Przejdź do zawartości

Rzeźby i instalacje na terenie Starego Browaru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rzeźby i instalacje zlokalizowane na terenie Starego Browaru w Poznaniu:

Nr Tytuł lub nazwa Autor Data powstania Zdjęcie O dziele
1. Opertus Lunula Umbra (Ukryty Cień Księżyca) U-Ram Choe 2008 Obiekt zrealizowany na V Biennale w Liverpoolu jest rzeźbą kinetyczną (ruchomą). Inspirowany naturą – ciałami owadów.
2. Citta Gentile (Miasto Przyjazne, 6 rzeźb) Alessandro Mendini 2004 Instalacja przygotowana specjalnie dla wnętrz Starego Browaru jest pokłosiem wystawy artysty w Poznaniu w 2004. Mendini, w myśl swojej koncepcji, traktuje przestrzeń publiczną, jako miejsce silnego oddziaływania estetycznego na odbiorcę. Integralną częścią dzieła jest tekst napisany przez artystę, a dotyczący kondycji człowieka w świecie współczesnym. Na zdjęciu Opertus Lunula Umbra, a rzeźby Mendiniego w tle panoramy.
3. Henyo-Penyo Myomyonmyo Mr. 2005 Dzieło japońskiego artysty i performera, przedstawiającego młode dziewczyny w poetyce mangi (początkowo szkicował je na starych paragonach sklepowych).
4. Bez tytułu Leon Tarasewicz 2003 Instalacja powstała na 750-lecie Poznania i pierwotnie eksponowana była na kolumnach Teatru Wielkiego (przez miesiąc, w dniach 20.9.-20.10.2003[1]). Dzieło to zielono-żółte, jaskrawe pasy naniesione na 54 kręgi, silnie ingerujące w istniejącą przestrzeń społeczną.
5. Konflikt między dobrem a złem Piotr Kurka 2004 Czarno-biała marmurowa ławka (użytkowa, dostępna). Po stronie białej umieszczona jest sylwetka kruka. Całość wyobraża odwieczny konflikt dobra (jasności) ze złem (ciemnością).
6. Thsuki-no-hikari (Blask Księżyca) Igor Mitoraj 1991 Monumentalny fragment ludzkiej twarzy, wzorowany na posągach antycznych herosów.
7. Torso del lago (Tors nad jeziorem) Igor Mitoraj 2002 Dzieło odnosi się do przemijalności i kruchości ludzkiego ciała, podlegającego upływowi czasu. Pokazuje fragmentaryczność i nietrwałość działalności ludzkiej.
8. Eros alato (Eros skrzydlaty) Igor Mitoraj 1984 Przewrotny obraz zestarzałego Erosa.
9. Wave Function Rafael Lozano-Hemmer 2007 Instalacja kinetyczna – grupa krzeseł na teleskopowych nogach, które powodują rytmiczne ich falowanie. Całość jest interaktywna i wyposażona w czujniki oraz kamery. Dzieło zaprezentowane po raz pierwszy na Biennale w Wenecji w 2007.
10. Kufel Wojciech Kujawski 2007 Rzeźba z brązu odsłonięta została z okazji otwarcia nowej części Starego Browaru. Przy tej okazji pobito dwa rekordy Guinnessa – największy kufel piwa i największa ilość wypitych z jednego naczynia litrów tego napoju. Rzeźba znajduje się na zewnątrz.
11. Relief fasady Adam Garnek 2007 Wspólne dzieło artysty i projektantów Starego Browaru. Instalacja adaptuje całą zachodnią fasadę, tworząc po zmroku intensywną grę barw i świateł.
Przykład tabliczki informacyjnej przy dziele sztuki na terenie Starego Browaru

Oprócz rzeźb i instalacji zlokalizowanych w przestrzeniach Starego Browaru, osobna kolekcja sztuki wyeksponowana jest na terenie Blow Up Hall 50 50, który stanowi integralną część kompleksu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przegląd wydarzeń VIII – X 2003, w: Kronika Miasta Poznania, nr 4/2003, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, s.270, ISSN 0137-3552

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gdzie życie spotyka się ze sztuką, plan Starego Browaru z przewodnikiem po rzeźbach i instalacjach, Stary Browar, Poznań, 2010
  • strona Starego Browaru. starybrowar5050.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-12)]. – dostęp 20.8.2011