [dostęp 2012-06-01].
 23. Czwórka Radio z Wizją już nie nadaje | Polonica – SATKurier.pl, satkurier.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 24. Patryk Pallus, 31 Sie 16 06:33, 2 817, Polskie Radio rzuca wyzwanie TOK FM, Business Insider, 31 sierpnia 2016 [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 25. Hanna Dołęgowska kieruje radiową Czwórką, Iwona Kostka-Kwiatkowska szefową promocji Polskiego Radia, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 26. Plebiscyt Nieprzeciętni 2017. 8 maja poznamy finalistów!, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 27. „Wydaj płytę z Będzie Głośno” – trwa trzecia odsłona konkursu!, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 28. Marta Zalewska pokazuje „Więcej”. Bedzie o niej głośno?, muzyka.dziennik.pl [dostęp 2019-09-04].
 29. Sara Kordowska laureatką konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno”, Muzyk.net, 27 sierpnia 2019 [dostęp 2019-09-04] (pol.).
 30. AMERYKA PO POLSKU – WPNA [dostęp 2019-07-10] (ang.).
 31. MUZOTAKT.pl, Rusza letnia ramówka Czwórki, Portal muzyczny – filmy, gwiazdy, muzyka, teledyski, koncerty, mp3, 27 czerwca 2016 [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 32. Zamilska z audycją w letniej ramówce Czwórki, Press.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 33. Vloger Gargamel z autorską audycją „Pogłos” w Czwórce, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 34. RAUtorska RAUdycja RAUdiowa w Czwórce, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 35. RAU z nominacją do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 36. Teraz Kpop! – Czwórka – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-07-09].
 37. „Teraz Kpop!” o koreańskim popie w radiowej Czwórce, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 38. Audycja „Teraz Kpop!”, facebook.com [dostęp 2019-07-11] (pol.).
 39. Poniedziałkowe wieczory z muzycznymi rezydentami w radiowej Czwórce, Media2.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 40. „Dziewczyny grają” – nowy cykl audycji muzycznych w radiowej Czwórce, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 41. 12 cali na godzinę – nowy projekt radiowej Czwórki, Muzyk.net, 22 września 2017 [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 42. Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival!, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 43. Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival 2018 – artyści, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 44. Czwarta Scena Czwórki na UTDF. Kto i kiedy wystąpi w Białymstoku?, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 45. PODCAST#4 - Czwarta Scena Czwórki, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 46. Techno na Up To Date Festival. Jubileuszowy set Dtekk'a, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 47. Czwórka - Premierowy odsłuch seta X YEARS OF TECHNO AT UP.... [dostęp 2019-09-04].
 48. a b Off Control – Czwórka – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-07-15].
 49. Setne wydanie audycji „Off Control” w PR4, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-15] (pol.).
 50. „Off Control” – światło zgasło po raz 201., PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-15].
 51. a b I Ogólnopolski Zlot Hejterów w Czwórce, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-11].
 52. Hejterska 4 – Czwórka – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-07-11].
 53. WOW! ALDONA ORŁOWSKA W CZWÓRCE HIT!. [dostęp 2019-09-04].
 54. Polski Banksy w Czwórce! Polskie Radio właśnie puszcza całą kasetę Klocucha, Spider’s Web, 23 sierpnia 2019 [dostęp 2019-09-04] (pol.).
 55. Pierwszy radiowy wywiad z Klocuchem, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 56. Hejterska 4 2019-07-05 11:04, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-11].
 57. a b Marian Lichtman Freestyle Scat Performance. Czwórka 2018-12-18. [dostęp 2019-07-11].
 58. Marian Lichtman elektronicznie w Czwórce, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-11].
 59. Galeria – Czwórka – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-07-11].
 60. Daria Zawiałow – lovin’ in the ass // Klub Studio, Kraków 2019. evayu2 2019-03-22. [dostęp 2019-07-11].
 61. Galeria – Wiadomości – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-07-10].
 62. Dołęgowska i Maliborska-Prażmowska wśród laureatów Złotych Mikrofonów, Press.pl [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 63. Szefowa Czwórki ze Złotym Mikrofonem, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 64. Strefa Prywatna – Czwórka – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-07-10].
 65. Jakub Jamrozek z nagrodą z audycję w „Strefie Prywatnej”, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 66. Jakub Jamrozek z Czwórki nagrodzony w konkursie o uzależnieniach XXI wieku, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 67. „Kryształowe Pióra”. Jakub Jamrozek z wyróżnieniem za audycję „Strefa prywatna”, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 68. Jakub Jamrozek „Dziennikarzem Medycznym Roku 2018”, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 69. Google, google.com [dostęp 2019-07-10].
 70. eduinspiracje.org.pl | Zwycięzcy konkursu EDUinspiracje – Media 2016 wyłonieni [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 71. Beata Kwiatkowska z nagrodą „Survivalu”, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 72. Gdy każdy dźwięk boli. Natalia i jej mizofonia, PolskieRadio24.pl [dostęp 2019-07-10].
 73. Młodzi dziennikarze wyróżnieni nagrodą im. Bartka Zdunka, Press.pl [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 74. Łukasz „JeffreJ” Chmiel z nagrodą komentatora e-sportowego, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 75. Czwórka, facebook.com [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 76. Czwórka, YouTube [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 77. Czwórka, facebook.com [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 78. Czwórka Polskie Radio. (@czworka_polskieradio) • Zdjęcia i filmy na Instagramie, instagram.com [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 79. Audycje – Czwórka – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2019-07-10].
 80. Czwórka na mikrofonie on Apple Podcasts, Apple Podcasts [dostęp 2019-07-10] (ang.).
 81. Czwórka na mikrofonie. [dostęp 2019-07-10].
 82. Kamil Dąbrowa szefem radiowej Jedynki. W: PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A. / Jedynka, 18 października 2011. [dostęp 16 lutego 2016].
 83. Czwórka – Zespół [wersja z 31 maja 2016]. W: PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A..
 84. Sobotologia - Czwórka, PolskieRadio.pl [dostęp 2021-12-04].
 85. Kuba Wajdzik: Radio Zet w górę, RMF FM w dół (pol.). portalmedialny.pl, 10 marca 2014. [dostęp 2014-03-12].
 86. Trójka nadal traci słuchaczy. Radio Maryja, Radio Pogoda, Muzo.fm i PR24 z dużymi wzrostami, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-02-21] (pol.).
 87. Młodzi Polacy najchętniej słuchają RMF FM i Eski. Tylko 1,4 proc. udziału PR3 i 1,2 proc. PR1, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-02-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]