Przejdź do zawartości

Fontanna Prozerpiny w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fontanna Prozepiny
Fontanna Prozerpiny (detal)

Fontanna Prozerpiny – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, zlokalizowana przed Ratuszem.

Pierwsze wzmianki o studniach na Starym Rynku pochodzą z 1568 roku, gdy zamówiono u rzeźbiarza Michela Fleischera z Legnicy[1] drewniane figury lwa i jelenia przeznaczone dla studni przed ratuszem oraz kamienicą nr 54. Figury te zostały zastąpione w 1615 roku figurami Apolla, Jowisza, Marsa i Neptuna, wykonanymi przez rzeźbiarza Krzysztofa Redlla[1]. W 1758 roku rajcowie miejscy zlecili Augustynowi Schöpsowi wykonanie fontanny[2]. Fontanna została ukończona w 1766 roku. Augustyn Schöps wykonał ją z piaskowca w stylu barokowym, nawiązując do mitologii greckiej. Rzeźba ilustruje scenę porwania Prozerpiny przez władcę podziemi. Cztery płaskorzeźby na ścianach basenu przedstawiają żywioły: ogień, powietrze, wodę i ziemię, a towarzyszy im herb miasta.

W latach 90. XX wieku fontanna została odrestaurowana.

15 maja 2010 została uszkodzona przez kibiców Lecha Poznań świętujących tytuł Mistrza Polski. Po miesiącu została odrestaurowana. Fundusze na naprawę zebrali sami kibice[3].

Zobacz też trzy pozostałe staromiejskie fontanny:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Witold Gałka: O architekturze i plastyce dawnego Poznania do końca epoki baroku. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2001, s. 237. ISBN 83-87847-50-X.
  2. Zachował się kontrakt z 11 listopada 1758 roku na wykonanie fontanny. Dolument określa termin realizacji na 24 czerwca 1759 roku oraz wynagrodzenie na 210 dukatów. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, Sebastian Bruchwicki i Ignacy Kunowski rajcy miasta Poznania, w imieniu miasta zawierają kontrakt z Augustynem Szepsem. [dostęp 2009-11-07]. (pol.).
  3. Naprawa rzeźb na Starym Rynku. [dostęp 2010-05-22]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Plan Starego Rynku
Waga miejska w PoznaniuRatusz w PoznaniuPałac Działyńskich w PoznaniuStudzienka Bamberki w PoznaniuFontanna Prozerpiny w PoznaniuPręgierz w PoznaniuMuzeum Instrumentów Muzycznych w PoznaniuPałac Górków w PoznaniuDomki budnicze w PoznaniuPałac Mielżyńskich w PoznaniuOdwach w Poznaniu

Wybrane zabytki:

Legenda
Ratusz
Waga miejska
Domki budnicze
Odwach
Pałac Działyńskich
Pałac Mielżyńskich
Pałac Górków
Muzeum Instrumentów
Fontanna Prozerpiny
Studzienka Bamberki
Pręgierz