Pomnik Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Najświętszego Zbawiciela
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Miejsce ul. Fredry
Typ pomnika posąg
Projektant Eugeniusz Olechowski
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Zbawiciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Zbawiciela”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Zbawiciela”
Ziemia52°24′33,60″N 16°55′12,94″E/52,409333 16,920261

Pomnik Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (także: Pomnik Chrystusa Króla) – pomnik zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. A. Fredry, na terenie skweru-ogrodu przed neogotycką plebanią kościoła Najświętszego Zbawiciela (Dzielnica Cesarska).

Pierwotnie (październik 1999) pomnik stanowić miał monumentalne założenie, na wysokim cokole. Jednak, z uwagi na protesty środowisk architektonicznych i urbanistycznych, z planów tych wycofano się. Cokół obniżono, rzeźby jednak nie zmieniono i optycznie rozsadza ona stosunkowo mały skwerek, na którym stoi. Autorem koncepcji całości jest Zygmunt Roszak, a rzeźbę stworzył Eugeniusz Olechowski. Figura Jezusa jest realistyczna, z ręką uniesioną do góry w geście błogosławieństwa, z kulą w drugiej dłoni. Na cokole napis ku czci Chrystusa w 2000-lecie narodzin i 50-lecie parafii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu:

oraz:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Figuła-Czech, Między ideą i realizacją. Poznańskie pomniki po 1989 roku, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/2001, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2001, ss.227-230, ISSN 0137-3552