Przejdź do zawartości

Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (ul. Gajowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Ofiar Czerwca 1956
w Poznaniu
Ilustracja
Pomnik przy ul. Gajowej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Miejsce

ul. Gajowa

Projektant

Henryk Bartkowiak, Krzysztof Mielczak

Fundator

załoga WPK Poznań

Data odsłonięcia

27 czerwca 1981

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ofiar Czerwca 1956w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ofiar Czerwca 1956w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ofiar Czerwca 1956w Poznaniu”
Ziemia52°24′33,3″N 16°54′27,0″E/52,409250 16,907500

Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (ul. Gajowa) – pomnik zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. Gajowej na Jeżycach, upamiętniający pracowników komunikacji miejskiej z Poznania – ofiar Poznańskiego Czerwca z 1956.

Pomnik stoi przy głównej bramie dawnej Zajezdni Tramwajowej Gajowa i składa się z cokołu, z którego wyrastają dwie szyny tramwajowe na kształt litery V (z łaciny: Victoriazwycięstwo) oraz żeliwnej tablicy pamiątkowej z cytatem z Kazimiery Iłłakowiczówny: ...lecz zbryzgano mózgiem bruk / i bruk się wzdyma powoli / krew nie płynie już, już tylko skrzep / rozstrzelano moje serce w Poznaniu.

Cytat z Kazimiery Iłłakowiczówny został wybrany z powodu tego, iż poetka mieszkała w domu naprzeciw zajezdni i była świadkiem wydarzeń czerwcowych[potrzebny przypis]. Dziś znajduje się w tym miejscu muzeum biograficzne poetki.

Obiekt odsłonięto 27 czerwca 1981 o godzinie 11.00. Autorami projektu pomnika są Henryk Bartkowiak[1] (Sekretarz i Rzecznik Prasowy Komitetu Strajkowego, a potem Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność w ówczesnym WPK Poznań) oraz Krzysztof Mielczak[1] (członek Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność w ówczesnym WPK Poznań i redaktor gazety zakładowej "Z życia WPK"). Fundatorem była załoga WPK Poznań (przekształconego w 1982 roku w MPK Poznań)[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Pomniki Poznania, POMNIK OFIAR CZERWCA 1956 [online], Miastopoznaj.pl [dostęp 2020-06-28] (pol.).
  2. ... W 1982 likwidacji uległo WPK Poznań. Pomimo tego komunikacja w Kórniku nadal pozostała w strukturach nowego MPK Poznań nadal jako wydział A5 (komunikacja odłączyła się od Poznania)... http://www.pozbus.kdr.pl/Kombus/Kombus_historia.html

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]