Neseser (Poznań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neseser

Neseserrzeźba plenerowa zlokalizowana na lotnisku Ławica w Poznaniu, na wschód od terminalu, przy wejściu bocznym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autorem dzieła o wymiarach 4,5 × 3 x 1,5 m był Maciej Kurak, laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych. Obiekt jest wierną kopią jaskrawocytrynowego nesesera, czy też walizki podróżnej z przymocowaną informacją (plakietką) o właścicielu (Kurak), mającą rozmiar 10 cm.

Rzeźbę zakupili za 150 000 złotych Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu oraz Centrum Animacji Kultury i przekazali do kolekcji Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w ramach projektu Poznań – miasto sztuki. Lotnisko jest od 22 października 2009 depozytariuszem dzieła.

Interpretacja[edytuj | edytuj kod]

Według autora rzeźba obrazuje jeden z podstawowych problemów rozwoju społeczeństwa konsumpcyjnego – gromadzenie nadmiernej ilości niepotrzebnych dóbr, a potem ich przewożenie w ramach łatwego i powszechnie dostępnego procesu podróży tanimi liniami lotniczymi, szybką koleją, czy samochodami prywatnymi. Neseser wypakowany wielką ilością przedmiotów okazał się w tym wypadku tak duży, że nie zmieścił się w terminalu i musiał pozostać na zewnątrz. Duża liczba przedmiotów okazała się być nie udogodnieniem, ale ciężarem, hamulcem dla przemieszczania i rozwoju.

Kurak za pomocą swojego dzieła zadaje pytanie o podstawowy sens gromadzenia – nie tylko dóbr materialnych, ale też informacji i encyklopedycznej wiedzy ze wszystkich możliwych źródeł i dziedzin. Zastanawia się, czy ciągła akumulacja wszystkiego jest konieczna i pożądana, czy jest tylko kompulsywnym zachowaniem o podłożu lękowym.

Inne rzeźby[edytuj | edytuj kod]

Na lotnisku w Poznaniu stoją jeszcze dwie rzeźby:

Przed starym terminalem znajduje się natomiast Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica z 1984 autorstwa Jerzego Sobocińskiego i Saturnina Skubiszyńskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.zacheta.poznan.pl/ – o rzeźbach Zachęty (dostęp 18.3.2011)
  2. Hanna Surma, Komunikat prasowy Portu Lotniczego Poznań Ławica – Neseser Macieja Kuraka na poznańskim lotnisku, 4.11.2009