Pomniki i rzeźby w Starym Zoo w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomniki i rzeźby na terenie Starego Zoo w Poznaniu – zespół rzeźb i pomników zlokalizowany na terenie Starego Zoo w Poznaniu.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Ogród zoologiczny w Poznaniu przy ulicy Zwierzynieckiej jest jednym z najstarszych w Polsce, a o jego bogatej przeszłości świadczą zachowane zabytkowe pawilony, woliery i budynki. Na terenie założenia znajduje się także kilka pomników z różnych okresów, przede wszystkim o charakterze animalistycznym. Poniższa lista przedstawia wszystkie rzeźby i pomniki na terenie ogrodu.

Zestawienie[edytuj | edytuj kod]

Tytuł lub nazwa Autor Data powstania Zdjęcie Opis, uwagi i lokalizacja
Lew August Gaul 1910 Lion Monument Poznan.JPG Na cokole umieszczono medalion z podobizną Roberta Jaeckla – pierwszego dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu w latach 1883-1907, oraz tablicę pamiątkową o treści: W tym miejscu powstał 100 lat temu poznański ogród zoologiczny. Poznań we wrześniu 1974 roku. Inskrypcja na podstawie rzeźby lwa głosi: A. Gaul 1910, co upamiętnia twórcę pomnika – berlińskiego artystę-animalistę, Augusta Gaula. Pomnik zlokalizowany w pobliżu wejścia do Muzeum Wiedzy o Środowisku PAN i woliery dla ptaków brodzących, pochodzącej z 1924 roku.
Koń Nieznany po 1945 Horse Poznan ZOO.JPG Pomnik wykonany z brązu – naturalnej wielkości wyobrażenie masywnie zbudowanego konia. Stoi w pobliżu wejścia. Rzeźba przywieziona ze Związku Radzieckiego po 1945.
Wilk Nieznany Nieznana Wolf PoznanZOO.JPG Naturalnej wielkości wyobrażenie wilka. Popularne wśród poznaniaków miejsce fotografii dziecięcej (na wilku można siadać okrakiem).
Małpa Nieznany Nieznana Monky Poznan ZOO.JPG Rzeźba wykonana z malowanego betonu, stojąca najbliżej wejścia do ogrodu, na wysokim cokole.
Pelikany Nieznany Nieznana (po II wojnie) Pelicans Monument Poznan.JPG Betonowa, modernistyczna rzeźba wyobrażająca trzy przytulone do siebie pelikany.
Krokodyl Nieznany Nieznana (po II wojnie) Crocodilia Monument Poznan.JPG Drewniana rzeźba krokodyla, pełniąca rolę urządzenia zabawowego dla dzieci. Zlokalizowana tuż obok Konia.
Marabut Edward Haupt 1929 Marabut.JPG Rzeźba marabuta wykonana wraz z pawilonem wejściowym i częścią ogrodzenia na PeWuKę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]