Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica
Ilustracja
Pomnik w scenerii nocnej
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Poznań

Miejsce

ul. Bukowska

Typ pomnika

obelisk

Projektant

Jerzy Sobociński i Saturnin Skubiszyński

Data odsłonięcia

6 stycznia 1984

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica”
Ziemia52°24′47,7″N 16°50′16,9″E/52,413250 16,838028

Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica – pomnik zlokalizowany w Poznaniu przed starym terminalem lotniska Ławica przy ul. Bukowskiej (Ławica).

Geneza i powstanie[edytuj | edytuj kod]

Pomnik upamiętnia powstańców wielkopolskich, którzy w styczniu 1919 zdobyli lotnisko w brawurowym ataku i pozyskali największy łup wojenny w historii polskiego oręża – kilkaset samolotów, będących następnie podstawą budowy polskiego lotnictwa wojskowego.

Pierwsze inicjatywy w zakresie upamiętnienia bohaterów stosownym pomnikiem podejmował Klub Seniorów Aeroklubu Poznańskiego. W 1980 podjęto uchwałę o budowie monumentu i sformowano obywatelski komitet, mający na celu zebranie odpowiednich środków finansowych na ten cel. 6 stycznia 1984 pomnik, autorstwa Jerzego Sobocińskiego i Saturnina Skubiszyńskiego, został odsłonięty – była to 65 rocznica bitwy o Ławicę. Aktu odsłonięcia dokonał Dowódca Wojsk Lotniczych – gen. dywizji pilot Tytus Krawczyc w obecności m.in. gen. Edwarda Łukasika i wicewojewody Romualda Zysnarskiego. Przybyli też seniorzy lotnictwa wielkopolskiego: Marian Eder, Leon Eder, Walenty Biskup oraz weterani powstania wielkopolskiego: Marian Dopieralski i Ryszard Andryszczak[1].

Forma i sentencja[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ma formę bloku piaskowcowego z płytą brązową, na której widnieje napis: Lotnisko Ławica zdobyte szturmem przez Powstańców Wielkopolskich 6 stycznia 1919 r. Ośrodek organizacji i szkolenia eskadr lotniczych wojsk wielkopolskich w latach 1921-1939. Miejsce bazowania Trzeciego Pułku Lotniczego związane z rozwojem lotnictwa sportowego, komunikacyjnego i przemysłem lotniczym. Obiekt nalotów przeciwnika we wrześniu 1939. Rejon bazowania Armii Czerwonej podczas wyzwalania Poznania i Wielkopolski w styczniu i lutym 1945 r. W Polsce Ludowej - miejsce organizacji i szkolenia jednostek Ludowego Wojska Polskiego. Polskim lotnikom! W 65 rocznicę zdobycia Ławicy, w roku 40 lecia LWP i LLP - lotnicy i społeczeństwo Wielkopolski. 6 I 1984.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Inne pomniki związane z Powstaniem Wielkopolskim na terenie Poznania:

Inne pomniki na lotnisku Ławica:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydarzenia w Poznaniu w 1984 r. (część pierwsza), w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/1985, s.167-168, ISSN 0137-3552

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]