Pomnik Wypędzonych Wielkopolan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Wypędzonych Wielkopolan
w Poznaniu
Ilustracja
Obecna stela
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Typ pomnika

stela

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wypędzonych Wielkopolanw Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wypędzonych Wielkopolanw Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Wypędzonych Wielkopolanw Poznaniu”
Ziemia52°24′11,1″N 16°55′00,8″E/52,403083 16,916889

Pomnik Wypędzonych Wielkopolan przez Niemców w latach 1939 - 1945 – projektowany pomnik w Poznaniu, obecnie posiadający formę tablicy-steli, zlokalizowanej przy ul. Towarowej róg Powstańców Wielkopolskich, w Parku Karola Marcinkowskiego. Upamiętnia wysiedlenia Polaków z Kraju Warty przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Decyzję ustalającą lokalizację pomnika wydał prezydent miasta Poznania w styczniu 2014. W grudniu 2015 miejski Zespół ds. Wznoszenia Pomników jednomyślnie zrezygnował z organizacji konkursu na projekt monumentu. W marcu 2016 (po przeprowadzeniu publicznej debaty) akceptację zyskał projekt Jarosława Mączki, który został wcześniej wybrany przez społeczny komitet budowy obiektu. Powstać miał z szarego granitu strzegomskiego, rzeźba miała być kuta w sjenicie, a liternictwo miano wykonać z brązu. Centralna postać dziewczynki wyrażała bezmiar krzywd wyrządzonych wypędzonym, wśród których było 31% dzieci[1]. Projekt został zaopiniowany pozytywnie przez Zespół ds. Wznoszenia Pomników. W październiku 2016 zespół ten z nieznanych przyczyn odwołał swoją akceptację, a jego przewodnicząca, Joanna Bielawska-Pałczyńska zainicjowała powtórne głosowanie, w którym odrzucono wcześniejsze uzgodnienia. W 2018 miasto rozpisało otwarty konkurs na projekt monumentu. 14 listopada 2018 odbyła się publiczna debata nad dziewięcioma nadesłanymi projektami, które w większości zebrały negatywny odbiór nie obrazując należycie cierpienia wypędzonych i okrucieństwa niemieckiego najeźdźcy (Zenon Ulatowski, syn więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego stwierdził m.in.: Oni tego nie przeszli, gdyby to przeszli, to by to czuli. A tak projektują takie bzdury, które tutaj są pokazane. Ja się zastanawiam czy to nie było specjalnie zrobione w ten sposób, żeby przedłużyć jak najdalej to, żeby tego pomnika nie było[2]). Sąd Konkursowy, któremu przewodniczył prof. Antoni Janusz Pastwa, nie przyznał żadnej nagrody, a jedynie dwa wyróżnienia[3]. Zaproponowano rozpisanie nowego, dwuetapowego konkursu otwartego[4].

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w miejscu projektowanego pomnika stoi niewielka stela z napisem głoszącym planowane posadowienie monumentu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu, Wypędzeni ciągle bez pomnika
  2. a b TVP Poznań, Nie wybrano projektu Pomnika Wypędzonych Wielkopolan
  3. Poznan.pl, Co dalej z pomnikiem wypędzonych Wielkopolan?
  4. Henryk Walendowski, Wypędzeni Wielkopolanie ciągle bez pomnika, w: My. Czasopismo mieszkańców, nr 12(216)/2018, Pro Publico, Poznań, s.13, ISSN 1641-6813