Fontanna Lwów w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fontanna Lwów w Poznaniu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Poznań

Typ obiektu

Fontanna

Projektant

Franz Schwechten

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fontanna Lwów w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Fontanna Lwów w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Fontanna Lwów w Poznaniu”
Ziemia52°24′31,0913″N 16°55′10,0083″E/52,408636 16,919447

Fontanna lwówfontanna znajdująca się w Poznaniu, na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego (dostęp od ul. Fredry lub Alei Niepodległości).

Zarówno Dziedziniec, jak i fontanna wzorowane są na XIII-wiecznym Dziedzińcu Lwów w pałacu Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie. Całość założenia powstała wraz z Zamkiem do 1910 (projektantem był Franz Schwechten) i jest elementem Dzielnicy Cesarskiej.

Fontanna składa się z dwóch czasz – woda spływa z górnej (mniejszej) do dolnej, wspartej na figurach ośmiu lwów (w Alhambrze jest ich 12). Usytuowanie fontanny w rogu dziedzińca umożliwiało optymalne wykorzystanie reszty jego przestrzeni podczas różnych uroczystości. Całość jest przykładem zaszczepienia stylu neomauretańskiego na grunt Europy Środkowej.

W czasach PRL otoczenie fontanny było bardzo zaniedbane, m.in. zlokalizowano tutaj garaże dla autobusów. Później teren został zrewitalizowany. W bezpośredni sąsiedztwie stoi 5 Figur autorstwa Magdaleny Abakanowicz oraz Pomnik Katyński.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]