Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (wschodni brzeg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (wschodni brzeg)
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Miejsce

Rusałka

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (wschodni brzeg)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (wschodni brzeg)”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (wschodni brzeg)”
Ziemia52°25′20,464″N 16°53′22,945″E/52,422351 16,889707
Rozlokowanie pomników wojennych nad Rusałką w Poznaniu

Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (wschodni brzeg) – pomnik upamiętniający ofiary niemieckich mordów z 1940, zlokalizowany w Poznaniu, nad jeziorem Rusałka, około 100 metrów od wschodniego brzegu (śluzy).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W okresie II wojny światowej Niemcy, realizując program biologicznego wyniszczenia narodu polskiego, zamordowali w Poznaniu kilka tysięcy osób. Do najistotniejszych miejsc kaźni należały: Fort VII i Dom Żołnierza (miejska siedziba Gestapo). Z Fortu VII wywożono więźniów nad Jezioro Rusałka i masowo ich rozstrzeliwano w trzech miejscach, upamiętnionych pomnikami. Łącznie zabito tutaj ponad 2000 Polaków.

Na wschodnim brzegu akwenu znajduje się miejsce, w którym rozstrzelano około 2000 osób w styczniu 1940. Było to największe miejsce kaźni nad brzegami jeziora. Mordów dokonywali funkcjonariusze SS. Punkt ten upamiętniono po wojnie stelą z sześcianów granitowych umieszczoną na dwustopniowym podeście. Na metalowej tablicy umieszczono napis: Tu zostało straconych przez siepaczy hitlerowskich w styczniu 1940 roku 2000 najlepszych synów Ojczyzny. Cześć ich pamięci. Całości towarzyszą betonowe donice z kwiatami.

Dojście możliwe jest od przystanku autobusowego Niestachowska, na zachód, ścieżką pomiędzy nasypami kolejowymi lub od strony jeziora, na wschód, ścieżką wzdłuż linii kolejowej do Piły.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]