Dwie kobiety (rzeźba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwie kobiety

Dwie kobiety – rzeźba plenerowa zlokalizowana w Poznaniu, w północnej części Parku Sołackiego, w pobliżu Stawów Sołackich i ul. Małopolskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Autorem rzeźby jest Sylwester Ambroziak (ur. 1964). Obiekt wzbudził liczne kontrowersje społeczne wśród mieszkańców Poznania. Autor, który ukończył studia plastyczne w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP, stara się za pomocą swoich realizacji zaintrygować i sprowokować widzów do żywej dyskusji o sztuce. Jego antropomorficzne realizacje bywają uważane za obsceniczne i bluźniercze.

Rzeźba Dwie kobiety pochodzi z 2001 i należy do grupy obiektów nacechowanych fizycznym i psychicznym bólem, przyrównywanych do prac Antoniego Rząsy i Stanisława Kulona. Przedstawia dwie obejmujące się, nagie kobiety o mocno uzwierzęconych rysach twarzy, umieszczone na okrągłym, równym gruntowi, cokole z betonu. Scena nacechowana jest silnym erotyzmem i zmysłowością.

Inicjatorem posadowienia rzeźby było Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Obiekt nie został wyposażony w żadną tabliczkę z tytułem lub danymi autora, co sprzyjać może swobodnej interpretacji dzieła. Z uwagi na treść i formę Dwie kobiety były przedmiotem krytyki ze strony części społeczności lokalnej, m.in. przewodniczącej Osiedla Sołacz – Danuty Kańskiej. Były także kilkakrotnie oblewane farbą.

W pobliżu dzieła znajdują się inne interesujące obiekty sołackie – kościół św. Jana Vianneya, poczekalnia tramwajowa oraz plac Orawski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.sztuka.pl/index.php?id=124&tx_ttnews%5Bpointer%5D=2&tx_ttnews%5Btt_news%5D=298&tx_ttnews%5BbackPid%5D=119&cHash=167a61305a – o rzeźbie (dostęp 4.3.2011)
  2. http://poznan.naszemiasto.pl/archiwum/1926040,park-solacki-kontrowersje-wokol-rzezby-dwoch-kobiet,id,t.html – o kontrowersjach (dostęp 4.3.2011)
  3. M.Haake, Spacer z innym, w: Orońsko. Kwartalnik rzeźby, nr 1 (78), 2010, s. 41-42.