Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK
w Poznaniu
Ilustracja
Widok ogólny z północy
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Styl architektoniczny postmodernistyczny
Projektant Mariusz Kulpa
Data odsłonięcia 26 września 2007
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK”
Ziemia52°24′42,10″N 16°55′07,87″E/52,411694 16,918853
Płyty pamiątkowe
Detal z orłem

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego (dokładnie: Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK) – dekonstruktywistyczny pomnik zlokalizowany w centrum Poznania, na tyłach Teatru Wielkiego, w pobliżu kościoła Dominikanów, na narożniku Alei Niepodległości i ul. Libelta oraz Wieniawskiego, na skraju parku Wieniawskiego.

Odsłonięcie[edytuj | edytuj kod]

Postmodernistyczne dzieło, autorstwa prof. Mariusza Kulpy z ASP w Gdańsku (zwycięzcy konkursu), został odsłonięty 26 września 2007, w obecności m.in. prezydenta Polski na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego, prymasa Józefa Glempa, prezydenta Poznania – Ryszarda Grobelnego oraz przedstawicieli władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych różnych szczebli. Uroczystość poprzedzona była mszą w katedrze poznańskiej (odprawioną przez prymasa Glempa) oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów tudzież tablicą ofiar terroru stalinowskiego.

Budowa obiektu kosztowała 500.000 złotych.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Pomnik składa się z sześciu słupów pamięci z tablicami pamiątkowymi, oszklonej krypty, która symbolizuje zejście do podziemi i unoszących się nad całym założeniem sylwetek orłów. Dominuje faktura kamienia i rdzawa kolorystyka części metalowych (specjalną blachę sprowadzono z Finlandii[1]). Napis na budowli głosi: Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej Armii Krajowej – Wielkopolanie. Monument uzupełniają płyty z tabliczkami z żeliwa, informujące o Wielkopolanach, którzy stracili życie w wyniku agresji nazistowskiej od 1 września 1939 do 3 lipca 1945, czyli w okresie funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego.

Obok monumentu stoi kiosk multimedialny z wielojęzyczną informacją o historii polskiego państwa podziemnego oraz o działaniach ZWZ/AK w Wielkopolsce.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

W niedużej odległości stoi kilka innych poznańskich monumentów, m.in. pomnik Stanisława Mikołajczyka, pomnik Najświętszego Zbawiciela, czy pomnik katyński. W parku Moniuszki znajduje się natomiast popiersie tego artysty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Kokot, Pomnik Państwa Podziemnego przyjechał z Cegielskiego, w: Gazeta Wyborcza, 14-15.8.2007, s.3

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.poznan.pl/mim/public/wiadmag/news.html?co=print&id=22242&instance=1016&lang=pl – o odsłonięciu (dostęp 3.2.2011)
  2. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/poznanski_pomnik_polskiego_panstwa_podziemnego_43938.html – o pomniku (dostęp 3.2.2011)
  3. http://www.solidarnosc.org.pl/poznan/panstwopodziemne/index.htm – o zbiórce i fundatorach oraz model (dostęp 3.2.2011)